1979 V tomto se poprvé konaly Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu a vítězi se stali napajedelský Nikolas v sedle s Vlastimilem Smolíkem na delší distanci a polská Diakowa na míli. V jejím sedle byl jezdec Roman Maciejak. V prvních deseti ročnících obou dostihů se cizinci dokázali prosadit šestkrát. Ve Velké ceně Prahy čtyři vítězství směřovali do Polska a dvě do tehdejší Německé demokratické republiky. Z Velké ceny českého turfu si Poláci odvezli pět vítězství a východní Němci jedno. V poslední době jsou jedinými zahraničními účastníky koně ze Slovenska. Posledním vítězným koněm ze zahraničí byl v roce 2008 na Slovensku připravovaný Camill, vítězný ve Velké ceně českého turfu.
Účast Oba dostihy se mohou pochlubit na české poměry velice zajímavou dotací, ale početná pole se na startu nescházejí. Stejně jako v loňském roce i letos je účast poznamenána před týdnem konaným St. Legerem a blížícím se Evropským pohárem žokejů, kde se uskuteční dostihy na podobných distancích. Ve Velké ceně českého turfu se od roku 1993 představilo 208 startujících, což představuje průměrný počet devíti koní v dostihu (letos startovní listina obsahuje osm jmen). V mílové Velké ceně Prahy se od roku 1993 představilo 224 koní (průměr 9,7 startujících v dostihu; letos devět startujících). Nejnižší účast ve Velké ceně Prahy, šest koní jsme sledovali v loňském roce, vytrvalecká zkouška má minimum sedm, v letech 1996, 2006, 2007 a 2015. Maximální počty startujících jsou pro oba dostihy shodné, čtrnáct koní.
32 Vítězstvím ve Velké ceně Prahy se může pochlubit 32 jezdců, zatím nikomu se nepodařilo vyhrát tento dostih třikrát. Dvě vítězství ještě mají na svém kontě Karol Šarina, René Koplík, Lukáš Kasal, Jiří Chaloupka a Bajuržan Murzabajev. Z vítězství v mílovém dostihu se také radovaly čtyři ženy, Glodeová, Šarinová, Havelková a Miličková.
29 Výsledkové listiny Velké ceny českého turfu znají 29 jmen vítězných žokejů. Rekordmany dostihu jsou legendy Vlastimil Smolík a Polák Mieczyslaw Melnicki, kteří si připsali po třech triumfech. Dvakrát najdeme jména Tomáše Váni, Karola Šariny, Artura Resulova a Tomáše Lukáška. Vytrvalecký test zatím nevyhrála žádná žena, letos mohou tuto bilanci změnit Zuzana Vokálková (Always on Sunday) a Vendula Korečková (Ines).
13 Pouze tolik jezdců se může pochlubit triumfy v obou Velkých cenách, patří mezi ně Vlastimil Smolík, Mieczyslaw Melnicki, Josef Dolejší, Tomáš Váňa, Karol Šarina, William Lord, Gary Hind, Radek Koplík, Milan Zatloukal, Tomáš Lukášek, Jiří Chaloupka a od loňského roku také Jaromír Šafář a Bajuržan Murzabajev. Pouze dvěma jezdcům se podařilo v jeden den vyhrát oba prestižní dostihy, shodou okolností jsou oba cizinci. Melnicki vyhrál oba dostihy v roce 1985 s Duliczem a Vilniusem. O devět let později ho napodobil William Lord se svěřenci Františka Holčáka Law Sozirim a Brochwiczem. Letos má šanci na unikátní double kvintet Petr Foret, Jan Rája, Bajuržan Murzabajev, Jiří Palík a Jan Verner.
4 Stejný kousek, tedy vyhrát oba prestižní dostihy v jeden den se podařilo kvartetu trenérů. Prvním byl v roce 1989 František Vítek (Nikos a Inercja), o dva roky později ho napodobil Arslangirej Šavujev (Razmach a Emin). V roce 1994 se stal třetím v řadě František Holčák (již zmiňovaní Law Soziri a Brochwicz) a posledním, komu se to podařilo, byl v létě roku 1996 Václav Chaloupka (Mir Sada a Palomia). Ke čtyřem zmiňovaným trenérům patří ještě kvartet Tomáš Šatra, Josef Váňa, Zdeno Koplík a Václav Luka, kteří vyhráli oba dostihy, ale v různých letech. Letos se může o double pokusit pouze Josef Váňa.
20 Celkem dvacet trenérů dokázalo připravit vítěze Velké ceny Prahy. Nejúspěšnějším je František Holčák se šesti zásahy, o jeden méně má na svém kontě František Vítek, tři šampiony trénoval Tomáš Šatra, Arslangirej Šavujev a Josef Váňa. Dvojicí úspěchů se mohou chlubit Ludwik Buidens a Zdeno Koplík.
