Jezdci na rovině – nejvíce vítězství Jaromíra Šafáře
Od roku 2009 se stal Jaromír Šafář trojnásobným žokejem-šampionem, a tak nepřekvapí, že za posledních deset sezón nasbíral nevíce vítězství, 234. Nejen to, za deset let jsme mu napočítali také nejvíce startů, celkem 1880, i když v poslední sezóně už stále více dával přednost startům v Německu. Více než tisíc startů nasbíralo celkem devět jezdců (Šafář, Rája, Foret, Chaloupka, Verner, Zatloukal, Korečková, Laube a Havelková).
Více než sto vítězství má na svém kontě prvních deset jezdců v celkovém pořadí: 1. Jaromír Šafář 234, 2. Jan Rája 214, 3. Petr Foret 196, 4. Václava Janáček 185, 5. Jiří Chaloupka a Jan Verner 181, 7. Milan Zatloukal 178, 8. Bajuržan Murzabajev 167, 9. Tomáš Lukášek 129, 10. Vendula Korečková 111.
Nejvyšší úspěšnost z první dvacítky jezdců má Václav Janáček. 27 procent startů proměnil ve vítězství. Jeho vysoké umístění vyniká o to více, že stále v Česku působil stabilně pouze v letech 2009 a 2010, od roku 2011 trvale působí ve Španělsku, a navíc v roce 2010 se stihl stát ještě šampionem na Slovensku.
Nejvíce se podařilo vydělat na dotacích Jiřímu Chaloupkovi, bezmála 20 miliónů korun. Více než 10 miliónů korun má na kontě prvních devět jezdců v žebříčku. Mezi dvacítkou nejlepších najdeme celkem čtyři ženy, Vendulu Korečkovou, Martinu Havelkovou, Kateřinu Hlubučkovou a Pavlínu Filipovou. Těsně za hranicí TOP 20 zůstala Zuzana Vokálková (o jedno vítězství). Poslední dvě vynikající sezóny katapultovaly mezi TOP 20 talentovaného Davida Lišku, kterému patří 17. místo s 50 triumfy. Nejlepší tuzemský amatérský jezdec Jindřich Fabris je na 22. místě s 36 triumfy.
Téměř polovina z TOP 20 jezdců poslední dekády se krátkodobě nebo dlouhodobě prosadila v zahraničí. Jaromír Šafář – Německo, Václav Janáček – Španělsko, Milan Zatloukal – Švýcarsko, Bajuržan Murzabajev – Německo, Tomáš Lukášek – Malajsie, Polsko, Katar, Martin Laube – Maďarsko, Německo, Michal Mach – Švýcarsko, Ondřej Velek – Švýcarsko a Tomáš Vraj – Hong Kong. I to je známka vysoké úrovně české jezdecké školy v posledních letech.
Trenéři na rovině – I přes časté zahraniční starty je na čele Václav Luka
Trojnásobný trenérský šampion a nedávný oslavenec Václav Luka má nejlepší bilanci mezi rovinovými trenéry i když v posledních letech jeho svěřence moc na českých drahách nevídáme. Báječné poslední sezóny Heleny Vocáskové stačí na druhé místo před Allanem Petrlíkem. Nejlepších pět trenérů za rok 2009 až 2018: 1. Václav Luka 155, 2. Helena Vocásková 150, 3. Allan Petrlík 147, 4. Tomáš Váňa 123, Grzegorz Wroblewski 105. Nikomu dalšímu se za deset sezón nepodařilo vyhrát více než 100 dostihů.
Z dlouhodobého pohledu jsou u trenérů zajímavé také zisky, neboť vysoká dotace derby, případně Evropského poháru žokejů se z dlouhodobého pohledu relativizuje. Více než 10 miliónů na dotacích vydělali pouze tři trenéři. Václav Luka – 17,7 miliónu, Arslangirej Šavujev – 12,4 miliónu a Josef Váňa – 10,1 miliónu. Více než 9 miliónů má vyděláno čtveřice Allan Petrlík, Zdeno Koplík, František Holčák a loni na podzim končící Tomáš Šatra.
Nejlepší úspěšnost za poslední roky má Helena Vocásková, více než 24 procent. Což znamená, že téměř každý čtvrtý start promění svěřenec Heleny Vocáskové ve vítězství. Pouze o osm desetin procenta má horší bilanci Grzegorz Wroblewski. Vocásková s Wroblewskim jsou jediní dva s úspěšností nad 20 procent, nad 15 procenty se pohybuje úspěšnost dalších sedmi trenérů (Luka, Petrlík, Neuberg, Šavujev, Šatra, Haris a Pavel Tůma).
