Termínová listina sezóny 2012
DOSTIHOVÉ MÍTINKY
25. 8. Velká letní cena Ústeckého kraje (I. kategorie, 3letí a starší koně, 1400 m
8. 9. Cena společnosti BIOVETA a. s. (I. kategorie, 3letí a starší, 2000 m)
20. 10. Českomoravská cena (I. kategorie, 3letí a starší koně, 1400 m)
PARKUROVÉ ZÁVODY: 22.9.- 23. 9.
VYTRVALOSTNÍ ZÁVODY : Endurance day Most 14. -16. 9.
Program dostihového odpoledne - sobota 25. 8. 2012
12.00 Otevření areálu závodiště
13.00 Slavnostní zahájení dostihového dne
13.30 Cena společnosti Hasman (rovina IV. kat., 1400 m, 35.000 Kč)
14.00 Cena Stavebního bytového družstva Krušnohor (steeplechase IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč)
14.30 Cena hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové (rovina III. kat., 1400 m, 60.000 Kč)
15.00 Cena společnosti ABB (steeplechase II. kat., 3600 m, 90.000 Kč)
15.30 Cena společnosti CANIS (rovina I. kat., 1400 m, 100.000 Kč)
16.10 Velká letní cena Ústeckého kraje (rovina I. kat., 1800 m, 120.000 Kč)
16.40 Cena skupiny INELSEV (rovina III. kat., 1600 m, 60.000 Kč)
17.10 Cena Jezdecké společnosti Hipodrom Most o.s. (rovina II. kat., 1600 m, 85.000 Kč)
17.20 Vyhodnocení soutěžní ankety
Představujeme účastníky hlavního dostihu – Velké letní ceny Ústeckého kraje
Tento dostih má již tradiční místo nejen v mosteckém dostihovém kalendáři a letos se může pochlubit mimořádně silným obsazením startovního pole. V něm totiž jsou vítěz Českého derby z loňské sezóny Roches Cross, nejlepší mílař posledních sezón Sharpour, vítěz klasické Velké jarní ceny Chardonney Tcheque a další loňský špičkový tříletek Lysyan. A nechybějí ani přední zástupci letošního tříletého ročníku – Pegas a Tarant.
GLOUSHEK (GB), 4letý ryzák valach Stáje Monika Agro P., trenér Tomáš Váňa, ž. Jaromír Šafář,
Dosavadní kariéra: 12 startů, 4 vítězství, 6 umístění, 205.950 Kč
Syn Dubawiho se jako dvouletý ukázal na dráze dvakrát a vždy se umístil. Tříletou kariéru strávil převážně mezi účastníky třetí kategorie. Dokonce třikrát dokázal vyhrát, na tratích 1400 – 1600 metrů. O tom, že v letošní sezóně s ním bude nutno počítat i do lepších dostihů, naznačil Gloushek loni při svém posledním startu v Praze, když doběhl ve dvojkové společnosti druhý, jen krk za vítězným Čárirayem. Letos se Gloushek rozcvičil čtvrtým místem opět ve dvojkové společnosti, ale o tři týdny později na zdejší dráze už dokázal i zvítězit. Nárůst formy poté Gloushek potvrdil v Bratislavské míli, kde ho porazil jen svěřenec Arslangireje Šavujeva Dux Scholar. Z dnešních soupeřů za sebou nechal Chardonney Tcheque, Pegase a Lysyana. Z tohoto pohledu bylo jeho sedmé místo v Ceně města Karlovy Vary zklamáním, ale možná trať 2000 metrů ve výtečné společnosti už byla příliš dlouhá.
CHARDONNEY TCHEQUE (FR), 4letý hnědák stáje Dr. Charvát, trenér Tomáš Šatra, ž. Martin Srnec.