25 Jména 25 trenérů najdeme u vítězů Velké ceny českého turfu. Stejně jako v u mílového dostihu i zde vládne František Holčák, který připravil pět vítězů, čtyři vítěze připravil Arslangirej Šavujev a trojici úspěšných trénovali František Vítek a Tomáš Šatra. Dvakrát zvítězil kůň připravovaný Josefem Váňou.
Český chov Koním narozeným v české kotlině se ve srovnávacích dostizích příliš nedaří. Úspěšnější jsou historicky ve Velké ceně českého turfu, kde si připsali osm vítězství, posledním úspěšným byl v roce 2014 Aztek. Před ním se dokázali prosadit Nikolas – 1979, Freda – 1982, Vortex – 1987, Arva – 1988, Nikos – 1989, Yocker – 1997 a Vapeta - 2002. Ve Velké ceně Prahy se čeští odchovanci prosadili pouze pětkrát. Posledním byl před dvanácti lety Kifaab, jeho předchůdci triumfovali v osmdesátých letech Agadir – 1980, Papelotte – 1981, Kleón – 1984 a Hároš – 1986. V letošním roce jsou na startu dva čeští odchovanci, Aztek ve vytrvalecké zkoušce a klasický vítěz Lagaro na míli.
Tříletí nebo starší? Oba dostihy jsou nejvýznamnějšími testy tříletých a starších v Česku, dříve Československu. Komu se daří lépe, klasikům nebo starším koním? Tříletí v obou dostizích posbírali nejvíce čárek, na míli 15 a na 2400 metrů o tři více, ale v součtu jsou mírně lepší starší. Ve Velké ceně Prahy je poměr úspěchů 15:22 pro ostřílené účastníky dostihového provozu (posledním tříletým vítězem byl loni Tamarind Cove), ve Velké ceně českého turfu 17:20 (od roku 2010 vyhráli starší pouze dvakrát, 2012 – Leo Gali a 2015 – Meandre).
Ve Velké ceně českého turfu se představí jeden zástupce klasiků, Alpheus, zatímco na míli zastupují tříleté Partyday, už zmiňovaný Lagaro a Jarahi. Druhým nejúspěšnějším ročníkem jsou čtyřletí (14 x Velká cena Prahy a 12 x Velká cena českého turfu), pětiletí se prosadili v obou dostizích šestkrát. Šestiletí se zatím jednou prosadili ve Velké ceně českého turfu (Yocker) a dvakrát ve Velké ceně Prahy (Brochwicz a Gay Devil). Jediným sedmiletým a starším vítězem je z loňského roku bělouš Meandre, který vyhrál Velkou cenu českého turfu. Letos jsou nejstaršími devítileté výjimky, Omnibus a Shamalgan.
2:28,7 Je rekordním časem Velké ceny českého turfu z roku 1997, kdy se prosadil bělouš Yocker před Iles a Mir Sadou. Čas je pouze o necelé tři desetiny horší než rekord chuchelské dráhy. Velká Cena českého turfu většinou žádný kvapík nebývá, jen čtyřikrát v historii byl výsledný čas lepší než dvě minuty a třicet vteřin. Čtyřikrát byl dokonce výsledný čas horší než dvě minuty a čtyřicet vteřin, naposled loni.
1:35,84 Rekordní čas Velké ceny Prahy je také v tabulkách rekordů oválu ve Velké Chuchli. Jeho držitelkou Corcovada, která se prosadila v mílovém dostihu v roce 2011. Většinou se výsledný čas pohybuje pod hranicí sta vteřin, tedy jedné minuty a čtyřiceti vteřin, tak tomu bylo dosud ve dvaceti pěti případech. Loni byl Tamarind Cove o 71 setin vteřin pomalejší.
Sázky Kurzy vítězných koní obou sledovaných klání nejsou příliš vysoké. Dvouciferné kurzy vítězů jsme zaznamenali pouze třikrát od roku 2003, tedy z celkem 26 případů. Pouze desetkrát z 26 případů jsme zaznamenali kurz 5:1 a vyšší. Naopak sedmkrát se prosadil kůň s kurzem do 3:1. Největším outsiderem, který se prosadil, byl All The Evil v roce 2012 ve Velké ceně Prahy, když odskočil v kurzu 20:1. Od roku 2003 je jediným desetinovým vítězem Meandre z loňského roku (1,9:1). Ve Velké ceně Prahy se prosadil desetinový favorit třikrát (2008 – Blue Coral, 2013 – Dux Scholar a 2014 – Limario).