Mezi TOP 20 rovinovými trenéry poslední dekády najdeme pouze dvě ženy, již zmiňovanou Helenu Vocáskovou a Ivanu Pejškovou.
Jezdci na překážkách – Vysoká stabilita Jaroslava Myšky
Jméno žokeje s nejvyšším počtem vítězství za poslední dekádu nepřekvapí – Jaroslav Myška. Nasbíral celkem 131 vítězství, což je o čtyři více než druhý Josef Bartoš, třetí Marcel Novák se mohl radovat 124krát a 123krát najdeme mezi vítězi jméno Josefa Váni mladšího, který před několika dny ukončil svou kariéru. Nikdo jiný, než tento kvartet neposbíral 100 a více vítězství.
Mezi nejlepší dvacítkou rovinových jezdců nenajdeme nikoho bez padesátky životních triumfů, na překážkových jsou taková jezdci čtyři (Ondřej Velek, Jan Odložil, Pavel Složil ml. a Jakub Kocman).
Pět překážkových dokázalo vyjezdit na dotacích více než 10 miliónů korun. Pořadí vede pětinásobný vítěz Velké pardubické Jan Faltejsek, který má na kontě bezmála 18 miliónů korun. Další jmény s osmimístnou sumou jsou Josef Bartoš, Jaroslav Myška, Josef Váňa ml. a Dušan Andrés. Přes 9 miliónů dokázali vyjezdit ještě Marcel Novák, Marek Stromský a Jan Kratochvíl. Úspěšnost nad 20 procent mají dva jezdci Sertaš Ferhanov a Josef Váňa ml. Nad hranicí 15 procent jsou ještě Myška, Bartoš, Faltejsek a Matuský. Mimo TOP 20 mají vysokou úspěšnost Jan Verner a Josef Váňa starší, ale ti mají desetinový počet startů oproti elitě.
Jediným jezdcem, který za posledních deset let odjezdil více než 1000 překážkových dostihů je Marcel Novák, který je na čísle 1008. Nad 700 startů má trojice Myška, Bartoš a Andrés, další metou je 500 startů a tu překonali z TOP 20 Josef Váňa mladší, Josef Sovka, Pavel Kašný, Ondřej Velek a Martin Liška.
Trenéři na překážkách – Převaha Josefa Váni
Až v posledních dvou sezónách začal Josef Váňa vyklízet své výsadní domácí postavení mezi překážkovými trenéry a šampionkou se stala Helena Vocásková. Pokud se ovšem koukáme na celou dekádu, není překvapením, že jeho postavení mezi překážkovými trenéry je naprosto dominantní. Váňa za 10 let posbíral 218 vítězství, druhý v pořadí Stanislav Popelka „pouze“ 88. Třetí místo patří Čestmíru Olehlovi s 82 zásahy, čtvrtý je Radek Holčák se 73 a nejlepší pětici uzavírá Grzegorz Wroblewski se 70 úspěchy. Ani ve finančním žebříčku není situace jiná. Váňovi svěřenci vyběhali úctyhodných 38,3 miliónu korun. Druhé místo opět patří Popelkovi s 12,8 miliónem korun a o tři sta tisíc méně vydělali koně připravovaní Čestmírem Olehlou. Mezi trenéry s osmimístným ziskem patří ještě Wroblewski. Radku Holčákovi k této metě chybí zhruba čtvrt miliónu korun.
Váňa vede také statistiku počtu startů. Jeho svěřenci absolvovali 1306 tuzemských startů, druhé místo patří Stanislavu Popelkovi s 823 starty a nad 500 startů zjistíme ještě u Radka Holčáka a Antonína Nováka.
Co je mezi překážkovými trenéry zajímavé? Vysoký počet žen mezi TOP 20. Mezi nejlepšími překážkovými jezdci hledáme ženu marně, mezi trenéry jich najdeme hned sedm (Vocásková, Myšková, Baštová, Kabelková, Sůrová, Junková a Růžičková), podstatně více než na rovině, navíc na druhá místa vypadla z dvacítky Lenka Kvapilová a na 23. místě najdeme Lenku Horákovou. Podobná statistika je výjimečná podle mého i ve světovém měřítku.
Navíc svěřenci Heleny Vocáskové se mohou pochlubit neuvěřitelnou úspěšností – 38,9 %! Dva z pěti startů promění ve vítězství, to může být zajímavý údaj především pro sázející. Z nejlepší dvacítky mají úspěšnost nad 20 procent ještě svěřenci Grega Wroblewského a Pavla Tůmy. Úspěšnost vyšší než 15 procent najdeme u svěřenců Josefa Váni, Čestmíra Olehly a Štěpánky Myškové.
Kfpdpk
7.3.2024, 00:20