Pořadatelé připravili pro návštěvníky velkolepou show, inu stovka je stovka. Nebyl odběhnut 100. ročník, ten mohl být na programu už v loňské roce, ale v letech 1940 a 1941 se dostih nekonal z důvodu válečných událostí. Sice byla na programu „jen“99. edice, ale sto let od založení se musí pořádně oslavit. Francouzská dostihová televize Equidia se jubileu náležitě věnovala již několik týdnů dopředu. Vítězové předchozích ročníků byli připomenuti i před dostihem na dráze.
Pokud jste příznivci klusáků, bez mrknutí oka vyseknete, že se Cena Ameriky běhá na distanci 2700 metrů. Máte pravdu, ale od prvních krůčků tomu tak nebylo. První ročník měl distanci jen 2500 metrů, v následujících letech se délky různé střídaly, maximem bylo 2850 metrů a současných 2700 je platných od roku 1994. Tedy vlastně až v moderní historii.
Ve svých začátcích Prix d’Amerique žádný přehnaný kvapík nebyla. Prvním vítězem se stal Pro Patria v kilometrovém tempu 1:31,4, což je z dnešního pohledu až neuvěřitelně pomalé. První ročník v tempu pod 1:25,0 viděla dráha ve Vincennes až v roce 1935. O rok dříve se zapsal mezi vítěze Charley Mills s osmiletým hřebcem Walter Dear. Millsovo jméno je spojeno i s českou klusáckou historií, neboť startoval ve dvacátých letech minulého století na letenském klusáckém stadionu.
Dalším významným milníkem v historii Ceny Ameriky byl rok 1964, kdy se prosadil sedmiletý hřebec Nike Hanover, který jako první v historii vyklusal kilometrové tempo pod 1:20 – 1:18,9. Druhá polovina osmdesátých let to byla léta Ourasiho, rekordmana dostihu. Vyhrál čtyřikrát v letech 1986, 1987, 1988 a 1990. Ourasi byl svěřencem trenéra Jean-René Gougeona. V Ourasiho letech se kilometrová tempa vítězů pohybovala mezi 1:15 a 1:17.
Hranici 1:15,0 na kilometr prolomila poprvé v roce 1995 švédská klisna Ina Scot v sulce Helen Johanssonovou, jedinou ženou, která dostih vyhrála. Pod 1:13 se poprvé dostal v roce 2002 italský hřebec Varenne a o 11 let později vyhrál Royal Dream v kilometrovém tempu 1:11,9. Platný rekord dostihu je z roku 2018, kdy vyhrál švédský Readly Express. Stejné kilometrové tempo má zapsáno ve statistikách i Bold Eagle z roku 2017.
V letech 2011 a 2012 vyhrál Ready Cash reprezentant stáje Philippe Allaira, v roce 2013 těsně podlehl Royal Dreamovi. Jméno Ready Cashe je ovšem spojeno s Cenou Ameriky stále. Už třetí jeho potomek je na listině vítězů. V letech 2016 a 2017 napodobil otce Bold Eagle (letos se možná loučil s dostihem, neboť výkonnost již není taková), v roce 2018 Readly Express a letos Face Time Bourbon. Stejně jako Bold Eagla i Face Time Bourbona připravuje trenér Sebastien Guarato, a tak potřetí v kariéře mohl slavit. Těsně po doběhu mohli všichni sledovat obrovskou radost 48letého muže.
Po dostihu se začalo také srovnávat. Bold Eagle vyhrál „Ameriku“ poprvé v pěti letech a po dostihu měl bilanci 24 startů a 21 vítězství. Na kontě měl o něco více než 1,5 milionu euro. Face Time Bourbon je na tom téměř stejně, bilanci má 22 startů a 19 vítězství, k 1,5 milionu euro mu chybí necelých 20 tisíc euro. Rozdíl ve vydělaných financích má na svědomí snížení dotací od začátku roku 2019. V roce 2016 se běžela Cena Ameriky o milion euro, letos „jen“ o 900 tisíc, a tak je snížena i prémie vítězi.
V sulce Face Time Bourbona byl Švéd Björn Goop, pokračovatel švédské rodinné tradice. „Ameriku“ vyhrál podruhé, poprvé se prosadil před dvěma roky s Readly Expressem. Goop je mnohonásobným švédským jezdcem-šampionem, ale v posledních letech se stále více prosazuje ve Francii. V zemi galského kohouta už nasbíral více než 180 prvenství. Jezdeckým rekordmanem je již zmiňovaný Jean-René Gougeón, který slavil celkem osmkrát. Devět jezdců má na kontě tři a více vítězství.
Nejúspěšnější zemí v dostihu jsou domácí, jejichž koně vyhráli 72 ročníků. Druhé místo patří Italům s 13 úspěchy a třetí Švédům se sedmi.
Cena Ameriky je dostih s nejvyšším sázkovým obratem ve Francii v průběhu každého kalendářního roku. Bylo by překvapivé, kdyby tomu v letošním roce bylo jinak. Na dostih samotný se prosázelo 18,9 miliónu euro, což je o dvě procenta více než loni. Během neděle se na 11 dostihů ve Vincennes prosázelo celkem 30,2 miliónu euro. Kromě Vincennes se v neděli sázelo ještě na dostihy v Nantes, a tak celkový obrat PMU byl 33,7 miliónu euro, což je o 13 procent více než poslední lednovou neděli v minulém roce.
Je to další potěšující zpráva pro PMU. Ve středu byl zveřejněn sázkový obrat za rok 2019 a dosáhl výše 8,77 miliardy euro, což je o sedm desetin procenta méně než v roce 2018. Pozitivní je skutečnost, že zatímco v prvním kvartále minulého roku obrat klesl o více než 3 procenta, v dalších čtvrtletích již stoupal a vypadá, že má stále stoupající trend. Navíc do koní PMU odevzdá 760 miliónů, zatímco o rok dříve o bylo o 2 milióny méně.
Příjemné dny a na shledanou někdy příště!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.