1993 Právě v tomto roce se konal první ročník srpnové kvalifikace, jak ji známe z dnešních dní. Distance dostihu byla 5500 metrů, na start se postavilo sedmnáct koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 70 tisíc korun. Zápisné bylo tehdy dvě procenta z celkové ceny dostihu. Po boji o jednu délku zvítězil šestiletý Veron v sedle se svým trenérem Josefem Váňou. Na druhém místě doběhl Čakron a třetím Lověnka, kolem cílového mezníku proběhlo jedenáct koní. Čas vítězného Verona byl velmi kvalitní 7:03,0. Kdo uhodl vítězství Verona, bral 34 korun za deset vsazených, zmiňované velké pořadí bralo 2718 korun za deset vsazených.
20 Tolik ročníků srpnové kvalifikace se konalo na distanci 5800 metrů. Poprvé se na dnes již „klasické“ distanci běželo v roce 1994, bylo na startu 17 koní a 11 jich dokončilo. Dotace tehdy byla 100 tisíc korun, letos bude v banku trojnásobek. Počet startujících je stejný jako před dvaceti lety.
3 Od roku 1993 pouze tři koně, kteří vyhráli srpnovou kvalifikaci, dokázali zvítěziti ve Velké pardubické. Prvním, komu se podařilo vyhrát dvakrát, byl v roce 2001 Chalco, druhým o šest let později Sixteen a třetím v roce 2011 Tiumen. Všechny připravoval v tréninku Josef Váňa. Kromě toho ještě čtyřikrát startoval v srpnové kvalifikaci pozdější vítěz. Poprvé v roce 1996 Cipísek, který v kvalifikaci skončil na druhém místě, v roce 2002 byl Maskul v kvalifikaci třetí, v roce 2009 Tiumen čtvrtý a v roce 2012 Orphee des Blins také třetí. Třetina vítězů Velké využila k rozběhání právě srpnovou kvalifikaci.
1997 V tomto roce se poprvé běžel kros druhé kategorie, který také slouží jako přípravný dostih na Velkou pardubickou. Tehdy se běžel na 4400 metrů, později se jeho distance prodloužila na rovných pět kilometrů a od roku 2004 se běhá na trati 5200 metrů. Prvním vítězem se stal Vronsky v sedle se svým trenérem Josefem Váňou a o necelé dva měsíce později dokázal vyhrát Velkou pardubickou. Ambice vítězů tohoto dostihu nejsou ve Velké rozhodně malé.
5 V pěti případech se stal vítěz krosu druhé kategorie vítězem Velké pardubické. Na Vronského navázal v letech 1998 až 2000 Peruán, pro kterého to byla pravidelná rozcvička před Velkou. Ve stopách Vronského a Peruána se vydala v minulém roce Orphee des Blins. K pozitivům dostihu patří i druhé místo Tiumena v roce 2010.
14 Při srpnovém dostihovém dni, ať už v kvalifikaci nebo ve dvojkovém krosu, se pozdější vítěz Velké pardubické představil ve čtrnácti ročnících za posledních 21 sezón. A tak je dvoutřetinová pravděpodobnost, že se mezi 31 jmény, která se představí v sobotu odpoledne ve zmiňovaných dostizích, je říjnový vítěz.
3 Nejúspěšnější jezdci obou sledovaných dostihů dosáhli tří vítězství v každém. V Kvalifikaci si Hattrick připsali Josef Váňa, jeho jmenovec Bartoš a Jan Faltejsek. V kratším klání se mohou pochlubit trojicí zásahů Zdeněk Matysík a Josef Bartoš. Alespoň jeden ze srpnových vrcholů vyhrálo celkem dvacet jezdců, mezi nimi najdeme i tři cizince, Vladislava Snitkovského, Petera Gehma a Liama Treadwella.
