1920 První ročník Ceny prezidenta byl na programu v roce 1920, tehdy ještě na distanci 2800 metrů. Prosadila se čtyřletá Amnestie z tréninku Alexe Reevese v sedle s Josefem Támem. Od počátku padesátých let se začalo běhat na distanci 3200 metrů, na které se běhá dodnes. Zajímavostí je skutečnost, že první tři ročníky dostihu ovládli svěřenci trenéra Reevese.
1 Na rozdíl od Svatováclavské ceny a Českomoravské ceny, jejichž první ročníky se také běželi již v roce 1920, si Cena prezidenta držela nejdéle souvislou řadu konání. Přerušena byla až v roce 2012, kdy bylo konání zrušeno ráno v den dostihů kvůli zbytkům sněhu na dostihové dráze. Náhradní termín se bohužel nenašel.
3:28,89 Nejrychlejší čas Ceny prezidenta na distanci 3200 metrů pochází z roku 2003, kdy se lehce o sedm délek prosadila Ketty Sharp s Jiřím Chaloupkou. Je to jediný čas v historii dostihu pod tři a půl minuty. Naopak nejpomalejší čas je z roku 2002, kdy se běželo v Pardubicích na distanci 3300 metrů. Ve Velké Chuchli se běželo nejpomaleji v roce 1980, kdy se prosadil svěřenec Františka Vítka Meander.
10 Jezdeckým rekordmanem Ceny prezidenta je Karel Havelka, který vyhrál neuvěřitelných deset ročníků mezi lety 1944 a 1959. Druhé místo v historické tabulce patří Vlastimilu Smolíkovi se sedmi zásahy, Josef Šach jich má na kontě šest a Jiří Chaloupka pět. Celkem si vítězství v Ceně prezidenta vybojovalo 48 jezdců, mezi nimi i čtyři ženy, Míla Hermansdorferová, Jitka Matošková, Adéla Klepetková a Blanka Šarinová.
5 Nejúspěšnějším trenérem Ceny prezidenta je František Vítek, který připravil během své bohaté kariéry pět vítězů. Dokonce sedm trenérů dokázalo připravit čtyři vítěze. Celkem má vítězství ze supervytrvaleckého dostihu na svém kontě 45 trenérů, 27 trenérů připravilo více než jednoho vítěze. Třikrát se z vítězství mohla radovat žena trenérka, Ivana Pejšková, Marcela Čapková a Martina Růžičková.
43 Nejúspěšnějším ročníkem v Ceně prezidenta jsou tříletí, kteří se prosadili ve 43 případech, 26 vítězství si připsali čtyřletí a čtrnáctkrát se prosadil kůň ve věku pěti let. Zbylé ročníky pouze paběrkují. U tří koní je ve výsledkové listině, zkratka starší a z těch, co mají uvedený věk je nejstarším vítězem sedmiletý Latén, který vyhrál v roce 1992 pod Františkem Vávrou. Letos je rozložení sil v dostihu rovnoměrné, tři tří a čtyřletí, které doplňuje dvojice pětiletých.
11 Tolik koní se dokázalo v Ceně prezidenta prosadit více než jednou. Hvězdou historických tabulek je ryzák Lionel, který v letech 1942 až 1945 vyhrál čtyřikrát. Tři vítězství mají na svém kontě Lyon a Lakmus. O druhé vítězství bude v neděli usilovat Mister Westminster v sedle s žokejem Milanem Zatloukalem. Posledním dvojnásobným vítězem Ceny prezidenta se stal Mariydi, vítězící v letech 2009 a 2010. Prvním byl v letech 1923 a 1924 Ekkehard.
14 Pouze čtrnáct vítězů Ceny prezidenta ve více než devadesátileté historii nebylo českého chovu. Prvním úspěšným importem byl v roce 1993 Faust. Zatím poslední vítězkou českého chovu byla Ketty Sharp, vítězící v roce 2005. V letošním roce budou zájmy českých chovatelů hájit tři koně, velmi dobré vyhlídky má zcela jistě vítěz Velké ceny českého turfu Aztek.
