Ta se může pochlubit výbornou bilancí patnácti startů a třinácti vítězství, ovšem obě životní porážky utrpěla právě na Cheltenhamském Festivalu. Před dvěma lety se přestavila ve World Hurdle, ale jejich třímílová distance přeci jen leží nad jejím optimem a v závěru tak nestačila na More Of Thata. Loni byla horkou favoritkou mezi klisnami a skutečně to vypadalo, že naváže na úspěchy tréninkové kolegyně Quevegy, ale chyba na posední proutěnce pro ni skončila pádem. Přes zmíněné festivalové porážky tedy nelze konstatovat, že by jí cheltenhamská dráha neseděla, když na ní získala i jeden ze svých triumfů. Do sezóny vstoupila teprve před měsícem v Punchestownu, kde se rozcvičila očekávaným vítězstvím proti pouhé dvojici soupeřek.
Dalším zástupcem „Mullins Army“ je Nichols Canyon (Townend, 8:1). Ten je jediným přemožitelem výtečného Faugheem, když zkraje sezóny v Punchestownu využil jeho slabší chvilky, a o půl délky odolal jeho útoku. Zvítězit dokázal i na vánočním mítinku v Leopardstownu, ale posledně na stejné dráze v Irish Champion Hurdle skončil na vzdálené třetí příčce. V průběhu dostihu sice držel s Faugheenem krok, ale i kvůli chybě na předposlední proutěnce v závěru dostihu rychle odpadl. V Cheltenhmu se představil už před rokem a v pozici favorita skončil třetí mezi nováčky.
Další irský zástupce Identity Thief (Cooper, 8,5:1) se v Cheltenhamu představí vůbec poprvé. Stejně jako Nichols Canyon v minulé sezóně patřil mezi nováčky a po letní pauze se rozcvičil očekávaným vítězstvím v Down Royalu. Přemožitele nenašel ani v newcastelských Fighting Fifth Hurdle, i když mu dlouho vzdoroval Top Notch (Jacob, 19:1), a o vítězství bojoval i o Vánocích v Leopardstownu, kde nestačil právě na Nichols Canyona.
Z domácích vypadá nejlépe stabilní člen špičky dvoumílových proutěnkářů The New One (Twiston-Davies, 7:1), který v posledních dvou edicích Champion Hurdle obsadil třetí a páté místo. Před dvěma lety ho ovšem zbrzdil pád Our Conora, po němž získal několikadélkové manko na zbytek pole, a loni si zase počínal příliš aktivně. V aktuální sezóně zaznamenal dvě povinná vítězství a v Christmas Hurdle nestačil pouze na Faugheena, který mu utekl o 7 délek. Své příznivce jistě najde i My Tent Or Yours (Geraghty, 11:1). Ten před dvěma lety v Champion Hurdle svedl boj o vítězství s Jezkim, jemuž podlehl rozdílem pouhého krku. Dnes se ale na dráhu vrátí po bezmála dvouleté pauze.
(jf)
14:30 – Supreme Novices‘ Hurdle (Gr.1, 3300 m)
Jestli se o některém trenérovi dá říci, že má pro Festival skutečně nazbrojeno, tak je to Willie Mullins, v jehož přípravě má svá esa majitel Rich Ricci, společně pak k všeobecné spokojenosti využívají služby žokeje Rubyho Walshe. A právě tato trojice má již tradičně své želízko v ohni hned v úvodním klání celého čtyřdenního svátku, Supreme Novices‘ Hurdle, určené začátečníkům mezi proutěnkáři na distanci dvou mil, kde je prvním favoritem pětiletý MIN (3,25:1). Čtyřletý francouzský odchovanec se v úterý pokusí navázat na své předchůdce ze stejného realizačního týmu (Champagne Fever, Vautour, Douvan) a přinést mu v tomto dostihu čtvrté vítězství řadě, což se hnědákovi vzhledem k jeho dosavadním výsledkům klidně může podařit. Podobně jako vloni Douvan byl totiž Min zakoupen z Francie, kde se dvakrát nad skoky umístil, aby následně na irské půdě nepoznal hořkost porážky. Při svém debutu mezi nezvítězivšími vyhrál o 19 délek, ve stopách svého o rok staršího kolegy šel také v Gr.2 Moscow Flyer Hurdle, jež vyhrál rozdílem 9 a ½ délky. Nedá se ovšem říci, že by se v poli soupeřů nenacházel nikdo, kdo by mohl favorita potrápit, protože minimálně Altior (de Boinville, 4,5:1) takovým koněm je. Svěřenec Nickyho Hendersona má na kontě šňůru čtyř prvenství, přičemž to nejcennější přidal právě v Cheltenhamu, v Gr.2 trialu na úterní klání, který o půl délky vyhrál, následně ještě přidal třinácti délkové vítězství v menším dostihu na kemptonské dráze. Na rozdíl od Mina tak má s místním závodištěm, specifickém svým vlnitým terénem, své zkušenosti, jež ale chybí také dalšímu svěřenci Nickyho Hendersona v dostihu, Buveur D’Air (Fehily, 6,5:1), dvojnásobnému lehkému vítězi menších dostihů. Zbytek pole už se je nabízen v kurzech nad 10:1, včetně vítěze irské Gr.1 Lawlor's Hotel Novice Hurdle Bellshilla (Townend, 13:1).
