13:20 - Godolphin Mile (Gr.2, 1600 m, písek, $1.000.000)
Jako první dostanou prostor arabští plnokrevníci, ti angličtí zahájí mítink v Godolphin Mile, kde se sejde velmi vyrovnaná konkurence. Nejvíce sympatií má přeci jen teprve čtyřletý zástupce domácích modrých barev MARKING (Doyle, 2,5:1), trénující pod Kiarenem McLaughlinem v USA. Hřebec má za sebou totiž teprve čtyři starty, převážně na sprinterské distanci, kde si vloni připsal cenné druhé místo v Malibu Stakes za šampionem amerických sprinterů Runhappym. V rámci přípravy na sobotní dostih se měl původně zúčastnit meydanské Gr.3 na 1200 metrů, zde ovšem svého žokeje Jamese Doyla vysypal hned za boxy, dva týdny na to ale už regulérně absolvoval stejně dlouhý handicap, jenž pod nejvyšší zátěží o dvě délky vyhrál. Během celého dostihu bylo patrné, že by mu sedla delší distance, na níž jako tříletý už jednou uspěl, takže obavy ohledně toho, zda míli prostojí, na místě asi nejsou, a vzhledem k jeho věku má určitě dobré šance na progres. Zrovna bohatou kariéru za sebou nemá ani pětiletý Sloane Avenue (Dettori, 4:1) z Velké Británie, který v loňském roce absolvoval jediný start, a to právě Godolphin Mile, kde bez přípravného dostihu doběhl o krátkou hlavu druhý. Letos už má debut za sebou, když obsadil druhé místo v kemptonské Class 2, obhajobou stříbrné pozice by tedy nepřekvapil. Zbytek šancových koní se připravuje přímo v Dubaji a hned trojici má v péči trenér Doug Watson, z nichž vypadá nejlépe pětiletý tempař Cool Cowboy (Dobbs, 7:1), jenž v probíhající sezóně z pěti startů získal dvě druhá místa a dvě prvenství. Naposled se prosadil stylem start-cíl v Gr.3 Burj Nahar, trialu na sobotní klání, podobně působivý triumf má na kontě i jeho tréninkový kolega One Man Band (Hitchvott, 11:1). Špatně by si nemusel vést ani čtyřletý Maftool (Hanagan, 8:1), který předvedl pohledný finiš v těsném doběhu mílového handicapu, jímž za sebou nechal i již zmíněného Cool Cowboye.
(mm)
13:55 - Dubai Gold Cup (Gr.2, 3200 m, tráva, $1.000.000)
Vzápětí se ke slovu dostanou ultra-vytrvalci, jež čeká více než tříkilometrová distance v Dubai Gold Cupu, kde se po právu největší pozornosti těší francouzský host VAZIRABAD (Soumillon, 2,2:1). Trenér Royer-Dupre v loňském roce poslal bělouše k pěti vítězstvím a tehdy tříletý valach se z maidenů propracoval nejprve k Gr.3, poté Gr.2 a nakonec i Gr.1 triumfům, sezónu zakončil Vazirabad délkovým prvenstvím v prestižní Prix Royal-Oak na 3100 metrů. Ze stejné země přicestuje také Manetee (Barzalona, 5:1) z lotu Andre Fabreho, který hájil godolphinské barvy i v Prix de l’Arc de Triomphe, nicméně tehdejší společnost na něj byla příliš a skončil v poli poražených. Úrovní spíše Gr.2 hřebec má na kontě úspěchy právě z této kategorie na tratích okolo 2400 metrů, pátým místem v Prix Royal-Oak ovšem ukázal, že ani delší distance by mu vadit nemusela. Kamenem úrazu bude v jeho případě nejspíše náklonnost k měkčí dráze, které se mu v Dubaji nedostane. Pevno pod nohama by naopak mohlo sednout britskému Big Orange (Spencer, 6,5:1), kterému se v loňské sezóně povedl hlavně červenec, neboť si během něj připsal dvě Gr.2 vítězství, v Goodwood porazil např. i Trip To Parise. V listopadu se pak zúčastnil Melbourne Cupu, který už tradičně absolvoval z čela a v závěru udržel alespoň pátou pozici. Šance na dobré umístění má ještě ryzák Haafaguinea (Doyle, 11:1), třetí z Gr.2 za Postponed a Dariyanem. Těžko říci, co čekat od osmiletého Neo Black Dia (Akiyama, 21:1) z Japonska, mezinárodní pole pak doplňuje německá klisna Paradise (M. Demuro, 34:1).
