Francie
Sázení v sázkové společnosti PMU neprožívá ideální časy, hovoří se o několikaprocentním propadu proti nedávné minulosti, a tak není divu, že první únorové pondělí nastupuje do funkce výkonného ředitele, nová postava, pětačtyřicetiletý Alain Resplandy-Bernard, který zatím v dostihovém nebo sázkovém průmyslu nepůsobil. Oficiální čísla za rok 2014 budou známa až mnohem později, ale dá se očekávat, společnost PMU zveřejní svou výroční zprávu, kde budou obsažena.
V roce 2014 byl dostihovým dnem s nejvyšším sázkovým obratem, ten při Ceně Ameriky, kdy bylo prosázeno 36 miliónů euro. Letos byla Cena Ameriky na programu v neděli 25. ledna a v sázkách na vítěze a na místo bylo prosázeno 8,18 miliónu euro (celkem bylo na programu 9 dostihů). Nabídka kanceláře PMU je velmi bohatá, a tak tyto sázky mohou činit okolo čtvrtiny celkového obratu dostihového dne, což ukazuje, že celkový obraz mohl být zhruba na stejné úrovni jako v minulém roce. Zde je otázkou, kolik Francouzů využívá služeb sázkové kanceláře Le Turf, která v početných startovních polích bere oproti konkurenci platné umístění i na čtvrtém místě. Samozřejmě objem elektronických sázek i ve Francii stoupá, navíc Le Turf je podporován i médii, například deníkem Paris Turf.
Poměrně významný propad můžeme sledovat i sázkách na zahraniční dostihy, které PMU bere. Pokles oproti lednu 2014 je ve výši 16 procent. V lednu 2014 bralo PMU sázky na 66 dostihových dní, 403 dostihů a objem sázek na vítěze a na místo činil 52 316 981 euro, tj. 129 818 euro na dostih. V letošním roce bylo v nabídce 64 dostihových dní, 412 dostihů a objem sázek na vítěze a místo činil 44 123 248 euro, tj. 107 095 euro na dostih. Sázková společnost PMU brala v letošním lednu sázky na dostihy celkem ve 13 zemích světa, z toho bylo šest evropských. Samozřejmě nižší celkový objem sázek znamená i nižší odvody pořadatelům v evropských zemích, což je samozřejmě nepříjemné. Z uvedených čísel je patrné, že průměrná celková sázka na jeden dostih v lednu dosáhla 200 tisíc euro, a tak tříprocentní příspěvek pořadateli dosahoval 6 tisíc euro.
Zajímavostí je, že na všechny čtyři vídeňské klusácké dostihy brala sázky společnost PMU, stejnou bilancí se mohou pochlubit i německé cvalové dostihy v Neussu a Dortmundu. Tradičně se sází na belgické dostihy v Monsu, na klusáky ve Španělsku a také několik cvalových dostihových dní v Anglii. Dostihy z Jižní Afriky často zahajují sázkový program, stejně jako Singapur nebo Austrálie. Naopak dostihy z Uruguaye, Chile a Argentiny denní sázkový program uzavírají. Podle statistiky o sázky v okrajových obdobích, před polednem, tj. 12. hodinou a po sedmé až osmé večerní, není mezi francouzskými sázejícími velký zájem. V těchto obdobích obraty prudce klesají. I to může být jedním z důvodů nižšího obratu. Především v neděli po 18. hodině moc velký zájem o sázky na zahraniční dostihy není. Ale večerní nedělní sázky, to letošní novinka PMU.
Pokud by byla do systému zařazena i Česká republika a její dostihy, současný stav se současným sázkovým objemem by byl pro nás stále velmi zajímavý. Je také důležité, jaký sázkový obrat má kancelář Le Turf, u které se sází na stejné dostihy jako u PMU.
