Před 40 lety… V roce 1974 se Gerschův memoriál běžel v neděli 15. září pod patronátem ministerstva zemědělství a výživy. Celková dotace dostihu byla 50 tisíc korun, zápisné činilo dvě procenta, tedy tisíc korun. Na startu se objevilo devět koní a velmi o osm délek zvítězil reprezentant Hřebčína Napajedla Silvaner, kterého trenér Jaroslav Mašek nasedlal pro Vladislava Fedorowicze. Na druhém místě finišoval Caridan a na třetím Crocus. Čas vítězného Silvanera byl 1:28,0. Silvaner byl velkým favoritem dostihu, neboť na něj bylo vypláceno 12 korun za deset vsazených. Cena Zimní královny na programu v roce 1974 nebyla, Silvaner 3. listopadu vyhrál i Cenu zimního favorita.
Před 30 lety… V roce 1984 se Gerschův memoriál běžel druhou zářijovou neděli, tedy 9. září. Běželo se na distanci 1410 metrů a do startovních boxů vstoupilo osm koní. Desetinová favoritka Slavia se neprosadila a skončila až na šestém místě. Polovina z celkové dotace 50 tisíc korun putovala do Slušovic, neboť o třičtvrtě délky vyhrála hnědka Story připravovaná Piotrem Czarnieckim. Story musela bojovat s Gitou, která skončila na druhém místě a trio nejlepších doplnila Chvíle. Od roku 1974 se nezvýšila dotace, ale zápisné dosahovalo už 1600 korun, tedy 3,2 procenta. Běželo se na měkké dráze, proto tedy výsledný čas 1:30,84.
Cena zimní královny se v roce 1984 konala 7. října ve Velké Chuchli. Do startovních boxů vstoupilo deset klisen, favoritkou opět byla Slavia, ale vybojovala pouze druhé místo za tmavou hnědkou Grandou z VV Zákupy. Granda si se soupeřkami pouze pohrála, vyhrála velmi lehce o osm délek. Jejím trenérem byl Josef Šach a v sedle byl Milan Klučka. Slavia se musela podělit o druhé místo s Rusalkou. Celková dotace dostihu byla 60 tisíc korun a přihlášky byly za 1800 korun, tedy tři procenta. Ti, kdo Grandě věřili, si odnesli 40 korun za deset vsazených.
Před 20 lety… Také v roce 1994 bylo ministerstvo zemědělství partnerem Gerschova memoriálu, který se konal první zářijovou neděli, 3. září. Na startu bylo sedm koní a po tuhém boji o půl délky vyhrála tmavá hnědka Naguiba v sedle s Ivanem Kubem před Lady Luthier. Běželo se na distanci o 18 metrů delší, proto i výsledný čas byl 1:34,2. Favoritem dostihu byl Cayras Ball, který ovšem finišoval na předposledním místě. Na Naguibu se vyplácelo 58 korun za deset vsazených. Celková dotace dostihu byla 80 tisíc korun a zápisné činilo dva tisíce, tedy dvě a půl procenta. Zajímavá částka 1440 korun za deset vsazených byla vyplácena na pořadí tří koní v cíli, Naguiba, Lady Luthier a Grand Lady.
Cena zimní královny se konala v neděli 2. října na distanci 1618 metrů na chuchelském závodišti a do startovních boxů vstoupilo deset klisen. Také v tomto dostihu byli diváci svědky dramatického doběhu. O třičtvrtě délky se prosadila Bajka ze Stáje Dany připravovaná Františkem Horákem a v sedle byla Romana Neslerová. Na druhém místě doběhla Letní noc a třetí Lady Luthier. Mírnou favoritkou klání byla Grand Lady nabízená 24:10. Na vítěznou Bajku se vyplácelo 88 korun za deset vsazených. Také v tomto klání byla celková dotace 80 tisíc korun při zápisném dva tisíce. Čas vítězné Bajky byl 1:45,6.