Daleko Největší rozdíl mezi prvním a druhým koněm v cíli byl v roce 1999, kdy se prosadil vítěz klasického St. Legeru tříletý Bohemian Lad, kterého trenér Ferdinand Minařík nasedlal pro Karola Šarinu. Unikátní výrok daleko najdeme mezi nejlepšími v rovinových dostizích pouze zcela výjimečně, neboť výrok daleko značí rozdíl o více než dvacet koňských délek.
4,4:1 Takový je průměrný kurz na vítěze Ceny prezidenta v posledních deseti ročnících. Dvakrát se prosadili desetinoví favorité, v roce 2007 byl Oligarch nabízen 1,3:1 a o dva roky později Mariydi 1,5:1. Největším outsiderem, který se v posledních deseti letech prosadil, byl Dare Devil, který byl nabízen 12:1. Což je jediný dvouciferný kurz v posledních deseti edicích. Sedmkrát byl kurz na vítěze 4:1 a méně.
240 000 Letošní Cena prezidenta se poběží o celkovou dotaci 240 tisíc korun, což je o 40 tisíc více než v minulém roce. Tato suma bude ve hře v novodobých dějinách, od roku 1993 poprvé. Pětkrát se běželo o rekordní dotaci 400 tisíc, a to letech 2005, 2006 a 2008 až 2010. Naopak nejnižší suma byla ve hře v roce 1996, a to sto tisíc. Průměrná dotace Ceny prezidenta v posledních dvaceti letech byla 260 tisíc korun.
Před 10 lety… Poslední říjnový den roku 2004 se do startovních boxů postavilo čtrnáct koní a tuhý boj o vítězství svedli Letní hrom a Shirley. Prvně jmenovaný hnědák reprezentující stáj MHM byl úspěšnější a vyhrál o krk. Letního hroma připravoval Ladislav Šilhavý a v sedle byl Jan Rája. Dostih měl v roce 2004 celkovou dotaci 300 tisíc korun. Favoritkou dostihu byla Ketty Sharp nastupující v kurzu 2,5:1, ale ta skončila na pátém místě. Letní hrom odskočil do dostihu s kurzem 8:1.
Před 20 lety… V roce 1994 se konala Cena prezidenta 30. října a na startu bylo deset koní. Jistě o více než dvě délky vyhrál hnědák Law Soziri v sedle s Jitkou Matoškovou. Excelentního vytrvalce připravoval František Holčák. Law Soziri nastupoval do dostihu v roli favorita 24:10, sázející také věřili vítězi derby a St. Legeru Progressionovi (28:10). Na druhém místě doběhl devítiletý veterán Latén a třetím Tres Belle. Na závodišti byla falešná bariéra, a tak byl dostih o 28 metrů delší. Běželo se o celkovou dotaci 150 tisíc korun, kterou si rozdělili čtyři nejlepší v cíli. Velké pořadí bralo tehdy 888 korun za deset vsazených.
Před 30 lety… V roce 1984 se konal dostih první listopadovou neděli, čtvrtého. Dráha byla pružná, bylo zataženo a teploměr ukazoval pouhých pět stupňů. Na startu bylo sedm koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 80 tisíc korun. O pouhý nos se prosadil čtyřletý hnědák Visconsin reprezentující Hřebčín Napajedla, v sedle byl Vlastimil Smolík. O přípravu Visconsina se staral Jiří Janda. Na druhém místě skončil Expert a na třetím Centráž. Visconsin byl favoritem dostihu a vyplácelo se na něj 14 korun za deset.
Před 40 lety… V roce 1974 se Cena znárodnění (tak se dostih jmenoval v časech socialistických) běžel v neděli 10. listopadu. Na startu bylo pouze pět koní, kteří bojovali celkovou dotaci 40 tisíc korun. Jistě o tři délky zvítězil tříletý hnědák Lakmus ze Státního statku Benešov připravovaný Josefem Krištůfkem a v sedle byla Lída Hermansdorferová. Na druhém místě doběhl Vitamin a třetí Caramel. Pátý Listopad byl diskvalifikován, neboť nebyl na distanci, když vítěz probíhal cílem… Lakmus byl velkým favoritem dostihu, neboť za deset vsazených se na něj vyplácelo 14 korun. Dva týdny (27. října) před Cenou znárodnění se ve Velké Chuchli běžela Velká cena Turf-clubu na 3400 metrů, na startu bylo sedm koní a o krk zvítězil Caramel před Novgorodem.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.