Pošesté v historii se podařilo vyhrát vrchol italské sezóny, Gran premio na 5000 metrů, navíc z posledních pěti ročníků v Česku připravovaní koně vyhráli čtyřikrát! To je bilance, která byla ještě na začátku milénia naprosto nepředstavitelná.
Není to tak dávno, co jsme před startem Gran premia slyšeli, že přijedou Francouzi a bude to velmi těžké, téměř bez šance na úspěch. Letos přijeli také, dokonce dvojici koní poslal do dostihu nejlepší francouzský trenér Guillaume Macaire, a přesto se česká ekipa vrací s prvním, třetím a pátým místem, zatímco Francouzi s druhým, čtvrtým a šestým. Vítězný Al Bustan byl několik let považován za velký talent překážkových dostihů, letos svůj talent naplno prodal i v zahraničí. Vyhrál v Polsku, ve Švédsku a třikrát za sebou v Meranu. To je vynikající vizitka a volba nejlepšího steeplera sezóny 2017 nebude vůbec jednoduchá.
Mnohokrát spekulujeme, jakou výkonnost mají naši překážkáři ve srovnání s Francií. Právě Gran premio odpověď naznačilo. Druhý Marinas má ve Francii handicap 63, čtvrtý Baltiko Prince 62 až 63 a šestý Calisco de Kerser okolo 55. Rozestupy v cíli byly délka a čtvrt, krk a hlava. Výkonnost Al Bustana je tedy podle mého na úrovni známky 64 francouzského handicapu.
V sobotu odpoledne se v listed klání na 4400 metrů v Auteuil představil Capferret a ve velice vyrovnaném doběhu, kde prvních osm koní bylo v rozestupu čtyř délek, obsadil osmé místo, první nedotované. Francouzský handicaper mu ponechal známku 65. I Fafintadenient se dokázal velmi dobře držet ve francouzských listed kláních, a tak můžeme říci, že česká špička dosahuje francouzské listed úrovně, což nás v překážkách skutečně řadí za trojici velmocí.
Z pohledu francouzského handicapu je velmi cenný také sobotní triumf Kiffaayi v proutěnkách na 4000 metrů. Druhý Taupin Rochelais je dvojnásobným vítězem Crystal cupu na 4600 metrů v belgickém Waregemu, konaného pravidelně koncem srpna, a handicaper mu dal za to známku 73. Možná, že tentokrát trenér Patrice Quinton zvolil lehké skoky nebo kratší distanci, ale rozhodně tento triumf je velmi cenný. Svou třídu ukázal také český odchovanec v maďarských službách Diplomata, který doběhl nedaleko třetí.
Francouzi vyhráli meranský kros na šest kilometrů, což není takové překvapení, neboť česká krosová špička se soustředí na Velkou pardubickou, nebo na další dostihy v rámci svátečního dostihového dne. Druhý triumf se zrodil v souboji čtyřletých na proutěných překážkách, kde snadno vyhrál Candide z lotu trenéra Macaira, ale ten má francouzský handicap 70 a dokázal se umístit v grupové zkoušce v Auteuil. Domácí Italové vyhráli jeden z pěti prestižních dostihů, a to klání tříletých. Opět se ukázalo, že si s italskou konkurencí dokážeme dlouhodobě poradit.
Postavení českých překážkářů v Evropě ukazuje také skutečnost, že se podařilo vyhrát vrcholné dostihy ve Švédsku (Al Bustan), v Polsku (Delight My Fire) a Itálii (Al Bustan).
Jan Faltejsek se stal třetím českým jezdcem, který vyhrál Gran premio, před tím se to podařilo Josefu Váňovi a Janu Kratochvílovi. Faltejsek je tak prvním jezdcem, kterému se podařilo vyhrát Velkou pardubickou i Gran premio. I to je zajímavý pohled do statistik. Dva výše jmenovaní se k němu mohou přidat druhou říjnovou neděli, pokud se jim podaří prosadit ve Velké…
Úspěch v Gran premiu je pověstnou třešničkou na dortu letošní skvělé překážkové sezóny v zahraničí. Loni jsme registrovali 421 překážkových startů v zahraničí, letos zatím 411. Loni jsme zaznamenali 61 vítězství, letos již 72, loni se podařilo vydělat 20 754 747 korun, letos zatím 33 874 764 Kč. Výší dotací se tak podařilo překonat zatím nejúspěšnější rok 2006.
Dostihové dění nabírá velmi rychlé tempo, a tak přeji příjemné zážitky a na viděnou na dostizích!
Kvwfpb
6.3.2024, 07:17nikos
26.9.2017, 12:40