400 000 To je letošní dotace obou významných dostihů a opět se vrací na úroveň roku 2014 (loni byla dotace v obou dostizích 550 tisíc Kč). Od roku 1993 byla rekordní dotace ve Velké ceně Prahy v roce 2004, kdy se běžela o 900 tisíc, ale Velká cena českého turfu měla dotaci 500 tisíc. Rekordní suma byla v obou dostizích vyplacena v letech 2005 a 2006, kdy ve hře 800 tisíc v každém dostihu. Naopak nejnižší dotace 270 tisíc byla v povodňovém roce 2002, kdy se dostihy konaly na mosteckém hipodromu. Pětkrát za posledních 20 let byla v obou dostizích rozdílná dotace. Třikrát měla navrch Velká cena českého turfu (1997 až 1999) a dvakrát Velká cena Prahy (2004 a 2011).
Před 30 lety… V roce 1986 se Cena československého turfu a Velká cena Prahy konaly až na sklonku října, v neděli 26. Jako první byla odběhnuta Cena československého turfu, která byla odstartována v 15.08. Na startu bylo dvanáct koní a favoritem byl polský Ksiezyc žokejem Geborysem (24:10), ale ten doběhl až na čtvrtém místě. Po boji o délku se prosadil jiný zástupce našich severních sousedů Sanders s žokejem Madejskim. Na druhém místě doběhl Nicky’s Rock a třetí Vortex. Na vítězného Sanderse se vyplácelo 74 za deset vsazených. Velké pořadí tří koní přineslo velice zajímavou sumu 6090 korun za deset vsazených (což byl tehdy zhruba dvojnásobek průměrného platu). Na startu Velké ceny Prahy bylo jedenáct koní, kteří také bojovali o celkovou dotaci 130 tisíc korun při zápisném čtyři tisíce korun. Jistě o délku a třičtvrtě se prosadil reprezentant JZD Dolní Němčí Hároš v sedle s Josefem Dolejším. Na druhém místě doběhla Lamina a trojici nejlepších doplnil Masseur s Potempou. Hároš odskočil ve výherním poměru 18 korun za deset vsazených.
Před 20 lety… V nových podmínkách se podstatně změnil termín konání obou dostihů. V roce 1996 byly odběhnuty už v neděli 25. srpna. Srpnový termín byl tradičním až do roku 2002, od následujícího se termín přesunul na třetí zářijovou neděli. V roce 1996 byla jako první odstartována Velká cena Prahy se sedmi účastníky. Lehce o dvě a čtvrt délky vyhrála pětiletá hnědka Palomia, kterou trenér Václav Chaloupka nasedlal pro Reného Koplíka. Na druhém místě doběhl Gay Devil a třetí Brochwicz. Palomia se prosadila v čase 1:38,15. Oba dostihy se konaly s celkovou dotací 400 tisíc korun, tedy stejné jako v letošním roce, při zápisném 12 tisíc korun. Také na startu Velké ceny českého turfu bylo sedm koní a velkým favoritem byl ruský rodák Almaz, ale ten skončil na štítě tříletého francouzského rodáka Mir Sady, toho v Tochovicích připravoval Václav Chaloupka a v sedle byl žokej Petr Kubík. Almaz doběhl druhý a třetí honorář si vybojoval český odchovanec Valesan. Mir Sada se prosadil v čase 2:32,53. Václav Chaloupka je zatím posledním trenérem, kterému se v jednom roce podařilo vyhrát oba prestižní dostihy.
Před 10 lety… V roce 2006 se obě klání konala v neděli 17. září a byly odběhnuty jako třetí a čtvrtý v pořadí, stejně jako je tomu letos. Dotace v každém dostihu byla 800 tisíc korun, zápisné bylo stanoveno na 24 tisíc Kč. Na startu Velké ceny českého turfu bylo sedm koní a po boji o třičtvrtě délky se prosadil slovenský host Tempeltänzer, kterého pro stáj OMS připravovala Zuzana Kubovičová. V sedle byl zkušený Jaroslav Línek. Na druhém místě doběhl derby-vítěz Laureat a třetí dotaci si odnesl Zambesi. Právě Tempeltänzer a Laureat odskočili do dostihu v roli favoritů v kurzu 2,5:1. Partnerem vytrvaleckého klání byla Generali pojišťovna a partnerem Velké ceny Prahy společnost Secret partnership. Na startu mílového dostihu bylo devět koní a jistě téměř o tři délky zvítězil favorizovaný De Roberto (2:1) v sedle s Martinou Havelkovou, kterého pro stáj Dr. Charvát připravoval ve Velkých Karlovicích František Holčák. Druhý honorář vybojoval Paldox a třetí Mastman před druhým zástupcem stáje Hrubý, Terssiem.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.