Dosavadní kariéra: 14 startů, 6 vítězství, 8 umístění, 2,111.540 Kč
Obdivuhodný hřebec vždy ve své kariéře dokázal pro svého majitele získat finanční ohodnocení. Jako Nejlepší dvouletý hřebec sezóny 2010 na sebe strhl velkou pozornost už při svém debutu v srpnu v Meranu, kde poměrně snadno pokořil devět soupeřů. A na českých drahách potěšil triumfem v Gerschově memoriálu a Ceně zimního favorita. Při prvním startu v klasické sezóny v Memoriálu prof. Václava Michala bojoval o vítězství s Roches Crossem, kterému o hlavu podlehl. V následujícím startu, ve Velké jarní ceně mu ale porážku o půl délky oplatil. V dalších třech startech včetně Českého derby (které ale nebylo jeho optimální tratí) doběhl čtvrtý. Od září až do konce sezóny již startoval jen v Miláně, kde dokázal vybojovat dvě vítězství včetně Listed Premio Marchese Gius. Ippolito Fassati na trati 1800 metrů. Letos byl Chardonney Tcheque nejblíže vítězství při svém úvodním startu v sezóně ve Velké květnové ceně, kde ho ale o půl délky porazil nestárnoucí Sharpour. Blízko vítězi byl i na třetím místě v červnu v Miláně. V polovině července startoval Chardonney Tcheque v Bratislavské míli, kde doběhl čtvrtý, necelé 2 délky za vítězným Dux Scholar.
LYSYAN (IRE), 4letý hnědák stáje Joly, trenérka Helena Blažková, ž. Jiří Chaloupka
Dosavadní kariéra: 16 startů, 1 vítězství, 10 umístění, 452.150 Kč
Dvouletý Lysyan sice dokázal získat jedno bronzové umístění, ale rozhodně nenaznačil, že následující sezónu bude patřit k nejlepším tříletkům. Po čtvrtém místě v Memoriálu prof. Michala způsobil všem radostný šok třetím místem ve Velké jarní ceně. V Českém derby sice na tabuli proniknout nedokázal, ale v jeho slovenské analogii obsadil výborné páté místo. Skvělé bylo také druhé místo ve Středoevropském poháru Classic, kde by zřejmě bojoval o vítězství, nebýt špatného nasedlání. Po náročné sezóně ale pak neuspěl v Saint Legeru a Velké ceně českého turfu. Letošní sezónu zahájil Lysyan vítězstvím v Ebreichsdorfu, ke kterému přidal ještě o pět týdnů druhé místo. Ve Velké květnové ceně mu patřilo třetí místo za Sharpourem a Chardonney Tcheque. V jedničkové Ceně Elektromobil v rámci derby-dne skončil čtvrtý a jediný „výpadek“ v sezóně přišel v Bratislavské míli, kde v silné konkurenci doběhl sedmý.
PEGAS, 3letý ryzák stáje DS Pegas, trenér Grzegorz Witold Wroblewski, ž. Petr Foret
Dosavadní kariéra: 8 startů, 4 vítězství, 2 umístění, 520.772 Kč
Pegas debutoval jako dvouletý posledního července v italském Meranu, kde doběhl třetí, 5 délek za vítězem. Pak jako jeden z favoritů pražského testu doběhl třetí v trojkovém dostihu. O dva týdny později ale už byl schopný zvítězit velmi snadno v Ebreichsdorfu a následovalo snadné vítězství v Ceně zimního favorita. Jako tříletý pokračoval ve vítězné sérii v rakouské Velké jarní ceně, Trial-Stakes, a poté zvítězil i ve Velké červnové ceně. V samotném Českém derby ale sehrál Pegas nepodstatnou roli 13. místem. Poté se ryzák vrátil na mílovou trať, která mu přinesla největší úspěchy. V Bratislavské míli ale stačil jen na šesté místo, i když na vítěze ztrácel necelé 3 délky.
ROCHESS CROSS (IRE), 4letý tmavý hnědák stáje Jasna, trenér Josef Váňa, ž. Jan Rája
Dosavadní kariéra: 11 startů, 7 vítězství, 1 umístění, 1,974.100 Kč
Tmavý hnědák se uvedl skvěle již při svém tuzemském debutu v Memoriálu prof. Michala, kde triumfoval. O tři týdny později ve Velké jarní ceně podlehl o půl délky Chardonney Tcheque. Pak ale ukázal svou nadvládu v tříletém ročníku nejen úspěchem ve Velké červnové ceně, ale především v Českém derby. Jedinou slabou chvilku v sezóně si charismatický hřebec vybral ve Slovenském derby, ale na něj dal zapomenout triumfem ve Velké ceně Prahy nad staršími koňmi. Letošní sezóna znamená pro Rochese skvělé výsledky na domácích drahách, kde třikrát převálcoval své soupeře velkou převahou v cíli, ale na druhé straně má na svém kontě i dva neúspěšné zahraniční starty v black-type konkurenci v Baden-Badenu a Vichy.
