1949 V kalendáři vládne právě tento letopočet a chuchelské závodiště hostí první ročník československé Jarní ceny klisen. Vítězkou se stává Bosna v sedle s Josefem Šachem připravovaná Františkem Hurbanem pro Stáj Alka. Ještě můžeme doplnit čas vítězné klisny 1:45,1. V neděli budeme svědky 66. ročníku dostihu, který si bere inspiraci z anglických 1000 Guineas, které v neděli hostí závodiště v Newmarketu.
3 Tolik ročníků první „dámské“ klasiky skončilo současným doběhem. Ten první se „narodil“ v roce 1951, kdy se prosadily Lydie a Pastela, o pět let později se současně prosadily Sinaj a Moldava. Poslední současný doběh je stár 22 let a postaraly se o něj v posledním federálním vydání Astra a Delimitace.
41 Tolik jezdců, ať již tuzemských nebo zahraničních je zapsáno na listině vítězů. Čtrnáct z nich se prosadilo v Jarní ceně klisen více než jednou. Rekordmani dostihu? Velké žokejské legendy, Josef Šach a Vlastimil Smolík. Oba se prosadili pětkrát. Čtyři čárky u svého jména mají František Huleš a Theodor Pechát. Tři vítězství jsou na účtě Karla Havelky a Ferdinanda Minaříka staršího. Pět ze šestnácti jezdců, kteří budou v sedlech klisen v neděli, už má zaknihován úspěch v první klasice (Radek Koplík, Jan Rája, Milan Zatloukal, Ján Havlík a Tomáš Lukášek).
7 Mezi trenéry je rekordmanem Jarní ceny klisen František Vítek, který připravil sedm vítězných klisen (1974 Flexareta, 1975 Arie, 1976 Victoria Regia, 1979 Sparta, 1986 Latinka, 1987 Radava a 1993 Ajanta). O jeden úspěch méně má na svém kontě Jaroslav Houra. Celkem vítězku Jarní ceny klisen připravilo 37 trenérů, čtrnácti se to povedlo více než jednou. Kvartet Allan Petrlík, Eduard Kotáb, Arslangirej Šavujev a Grzegorz Wroblewski si může v neděli vítězství klasické vítězství zopakovat.
23 Jarní cena klisen a Oaks jsou dva tradiční dostihy vyhrazené pouze klisnám. Ve 23 případech od roku 1949 vyhrála vítězka Jarní ceny klisen také Oaks. První vítězka z roku 1949 Bosna vyhrála také Oaks a na svou následovnici čekala čtyři roky a stala se jí napajedelská Libela. Poslední klisnou, které se podařil velice ceněný double, který otvírá dveře k ocenění pro nejlepší tříletou klisnu sezóny, byla před deseti lety Arganta ze stáje Wrbna Racing. Tak dlouho jsme zatím v historii na double nemuseli čekat.
43 Tolik ročníků první klasiky skončilo úspěchem českých odchovankyň. V historii dostihu sledujeme tři období. V prvním, od roku 1949 do roku 1969, se prosazovaly pouze klisny zdejšího chovu. V tom druhém, mezi lety 1970 až 1992, se zahraniční odchovankyně prosadily sedmkrát. Čtyřikrát se narodily v Maďarsku a třikrát v Irsku. Od roku 1993 zahraniční klisny tahají za delší konec provazu. V moderních dějinách se českých odchovankyň prosadily pouze Recepta, Letní noc, Tamalirega, Havana Cuba, Vinnah a Nidara. V letošním roce jsou ze šestnácti startujících bez sufixu pouze tři, Bajadéra, Renessie a Trevilla, prosadí v konkurenci importů?
1:37,9 Rekordmankou dostihu je od roku 1993 anglická rodačka Ajanta reprezentující stáj Večerník Praha a anglickému jezdci Adamu Shoultsovi ji nasedlal trenér František Vítek. Třináct vítězek dostihu zvládlo mílovou distanci v čase pod 1:40,0. Dostih se podstatně zrychlil od roku 1993, kdy čas vítězky byl pod zmiňovanou hranicí jedenáctkrát. První klisnou, která prolomila hranici 100 vteřin na absolvování dostihu, byla v roce 1966 Dvina trénovaná a odjetá Nikolajem M. Laksem a zatím poslední byla v roce 2011 Brittany.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.