(mm)
14:35 - UAE Derby (Gr.2, 1900 m, 3letí, písek, $2.000.000)
Docela zajímavá situace se zrodila v UAE Derby, kde nejenže je horkou favoritkou klisna, ale ani druhým nejšancovějším koně v sedmičlenném poli není hřebec. Se stoprocentní bilancí do své třetí klasiky totiž nastupuje hnědka POLAR RIVER (Dobbs, 1,57:1), jež nejprve o 13 a půl délky vyhrála svůj debut, s přehledem získala i trial na 1000 Guinaes, které také suverénně ovládla. Na začátku března pak trenér Doug Watson poslal klisnu v majetku Valentina Bukhtoyarova do UAE Oaks, v nichž sice zvítězila o necelou délku, v závěru ji už ale její stálý žokej Pat Dobbs nepobízel. Polar River se tehdy nejvíce přiblížila jihoafrická Vale Dori (Soumillon, 6:1), doposud běhající v Argetině, ale pokud favoritka předvede něco podobného jako v minulých startech, poměr sil se neotočí. Překvapit by spíše mohl Frank Conversation (Gutierrez, 7,5:1) z lotu Douga O’Neilla. Hřebec totiž během února vyhrál v Kalifornii Gr.3 El Camino Derby na 1800 metrů, které patří mezi kvalifikační dostihy na Kentucky Derby, případným úspěchem v sobotu by tak své šance na start v něm podstatně posílil. Za absence vítěze 2000 Guineas a derby-trialu Market Rallyho, je nejlepším z účastníků mílové klasiky pro hřebce Lazzam (Dettori, 34:1), více důvěry ale budí japonská dvojice Lani (Take, 13:1) – Yu Change (Moreira, 13:1), přičemž druhý jmenovaný doběhl ve dvou letech jako čtvrtý v Gr.1 v Hanshinu.
(mm)
15:10 - Al Quoz Sprint (Gr.1, 1000 m, tráva, $1.000.000)
Až v Al Quoz Sprintu má ryze domácí tým dle sázkových kurzů největší šanci na úspěch, neboť roli favorita zde zaujímá pětiletý Ertijaal (Hanagan, 4:1) trenéra Al Raiheho. Valachovi sice na kontě chybí grupový zásah, úspěšně se ale letos zúčastnil dvou významnějších handicapů, v nichž se na kilometrové distanci s přehledem prosadil, a to i přes nejvyšší nesenou hmotnost. Své příznivce určitě najde i devítiletý veterán Sole Power (Hayes, 6,5:1). Světoběžník z lotu Edwarda Lynama po loňském vítězství v tomto dostihu zvládl vyhrát ještě Gr.2 v Curraghu a posbíral i několik pěkných umístění. Letos se rozběhal na scéně Gr.3 třetí pozicí. Zmíněné dvojici by měli nejvíce konkurovat hosté z Hong Kongu, pětiletí valaši PENIAPHOBIA (Moreira, 7:1) a Not Listenin’tome (Moore, 7,5:1). První jmenovaný zde v minulém roce podlehl o půl délky Sole Powerovi, načež se věnoval dostihům čistě v Sha Tin, kde se kromě umisťování na tabuli jednou trefil i vítězně, nechaje za sebou právě také Not Listenin’tome, který ostatně většinou za svým kolegou mírně zaostává. Zmínku si zaslouží ještě jedna z klisen v poli, čtyřletá Lady Shipman (Ortiz, 17:1), cestující ze Spojených států, jež vloni skončila druhá v Breeders‘ Cup Turf Sprint jen o krk za vítězným Mongolian Saturday.