SHARPOUR (IRE), 8letý hnědák stáje YOKO, trenér Zdeno Koplík, ž. Václav Janáček
Dosavadní kariéra: 45 startů, 15 vítězství, 19 umístění, 2,138.780 Kč
Hřebec pocházející z rodiny excelentních Shergara a Shernazara byl při svém prvním dostihovém startu ve třech letech ještě dostihově nevyspělý, ale přesto ho dokázal vyhrát. Pozdější výtečný mílař byl po čtvrtém místu v Memoriálu dr. Frankenbergera směřován do Českého derby, ale tam doběhl poslední, stejně jako v Saint Legeru. Svůj mílařský potenciál naplno odkryl ve druhé polovině sezóny ve čtyřech letech, kdy mj. vyhrál Lázeňskou míli, Nagrodu Rzecznej ve Varšavě v rekordním čase a ve Velké ceně Prahy doběhl čtvrtý. I přes tyto úspěchy se ale Sharpour stal koněm par-excellence až jako pětiletý, kdy vyhrál čtyři významné dostihy. Kromě Memoriálu J. Maška a Velké květnové ceny na jaře to byla i Lázeňská míle a Velká cena Prahy. A ostudou rozhodně neskončil ani výlet do slavného Longchamp na dostih grupy 2, Prix Daniel Wildenstein, kde doběhl sice poslední, ale v kontaktu s polem. V sezóně 2010 vyhrál Sharpour kromě zdejší Ceny Jezdectví ještě další tři jedničkové dostihy a jako čtvrtý doběhl ve Velké ceně Prahy. Loni zvítězil ve Velké květnové ceně a Lázeňské míli, ke kterým přidal další pěkná umístění. A ani letos ve svých osmi letech neztratil Sharpour nic ze své výkonnosti, což skvěle dokumentoval svým třetím vítězství m ve Velké květnové ceně.
TARANT (IRE, 3letý ryzák stáje Agrolipt ČR, trenér MVDr. Čestmír Olehla, ž. Gary Hind
Dosavadní kariéra: 8 startů, 0 vítězství, 7 umístění, 167.210 Kč
Ryzák dosáhl pod vedením trenéra Jozefa Pirucha zajímavé bilance ve dvou letech. Ve svých čtyřech startech totiž doběhl vždy druhý. Od dostihů třetí kategorie se postupně propracoval ke druhému místu v Listed Karpatské ceně a stejná pozice mu patřila i v Ceně zimního favorita. Jeho debut ve třech letech sto v klasické předzkoušce, Memoriálu prof. Michala přinesl čtvrté místo, na které ale bohužel Tarant ve Velké jarní ceně nedokázal navázat a doběhl v ní poslední. K dalšímu startu ve Starohájském kritériu, kde doběhl čtvrtý, ho již vezl ze Světlé Hory Čestmír Olehla. A stejné místo obsadil i ve dvojkovém dostihu na zdejší dráze před pěti týdny.
Další vrcholy dostihového odpoledne 25. 8. 2012
Dostihové odpoledne přinese i další jedničkový dostih, tentokrát na trati 1400 metrů, Cenu společnosti Canis o 100.000 K. Mezi 13 koňmi je hned několik špičkových sprinterů z posledních sezón – LINEY HONEY (ž. Jakub Pavlíček). LORD SILVANO (ž. Jan Rája), WONDER HORSE (ž. Gary Hind), NICE TIGER (ž. Josef Bartoš) či LUCKY HORSE (žák Michal Mach). V poli je i nedávný vítěz Severočeské ceny CHARHIZARD (ž. Martin Srnec), který ale nese vysokou hmotnost. Proti těmto čtyřletým a starším koním nastoupí dva špičkoví tříletí, vítěz Velké jarní ceny MYSTOC SWING (ž. Milan Zatloukal) a HYACINT (ž. Petr Foret).V překážkovém programu odpoledne zaujme dvojková Cena společnosti ABB
Startovní listinu dostihového mítinku naleznete na internetové adrese: http://www.dostihy.cz/startky.php