Cena Labe (cross country na 5200 metrů)
Tento dostih má být prubířským kamenem na Velkou pardubickou, ale pouze jediná vítězka se dokázala prosadit i ve Velké. Byla jí legendární Sixteen, která zvítězila v Labi v roce 2006 a v následujících dvou letech kralovala ve Velké pardubické. Dvakrát v dostihu dokázali zvítězit St. Roger a Cieszymir. Nejúspěšnějším jezdcem dostihu v posledních dvaceti letech je Josef Váňa, který se prosadil pětkrát, první místo mu patří i mezi trenéry, neboť připravil šest vítězů tohoto dostihu. Cena Labe nabízí také jediný současný doběh v den Velké pardubické v posledních dvaceti letech. V roce 1996 se o vítězství podělili Barrow s Josefem Váňou a Marketplace s Pavlem Složilem. O rok později byl velmi těsný doběh v samotné Velké mezi oběma jezdci. Složil vedl Marketplace a Váňa byl v sedle Vronského. Vítězství v Ceně Labe si v posledních dvaceti letech připsalo dvanáct jezdců a vítěze dokázalo připravit deset trenérů.
Cena Vltavy (cross country na 4500 metrů)
Také tento dostih slouží již několik let jako příprava na Velkou pardubickou, ale zopakovat triumf z Ceny Vltavy ve Velké pardubické se podařilo pouze legendám, Peruánovi a Registaně. Peruán vyhrál Vltavu dokonce dvakrát v letech 1995 a 1996, Registana se prosadila v roce 2001. Právě Peruán je jediným koněm, který vítězství v prestižním klání zopakoval. Jezdeckým statistikám ve Vltavě vládne Marek Stromský, který se prosadil čtyřikrát, mezi trenéry se o první místo dělí také se čtyřmi čárkami Josef Váňa a Radek Holčák. Mezi vítěznými jezdci najdeme i Lucii Baluchovou, která zvítězila v roce 2005 s Ligretou. Je to jediné vítězství ženy v krosových dostizích v den Velké pardubické v posledních 20 letech. Vítězného koně připravily dvě trenérky Lenka Horáková a Kamila Zachovalová.
Poplerův memoriál (cross country na 3300 metrů)
Poplerův memoriál je určen koním, kteří nesměřují do Velké, nejsou ultravytrvalci. Proto se v dostihu objevují několikrát, a tak statistiky nabízejí hned čtyři jména, která dokázala vítězství zopakovat. Tři triumfy mají na svém kontě Válečník a Iraklion, dvakrát se prosadili Ursan a O’Key. Za posledních dvacet let nikdo z vítězů později nevyhrál Velkou pardubickou. Nejúspěšnějším jezdcem je Josef Bartoš, který nasbíral celkem pět vítězství, mezi trenéry opět vládne Josef Váňa, jehož svěřenci se prosadili čtyřikrát. Mezi trenéry i jezdci najdeme třináct vítězných jmen.
Cena České asociace steeplechase (cross country na 4200 metrů)
V současné době je tento dostih vyhrazen čtyřletým koním, kteří by v budoucnu měli hrát prim mezi staršími ve sledovanějších zkouškách. Od roku 1993 se pouze jediné čtyřleté vítězce podařilo vyhrát i Velkou pardubickou. V roce 2000 zvítězila Registana, která o tři roky později vyhrála v hlavním bodě programu. V minulosti mohli startovat i pětiletí koně, a tak jediným, kdo triumf zopakoval, byl Bagdad, kterého trenérka Lenka Horáková nasedlala vždy pro Jaroslava Myšku. Právě Myška se celkem v tomto dostihu prosadil třikrát a je nejúspěšnějším jezdcem. Zatím jsme se nezmiňovali o zahraničních vítězích, a to z prostého důvodu, žádný ve výše zmiňovaných dostizích v posledních dvaceti letech nevyhrál. V dostihu pro „začátečníky“ se prosadil před dvaceti lety ruský Romans s Chusejem Kasajevem. Mezi trenéry patří první místo Čestmíru Olehlovi, jehož svěřenci se prosadili pětkrát.