(mm)
15:45 - Dubai Golden Shaheen (Gr.1, 1200 m, písek, $2.000.000)
Vítězství z Dubai Golden Shaheen se před rokem stěhovalo do Spojených států, odkud přicestoval také favorit letošní edice dostihu. Čtyřletý bělouš X Y Jet (Jaramillo, 3:1) v září odstartoval svou vítěznou sérii, která čítá už pět dostihů včetně dvou se statusem Gr.3, přičemž pravidelně volí taktiku start-cíl. S nejužší špičkou amerických sprinterů se každopádně ještě neutkal. Druhé místo bude obhajovat hongkongský SUPER JOCKEY (Moreira, 6:1), který před rokem nestačil pouze na vítěze Breeders‘ Cup Sprintu Secret Circla, jemuž podlehl o pouhou hlavu. Po letní pauze absolvoval čtveřici startů na trávě na domácí dráze Sha Tin, přičemž návrat na pískový podklad mu přijde vhod. Stáj Godolphin bude reprezentovat Confrontation (Buick, 6,5:1). Ten se na takto krátké distanci představí po bezmála dvou letech, když na letošním Dubai Carnivalu začátkem února s přehledem zvítězil v mílové Gr.3. Tentokrát to bude mít těžké, protože na start se postaví několik koní, kteří to umí hned po startu pořádně napálit. Mezi ty patří kromě favorita také lehký vítěz trialu Muarrab (Hanagan, 7:1). Před třemi týdny se přitom triumf čekal spíše od dvojnásobného medailisty z Dubai Golden Shaheen Rich Tapestryho (Mosse, 11:1), který Muarraba o měsíc dříve porazil. Posledně mu ale ze třetího místa scházelo na vítězství 6 a ½ délky.
(jf)
16:45 - Dubai Turf (Gr.1, 1800 m, tráva, $6.000.000)
Prvním z dvojice travnatých vrcholů je Dubai Turf. V jeho startovní listině sice chybí hvězda srovnatelná s loňským vítězem Solowem, ovšem hned několik účastníků dostihu je na vzestupu a těžko odhadovat jejich strop. Do okruhu favoritů patří trojice koní, která na letošním Dubai Carnivalu zaznamenala dva starty a stejný počet vítězství. Dva z nich reprezentují domácí stáj Godolphin. Hlavním adeptem n vítězství je TRYSTER (Buick, 3:1), který v minulých letech sbíral úspěchy na anglických all-weather dráhách, na něž ovšem absolutní špička nemíří. V Dubaji letos silným závěrem z konce pole s přehledem ovládl Dubai Millennium Stakes (Gr.3) a především Jebel Hatta (Gr.1), tedy hlavní předzkoušku pro Dubai Turf. Pro rozbalení mohutné koncovky potřebuje poctivé tempo, o které by se měla postarat jeho stájová kolegyně Very Special (Doyle, 13:1). Ta bývá po startu hodně chtivá, když si při obou vítězstvích na dráze Meydan vypracovala výrazný náskok už v průběhu dostihu, ale dosud se měřila pouze s klisnami. Stoprocentní je letos v Dubaji také De Kockův Forries Waltz (Soumillon, 12:1), jenže od konce ledna nestartoval. Dokonce od začátku srpna pauzíruje Intilaaq (Hanagan, 3,5:1). Svěřenec Rogera Variana je nejméně zkušeným účastníkem dostihu, když absolvoval pouze pět startů. Po působivém vítězství mezi nezvítězivšími se sice neprosadil ve 2000 Guineas, ale následně na distancích kolem dvou kilometrů snadno ovládl dostihy se statusy listed a Gr.3. Vpředu by neměl chybět ani Real Steel (Moore, 8:1), který patřil ke špičce loňského japonského klasického ročníku. Druhý totiž finišoval v tamní analogii 2000 Guineas (2000 m) i St. Legeru (3000 m). Posledně si sice špatně nevedl ani na distanci 1800 metrů, když ze třetího místa ztrácel jen ¾ délky na do Dubai Sheema Classic směřujícího Duramenteho, přesto jeho optimum leží o pár set metrů výše.
