1920 První ročník Svatováclavské ceny byl odběhnut již v roce 1920. To, že letos uvidíme „teprve“ 93. ročník má za následek výpadek v konání z let 1929 a 1930. V úvodním ročníku se prosadil dvouletý Eclatant s jezdcem Jurníkem. Eclatant byl ze soukromého tréninku a jeho vítězný čas nebyl změřen. Majitelem Koně byl A. Holeka.
1200 Distance dostihu platí od roku 1923. Délka prvních dvou ročníků byla o sto metrů delší, zatímco ten třetí, byl o dvě stovky metrů kratší. Od čtvrtého se již s délkou nehýbá a dodržuje, i pro bohatou historii, je triumf ve Svatováclavské ceně velmi cenný.
26 Svatováclavská cena je v současnosti dostih pro tříleté a starší koně, ale do roku 1978 se ho mohli účastnit také dvouletí. V historii si nejvíce vítězství připsali tříletí, právě 26, poslední triumf „klasikům“ vybojoval v minulém roce Cut Me Loose v sedle s Bajuržanem Murzabajevem. Čtyřletí nasbírali dvě desítky triumfů a třetí místo patří „juniorům“, tedy dvouletým, s devatenácti úspěchy, a to už je jim dostih 35 let zapovězen… (Do roku 1978, kdy byl dvouletým dostih otevřen, byli nejúspěšnějším ročníkem na startu.) Pětiletí se prosadili čtrnáctkrát, šestiletí pětkrát a starší v sedmi případech. V jednom případě se věk vítěze nedochoval. Pokud vezmeme v úvahu posledních 21 ročníků, od roku 1993, je bilance tří až pětiletých hodně vyrovnaná. Klasici se prosadili pětkrát, stejně jako čtyřletí, pětiletí zaznamenali šest úspěchů a pět čárek mají dohromady také šesti a sedmiletí.
56 Listina vítězů obsahuje 56 jmen vítězných jezdců. 35 jezdců si připsalo jedno vítězství, zatímco první místo v historických tabulkách patří triumvirátu František Huleš, Karel Havelka a František Toušek, kteří se v dostihu prosadili čtyřikrát. V dostihu se prosadila také trojice žen. Míla Hermansdorferová patří mezi osmičku jezdců, kteří mají v análech tři vítězství. V novodobých dějinách zvítězily ještě Kristýna Bezděková a Zuzana Vokálková. Ze současných jezdců je nejúspěšnější Dušan Andrés s dvojicí plných zásahů.
9 Trenérským rekordmanem Svatováclavské ceny je František Holčák, který má již devět vítězství. Sign of The Zodiac může jeho bilanci zaokrouhlit. Osm vítězství oslavil František Hurban, třetí příčka v historických tabulkách patří Josefu Krištůfkovi a čtvrtá příčka patří Karlu Šmejdovi s pěti triumfy. Celkem na listině vítězů najdeme 44 jmen trenérů, ve čtyřech případech nám zůstala skryta, neboť je uveden pouze soukromý trénink.
1 Mezi trenéry, kteří připravili vítěze Svatováclavské ceny, najdeme jedinou ženu. V roce 1998 se prosadil populární „bílý projektil“ Yokom, kterého připravovala Kateřina Hedbávná.
4 Jezdeckými rekordmany jsou František Toušek, Karel Havelka a František Huleš, kteří oslavovali vítězství v dostihu čtyřikrát. Osm jezdců se dokázalo ve Svatováclavské prosadit třikrát a desítka jezdců má na svém kontě dvě vítězství. Polovina z jezdců, kteří se představí v neděli odpoledne, již úspěch ve Svatováclavské ceně na svém kontě má. Kvarteto Milan Zatloukal, Radek Koplík, Martin Laube a Michal Mach se bude snažit o první zápis do historie. Mezi 57 jezdci, kteří vyhráli Svatováclavskou, najdeme také tři ženy. Tři úspěchy si zaknihovala legendární Míla Hermansdorferová a jeden úspěch mají na kontě Kristýna Bezděková a Zuzana Vokálková.
17 Od roku 1984 jsou vyhlašováni na konci každé sezony nejlepší koně. V sedmnácti případech z 30 se stal nejlepším sprinterem právě vítěz Svatováclavské ceny. Bilance v posledních jedenadvaceti letech význam dostihu ještě posiluje. Patnáctkrát byl vyhlášen vítěz zářijového klání nejlepším sprinterem. Nestalo se tomu tak pouze v letech 1993, 2001, 2005, 2008, 2011 a 2013.
