Na tuto knihu jsem si vzpomněl v pátek odpoledne, když jsem dopsal článek s Ladislavem Nagyem, opatrovatelem Mikeshe, před cestou do Baden-Badenu, do grupy 2 a zároveň nejvýznamnějšího německého sprinterského dostihu. Realizační tým alias spolumajitelé se rozhodli po solidních letošních výsledcích šestiletého sprintera, že si splní sen. Start v grupovém dostihu. V databázi Jockey Clubu České republiky najdeme 359 majitelů, kolik z nich se může pochlubit splněným snem, startem v grupovém dostihu, tedy klání srovnatelném s fotbalovou Ligou mistrů nebo pokročilou fází Evropské ligy?
Samozřejmě mnozí si mohli klepat na čelo, nevyhráli ani listed a už se cpou do grupy. Mnozí mohli nad troufalostí zlomit hůl. Musím se přiznat, že jsem držel palce. Minimálně za odvahu zkusit pole neprobádané a také kvůli chuti splnit si sen. Grupových vystoupení koní v českém tréninku už jsme několik viděli. Některá nestála za řeč, protože reprezentanti z české kotliny v celém průběhu cválali na konci pole a v závěru se na většinu soupeřů koukali s velkým odstupem. Zažili jsme ovšem takové, kde k umístění mezi nejlepšími nebylo daleko, nebo se mohlo i slavit vítězství. Mikesh byl k triumfu daleko, ale rozhodně nezametal, podal poctivý výkon, za který je mu odměnou 1500 euro. Opět si můžete poklepat na hlavu, kvůli 40 tisícům se někam handrkovat, když druhou zářijovou neděli je na programu tradiční Svatováclavská cena? Čistý výdělek Mikeshe je sto euro, ale zážitek a mít možnost být aktivně u toho, když se koná prestižní evropské klání, je podle mého k nezaplacení. Pro mnohého majitele zážitek na celý život, o kterém potom v křesle může povídat vnoučatům.
Nejlepší týmy z české fotbalové ligy se pokouší prosadit ve fotbalové Evropě, někdy s většími úspěchy, jindy s menšími, mnohokrát záleží na tom, jak je k nim osud při losu nakloněn. Sbírají cenné zkušenosti a dělají jméno českému fotbalu, potažmo celé republice. Mikesh byl v loňském roce vyhlášen nejlepším sprinterem roku, vyhrál zde téměř všechny prestižní klání na krátkých distancích, a tak je dobře, že vyrazil za hranice. Navíc se tam neztratil a českým dostihům udělal dobré jméno.
Před startem v Baden-Badenu měl Mikesh GAG 84,5, po neděli již 87. Čeští handicapeři mu dali známku 99. Kolik koní v českém tréninku mělo stejnou či obdobnou známku v posledních dvou dekádách? Z poslední doby mě napadají pouze Trip to Rhodos nebo Autor, kteří na vítězství v Německu dosáhli, nebo jim nechybělo mnoho. Oba koně se prezentují na supervytrvaleckých distancích, kde je konkurence přece jen o dírku snažší než ve sprintu, míli nebo na středních tratích.
V posledních letech ani mnoho zahraničních koní nemíří do Česka, o to zajímavější slibuje být Evropský pohár žokejů, kam podle předběžných zpráv mají zamířit koně ze zahraničí. Pokud čeští koně vyjíždějí do zahraničí, mají to komplikovanější a náročnější než domácí. Za sebou náročnou cestu a většinou startují v nových podmínkách, které mají perfektně zmáknuté domácí. Poslední zářijovou sobotu bude výhoda na naší straně, cizinci budou cestovat k nám a budou muset ukázat, jak se jim povede v novém prostředí. Samozřejmě rozdíl domácí versus hosté není v rovinách tak velký jako v překážkách, zejména v Pardubicích.
Důležitá je také pořádná příprava. Mikesh se nevydal do grupy 2 na blint, ale v předchozích startech v německých listed dostizích ukázal, že se s elitou při dobré konstelaci může měřit. Výkonem v Baden-Badenu to jen potvrdil. Stejně jako se spíše v NHL prosazovali borci, kteří patří v československé reprezentaci k lídrům jako Václav Nedomanský. Vydá se někdo v Mikeshových stopách? V letošním roce už tolik možností nebude, ale i v příštím roce bychom se měli vydávat na cesty za snem. Štěstí přeje připraveným, a tak když se cesta po všech stránkách dobře připraví, může končit úsměvy na tváři všech zúčastněných. A o to přece v dostizích jde.
Spřádejte sny a plánujete cesty k nim a o víkendu na shledanou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.