Švédsko
Také sázení na severu nabralo v posledních letech klesající trend, vrcholný obrat, více než 13 miliard švédských korun byl zaznamenán v roce 2011 a v následujících dvou letech jsme zaznamenali nižší obrat, v roce 2013 byl pokles necelá miliarda. Z těchto čísel je patrné, že dostihový sázkový obrat ve Švédsku by měl dosahovat miliardy měsíčně, aby dodržována úroveň od roku 2008, kdy celoroční obrat poprvé v historii dosáhl dvanácti miliard.
Podle čísel dostupných za leden 2015, by v letošním roce mohlo být dobře našlápnuto. Švédský sázkový systém stojí na sázkách, kde se tipuje několik vítězů dostihů za sebou, od dvou po osm. Hlavní švédskou dostihovou sázkou je V75, kde si tipuje sedm vítězů. Sázka je přijímána pouze v sobotu, ale obrat na tuto sázku je zhruba třetinou celkového obratu. Dokonce se švédská sázková kancelář chlubí, že sázka V75 je tou dostihovou s nejvyšším obratem na světě. Leden nabídl pět sobot, a tak celkový obrat na sobotní V75 dosáhl 412 641 905 švédských korun, což je sice méně než v roce 2013, kdy za pět sobot bylo vsazeno o více než milión více, pokles proti roku 2009 je sice téměř 45 miliónů, ale Švédové si pomohli mimořádnou V75 přijímanou v neděli 25. ledna, kdy celkový obrat přesáhl 33 miliónů korun. Celkem ve všech sázkách, kde se tipuje několik vítězů až po V75 nebo V86 bylo v lednu prosázeno 1 038 060 369 švédských korun. Pokud bude zbývajících jedenáct měsíců stejně úspěšných, celkový obrat 12 miliard by měl být překonán, a to v obratu nejsou započítány sázky na vítěze, místo, pořadí dvou nebo tří koní a také došlo ke zrušení dvou dostihových dní, 1. ledna v Gävle a 18. ledna se neběhaly cvalové dostihy v Täby.
Sázky na jednotlivé dostihy ve Švédsku do celkového objemu příliš nepřispívají, činí zhruba deset až patnáct procent. V Česku sázky na vítěze, místo, pořadí dvou a tří koní činí 100 procent celoročního sázkového obratu, ze kterého sázky na pořadí dvou nebo tří koní představují zhruba deset procent. Také ve Francii sázky na vítěze či místo nejsou hlavní v sázkovém obratu, to představují různé prémiové sázky na jednotlivé dostihy. Ve Švédsku je také trochu jiný způsob sázení. V pracovní dny jsou dvě špičky, jedna v době oběda, kdy se konají dostihy, a potom druhá nastává večer mezi 18. a 22. hodinou, kdy se běhají večerní dostihy a je na ně přijímána sázka V64 kromě středy, kdy je brána sázka V86. V poledním čase je velmi populární sázka LD, neboli lunch double, kdy sázející musí uhodnout vítěze dvou po sobě jdoucích dostihů. Průměrný obrat v této sázce v lednu 2015 byl více než 1,1 miliónu švédských korun. Večer je na programu obdobná sázka, DD, neboli dagens double, a její průměrný denní obrat v lednu dosahoval téměř pět miliónů korun.
Samozřejmě můžete namítnout, že Švédsko je především klusácká země, což je pravda, ale také cvalovým dostihům se tam daří. Ještě v roce 2011 se tam běhali dva dostihy grupy 3, zatímco v minulém roce už to byl dvojnásobek. Dva na dráze v Täby a stejný počet na jihu v Jägersro. Dotace nejsou zanedbatelné, vždyť tři dostihy měli dotaci 800 tisíc švédských korun, tj. 2,4 miliónu českých, a jeden 600 tisíc švédských korun, tj. 1,8 miliónu Kč. Uvedené dotace jsou srovnatelné s dotacemi v gr. 3 dostizích v Německu, Irsku či Itálii.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.