Hodně vody za tu dobu v Seině proteklo. Kolikrát jsem si říkal, že by bylo krásné, kdyby úspěchů mohlo být více i v těch nejprestižnějších klání pařížského víkendu. Ta doba je tady. Sobotní starty čtyř „mušketýrů“ skončily všechny finanční ziskem, v součtu více než 91. tisíc euro. Někdo může namítnout, že to ve srovnání s překážkami není nic moc, ale stačí se podívat na kategorie dostihů, jednou grupa 1, dvakrát grupa 2 a jednou grand handicap s dotací mezi listed a grupou tři, na který sází celá Francie. Samozřejmě po vítězstvích v takových klání by byla kasa ještě plnější, ale na druhou stranu, kdo kdy věřil, že z tak prestižního mítinku přivezeme takové dotace?
Trip to Rhodos se počtvrté za sebou představil v Prix du Cadran na 4100 metrů, až tentokrát se dostal mezi tři nejlepší a Česko má sedmý blacktype z grupy 1. Můžete namítat, že na super vytrvaleckých distancích není taková konkurence jako jinde, ale to neuspěje. Nechť se svěřenci Pavla Tůmy v nejbližších letech někdo vyrovná. Trip to Rhodos má jen tři předchůdce, Darsalama, Shamalgana a Meandreho. Co jméno to pojem. Od skvělých výsledků posledně jmenovaného jsou to už více než čtyři roky, a tak je jasné, že být mezi prvními třemi v jakékoliv grupě jedna není vůbec jednoduché, proto podcenění není na místě. Navíc lze jen ocenit stálost formy Trip to Rhodose. Je mu už osm let, letos běhal pětkrát, všechny starty v listed nebo vyšších kategoriích, ani jednou nespadl z „tabule“ a vydělal bezmála dva milióny korun, v součtu již více než sedm miliónů. V pořadí rovinových koní v českém tréninku podle zisku mu patří druhé místo za Darsalamem. Myslím, že dalších komentářů netřeba.
Při letošních výsledcích se tolik nevěřilo Subway Dancerovi na distanci dva kilometry, ale v den D předvedl skvělý výkon a jen krk mu chyběl k netušenému úspěchu, který by se zapsal do dějin. Možná někdo mávne rukou nad pátým místem Wirelesse v mílové grupě 2, ale i tady platí, ať se mu někdo dokáže vyrovnat. Ziskem minimálně sedmi tisíc euro se zcela jistě cestovní i další náklady zaplatí. Navíc vítěz Taareef je na třináctém místě světového rankingu z 10. září letošního roku s hodnocením 122. Wirelessovi na něj chybělo tři a čtvrt délky…
Samostatnou kapitolou jsou dostihy Quinté zejména při takových mítincích jako byl o víkendu v Chantilly. Nemám grupového koně, tak se alespoň představit v handicapu, to je motto mnoha francouzských trenérů. Proto ani vystoupení bělouše Donuts Reyor nelze brát na lehkou váhu. Třešničkou na dortu bylo třetí místo v listed dostihu v neděli ve Štrasburku. Tři francouzská blacktype umístění za víkend se nerodí skutečně každý den. Někdo může namítnout, že koncem května jsme si zapsali tři blacktype umístění dokonce za jeden den, ale to bylo v Itálii, kde je konkurence přece jen slabší.
Po Evropském poháru žokejů jsem spekuloval, že když Venillia porazila Ventarona naznačuje to její blacktype možnosti. Ventaron blacktype potvrdil o čtyři týdny později. U Venillie se to už bohužel nedozvíme, neboť již odešla plnit mateřské povinnosti.
Po 39. víkendu letošního roku už české zisky na zahraničních drahách překročily šedesát miliónů korun. Před několika týdny se zdála být tato částka nereálná, nyní je skutečností a rozhodně ještě nemusí být konečná. Dalším letošním rekordem je počet blacktype umístění, loni bylo maximum posunuto na dvanáct, letos už jsme u čísla patnáct a ani to nemusí být konečné, pokud bude dost odvážných realizačních týmů.
U nás doma zcela jistě zaujal St. Leger. Před třemi měsíci by nikoho nepřekvapilo vítězství Nagano Golda, nyní bylo velkým překvapením vyjádřeným sázkovým kurzem 15:1. Možná by nikdo nevsadil na to, že Václav Luka mladší prchajícího koně dokáže zkrotit a ve spolupráci s mladým jezdcem Davidem Liškou se to podařilo. Pokud budou i další kroky v přípravě tohoto koně úspěšné, možná dorostl další plnokrevník mezinárodního formátu.
Příjemné dny a na viděnou na dostizích v Pardubicích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.