1946 První ročník St. Legeru na československém území se odehrával v roce 1946 a vítězkou se stala Ladycab v sedle s Josefem Šachem. Od té doby je St. Leger pravidelnou součástí kalendáře. V minulosti měl spíše zářijový termín konání, od roku 2003 do minulého roku se běhal zpravidla na konci srpna, na začátku druhé části sezóny na pražské dráze. Na přelom září a října se St. Leger vrací po patnácti letech.
7 Tolik koní vyhrálo klasickou Trojkorunu, tj. Velkou jarní cenu, derby a St. Leger. Prvním držitelem Trojkoruny se stal v roce 1947 Panoš, o pět let později ho následoval Symbol a v roce 1956 Blyskač. Následuje více než třicetiletá pauza, další držitelkou Trojkoruny se stala v roce 1988 jediná klisna Arva a moderní dějiny, znají tři držitele Trojkoruny, Glowinga (1996), Tribal Instincta (2001) a Age of Japa (2009). V letošním roce se v St. Legeru o Trojkorunu nehraje, neboť Velkou jarní vyhrál Sir Sun a derby Joseph.
10 Zopakovat vítězství z derby v St. Legeru není také běžnou záležitostí. V historii dostihu se to podařilo deseti koním, když k nim přičteme sedm držitelů Trojkoruny, dostaneme se k číslu 17, a tak zhruba ve čtvrtině případů má derby i St. Leger stejného vítěze. Rozšířit tento zástup může v neděli odpoledne Joseph. Prvním držitelem double (kromě Trojkoruny) byl v roce 1955 legendární Masis a zatím posledním v roce 2014 Cheeky Chappie.
7 Jezdeckým rekordmanem St. Legeru je Karol Šarina, který ho vyhrál sedmkrát. Poprvé v roce 1978 se Sapem CS a poslední úspěch přidal o 23 později s Tribal Instinctem. Pětkrát dokázali vyhrát St. Leger Josef Šach a Karel Havelka, čtyřikrát mohl oslavovat Vlastimil Smolík. Celkem v historii St. Legeru najdeme 45 vítězných jezdců, mezi nimi jsou i čtyři ženy, Míla Hermansdorferová, Romana Neslerová, Marie Zobalová a Ilona Třešňáková. Více než jednou vyhrálo St. Leger třináct jezdců. Z dvanácti jezdců, kteří budou na startu v neděli odpoledne už triumf v nejdelší klasice mohli oslavit Jan Rája, Jiří Chaloupka (dvakrát), Tomáš Lukášek (dvakrát), Milan Zatloukal a Jiří Palík.
2 Trenérskou historickou tabulku vedou dva muži, Jaroslav Houra a František Vítek, když oba připravili sedm vítězů závěrečné klasiky. Houra byl úspěšný od čtyřicátých po šedesátá léta, Vítkovi svěřenci se prosazovali od sedmdesátých po devadesátá léta a v poslední dekádě dvacátého století se začali prosazovat svěřenci Františka Holčáka, který má na kontě šest úspěchů a patří mu třetí místo v historických tabulkách. Vítěze St. Legeru dokázalo připravit 35 trenérů, mezi nimi kvartet žen, Pavla Váňová, Oliva Faltová, Zuzana Kubovičová a Lenka Horáková. Patnáct trenérů dokázalo připravit více vítězů nejdelší klasiky. Pětice František Holčák, Josef Váňa, Arslangirej Šavujev, Greg Wroblewski a Pavel Tůma už je mezi vítězi zapsána, pro zbylý půltucet to bude premiéra.
2:56,3 To je rekordní čas St. Legeru, kterého dosáhla v roce 2005 Ready for Life s Janem Rájou v sedle. Výsledný čas pod hranicí tří minut byl historii zaběhnut devětkrát, naposled v loňském roce, kdy se Grace of Gracie přiblížil rekordu na 22 setin. Jen o tři setiny vteřiny rychlejší, než Grace of Gracie byl v roce 2008 Urodos. Poprvé rychleji než za 180 vteřin zvládl distanci 2800 metrů Valon v roce 1957. V jeho sedle byl Josef Šach a připravoval jej Josef Koloc. Času nad 3:05 jsme byli svědky naposledy v roce 2002 v Mostě, kde se prosadil Poderoso.
20 Také St. Legeru se nevyhnul „věk importů“. Z 24 vítězů od roku 1993 se jich dvacet narodilo mimo území České republiky nebo Československa. Český chov se prosadil jen zásluhou Reguluse (1995), Polynésie (1998), Radbeca (2003) a Ready for Life (2005). Pět vítězů se narodilo v Irsku a v Polsku, čtyři ve Francii, tři Německu a po jednom v Sovětském svazu, Anglii a Spojených státech. Letos budou zájmy českých chovatelů zastupovat Joseph a Landaron, proti nim bude stát desítka importů. Pouze v roce 2006 nebyl mezi pěticí nejlepších v nejdelší klasice žádný z českých odchovanců.
10,3 Od roku 1993 je na startu St. Legeru průměrně deset koní, letos tedy budeme svědky nadprůměrně obeslaného dostihu. Nejvíce koní bylo na startu v roce 2012, kdy se jich představil maximální počet šestnáct, ale jedenáctkrát od roku 1993 nebylo na startu ani deset koní. Nejméně účastníků se představilo v roce 1993, a to pouze pět. V novodobých dějinách od roku 1993 se St. Legeru účastní nejméně účastníků ze všech klasických dostihů, ale v letošním roce mu patří druhé místo, více koní bylo pouze na startu derby – 16. Ostatní klasiky nabídly útlejší pole.
