Supervytrvalci
1995 První ročník supervytrvaleckého klání se odehrál v roce 1995 a vítězství si odnesl derby-vítěz Regulus, kterého pro Libora Šindara nasedlal František Vítek. Regulus zůstane po letošním roce jediným derby-vítězem, který se v pardubickém dostihu prosadil.
3 Jediným koněm, kterému se pardubické vítězství podařilo zopakovat, a to dokonce dvakrát byl reprezentant stáje Nýznerov, který v Pardubicích kraloval v letech 2002 až 2004. Zbylá patnáctka vítězů se zapsala jednou, mezi nimi jsou i tři vítězné klisny. V letošním roce bude moci změnit tuto statistiku Trip to Rhodos, loňský vítěz.
8 Nejvíce vítězů 2900 metrů dlouhého dostihu bylo tříletých, 8, což je téměř polovina v historii klání. Čtyřletí koně se prosadili třikrát, pětiletí jen jednou díky Zagonovi, šestiletí čtyřikrát a sedmiletí a starší dvakrát. Od roku 2005 však vyhrávají tříletí a čtyřletí. Jedinou tříletou, která má možnost vylepšit statistiky klasiků je Mikamine.
15 Celkem patnáct trenérů dokázalo připravit vítěze „Pardubického St. Legeru“, v současnosti Velké ceny Pardubic. Díky třem triumfům Zagona vládne František Holčák, dva různé vítěze připravil pouze na Slovensku působící Jaroslav Hanáček.
14 Mezi vítěznými jezdci najdeme čtrnáct jmen, dva zásahy mají Jan Rája, Jaroslav Línek, Martin Srnec a Václav Janáček. Svou bilanci bude moci vylepšit pouze Jaroslav Línek, který bude v sedle Atacka trenérky Kubovičové.
3:05,73 Časový rekord dostihu má v držení sedmiletý Galtee, který se prosadil v roce 1999 v Misroslavem Rulcem. Rekordman dostihu Zagon dosáhl času o 26 setin horšího v roce 2002.
1 080 000 Rekordní dotace vrcholu pardubického programu pochází z let 1998 až 2001, kdy byly pardubické roviny nejlépe dotovány. Střední trať se v těch letech běhala o 270 tisíc korun a sprint o 180 tisíc. Letošní praxe, kdy jsou všechny tři klání dotovány téměř stejně, se jeví jako optimální.
Středotraťaři
1996 První ročník, tehdy ještě míle se odehrál v roce 1996 a zvítězil elitní tuzemský mílař Gay Devil s Liborem Šindarem připravovaný Františkem Vítkem. Na trati 1900 metrů se běželo poprvé v roce 1998 a od té doby zůstává tradice zachována. Distance se velmi blíží ve světě velmi populárním dvěma kilometrům.
4 Kvartetu koní se podařilo vítězství v dostihu zopakovat. Rekordmanem je Torlus, který dosáhl čistého hattricku, dva úspěchy mají na kontě Near Dancer, Ray of Light a Tribal Instinct. Zajímavostí je triumf tříletého Scyrise v roce 2003. Je jediným klasikem, který se v dostihu prosadil a v následujících letech čtyřikrát ovládl sprint. Celkem s pěti triumfy je rekordmanem pardubických rovin.
8 Osm čtyřletých koní se dokázalo prosadit na střední trati, o jediném tříletkovi jsme se zmiňovali, pětiletí uspěli čtyři, šestiletí tři a starší kůň jeden, před dvěma roky devítiletý Apollo Star. Žádný starší kůň letos na startu, není, o změnu statistik se budou moci pokusit tři tříletí.
7 Pouze sedm trenérů dokázalo připravit vítěze klání na 1900 metrů. Rekordmanem je František Holčák, který připravil půltucet vítězů. Velkokarlovický kouč je rekordmanem rovinové soboty, neboť jeho svěřenci se prosadili celkem šestnáctkrát v trojici sledovaných dostihů. Zdeno Koplík má na kontě čtyři vítězství a o jednu čárku chudší je Tomáš Šatra.
14 Také na střední trati se prosadilo čtrnáct žokejů. Nikomu se nepodařil hattrick, dva zásahy mají na kontě Gary Hind, Karol Šarina a Václav Janáček. Ani jednoho v sobotu neuvidíme. Václav Janáček je nejúspěšnějším jezdcem pardubické soboty, neboť má na kontě celkem šest úspěchů v trojici v rovinových vrcholů.
1:57,44 Rekordní čas dostihu pochází z orku 2008, kdy se prosadil Blue Coral v sedle Piotrem Krowickim. Sedmkrát v historii byl čas vítěze lepší než dvě minuty.
10,8 Průměrně tolik koní se staví na start dostihu na střední trati. Ze všech tří bývá nejlépe obsazen, ale supervytrvalci a sprinteři nezůstávají příliš pozadu. Ve všech třech dostizích se objevuje ve většině případů 10 nebo 11 koní. Letošní počty jsou obdobné.
Sprinteři
1996 Také první ročník sprintu se běžel na v roce 1996, ale bylo to na trati 1300 metrů a prosadila se rakouská Catalina s Güntherem Schadlerem připravovaná Stefanem Bigusem. Distance 1100 metrů se drží od roku 1998, kdy se prosadil rychlík Stormrider, jeden ze dvou tříletých koní, který sprint vyhrál.
2 Sprinterským statistikám vládnou dvě jména, bělouš Scyris a a Forest Man, kteří dokázali vítězství zopakovat. Všechna ostatní jména najdeme na listině vítězů pouze jednou. Nejnižší startovní číslo bude moci využít k obhajobě Bright Sand.
4 Žádná věková skupina koní sprinterskému klání nedominuje. Po čtyřech vítězstvích dosáhli pětiletí, šestiletí i starší. Čtyřletí mají na koně tři triumfy a klasici pouze dva. Od roku 1999 pardubický sprint žádný tříletý kůň nevyhrál. Letos se o změnu bude moci pokusit Cut Me Loose, vítěz Svatováclavské ceny.
7 Také sprinterským trenérským statistikám vládne František Holčák, který připravil celkem sedm vítězství. Z toho čtyři triumfy patří bílé raketě Scyrisovi. Dva vítěze připravil Zdeno Koplík. Františkové Holčák a Vítek jsou jediní trenéři, kteří vyhráli všechny tři vrcholné dostihy pardubické soboty.
14 Stejně jako v ultravytrvaleckém a středotraťařském dostihu i ve sprintu je mezi vítězi čtrnáct jmen. Trojici Martina Havelková, Jiří Chaloupka a Václav Janáček se podařilo vyhrát dvakrát. Právě Janáček spolu s ním Línek, Chaloupka a Schadler se mohou pochlubit vítězství ve všech třech sledovaných dostizích.
1:04,81 Rekordní čas platí z roku 2000, kdy se prosadil Bellaboy s Ivanem Kubem připravovaný Františkem Holčákem. Šestkrát od roku 1998 běžel vítěz rychleji než 1:06,0. Naopak nejpomalejšího času dosáhl před dvěma roky Mr Dario.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.