15:05 Cena Arvy: Zaskočí Tetrarose opět domácí?
1800 metrů čeká devět tříletých klisen v Ceně Arvy (L), mezi nimiž to vypadá na rematch z Ceny trojročných kobýl. Tehdy s přehledem triumfovala stylem start-cíl svěřenkyně Jiřího Kouska Tetrarose (Palík, 4,5:1), poprvé startující ve středoevropském regionu. Odlišnou strategii pak praktikují dvě největší favoritky nedělního dostihu, domácí Waaya (Havlík, 4:1) a Megkapó (Línek, 2:1), jež v Ceně trojročních kobýl obsadily druhé, respektive třetí místo. Všechny tři vzápětí zamířily i do Jarnej ceny kobýl, kde si nejlépe vedla Megkapó, jež finišovala třetí. Závěr předvedla i Waaya, ovšem poněkud pozdní, a tak stihla pouze páté místo. Tetrarose se tentokrát ofensivní taktika nevyplatila a ve svém tempu doběhla šestá. Nyní klisny čeká o 100 delší dostih, což by ze zmíněných soupeřek mohlo hrát nejvíce do karet Waaye, ze zbylých účastnic by byl asi nejméně překvapivý úspěch ze strany maďarské Dirty Dreamer (Mešetovič, 7:1). Druhá česká zástupkyně Fantaggira Lady (Laube) je s kurzem 15:1 outsiderkou.
(mm)
15:45 Cena Scottish Rifla: Legionar vs. loňští tříletci
Při pohledu na startovní listinu 1800 metrů dlouhé Ceny Scottish Rifla (L) bije do očí především jméno domácí hvězdy Legionara (Šmida, 1,8:1). Pětiletý hřebec je poměrně univerzálním koněm, důstojně zvládá dostihy mílové i vytrvalecké, středotraťařská distance se ale v minulosti jevila jako jeho nejlepší parketa, což ukázal při letošním debutu, kdy ve Velké dubnové odešel poražen pouze od Love Meho, nad kterým posléze vyzrál ve Veľkej májovej ceně na 2400 metrů. Vloni v tomto dostihu doběhl čtvrtý, a tak samozřejmě ani nyní není vyloučeno, že se nenajde silnější soupeř. Mohl by jím kupříkladu být o rok mladší maďarský host Red Hot Calypso (Mešetovič, 4,5:1), vítěz Veľkej dubnovej ceny, za špatný výsledek se nedá považovat ani jeho třetí místo z Millenniumi Díj, kde porazil i výbornou Separate Opinion. Z českých koní vypadá nejlépe stejně starý Zakhar Star (Murzabayev, 4,5:1), jenž si počínal výborně ve Velké květnové ceně, v níž statečně bojoval s později vítězným Chardonney Tchequem. Otázkou je, kam se zařadí svěřenec Zdena Koplíka, Master Of Gold (Foret, 10:1). Vloni se zdálo, že by mohl patřit mezi špičku tříletých, po zranění se ale ukázal na dráze až letos právě v Bratislavě. Pátým místem ve dvojce zrovna neoslnil, následně ale doběhl dvakrát třetí ve Francii. Podceňovat asi nelze ani spolehlivého Lysyana (Palík, 12:1), z domácích koní mají dobré šance ještě Estinaad (Srnec, 10:1)a veterán Count of Tuscany (Línek, 12:1).