(jf)
17:20 - Dubai Sheema Classic (Gr.1, 2410 m, tráva, $6.000.000)
Šest miliónů amerických dolarů si rovněž rozdělí ti nejlepší z Dubai Sheema Classic. Jeho poslední edice byly především souboji mezi reprezentanty Evropy a Japonska, přičemž podobný scénář se rýsuje také letos. Největším favoritem je POSTPONED (Atzeni, 2,63:1), jehož největším úspěchem je vítězství z červencového King George VI and Queen Wlizabeth Stakes. V něm svedl úchvatný souboj s finišujícím Eagle Topem, který 100 metrů před cílem vypadal jeho vítěz, ale Postponed se nevzdal a o jeho úspěchu rozhodl pouhý nos. Následně zvítězil i v jedné z předzkoušek pro Arc Prix Fox, ovšem samotného „Oblouku“ se překvapivě nezúčastnil. Před jeho konáním se spolu s ostatními koňmi šejka Mohammeda Obaida Al Maktouma přesunul od trenéra Luca Cumaniho k Rogeru Varianovi, který jeho další start několikrát odložil. Premiéru pod novým trenérem absolvoval teprve před třemi týdny a byla to premiéra podařená, když s přehledem ovládl trial pro Dubai Sheema Classic. Tehdy na něj druhý Dariyan (Soumillon, 13:1), jehož realizační tým obhajuje loňské vítězství, ztrácel 3 délky. Stejný odstup dělil Dariyana od vítěze i v prosincovém Hong Kong Vase, v němž se prosadil Highland Reel (Moore, 5:1). Na jeho zmíněném triumfu má značný podíl žokej Ryan Moore, který v první polovině dostihu nadiktoval falešní tempo, poté přenechal iniciativu jiným a v závěru zavelel k útoku. Podobný průběh může nastat i tentokrát, protože na startu chybí výrazný adept na roli vodiče. Hlavní japonskou zbraní by měl být loňský vítěz Japonského Derby Duramente (M. Demuro, 3,5:1). Ten se před cestou do Dubaje rozcvičil triumfem na distanci 1800 metrů, přičemž o jeho šancích hodně napoví výsledek o pětatřicet minut dříve startujícího Real Steela, kterého za sebou nechal nejen v posledním startu. Last Impact (Moreira, 17:1) na Duramenteho ztrácel před měsícem z šestého místa 3 délky, ovšem listopadové stříbro z Japan Cupu ho nedovoluje podceňovat.
(jf)
18:00 - Dubai World Cup (Gr.1, 2000 m, písek, $10.000.000)
Tečku za celým Dubai Carnivalem udělá nejbohatší dostih světa Dubai World Cup. Ten se v roce 2010 přestěhoval ze závodiště Nad Al Sheba na supermoderní Meydan a od té doby přinesl řadu překvapivých výsledků. Vždyť v jediném z jeho posledních šesti ročníků zvítězil kůň odskakující s kurzem pod 13:1, což je statistika, které se bude snažit vzepřít CALIFORNIA CHROME (Espinoza, 2,75:1). Ten byl velkou hvězdou sezóny 2014, v níž sahal po americké trojkoruně. Ta mu sice podobně jako vítězství v Breeders‘ Cup Classic těsně unikla, přesto byl po zásluze zvolen americkým Koněm roku. Do Dubai World Cupu byl nasměrován už před rokem a o jeho vítězství pochyboval málokdo. Tehdy si od startu počínal aktivně, ale kvůli startu z vnějšího boxu rozdal spoustu metrů, a i proto nedokázal odolat silnému závěru Prince Bishopa. V sympatických plánech jeho realizačního týmu následoval mítink Royal Ascot, ovšem nejen cestě do Anglie zabránil zánět v kopytě. Na dráhu se California Chrome vrátil až v lednu a po první delší pauze od začátku kariéry dokázal, že sbírka jeho úspěchů není u konce. S přehledem totiž zvítězil v Gr.2 v Santa Anitě i v dubajském handicapu. Losování startovních čísel mu každopádně stejně jako před rokem zkomplikovalo situaci, když odskočí z jedenáctky. Šance na jubilejní desátý americký triumf v Dubai World Cupu posilují další čtyři koně. K elitě loňských tříletých patřili Frosted (Buick, 3,5:1) a Keen Ice (Moore, 13:1), kteří se podepsali pod jedinou životní porážku American Pharoaha. V srpnovém Travers Stakes mu totiž dříve jmenovaný nedopřál dostatek klidu na špici, čehož v závěru využil právě Keen Ice. Tomu se nicméně od té doby příliš nedaří a v dubajském trialu skončil až sedmý. Zato Frosted suverénně opanoval druhý díl Al Maktoum Challenge. Před rokem v Dubai Turfu třetí Mshwish (Dettori, 12:1) v posledních startech vyměnil trávu za písek a vítězstvím v únorovém Donn Handicapu(Gr.1) dokázal, že mu změna povrchu problém nedělá. Spolehlivé výkony podává Hoppertunity (Prat, 17:1), který v lednu na California Chroma ztrácel ze třetího místa 2 a ¼ délky. Z domácích má nejvyšší ambice Special Fighter (Jara, 13:1). Ten před třemi týdny lehce zvítězil v posledním díle Al Maktoum Challenge, v níž čtvrtým místem zůstal za očekáváním loňský suverén UAE Derby Mubtaahij (Soumillon, 17:1). Jediným evropským zástupcem je Fabreho Vadamos (Cheminaud, 21:1), který ale po působivém vítězství na podzimním mítinku v Baden-Badenu nepřesvědčil o tom, že by měl výrazně bodovat i v této společnosti.
(jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.