1:09,1 Rekordní čas má v držení Bílý expres Scyris z tréninku Františka Holčáka. Zaběhl ho v roce 2006, kdy byl v jeho v sedle polský jezdec Piotr Krowicki. V tom roce porazil Scyris, v současnosti napajedelský plemeník, o délku a čtvrt Certuse, třetí místo bral Arbecar. Scyris vyhrál Svatováclavskou cenu celkem třikrát v letech 2004, 2006 a 2007. Sedmkrát dosáhl vítěz času lepšího než 1:12,0, což znamená, že musel běžet rychlostí vyšší než 60 kilometrů v hodině. Prvním vítězem, který pokořil tuto hranici, byl v roce 2003 Forest Man s Jaroslavem Línkem.
200 000 Tak vysoká je celková dotace nejprestižnějšího tuzemského sprinterského dostihu v roce 2014. Proti poslednímu ročníku bylo přidáno dvacet tisíc, proti létům 2011 a 2012 dokonce 40 tisíc korun, ale v těch letech se Svatováclavská cena běžela o nejnižší dotaci od roku 1993. Dotace nižší než 200 tisíc byla od roku 1993 pětkrát (1995, 2002, 2011 až 2013). Také pětkrát se běželo o 400 tisíc a více (1997, 2003 až 2006). Rekordním rokem byl 2004, kdy se běželo o půl miliónu.
Před 40 lety… V roce 1974 se běhala Svatováclavská cena 29. září. Na startu dostihu pro dvouleté a starší bylo jedenáct koní, z toho čtyři zástupci nemladší dostihové generace. I s nejvyšší nesenou hmotností v poli se prosadil tříletý hnědák Lakmus reprezentující Státní statek Benešov. V jeho sedle byla Míla Hermansdorferová a trenérem Josef Krištůfek. Lakmus zvítězil velmi lehce o pět délek před dvojicí Vindobona a Vitamin (obhájce vítězství z orku 1973), která obsadila současně druhé místo. Lakmus nastupoval do dostihu v roli mírného favorita nabízeného 30:10. Nejlepším z dvouletých koní byl pátý Caridan, tehdy si mezi sebe celkovou dotaci 50 tisíc korun rozdělovali pouze první čtyři. Zápisné tehdy činilo tisíc korun, tedy dvě procenta z celkové ceny. Lakmus vyhrál v čase 1:14,9. Velké pořadí bralo 230, respektive 240 za deset, neboť na prvních třech místech doběhli největší favorité dostihu.
Před 30 lety… Poslední zářijový den roku 1984 hostil Svatováclavskou cenu s celkovou dotací 90 tisíc korun. Desítka koní, kteří vstoupili do startovních boxů, musela zaplatit 2800 korun na přihláškách (více než 3 procenta z celkové dotace). Také v roce 1984 se běželo na měkké dráze a tomu odpovídal také vítězný čas tříleté hnědky maďarského chovu Talcum připravované pro Státní statek Svinčice Ivanem Janatkou. Talcum vyhrála jistě o jednu a půl délky, a ti, kdo jí věřili a vsadili si u totalizátoru na její vítězství, brali 70 korun za deset vsazených. Souboj o druhé místo svedli šestiletý Lorenzo a tříletá Ninočka, prvně jmenovaný byl u cílového mezníku o nos dříve. Kdo správně uhodl velké pořadí prvních tří koní, si odnášel domů „měsíční“ výplatu 2870 korun za deset vsazených.
Před 20 lety… Také v roce 1994 se běželo poslední zářijový víkend a na start dostihu, stejně jako v letošním roce s dotací 200 tisíc korun, se postavilo deset koní. Běželo se na pevné dráze o hodnotě 2,0, ale výsledný čas 1:14,0 k rekordním nepatří. Zápisné tehdy činilo 5 tisíc korun, tedy 2,5 procenta z celkové ceny dostihu. Diváci sledovali dramatický doběh tří koní, který o půl délky vyhrála čtyřletá ryzka Reasons for Love trenéra Františka Holčáka v sedle s Liborem Šindarem. Na druhém místě skončil Velton a na třetím Brochwicz, toho dělilo od druhého místa také půl délky. Favoritkou dostihu dostihu byla 22:10 nabízená Fiorentia s Janem Korpasem, ale ta proběhla až na čtvrtém místě. Pořadí dvou koní bralo velice zajímavou výhru 592 za deset korun vsazených.
Před 10 lety… V roce 2004 se konala Svatováclavská cena v neděli 26. září pod patronátem Znovínu Znojmo. Na startu se objevila osmička koní, která bojovala o dotaci 500 tisíc korun při zápisném 15 tisíc, tedy 3 procenta. Jednoznačným favoritem byl čtyřletý bělouš Scyris ze stáje Nýznerov, který byl nabízen v kurzu 1,2:1. Scyris ambice potvrdil a pod Dušanem Andrésem zvítězil zadrženě o sedm délek před Silnarem, třetí honorář vybojoval český odchovanec Palmare. Dráha byla na chuchelské poměry zřejmě velmi měkká, neboť její hodnota byla naměřena 4,3 – pružná. (Takovou hodnotu ještě v letošní sezóně neměla.) Stavu dráhy odpovídá i Scyrisův výsledný čas 1:15,08.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.