Můžeme začít srovnáním počtu klasiků v tuzemských dostizích. V roce 1999 jsme jich napočítali 326, o deset letech později 299 a v minulém roce 198. Myslím si, že toto číslo souvisí s nižším počtem stájí (majitelů) v dostihovém sportu, ale o tom někdy jindy. Ještě v letech 2015 a 2016 překročil počet tříletých na dráze 230 (2015 – 235 a 2016 – 237). Obrovský propad nastal mezi lety 2016 a 2017, neboť v letopočtu 2017 jsme napočítali pouze 161 tříletých na dostihových drahách (téměř třetinový propad). Pokud nyní hovoříme o nižším počtu koní pro překážkové dostihy i to může být vysvětlení. Poslední dva roky přinesly zvýšení počtu tříletých na 191, resp. 198. Za dvě dekády zaznamenáváme úbytek počtu tříletých téměř o 40 procent.
Tato statistika ovšem není předmětem dnešního zamyšlení. O 181 přihláškách jsem se zmínil v úvodu, ale proč číslo 89? Právě tolik tříletých figuruje na přihláškách do klasik. Pokud bude počet klasiků podobný jako v minulých dvou letech, téměř polovina z nich má klasické ambice, což rozhodně není málo.
Mezi 89 přihlášenými najdeme 41 hřebců a 48 klisen. Zajímavější je rozdělení na český chov a importy. Ze 41 hřebců je 32 importovaných a 9 domácí provenience (zhruba 22 %). Do Velké jarní ceny míří čtyři, stejně jako do derby, sedm jich najdeme na přihláškách do St. Legeru. U klisen je situace přece jen příznivější z pohledu českého chovu. Mezi 48 jmény najdeme 19 odchovankyň z české kotliny. Sedm jich míří do Jarní ceny klisen a 16 do Oaks. Více klisen i hřebců v delších klasikách může vést k domněnce, že se český chov specializuje spíše na vytrvalce s vyhlídkou na překážkové dostihy.
Pokud se ovšem podíváme na umístění českých odchovanců mezi prvními pěti v posledních dvou letech, není se co divit, že na přihláškách odchovanci výrazně zaostávají za importy. V sezóně 2018 jsme registrovali pouze jediné umístění českého odchovance na „tabuli“, v minulém roce jsme napočítali čtyři. Pro srovnání, v roce 1999 to bylo 10 umístění (v každé klasice dvě) a v roce 2009 byli odchovanci sedmkrát mezi nejlepšími pěti.
Klisny nechybí ani v dostizích Trojkoruny, v soubojích s hřebci. Do Velké jarní ceny, která je letos na programu dva týdny po Jarní ceně klisen, míří čtyři, do derby dokonce devět a do St. Legeru patnáct, což je třetina z celkového počtu přihlášek. Za zmínku stojí jméno hnědky Brignonan Pleše, svěřenkyně trenérky Michaely Musialové. Klisna se zatím představila na dostihové dráze jednou, a to při posledním dostihovém dni (9. listopadu) a obsadila mezi 11 startujících šesté místo. Jméno klisny ovšem figuruje na přihláškách do všech pěti klasik. Bude zajímavé sledovat, v kolika klasikách se představí. Sedmnáct klisen má ambice startovat v květnu v Mostě a koncem července v Karlových Varech.
Loni to bylo deset let, co jsme oslavili posledního vítěze Trojkoruny v České republice, Age o Japa. Na Slovensku se tento kousek podařil loni Arcturusovi z lotu Františka Holčáka. Na Age of Japa může navázat 14 koní, jeden domácí odchovanec, Absolutic, a třináct importů (Albatros, Elsid, Francimor, Joganville, Kenshibu, Planteur’s Whiskey, Rate, Rusel, Shamalann, Torrero, Troop Commander, Windicator a Zoheyr). Jedná se o svěřence 12 trenérů, dvojici přihlásili Helena Vocásková a Miroslav Nieslanik.
Přece jen doplním jedno číslo z právě končícího týdne, a to 800. Ve čtvrtek 6. února vyhrál Josef Bartoš v sedle šestiletého Sansira (trenér Josef Váňa ml.) proutěnky na 3500 metrů v Pise, a bylo jeho 800. kariérní vítězství na rovinách a překážkách dohromady. Na rovinách čítá konto Josefa Bartoše 91 čárku a na skocích 709. Předchozí řádky byly o klasických dostizích, a tak si můžeme připomenout, že 7. května to bude 20 let, co Josef Bartoš vyhrál Jarní cenu klisen s českou odchovankyní Havana Cuba, kterou připravoval Ladislav Hanousek.
Mějte příjemné dny a někdy u čísel na shledanou!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.