Jiří Svoboda, který je na čele bravantického organizačního týmu, se snažil udělat vše, aby ostrá zkouška dopadla dobře. Vysoké dotace, nulové zápisné a příspěvek na dopravu. Tak velkorysou nabídku jsem v českých dostizích ještě neviděl. Výsledek? Na startovních listinách najdeme 93 koní (více než v Pardubicích!), nejnižší počet koní v dostihu je deset, nejvyšší čtrnáct. Snahou pořadatelů je, aby byli zařazeni do termínové listiny „premium races“, tj. dostihů, které vysílá francouzský dostihový kanál Equdia a ve Francii se na tyto dostihy sází. Tři procenta sázkového obratu potom putují na konto pořadatele. Termínové konference na rok 2017 se budou konat v červenci a v srpnu, a tak začátkem podzimu by mělo být jasné, zda se Česká republika dostane mezi dostihy z Nizozemí, Belgie, Německa, Španělska, Švýcarska, Maroka, Malty nebo Rakouska. Naši jižní sousedé začínali s „premium races“ v roce 2013 a letos mají v kalendáři osmnáct dostihových dní.
Mezi „premium races“ měla být v roce 2013 zařazena i Velká pardubická, Equdia toho roku točila v Pardubicích dokumentární film o českých dostizích, ale na poslední chvíli z vysílání sešlo, neboť nebyla podepsána smlouva. Tehdy se mluvilo o tom, že smlouva byla předána pozdě a byla pro pořadatele nevýhodná. V současné době vlastní vysílací práva z Pardubic a Velké Chuchle do zahraničí k sázkovým účelům Jockey Club České republiky, ale se zařazením Velké pardubické do vysílání a možností sázet na ni ve Francii to zatím vypadá bledě. Všechny ostatní dostihy Crystal cupu Equidia přenáší a je možné na ně sázet. I představitelé Jockey Clubu se snaží se zástupci PMU najít společnou řeč. „Sázky ve Francii nejsou spása, ale je to možnost, jak získat určitý zdroj financí,“ řekl v únoru na valné hromadě Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní prezident Jiří Trávníček. Další jednání by měla následovat.
O vzájemné spolupráci českých dostihů a sázkové kanceláře PMU se jednalo již v první polovině devadesátých let dvacátého století. Dvojice dostihových novinářů Oleg Gubín a Aleš Pohořal byla tehdy na pozvání PMU ve Francii. „Byl to výborný program, ubytování na nejvyšší úrovni i stravování bylo zajímavé. Jednoznačně se dá říci, že PMU mělo o spolupráci s námi zájem,“ vzpomíná Aleš Pohořal, nestor dostihové žurnalistiky. U tehdejších jednání byl i Václav Chaloupka. „Byli jsme tehdy už dost daleko, zástupci PMU a chovatelů objížděli všechna závodiště, Francouzi měli velký zájem, ale bohužel to skončilo na ministerstvu kvůli konvertibilitě koruny,“ doplňuje Chaloupka.
Další pokusy o spolupráci následovaly i později, ale nikdy nedošlo k dohodě. Mezitím se na francouzské dostihy začalo sázet v Polsku, Maďarsku a v minulém roce také v Rusku. PMU nevlastní jen domovskou sázkovou kancelář, ale také sázkové kanceláře v Belgii, Německu a Brazílii. Ač se to v české kotlině nezdá, dostihové sázky jsou v Evropě fenoménem a točí se v nich miliardy euro.
Nám se zatím do rychlíku nepodařilo naskočit, položí se k tomu v sobotu dobrý základ? To mají v rukou nejen organizátoři, ale také aktivní účastníci.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.