Před 10 lety… Také v roce 2004 se Gerschův memoriál konal první zářijovou neděli, 5. září, a distance byla 1410 metrů. Celková dotace činila 170 tisíc korun a zápisné činilo 5100 korun, tedy tři procenta. Na startu bylo osm koní a jistě o délku vyhrál třídesetinový favorit Jazz Dancer ze stáje Martin Wolf-Clint trenéra Dalibora Töröka v sedle s Jaroslavem Donovalem. Dostihová komise vyhodnotila, že Jaroslav Donoval nadměrně používal bičík, a tak mu udělila zákaz startu na jeden dostihový den. Na druhém místě tehdy doběhl Mirza a na třetím Arbeccar. Čas vítěze byl kvalitní 1:27,80.
Cenu zimní královny hostil 25. září mostecký hipodrom, také v tomto dostihu byla celková dotace 170 tisíc korun. Na startu se objevilo celkem dvanáct dvouletých klisen, ale Redance se nepodařilo odstartovat, a prosadily se favoritky. V nejnižším kurzu, 3,5:1, byly nabízeny Sara a Laudinia. Obsadily první dvě místa v cíli, když prvně jmenovaná česká odchovankyně měla k dobru více než jednu délku. V sedle vítězky, kterou pro stáj Köi Dent připravoval Filip Neuberg, byl Josef Bartoš. Trio nejlepších doplnila Čarokráska.
Zajímavosti z Gerschova memoriálu
1937 První ročník prestižního klání dvouletých odchovanců se konal v roce 1937, prosadil se napajedelský Valerius trenéra Karla Šmejdy v sedle Štěpánem Tussem. První ročníky až do orku 1942 se konaly na distanci 1200 metrů. Od roku 1943 se běhá na současné distanci. Zajímavostí je zcela jistě skutečnost, že se v prvních šesti ročnících na sprinterské distanci prosadili pětkrát potomci Simsona, tím byl i první vítěz Valerius.
1 Jedenkrát jsme byli svědky v Gerschově memoriálu současného doběhu, stalo se tak v roce 1958, kdy proběhli vítězně cílem Dina a Varuna, obě reprezentující Hřebčín Napajedla. V sedle prvně jmenované byl Jiří Prchal a Varunu vedl Karel Havelka. Navíc obě měly stejného otce Deux pour Centa.
7 Jezdeckým rekordmanem Gerschova memoriálu je Josef Šach, který nasbíral celkem sedm vítězství. Na trůně zřejmě vydrží hodně dlouho, neboť druhé místo se čtyřmi úspěchy patří Bohumilu Klečkovi a Josefu Boříkovi se čtyřmi zásahy. Ze současných jezdců je na tom nejlépe Petr Foret, který se prosadil dvakrát. Zajímavostí je skutečnost, že se v Gerschově memoriálu neprosadila zatím žádná žena. Celkem si vítězství v Gerschově memoriálu připsalo 47 jezdců.
8 Rekordmanem dostihu mezi trenéry je Josef Celler, neboť jeho svěřenci se prosadili celkem osmkrát v sedmi ročnících. Josef Celler připravoval Dinu i Varunu, současné vítězky z roku 1958. Druhé místo s pěti triumfy patří Tomáši Šatrovi a Václavu Chaloupkovi. Oba ještě mohou svou bilanci vylepšit. Čtyři čárky mají na svém kontě Karel Šmejda a František Vítek. Také mezi trenéry nenajdeme žádnou úspěšnou ženu i historický seznam čítá 42 trenérských jmen.
13 Ani Gerschův memoriál nezůstal stranu náporu importovaných koní po roce 1989. Prvním vítězným koněm se sufixem byl v roce 1992 sovětský Garun. V dalších letech našel dvanáct následovníků. Letos budeme svědky 25. edice v polistopadové éře a bilance domácí odchovanci se dokázali prosadit v jedenácti případech, třináctkrát zvítězili importovaní koně. Zatím posledním tuzemským odchovancem, kterému se podařilo zvítězit, byl Renny Storm v roce 2012.
1:25,6 Nejrychleji zvládl Gerschův memoriál na 1400 metrů Chardonney Tcheque v roce 2010. Tehdy byl v jeho sedle Jiří Chaloupka. Ze 71 dosud odběhnutých ročníků na 1400 metrů se 45 vítězům podařilo dostat pod hranici jedné a půl minuty. Od roku 2002, kdy se prosadil Tankred, je výsledný čas pod devadesát vteřin pravidlem.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.