10 Tolik srpnových překážkových vrcholů vyhráli od roku 1993 svěřenci Josefa Váni. Od roku 1993 se konalo celkem 21 kvalifikací a 17 „dvojek“, a atak koně z Mlýnců či Bohuslavi vyhráli každý čtvrtý ze sledovaných dostihů. Sedmkrát se Váňou připravovaný kůň prosadil v kvalifikaci a třikrát ve dvojkovém krosu. Druhé místo v trenérském žebříčku patří Čestmíru Olehlovi, čtyři čárky má na kontě Radek Holčák a tři jeho otec. Celkem vítěze jednoho ze srpnových vrcholů dokázalo připravit patnáct trenérů, mezi kterými najdeme tři ženy, Lenku Horákovou, Hanu Kabelkovou a Zdenu Havlíčkovou.
7:19,61 To je rekordní čas srpnové kvalifikace, jeho svědky jsme byli v minulém roce, kdy se prosadil Trezor pod Josefem Bartošem. Na distanci 5800 metrů se běželo dvacet kvalifikací. Sedmkrát čas vítěze převyšoval osm minut, naposled v roce 2002. Devětkrát se čas vítěze pohyboval mezi sedmi a půl a osmi minutami. Poslední čtyři ročníky to byl pořádný kvapík, neboť vítěz byl v cíli rychleji než za sedm a půl minuty. Pokud by takové tempo koně udrželi i ve Velké pardubické, byli bychom svědky výsledného času pod devět minut.
6:34,75 Dvojková cross country má rekordní čas z roku 2007, kdy se prosadil Moning Let s Dušanem Andrésem. Od roku 2004, kdy se běhá na distanci 5200 metrů, jsme třikrát byli svědky výsledného tempa nad sedm minut. Hranicí kvality se v tomto dostihu ukazuje čas 6 minut a 45 vteřin, tato meta byla pokořena z deseti případů čtyřikrát.
306 Tolik koní se představilo v kvalifikačních dostizích od roku 1993, což představuje průměr čtrnáct až patnáct koní na jednu kvalifikaci. Letos tedy budeme svědky nadprůměrně obeslaného dostihu. Okolo cílového mezníku však probíhají pouze dvě třetiny startujících, což představuje za 21 let celkem 200 koní. Průměrně pět koní nedoběhne. Kolik to bude v sobotu odpoledne?
11 Tolik koní se průměrně představuje v v dostihu, který v letošním roce nese pojmenování jako cross country Peruána. Úspěšnost je stejná jako v kvalifikaci, také v tomto dostihu skončí ambice třetiny účastníků na trati. Nejvíce koní se na trati 5200 metrů představilo v roce 2006, kdy startovalo šestnáct koní. Nejméně, šest, jich bylo na startu v roce 2000.
8,5 To je průměrný věk vítězů srpnových hlavních dostihů. V Kvalifikaci se za 21 let prosadili pouze dva šestiletí koně, a to Veron v prvním ročníku v roce 1993 a Napoli v roce 2002. Naopak nejstaršími vítězi byli Lydka v roce 1996 a přesně o deset let později Hastaven, oběma bylo jedenáct let. V deseti letech dokázali zvítězit Čelkar v roce 1995 a Tiumen v roce 2011. Ve dvojkách se dařilo i starším, ve dvanácti se dokázali prosadit Peruán (2000) a Maskul (2006). Nejmladším vítězem „dvojky“ byl v roce 2002 pětiletý Vagant.
4,5:1 To je průměrný kurz vítěze srpnové kvalifikace za posledních jedenáct let. Většinou se prosazují koně s nízkými kurzy, třikrát se prosadili dokonce desetinoví favorité. Jedinou výjimkou byl v roce 2010 Aspirant, který byl nabízen 16:1. Nebýt jeho triumfu, tak je průměrný kurz podstatně nižší, vždyť druhou nejpřekvapivější vítězkou se stala Sixteen v roce 2007 s kurzem 6:1. Ani druhé sledované klání příliš překvapení nenabízí. Průměrný kurz je za posledních jedenáct let jen o čtyři desetiny vyšší. Jediný dvouciferný kurz byl na Teresinu v roce 2009, 12:1. Desetinovou favoritkou byla pouze loni Orphee des Blins.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.