Přesně v 11 hodin přijely na dostihovou dráhu tři kočáry tažené čtyřspěžežím a začalo oficiální zahájení dostihového dne, jehož vrcholem bude 123. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. Úvodní slova pronesli primátorka Pardubic, ministr zemědělství, hejtman Pardubického kraje, předsedové představenstva České pojišťovny a Dostihového spolku a ředitel závodiště. po jejich zdravicích zapěla Helena Vondáčková českou národní hymnu. O kolik okázalejší úvod než stovky kilometrů na západ od našich hranic.
Nejlépe upraveným koněm prvního dostihu byl vyhodnocen Vivat reprezentující DC Zámrsk - MUDr. V. Bruna. "Tak to je radost, holky ve stáji jsou šikovný," potěšilo hodnocení trenéra Jana Blechu a k výkonu Vivata doplnil: "Ještě mu chybí rutina, je mladý a hodně zbrklý." Žokej Josef Váňa mladší, který byl v sedle Biga Maga ohodnotil stav "rovinového" oválu jako těžký. "Ovál je těžší, oračky také nebudou dneska jednoduché, ale na náměstí by to mělo být vcelku v pohodě." Samozřejmě, že se mezi diváky především hodnotí, kdo by mohl vyhrát Velkou pardubickou. Trenr Josef Váňa slaví první vítězství ve Zlaté sponě tříletých od roku 1993.
První slovenské vítězství od roku 1993 v den Velké pardubické vybojoval pětiletý ryzák Luminator ze stáje MPL Racing pana Mirislava Piskly. "Když je člověk u dostihů, tak si musí zvyknout především na porážky, vítězství přijdou jen někdy, proto se jich musíte vážit. Velká pardubická je velmi prestižní záležitostí v dostihovém světě, proto vítězství chutná o to více," dodal Piskla. Slovenskou radost si u ceremoniálního padddocku užívali také trenérka Zuzana Kubovičová a ředitel bratislavského závodiště Marián Šurda. "Dnes Luminator neměl konkurenci, vyhrál o půl bánu, jak se říká v dostihové teminologii," zhodnotil úspěch sloevenských barev Šurda. Právě v Křišťálovém poháru se zrodilo nejvíce zahraničních vítězství v den Velké. Po ruském triumfu zásluhou Haika, se zrodila dvě polská a jedno anglické.
Okolo poledne se podstatně změnilo pořasí v Pardubicích, ocelově šedé mraky vystřídala modrá obloha a svítí sluničko. Kabáty návštěvníků jsou již k odložení. Trenér Pavel Tůma přišel vítěznou Natalii vysprchovat ještě v černém kabátě se žlutou kravatou. "Je to celá maminka, bude z ní dobřej kůň. Před nedávnem jsem dostal e-mail od pana Charváta, že máme přidat, že se nám moc nedaří. Od té doby už nemáme takovou smůlu a začalo se nám dařit," sděloval s úsměvem na tváři Pavel Tůma. Po dostihu čtyřletých byla naopak smutná trenérka Martina Růžičková. "Škoda, že jsme změnili taktiku, dříve jsme chodili stylem start-cíl, zase nám ukázal, že se mu nechce chodit v koních, důeležité je že je zdravý." mezi tříletými byl nejlépe upraveným koněm Rendez Vous trenéra Jaroslava Votavy.
V Ceně Vltavy si podobné označení odnesl pětiletý Vandual trenérky Hany Kabelkové, která je dnes v Pardubicích v růžovém kabátě a kostýmu. Po dostihu měl největší radost tým okolo sedmiletého Renarda Argentého. "Jsme překvapeni, neočekávali jsme to, spíše jsme si mysleli, že je to dvojkový nebo trojkový kůň, dneska nás překvapil, dobrou práci udělal žokej Josef Bartoš," sděloval majitel a prezident Jockey clubu ČR v jedné osobě Václav Luka.
Po pádu z Taranta je zraněn i Marek Stromský, v pátém dostihu v sedle Terebesze ho nahradil Martin Liška. V šestém dostihu bude v sedle Amaragona Jan Kratochvíl a Moulu povede Lukáš Matuský, který se prosadil se Shamanem. V hlavním dostihu bude v sedle Status Quo Pavel Kašný, neboť Marek Stromský má zlomenou klíční kost. "Je to den jako blbec," jen prohodil asistent trenéra Pavel Poles. Josef Sovka sedí zkoušeně před vážnicí. "Skončilo to pro mě stejně jako loni, mám zlomená volná žebra a strašně to bolí, zřejmě to znamená konec sezóny. Je škoda, těšil jsem se na toho našeho, navíc také Ohio šel hodně dobře."
Historie rámcových dostihů se přepisovala v Ceně Labe, kde se poprvé od roku 1993 prosadil v zahraničí připravovaný kůň. Sedmiletý Sarika, tak vyboval první vítězství pro kolébku dostihů po dlouhých letech. Žokej Alain de Chitray ovšem vyfasoval sankci za nadměrné použití bičíku. Oslavovat tak mohou Angličané, kterých je v areálu více než dost a již před dostihem zpívali písně a pobyt ve východních Čechách si očividně užívají. Před klasickou steeplechase navštívila paddock také Helena Vondráčková v doprovodu manžela, oba jsou čestnými hosty slavnostního dostihového dne.
Na předání čestných cen byl franocuzský žokej v anglických službách osamocen. Neboť trenér v letošním roce do Pardubic nedorazil a majitelka se strala o koně po dostihu. Po vítězství Čáriraye už se vše chystá na vrchol odpoledne 123. Velkou pardubickou. I ta místa, která byla ještě v poledne volná, jsou již zaplněná. Návštěva je stejná jako v minulých letech, projít v areálu z jedné strany na druhou je téměř nemožné.
Vysokou společnskou úroveň udržuje bývalý skvělý brankář Dominik Hašek, který do areálu zavítal v žaketu a jeho přítelkyně Libuše Šmuclerová přišla v černých šatech s kloboukem.
Jedinečná atmoséra byla také po doběhu Velké. Za cílovým mezníkem několikrát vykřikl na počest vítězství žokej Jan Faltejsek, před tribunami v tu hcvíli pochodoval Josef Váňa, legenda dostihu. V tu hcvíli se fotografové rozběhli na druhou stranu, vítěz je nezajímal. Hlavní roli svého příběhu ve Velké pardubické dohrával Josef Váňa. Tribuny skandovaly: "Váňa, Váňa!" Osminásobný vítěz držel v jedné ruce helmu, rajtky měl zelené od pádu na poslední překážce. "Měl jsem i slzy na krajíčku," přiznal už v civilu Váňa.I po dostihu bylo jeho auto obsypané fandy, kteří dlouhé minuty čekali na podpis legendy.
Bohužel stínem dostihu bylo smrtelené zranění sedmiletého Mount Sion, jehož životní pouť skončila na Malém vodním příkopu, překážce, která se skáče mnohokrát každý rok.
Jako obvykle se závodiště vyprazdňovalo pomalu, v hloučcích se hodnotil 123. ročník Velké pardubické. Pro někoho nezapomenutelný, jiný by raději zapomněl hned...