550 000 Potřetí za sebou se St. Leger poběží o celkovou dotaci 550 tisíc korun, což je poprvé v novodobé historii od roku 1993, že dotace St. Legeru bude tři roky za sebou stejná. Za čtvrtstoletí najdeme celkem patnáct různých částek, o které se závěrečná klasika běžela. Minimem bylo 180 tisíc v roce 1995, naopak maximem byl milion korun, který byl v banku v letech 2008 a 2009. Průměrná dotace za posledních 24 ročníků přesahuje 520 tisíc korun.
6,24:1 Průměrný kurz vítěze St. Legeru od roku 1997, tedy za posledních dvacet ročníků dosahuje výšky 6,24:1. Dvouciferní vítězové byli pouze tři, v roce 1997 Librilla (22,5:1 – nejvyšší kurz za sledované období), o šest let později Radbec (15:1) a v roce 2008 Urodos (11:1). Naopak desetinovými favority, shodně v kurzu 1,5:1 byli Darsalam v roce 2004 a Age of Jape o pět let později. Třikrát vyhrál kůň odskakující v kurzu 2:1, v roce 2001 Tribal Instinct, o rok později Poderoso a v roce 2014 Cheeky Chappie.
Jak to bylo v minulosti?
Před 40 lety… V roce 1977 byl St. Leger na programu 25. září, ve Velké Chuchli bylo slunečno a teploměr ukazoval 16 stupňů. Na startu dostihu bylo devět koní, kteří bojovali o celkovou dotaci 100 tisíc korun. Jistě o délku a čtvrt vyhrál hnědák Kento, reprezentant Stáje Xaverov, kterého připravoval Tomáš Šatra a v sedle byl Ferdinand Minařík. Na druhém místě doběhl Comodor se Smolíkem, který o čtvrt délky předstihl Vekoru s Drlíkem. Kento byl desetinovým favoritem dostihu, za deset korun vsazených se vyplácelo šestnáct. Comodor byl druhým favoritem, a tak malé pořadí bralo pouhých čtyřicet korun za deset vsazených. Ve velkém se vyplácelo 660 korun za deset vsazených. Dostih nebyl žádný úprk, neboť čas vítěze byl 3:10,26.
Před 30 lety… V roce 1987 se St. Leger konal v neděli 27. září společně se Svatováclavskou cenou. Celková dotace byla 140 tisíc korun a byla rozdělena mezi nejlepší čtyři v cíli. Favoritem dostihu byl Nippon s Allanem Petrlíkem, ale skončil v poli poražených. Po tuhém boji se prosadila o čtvrt délky tmavá hnědka Zana, kterou pro JZD AK Slušovice připravoval Václav Chaloupka a v sedle byl žokej Stanislav Koubek. Na druhém místě doběhl Chalcedon s Pechátem a třetí Lucilla s Michnou. Na vítěznou Zanu se vyplácelo 122 korun za deset vsazených, malé pořadí bralo 1320 za deset a velmi pěkný den musel mít ten, kdo vsadil velké pořadí Zana – Chalcedon – Lucilla, neboť bral 9400 za deset vsazených, což byl tak trojnásobný průměrná měsíční plat té doby. Ani v roce 1987 se nejednalo o žádný úprk, neboť čas vítězné odchovankyně pana Kloučka z Trutnova byl 3:10,78.
Před 20 lety… V roce 1997 se konaly v Pardubicích den před Velkou štědře dotované rovinové dostihy, proto se termín St. Legeru sunul mírně dopředu. V neděli 21. září 1997 se běželo pod patronátem Velkopopovického kozla o celkovou dotaci 700 tisíc korun a na startu bylo devět koní. O Trojkorunu tehdy usilovala Nora Jeane v sedle Karolem Šarinou, ale byla od ní vzdálena necelou délku. Překvapivou vítězkou (22,5:1) se stala bělka francouzské provenience Librilla vedená žákem Jiřím Chaloupkou, kterou připravoval jeho strýc Václav. O krk porazila zástupkyně stáje Centrotex Ketlin s Jozefem Piruchem, která ovšem nesla o kilogram více než vítězka. Nora Jeane doběhla třetí tři čtvrtě délky za Ketlin. Čtvrtý skončil Maskul později dvojnásobný vítěz Velké pardubické. Běželo se tehdy na dráze o hodnotě 2,0, a tak nepřekvapí, že jsme počtvrté v historii byli svědky času pod tři minuty – 2:57,51.
Před 10 lety… Od roku 2003 došlo k prohození závěrečné klasiky s dostihovým festivalem, a tak se termín posunul na posunul poslední srpnové dny. V roce 2007 se 62. ročník odběhl v neděli 26. srpna. Na startu bylo osm koní a jistě o délku a čtvrt vyhrál polský odchovanec Savignon, připravovaný Čestmírem Olehlou pro stáj Wrbna Racing. V sedle vítěze byl žokej Tomáš Lukášek. Favoritem dostihu byl svěřenec trenéra Josefa Váni Charley (1,7:1), ale ten se musel smířit s druhou pozicí. Třetí doběhl bělouš Shahzadan. Čas vítěze byl na pružné dráze o hodnotě 3,7 - 3:01,14. Savignon odskočil do dostihu v kurzu 8:1 jako pátá šance.
Foto: Vítězové St. Legeru 2013 až 2016, Always on Sunday, Cheeky Chappie, Sanok a Grace of Gracie
Ocifqn
6.3.2024, 13:50