(mm)
15:10 – Arkle Challenge Trophy Chase (Gr.1, 3200 m)
Situace z dostihu nováčků nad proutím se takřka opakuje v Arkle Challenge Trophy Chase, kde se zase scházejí začátečníci v oblasti steeplechase, v čele se zástupcem početné „Mullins Army“, šestiletým DOUVANem (Walsh, 1,36:1). Ono slovo takřka je ale docela podstatné, neboť v případě Mina se vyskytují pochybnosti a oblibě se těší i jeho největší soupeř Altior, zde je však Douvan naprostou tutovkou. Willie Mullins prozatím vyslal hnědáka, v českých internetových vodách pro jeho postavu přezdívaného „Klokan“, k sedmi startům, přičemž všechny valach proměnil ve vítězství. Vloni bez zaváhání vládl mladým proutěnkářům, letos se lehce prosadil při debutu nad těžšími skoky, 18 a 15 délek pak nadělil soupeřům ve dvou leopardstowenských Gr.1 kláních. V jednom z těchto grup odešel poražen také Sizing John (Burke, 9:1), který už třetím rokem představuje favoritův věčný stín. Vloni za ním skončil třetí tady v Cheltenhamu, z druhého místa se mu koukal na záda v Aintree a po úspěšném přechodu na steeplechase se s Douvanem střetl znovu, a sice ve vánočních Racing Post Novices‘ Chase, jež však daly jasnou odpověď na to, zda se jejich poměr sil alespoň trochu změnil. Nedá se tedy čekat, že zrovna v úterý by měl svěřenec Henryho de Bromheada vyhrát, nicméně díky své spolehlivost se zřejmě někde vepředu pohybovat bude. Špatně si mezi steeplery nevede ani Vaniteux (de Boinville, 6,5:1), který při svém druhém pokusu podlehl jen o krk momentálně zraněnému Ar Madovi, na konci ledna si pak jistě vyhrál Gr.2 v Doncasteru. Jinak nastavený režim má The Game Changer (Cooper, 13:1), vynechávající zimní část sezóny a běhající během léta, jenž tak nyní vstupuje do sezóny, přičemž na konci té minulé získal čtveřici Gr.3 vítězství ve slabé konkurenci.
(mm)
17:00 – OLBG Mares‘ Hurdle (Gr.1, 4000 m)
Úspěch trenéra Willieho Mullinse je očekáván také v OLBG Mares‘ Hurdle (Gr.1, 4000 m), jejichž posledních sedm ročníků ovládli právě svěřenkyně irského multišampióna. Vroum Vroum Mag (Walsh, 2:1) se před sezónou 2014/15 přestěhovala z Francie k Mullinsovi a od té doby neprohrála. Většinu startů sice absolvovala nad těžkými skoky, ale v prosinci byla přesměrována mezi proutěnkáře a dvakrát s přehledem porazila konkurenci klisen. Na její zaváhání bude čekat především Polly Peachum (Bass, 8,5:1). Hendersonova svěřenkyně v loňské edici dostihu jen těsně prohrála a naposled zvítězila v sandownském listed pro klisny. S kurzy 17:1 je nabízena trojice klisen. Aurore d‘Estruval (D. Mullins) se v lednu vrátila na dráhu po roční pauze čtvrtou příčkou v Relkeel Hurde. Posledně sice zklamala mezi klisnami v Ascotu, ale návrat na kratší distanci jí jistě přijde vhod. Obhájkyně třetího místa Bitofapuzzle (Fehily) tuto zimu mířila do steeplechase, ovšem poslední dva starty nedokončila, když nejprve ztratila jezdce a posledně byla kvůli problémům s dýcháním zadržena. The Govaness (Johnson) začátkem ledna o pouhou hlavu prohrála s Polly Peachum v Sandownu.
(jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.