1946 První ročník St. Legeru na československém území se odehrával v roce 1946 a vítězkou se stala Ladycab v sedle s Josefem Šachem. Od té doby je St. Leger pravidelnou součástí kalendáře. V minulosti měl spíše zářijový termín konání, ale od roku 2003 se běhá pravidelně na konci srpna, na začátku druhé části sezóny na pražské dráze.
7 Tolik koní vyhrálo klasickou Trojkorunu, tj. Velkou jarní cenu, derby a St. Leger. Prvním držitelem Trojkoruny se stal v roce 1947 Panoš, o pět let později ho následoval Symbol a v roce 1956 Blyskač. Následuje více než třicetiletá pauza, další držitelkou Trojkoruny se stala v roce 1988 jediná klisna Arva a moderní dějiny, znají tři držitele Trojkoruny, Glowinga (1996), Tribal Instincta (2001) a Age of Japa (2009).
9 Zopakovat vítězství z derby v St. Legeru není také běžnou záležitostí. V historii dostihu se to podařilo devíti koním, když k nim přičteme sedm držitelů Trojkoruny, dostaneme se k číslu 16, a tak pouze v necelé čtvrtině případů má derby i St. Leger stejného vítěze. Cheeky Chappie může být sedmnáctým v pořadí. Prvním držitelem double byl v roce 1955 legendární Masis a poslední byla před devíti lety Ready for Life.
7 Jezdeckým rekordmanem St. Legeru je Karol Šarina, který ho vyhrál sedmkrát. Poprvé v roce 1978 se Sapem CS a poslední úspěch přidal o 23 později s Tribal Instinctem. Pětkrát dokázali vyhrát St. Leger Josef Šach a Karel Havelka, čtyřikrát mohl oslavovat Josef Dolejší. Celkem v historii St. Legeru najdeme 43 vítězných jezdců, mezi nimi jsou i čtyři ženy, Míla Hermansdorferová, Romana Neslerová, Marie Zobalová a Ilona Třešňáková. Tentokrát budou na startu dvě ženy, Martina Havelková a Vendula Korečková.
2 Trenérskou historickou tabulku vedou dva muži, Jaroslav Houra a František Vítek, když oba připravili sedm vítězů závěrečné klasiky. Houra byl úspěšný od čtyřicátých po šedesátá léta, Vítkovi svěřenci se prosazovali od sedmdesátých po devadesátá léta a v poslední dekádě dvacátého století se začali prosazovat svěřenci Františka Holčáka, který má na kontě šest úspěchů a patří mu třetí místo v historických tabulkách. Vítěze St. Legeru dokázalo připravit třicet trenérů, mezi nimi trojice žen, Pavla Váňová, Oliva Faltová a Zuzana Kubovičová.
2:56,3 To je rekordní čas St. Legeru, kterého dosáhla v roce 2005 Ready for Life s Janem Rájou v sedle. Výsledný čas pod hranicí tří minut byl historii osmkrát. Poprvé rychleji než za 180 vteřin zvládl distanci 2800 metrů Valon v roce 1957. V jeho sedle byl Josef Šach a připravoval jej Josef Koloc.
21 Také St. Legeru se nevyhnul „věk importů“. Celkem 21 vítězů se narodilo mimo Československo a Českou republiku. Prvním cizím vítězem se stal v roce 1978 Sapo CS a o rok později ho následovala Sarna. Od devadesátých let se to vítěznými importy jen hemží. Český chov se prosadil jen zásluhou Reguluse (1995), Polynésie (1998), Radbeca (2003) a Ready for Life (2005). Letos mají čeští chovatelé na startu čytři želízka v ohni.
10,1 Od roku 1993 je na startu St. Legeru průměrně deset koní, letos tedy budeme svědky nadprůměrně obeslaného dostihu. Nejvíce koní bylo na startu v roce 2012, kdy se jich představil maximální počet šestnáct, ale desetkrát od roku 1993 nebylo na startu ani deset koní. V roce 1993 odstartovalo pouze 5 koní, což nejnižší účast v posledních letech.
440 000 Celková dotace St. Legeru je v roce 2014 stejná, jako byla před rokem. Od roku 1993 je dotace nejdelší klasiky velice proměnlivá. Nejnižší částka byla ve hře v roce 1995, kdy se běželo o 180 tisíc korun, naopak rekordní výše byla ve hře v letech 2008 a 2009, kdy se běželo o rovný milión. Průměrná dotace posledních 21 ročníků St. Legeru je 522 tisíc korun.
Před 40 lety… Nejdelší klasika se konala, až třetí říjnovou neděli na startu bylo osm koní. Jistě o dvě a čtvrt délky zvítězil benešovský Lakmus trenéra Krištůfka v sedle Mílou Hermansdorferovou. Na druhém místě skončil Vitamin a třetí Flexareta. Čas dostihu byl 3:10,9. Lakmus byl favoritem, na kterého se vyplácelo 16 korun za devět vsazených. Celková dotace byla 80 tisíc korun a účastníci museli zaplatit 1800 korun na přihláškách.
Před 30 lety… V roce 1984 se St. Leger běžel v neděli 16. září a na startu bylo deset koní. V roli favorita nastupoval Vladan, ale po boji se o čtvrt délky prosadila Redakta, svěřenkyně Jaroslava Maška vedená Stanislavem Koubkem. Vladana vedl Vlastimil Smolík. Čas dostihu byl 3:07,20, ale běželo se na měkké dráze. Ti, kdo věřili Redaktě, si odnesli 30 korun za deset vsazených. Malé pořadí bralo padesát za deset a velké 360 za deset. Celková dotace dostihu byla 140 tisíc korun a zápisné činilo tři procenta z celkové dotace, tedy 4200 Kč.
Před 20 lety… St. Leger byl v roce 1994 proponován na poslední zářijovou neděli, tedy 25. září. Na startu bylo dvanáct koní, dvojice Baddellios a Půlnoc byla škrtnuta před začátkem odpoledne a nepodařilo se odskočit Estrele. Velmi lehce o sedm délek se prosadil derby-vítěz Progression s Karolem Šarinou připravovaný Tomášem Šatrou. Na druhém místě doběhl Tabun a třetí Vadara. Progression byl u totalizátoru favoritem, vypláceným v poměru 32:10. Malé pořadí bralo dokonce 388 za deset vsazených a velké pořadí 704 za deset. Pořadí čtyř koní v cíli nebylo uhodnuto. Progression zvládl distanci 2800 metrů na pevné dráze za 2:59,3. Celkem se běželo o 200 tisíc korun při zápisném pět tisíc korun.
Před 10 lety… Na neděli 29. srpna 2004 si mnozí zcela jistě ještě vzpomenou. Do startovních boxů tehdy vstoupilo dvanáct koní, ale dostih se proměnil ve velké sólo favorizovaného Darsalama s Konstantinem Kobzarevem v sedle. U cílového mezníku byl o devět délek před Revitonem a Kirasjerem. Pro Darsalama to byl poslední tuzemský start před jeho podzimní cestou do západní Evropy, kde se dokázal umístit na grupové scéně. O devět setin se Darsalam dostal pod tři minuty a nabízen byl v kurzu 1,5:1. Partnerem St. Legeru byla tehdy společnost Charvát a běželo se o půl miliónu při zápisném patnáct tisíc.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.