5 Pouze v pěti zemích starého kontinentu se běhají grupy 1. Logicky jsou to země „velké pětky“ Anglie, Francie, Irsko, Německo a také Itálie, ale nad tou visí v poslední době velké riziko, že o všechna grupová klání přijde, neboť nemá vyrovnané závazky z minulosti. V Anglii se loni odběhlo 33 dostihů nejvyšší kategorie, ve Francii o šest méně, rovný tucet jich hostilo Irsko a po sedmi Německo a právě Itálie. Celkem tak evropský kalendář nabídl 86 klání zařazených do nejvyšší kategorie. Čtrnáct dostihů je určeno pro dvouleté, dva pro všechny věkové skupiny na dráze, tedy dvouleté a starší, devatenáct soubojů je otevřeno pouze klasikům, 39 je určeno pro tříleté a starší a dvanáct pro čtyřleté a starší.
23 Na tolika závodištích v Evropě se běhají dostihy Gr. 1. V Anglii se konají na devíti drahách, ale plná třetina klání má domovské právo v Ascotu, o dvě „jedničky“ méně hostí Newmarket, další dráhy už hostí daleko méně vrcholů. Tři se běhají v Epsomu (Derby, Oaks a Coronation cup) a v Yorku. Dvě hostí Goodwood a Doncaster, jeden dostih je vrcholem ročního programu v Sandown parku, Newbury a Haydocku. 27 francouzských grup jedna se běhá na čtyřech drahách, šestnáct v Longchamp (dráha s nejvyšším počtem jedniček v Evropě a místo konání Ceny Vítězného oblouku), pět v Deauville a po třech v St. Cloud a v Chantilly (mj. Prix du Jockey club). Irské jedničky se běhají převážně v Curragh (deset) a zbylé dvě v Leopardstownu. Německo má vrcholná klání rozeseto na šesti místech, pouze v Mnichově se běhají dvě, jedno v Hamburku (derby), Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem, Baden-Badenu a Berlíně-Hoppegartenu. Italové mají dvě místa pro grupy 1, milánské San Siro (čtyři) a Řím (tři).
42 198 784 Toto je celková částka v eurech, o kterou se v minulém roce dostihy Gr. 1 v Evropě běhaly. Připadá vám tato částka povědomá? Není divu, vždyť o podobný obnos v českých korunách se v tuzemské kotlině běhalo v minulém roce. Průměrná dotace grupy 1 je bezmála půlmilionu euro, 490 683 euro. Celkem osm dostihů se může pochlubit dotací vyšší než milión euro. Výsadní postavení patří Prix de l’Arc de Triomphe, kde se v minulém roce rozdělilo 4,8 miliónu euro. V Anglii se miliónovou dotací chlubí čtyři klání, Derby, Champion stakes, King George VI and Queen Elizabeth stakes a Queen Elizabeth II stakes. Ve Francii kromě již zmiňovaného oblouku je sedmimístná suma ve hře při Prix du Jockey club (derby) a v Prix Diane (Oaks). V Irsku se o více než milión běhá derby. Pořadí zemí podle průměrné dotace dostihu je následující: 1. Francie 588 889 euro, 2. Anglie 561 296 euro, 3. Irsko 369 583 euro, 4. Německo 255 714 euro, 5. Itálie 221 571 euro.
