1979 V tomto se poprvé konaly Velká cena Prahy a Velká cena českého turfu a vítězi se stali napajedelský Nikolas na delší distanci a polská Diakowa na míli.
Termín Vzhledem k tomu, že konec srpna byl v éře socialismu vyhrazen Mítinku socialistických zemí, tak se nejvýznamnější tuzemské komparační zkoušky konaly až na podzim, zpravidla v říjnovém termínu. Toto datum jim bylo vyhrazeno naposled v roce 1993, od roku 1994 do roku 2002 byl jejich termín v poslední dekádě srpna a od roku 2003 se běhají zpravidla od 16. do 22. září.
9,1 To je průměrný počet koní, který se představuje ve Velké ceně českého turfu v posledních dvaceti letech. Letošní desítka startujících je tedy mírně nadprůměrným počtem. Nejvíce koní startovalo v roce 1999 – 14 a nejméně 7 jich bylo na startu v letech 1996, 2006 a 2007.
9,9 Počet startujících ve Velké ceně Prahy je v posledních dvaceti letech přece o málo vyšší. Čtrnáct koní startovalo v letech 2000 a 2001, stejně jako u vytrvaleckého dostihu bylo minimum sedm v letech 1996, 2009 a 2011. V první dekádě konání obou dostihů byla na startu pravidelně zahraniční konkurence především z NDR a Polska.
30 Vítězstvím ve Velké ceně Prahy se může pochlubit 30 jezdců, zatím nikomu se nepodařilo vyhrát třikrát. Jediným, kdo může tuto bilanci v neděli odpoledne změnit, je Jiří Chaloupka, který bude v sedle Chardonney Tcheque. Dvě vítězství ještě mají na svém kontě Karol Šarina, René Koplík a Lukáš Kasal. Z vítězství v mílovém dostihu se také radovaly čtyři ženy, Glodeová, Šarinová, Havelková a Miličková.
27 Výsledkové listiny Velké ceny českého turfu znají 27 jmen vítězných žokejů. Rekordmany dostihu jsou legendy Vlastimil Smolík a Polák Mieczyslaw Melnicki, kteří si připsali po třech triumfech. Dvakrát najdeme jména Tomáše Váni, Karola Šariny a Artura Resulova.
11 Pouze tolik jezdců se může pochlubit triumfy v obou Velkých cenách, patří mezi ně Vlastimil Smolík, Mieczyslaw Melnicki, Josef Dolejší, Tomáš Váňa, Karol Šarina, William Lord, Gary Hind, Milan Zatloukal a trio, které uvidíme v sedlech i v neděli Radek Koplík, Jiří Chaloupka a Tomáš Lukášek.
2 Pouze dvěma jezdcům se podařilo v jeden den vyhrát oba prestižní dostihy, shodou okolností jsou oba cizinci. Melnicki vyhrál oba dostihy v roce 1985 s Duliczem a Vilniusem. O devět let později ho napodobil William Lord se svěřenci Františka Holčáka Law Sozirim a Brochwiczem. Letos má šanci na double devět jezdců.
1 Jediným trenérem a jezdcem v jedné osobě, který dokázal vyhrát jeden ze zmiňovaných dostihů, byl Vladislav Fedorowicz, který vyhrál v roce 1987 Velkou cenu českého turfu s pětiletým Vortexem, kterého také pro Plemenářský podnik Kladruby připravoval.
4 Stejný kousek, tedy vyhrát oba prestižní dostihy v jeden den se podařilo kvartetu trenérů. Prvním byl v roce 1989 František Vítek (Nikos a Inercja), o dva roky později ho napodobil Arslangirej Šavujev (Razmach a Emin). V roce 1994 se stal třetím v řadě František Holčák (již zmiňovaní Law Soziri a Brochwicz) a posledním, komu se to podařilo byl v létě roku 1996 Václav Chaloupka (Mir Sada a Palomia). Letos mohou o double usilovat František Holčák, Zdeno Koplík, Václav Luka, Dalibor Török a Josef Váňa.
8 Ke čtyřem zmiňovaným trenérům patří ještě kvartet Tomáš Šatra, Josef Váňa, Zdeno Koplík a Václav Luka, kteří vyhráli oba dostihy, ale v různých letech.
20 Dvacet trenérů dokázalo připravit vítěze Velké ceny Prahy. Nejúspěšnějším je František Holčák se šesti zásahy, o jeden méně má na svém kontě František Vítek, tři šampiony trénoval Tomáš Šatra a dvojicí úspěchů se mohou chlubit Ludwik Buidens, Josef Váňa a Zdeno Koplík.
24 Jména 24 trenérů najdeme u vítězů Velké ceny českého turfu. Stejně jako v u mílového dostihu i zde vládne František Holčák, který připravil pět vítězů, trojici úspěšných připravovali František Vítek, Arslangirej Šavujev a Tomáš Šatra.
Tříletí nebo starší? Oba dostihy jsou nejvýznamnějšími testy tříletých a starších v Česku, dříve Československu. Komu se daří lépe, klasikům nebo starším koním? Tříletí v obou dostizích posbírali nejvíce čárek, na míli 14 a na 2400 metrů ještě o jednu více, ale v součtu jsou mírně lepší starší. Ve Velké ceně Prahy je poměr úspěchů 14:20, ve Velké ceně českého turfu 15:19. Druhým nejúspěšnějším ročníkem jsou čtyřletí (13 x Velká cena Prahy a 12 x Velká cena českého turfu), pětiletí se prosadili pětkrát, respektive šestkrát. Pokud majitel posílá do dostihu šestiletého a staršího koně, je šance na úspěch malá. Velkou cenu českého turfu vyhrál pouze šestiletý Yocker, na míli se prosadila dvojice Brochwicz a Gay Devil. Sedmiletý a starší kůň nevyhrál zatím nikdy.
2:28,7 Je rekordním časem Velké ceny českého turfu z roku 1997, kdy se prosadil bělouš Yocker před Iles a Mir Sadou. Čas je pouze o necelé tři desetiny než rekord chuchelské dráhy.
1:35,84 Rekordní čas nejen Velké ceny Prahy, ale také oválu ve Velké Chuchli. Jeho držitelkou Corcovada, která se prosadila v mílovém dostihu v roce 2011.
350 000 To je letošní dotace obou významných dostihů. Zůstala stejná jako v minulém roce. O rekordní sumu 800 tisíc se v posledních 20 ročnících běželo v letech 2005 a 2006. Naopak nejnižší dotace 270 tisíc byla v povodňovém roce 2002, kdy se dostihy konaly na mosteckém hipodromu. Pětkrát za posledních 20 let byla v obou dostizích rozdílná dotace. Třikrát měla navrch Velká cena českého turfu (1997 až 1999) a dvakrát Velká cena Prahy (2004 a 2011).
Karolína
11.10.2013, 16:20