1920 První ročník Svatováclavské ceny byl odběhnut již v roce 1920, tedy o rok dříve než první ročník derby. To, že letos uvidíme „teprve“ 92. Ročník má za následek výpadek z let 1929 a 1930. V úvodním ročníku se prosadil dvouletý Eclatant s jezdcem Jurníkem.
1200 Distance dostihu platí od roku 1923. Délka prvních dvou ročníků byla o sto metrů delší, zatímco ten třetí, byl o dvě stovky metrů kratší. Od čtvrtého se již s délkou nehýbá.
25 Svatováclavská cena je v současnosti dostih pro tříleté a starší koně, ale do roku 1978 se ho mohli účastnit také dvouletí. V historii si nejvíce vítězství připsali tříletí, právě 25, posledním vítězným „klasikem byl v roce 2010 Line Honey. Čtyřletí nasbírali dvě desítky triumfů a třetí místo patří „juniorům“ s devatenácti úspěchy, a to už je jim dostih 34 let zapovězen… Pětiletí se prosadili čtrnáctkrát, šestiletí pětkrát a starší v sedmi případech. V jednom případě se věk vítěze nedochoval.
56 Listina vítězů obsahuje 56 jmen vítězných jezdců. 35 jezdců si připsalo jedno vítězství, zatímco první místo v historických tabulkách patří triumvirátu František Huleš, Karel Havelka a František Toušek, kteří se v dostihu prosadili čtyřikrát. V dostihu se prosadila také trojice žen. Míla Hermansdorferová patří mezi osmičku jezdců, kteří mají v análech tři vítězství. V novodobých dějinách zvítězily ještě Kristýna Bezděková a Zuzana Vokálková. Ze současných jezdců je nejúspěšnější Dušan Andrés s dvojicí plných zásahů.
9 Trenérským rekordmanem Svatováclavské ceny je František Holčák, který má již devět vítězství. All The Evil může jeho bilanci zaokrouhlit. Osm vítězství oslavil František Hurban, třetí příčka v historických tabulkách patří Josefu Krištůfkovi a čtvrtá příčka patří Karlu Šmejdovi s pěti triumfy. Celkem na listině vítězů najdeme 44 jmen trenérů, ve čtyřech případech nám zůstala skryta, neboť je uvedeno pouze soukromý trénink.
1 Mezi trenéry, kteří připravili vítěze Svatováclavské ceny, najdeme i jednu ženu. V roce 1998 se prosadil populární „bílý projektil“ Yokom, kterého připravovala Kateřina Hedbávná.
17 Od roku 1984 jsou vyhlašováni na konci každé sezony nejlepší koně. V sedmnácti případech z 29 se stal nejlepším sprinterem právě vítěz Svatováclavské ceny. Bilance posledních dvou desetiletí význam dostihu ještě posiluje. Patnáctkrát byl vyhlášen vítěz zářijového klání nejlepším sprinterem. Nestalo se tomu tak pouze v letech 1993, 2001, 2005, 2008 a 2011.
1:09,1 Rekordní čas má v držení Bílý expres Scyris z tréninku Františka Holčáka. Zaběhl ho v roce 2006, kdy byl v jeho v sedle polský jezdec Piotr Krowicki. V tom roce porazil Scyris, v současnosti napajedelský plemeník, o délku a čtvrt Certuse, třetí místo bral Arbecar. Scyris vyhrál Svatováclavskou cenu celkem třikrát v letech 2004, 2006 a 2007.
180 000 Tak vysoká je celková dotace nejprestižnějšího tuzemského sprinterského dostihu. Nejvyšší v posledních dvaceti letech byla v roce 2004, kdy se běželo o půl milionu. Oproti posledním dvěma ročníkům, kdy se běželo o nejnižší dotace od vzniku České republiky, bylo přidáno 20 tisíc korun a poběží se o stejnou sumu jako v letech 2002 a 1995.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.