Stříbrná trofej (steeplechase na 4400 metrů)
Klasická steeplechase se dostala do programu při Velké pardubické až v roce 1994 a vzhledem k tomu, že se jedná o specifický typ dostihu, koně v něm startují opakovaně. Proto několik koní dokázalo vítězství zopakovat. Hlavní postavou je Royal Mougins, který vyhrál čtyřikrát za sebou v letech 2007 až 2010. Trojice koní Eklerer, Diatelot a Duce zvítězila dvakrát, ale vždy s roční přestávkou. Vítěze tohoto dostihu připravilo pouze sedm trenérů, což dokazuje, že klasiky stále nejsou rozšířenou disciplínou a statistikám vévodí František Holčák se sedmi triumfy. Mezi jezdci nasbíral čtyři vítězství Dušan Andrés a mezi vítězi najdeme i cizince, v roce 2005 zvítězil Jim Crowley a o tři roky později Paul Andrew Johnson.
Křišťálový pohár (proutěné překážky na 4100 metrů)
Další z dostihů, jehož účastníci většinou do cross country klání nesměřují, ale spíše se specializují rychlé překážkové dostihy. V letech 1994 a 1995 se dostih nekonal, a tak známe pouze osmnáct vítězů v posledních dvaceti letech. Jediným koněm, který si vítězství zopakoval, byl Alamanzor, který vyhrál v letech 2001 a 2003. V roce 1997 lehce zvítězil ruský Haik a o pět let později se prosadil anglický Merchant’s Friend. V tomto dostihu najdeme šestnáct vítězných jezdců pouze Marek Stromský a Jiří Kameníček mají dvě vítězství. Mezi trenéry si čtyři čárky připsal Radek Holčák. Zajímavostí jsou tři vítězství „Grega“ Wroblewského, dvakrát s cizí licencí a jednou s tuzemskou. S pětiletou Nobilou kouče Wroblewského se prosadila Joanna Patejuková, druhá žena, kterou najdeme mezi vítězi rámcových klání při Velké pardubické.
Zlatá spona tříletých (proutěné překážky na 2900 metrů)
Překážkoví „junioři“ se v rámci Velké představují na úvod programu, je logické, že mohou startovat pouze jednou, a tak můžeme sledovat zajímavá jména na listině vítězů. V roce 1993 se prosadil Barrow, který dokázal vyhrát Cenu Labe, rok 2002 patřil Masinimu pozdějšímu vítězi Gran Premia, o rok později se prosadil jeho stájový druh Kolorado, který také uspěl v nejprestižnějším italském dostihu. V roce 2008 vyhrál Nikas, který bude letos na startu Velké, v roce 2006 se prosadil Bremen Plan, pozdější vítěz Vltavy i Labe. Také letos možná uvidíme budoucího šampiona. Mezi jezdci má na svém kontě tři vítězství Dušan Andrés, z trenérů je nejúspěšnější Čestmír Olehla s pěti zásahy.
Souhrnně
Řeč byla o sedmi rámcových dostizích v den Velké pardubické. Žádný z jezdců v posledních dvaceti letech nevyhrál všechny. V pěti se dokázal prosadit půltucet Josef Váňa st., Dušan Andrés, Jaroslav Myška, Marek Stromský, Josef Bartoš a Jiří Kameníček. Tabulce nejúspěšnějších jezdců vládnou Josef Váňa a Dušan Andrés s 12 triumfy, o jeden méně mají Myška a Stromský, rovnou desítku posbíral Kameníček. Josef Bartoš se prosadil v devíti dostizích v rámci slavnostního dne.
Trenérům vládne kvartet Čestmír Olehla, Josef Váňa, Radek a František Holčákové, jejich svěřenci vyhráli 79 ze 138 odběhnutých rámcových dostihů, což představuje bezmála tři pětiny. Na čele tabulky je Olehla s 24 úspěchy, o druhé místo se dělí Josef Váňa a Radek Holčák s 20 triumfy. Daleko menší počet startů má na svém kontě Grzegorz Wroblewski a přesto už se v rámcových dostizích prosadil pětkrát. Navíc zmiňovaný kvintet trenérů připravil všechny vítěze Velké pardubické od roku 2001…
Zatím nebyl přidán žádný komentář.