1000 a 4000 Nejkratší a nejdelší distance, na kterých se „jedničky“ konají. Kilometrové zkoušky jsou na programu tři, dvě v Anglii, King’s stand stakes v Ascotu (první den při mítinku Royal Ascot) a Nunthorpe stakes (při srpnovém mítinku v Yorku – 3. den). Třetí kilometr se běhá v den Ceny Vítězného oblouku v Longchamp, Prix de Abbaye de Longchamp. Právě dostihy v Yorku a Longchamp jsou ony dva vyhrazené pro všechny věkové skupiny rovinových koní. Znalcům turfu jsou dobře známé i nejdelší dostihy kalendáře. V červnu v Ascotu se koná Gold cup a první říjnovou neděli se v Longchamp běhá Prix du Cadran, pro skutečné vytrvalce. Celkově je v kalendáři 17 klání na tratích do 1600 metrů (sprinterských), dostihů na 1600 metrů se běhá dvacet čtyři (mílaři), dvě desítky klání se běhají od 1600 do 2100 metrů včetně (středotraťaři) a dostihů nad 2100 se běhá 25 (vytrvalci). Vytrvaleckou Mekkou je Německo, kde se běhá šest ze sedmi Gr. 1 klání na 2400 metrů, ve skupině nad 2100 metrů se běhá v Anglii také šest klání. Tucet mílových dostihů nabízí anglický kalendář.
38 Právě tolik jezdců si v minulém roce si mohlo připsat do své kariérní bilance vítězství v dostihu Gr. 1. Přesně polovina z tohoto počtu dosáhla na více než jeden triumf. Tabulce vévodí Richard Hughes, který ovládl osm „jedniček“, o dvě čárky méně má na svém kontě Joseph O’Brien a pět záseků zaznamenalo trio Johny Murtagh, William Buick a Thierry Jarnet. Bohužel mezi jmény nenajdeme v roce 2013 ani jedno české. Ve třech zemích Evropy se dokázala prosadit dvojice William Buick (Anglie, Francie, Irsko) a Eduardo Pedroza (Francie, Německo, Itálie).
41 Trenérů, kteří připravili vítěze nejprestižnějšího kontinentálního klání, bylo o tři více než jezdců. Šestnáct trenérů slavilo vítězství ve více než jedné „jedničce“. Mezi 25 trenéry s jednou čárkou je také Arslangirej Šavujev, zatím jediný trenér s českou licencí, jehož svěřenec vyhrál Gr. 1. Pořadí nejlepších vládnou Richard Hannon a Aidan O’Brien, jejichž svěřenci se prosadili celkem sedmkrát. Šest úspěchů má na kontě i německý trenér Andreas Wöhler, jehož svěřenci se dokázali prosadit ve čtyřech z pěti zemí, kde se „jedničky“ běhají. Pouze v Irsku si vítězství nepřipsal. Ve třech zemích nasbíral pět čárek John Gosden.
37 Tolik nejprestižnějších dostihů ovládli angličtí plnokrevníci narození na zeleném ostrově, v Irsku, a tak zelenobílooranžové vlajce patří nejprestižnější místo. Druhé místo patří s 23 triumfy Angličanům a třetí s desítkou úspěchů Francouzům. Ve Spojených státech se narodilo osm vítězů „jedničkových“ dostihů, v Německu šest a po jednom spatřilo světlo světa v Japonsku a v Itálii. Pokud se podíváme na všechny grupové dostihy, kterých se v roce 2013 v Evropě odběhlo 406, tak irská nadvláda přetrvává. Dvě grupy v minulém roce skončily současným doběhem, a tak známe 408 grupových vítězů. 171 se jich narodilo v Irsku, 108 v Anglii, 46 ve Francii, 40 v Německu a 30 ve Spojených státech. Ostatní země jsou s odstupem zaoceánského parníku za nimi. V Itálii se narodilo pět grupových vítězů, v Japonsku čtyři a zbylé čtyři země, Španělsko, Norsko, Brazílie a Jižní Afrika se mohou pochlubit jedním. První tři země se na tento seznam dostaly díky úspěchu v grupě na severu Evropy (Švédsku, Dánsku nebo Norsku).
Zůstanou uvedené statistiky pro Česko v roce 2014 na hony vzdálené, nebo se podaří v dostihové Evropě zanechat podstatný otisk? To je otázka, na kterou budeme znát odpověď za více než osm měsíců, kdy evropská grupová scéna napíše poslední kapitolu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.