4200 Distance 4200 metrů dělá ze Zlatého poháru nejdelší tuzemský dostih přes proutěné překážky. Křišťálový pohár v Pardubicích je pouze o 100 metrů kratší, jedná se tedy o velmi podobné dostihy. V dostihově vyspělých zemích se běhá proutěnek stejně jako překážkových dostihů, u nás se dlouhodobě běhá pouze tři desítky klání přes proutěné překážky, z nichž velká část je určená tříletým. Z pohledu vyspělých zemí je i distance 4200 metrů zvláštní, neboť tam se běhají „krátké“ proutěnky na distanci zhruba dvě míle, nebo „dlouhé“ proutěnky o míli delší.
360 000 Od roku 2008 do toho minulého měl Zlatý pohár dotaci ve výši 400 tisíc korun, letos byla o čtyřicet tisíc snížena, ale i tak je suverénně nejlépe dotovaným dostihem přes proutěnky v Česku. Dotace Křišťálového poháru v Pardubicích je 200 tisíc korun. Dotace 360 tisíc je velice zajímavá i z celkového pohledu českých překážkových dostihů, vždyť kvalifikace na Velkou pardubickou se běhají o sumu o 60 tisíc korun nižší. Překážkové dostihy s vyšší dotací bychom napočítali na prstech jedné ruky. V letošním roce jsou to pouze tři dostihy v den Velké pardubické, samotná Velká, Cena Labe a Cena Vltavy.
7 Od roku 2008, kdy je Zlatý pohár Elektrizace železnic dostihem přes proutěné překážky, se na startu objevovalo průměrně sedm koní. Tento fakt překvapuje z pohledu, že se jedná o tak štědře dotovaný dostih. Letos se na start poprvé postaví dvouciferný počet koní, jedenáct. Dosavadní maximum patřilo roku 2012, kdy se představilo devět koní a pouze pět jich bylo na startu v letech 2008 a 2009.
5:03,82 Nejrychleji si s distancí 4200 metrů poradil v roce 2012 svěřenec Josefa Váni Taro. Naopak nejpomalejší edice byla v roce 2010, kdy zvítězil Fiftynine v čase o vice než 11 vteřin horším. Shodou okolností také v Pardubicích se běhalo za posledních pěti let nejrychleji v roce 2012, kdy se prosadil Čáriray v čase 4:48,62.
0 Zatím žádnému koni se nepodařilo vyhrát v září ve Velké Chuchli a o měsíc později v Pardubicích. V roce 2011 byl Sokol v Praze druhý a vyhrál v Pardubicích. O rok později Taro vyhrál u Vltavy a v den Velké pardubické finišoval druhý za Čárirayem. V minulém roce byl Taro druhý v obou sledovaných dostizích. Uvidíme, jestli se letos někomu proutěnkářský double podaří.
1 ze 3 Jeden ze tří nejlepších koní ve Zlatém poháru Elektrizace železnic se vždy dostane mezi trojici nejlepších i v Pardubicích. V roce 2008 bral v Praze třetí místo Color Man a o měsíc později se prosadil. O rok později byl vždy mezi nejlepšími Kyshanty (druhý a třetí), v jeho stopách šel Amber Hill v roce 2010 (druhý v Praze a vítěz v Pardubicích), o Sokolovi a dvakrát o Tarovi jsme se zmiňovali výše.
3 Tři ze šesti proutěnkářských ročníků Zlatého poháru vyhráli svěřenci Josefa Váni. V prvních dvou se prosadil Amber Hill, který potřetí finišoval na druhém místě, a v roce 2012 se prosadil Taro. Vítězství ze Zlatého poháru zdobí vitríny ještě tří trenérů, Františka Zobala, Jaroslava Myšky a Grega Wroblewského. V Křišťálovém poháru svěřenec Josefa Váňi zvítězil pouze jednou, a to v roce 2010 Amber Hill. V letošním roce posílá Váňa do boje osvědčeného Tara, letos v sedle s Josefem Váňou mladším.
4 Čtyři jezdci mají na svém kontě vítězství ze Zlatém poháru. Dvakrát se prosadili Josef Váňa mladší (Váňa se prosadil i v prvním ročníku, který byl klasickou steeplechase) a Libor Šimůnek, jeden zářez mají na kontě Jaroslav Myška a Pavel Kašný. Triumf si letos může zopakovat Josef Váňa, pro zbylou desítku jezdců to bude premiérová výhra.
6,1 Průměrný kurz vítěze proutěnkářského Zlatého poháru dosahuje hodnoty 6,1:1. Dvoucifernými vítězi byli Amber Hill v roce 2008 a Lorain v roce 2011. V minulém roce se prosadil sedmidesetinový favorit Sokol.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.