(mm)
16:25 Starohájské kritérium: Favorit Aldar a dalších šest adeptů na start v derby
Hned sedm z deseti účastníků Starohájského kritéria (L, 2000 m) figuruje na přihláškách Českého derby. Šavujevův Aldar (Murzabayev, 1,6:1) je dokonce jeho spolufavoritem, protože ve čtyřech středoevropských startech nepoznal přemožitele. Nejcennější úspěch si připsal před čtyřmi týdny, kdy zásluhou dobře načasované koncovky ovládl Velkou jarní cenu. Nárůst distance o 400 metrů by pro něj neměl být nepřekonatelným problémem. Větším otazníkem tak je, jak mu jako koni s dlouhou cvalovou akcí sedne menší bratislavská dráha. O zisk vstupenky do derby se nemusí příliš strachovat ani Ideal Approach (Foret, 4:1) a Henrytheaeroplane (Línek, 4,5:1). Ti mají na kontě shodně čtvrté místo z jarní klasiky, které dříve jmenovaný vybojoval v Česku a druhý na Slovensku. Oba se nicméně jeví jako koně s distančním stropem okolo míle. Kifaaya (Vokálková, 8:1) a Valmont Ohne (Laube, 10:1) do sezóny vstoupili solidními umístěními v trialu pro slovenskou Velkou jarní cenu, ovšem v samotné klasice se do podstatného dění nezapojili a nyní se budou snažit o reparát. Pouze dvakrát startující Saint Malo (Verner, 12:1) a Secret Of Gracie (Palík, 15:1) se s elitou ročníku poměří poprvé. Z trojice koní, kteří nesměřují do Českého derby, vypadá nejlépe ve slovenské Jarní ceně klisen senzačně druhá Trixi (Abík, 8:1).
17:05 Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR: Mezinárodní konkurenci sprinterů vévodí německý Listed vítěz
Na distanci 1200 metrů se v Gd-3 dostihu utká velmi různorodá sestava. Nelze nezačít u jasného favorita, čtyřletého Daring Match (Mitchell, 1,8:1) z lotu trenéra Jense, který si v polovině května připsal těsné Listed vítězství v Krefeldu, což tak trochu naznačuje, že ostatních dvanáct koní bude bojovat spíše jen o umístění. Německý host bude zřejmě moc i na novopečeného klasického vítěze Speed Machine (Šmida, 8:1), jenž na místní dráze před dvěma týdny vyhrál Veľkou jarnou cenu, zároveň je také jediným tříletkem v dostihu. Mezi ostřílené sprintery patří první dva z Prípravné ceny, poněkud překvapivě vítězný Bright Sand (Palík, 8:1) a devítiletému veteránovi těsně podlehnuvší maďarská Alfkona (Línek, 4:1), jež zde vloni slavila triumf. Dobře umí zaběhnout i Prince Orpen (Havlík, 12:1), od něhož se dá čekat raketový start a absolvování dostihu ze špice, k šancovým koním patří rovněž ryzka Waka Laura (Murzabayev, 5:1), dvojnásobná vítězka Ceny sprinterů v Pardubicích. Koněm pro překvapení by pak mohl být v nižších kategoriích suverénní Lord Patrick (Abík, 15:1).
(mm)
17:45 Velká cena Slovenska: Na čele sázkové nabídky je trojice black-type koní
Výborná sestava se sejde na startu Velké ceny Slovenska (Gd-3, 2400 m). Na čele její sázkové nabídky se totiž nachází trojice českých supervytrvalců, kteří dokážou bodovat na black-type scéně. Shodně pro ně sice platí, že by vzali za vděk o pár set metrů delší distancí a větší dráhou, nicméně v Bratislavě už získali nejeden úspěch. Po devatenácti měsících se ve středoevropském regionu představí Trip To Rhodos (Verner, 2,5:1). Majitel aktuálně nejvyššího ratingu z v Česku registrovaných koní bude sezónu teprve zahojovat, přičemž v předloňské Velké ceně Slovenska obsadil druhou příčku. Tehdy jeho závěru odolal Donn Halling (Murzabayev, 4:1), který sice v Longchamp nevstoupil do sezóny nejlépe, ale na středoevropských drahách nikdy neskončil hůře než druhý. Autor (Palík, 4:1) půjde na start dva týdny po zisku třetího místa z ve falešném tempu odběhnutého milánského listed a stejnou příčku obsadil i v loňské edici Velké ceny Slovenska. Z českých zástupců můžou pořadím zamíchat také loni v pražském Zlatém poháru vítězný Always On Sunday (Vokálková, 8,5:1) a hrdina posledního vydání Slovenského derby Love Me (Laube, 10:1), který ale po výborné sezónní premiéře posledně trochu zklamal čtvrtým místem ve Velké májové ceně. Do výsledku dostihu bude chtít promluvit i maďarské duo Thunder Teddington(Línek, 8,5:1) – Seperate Opinion (Kerekes, 8,5:1). Počítat se musí i se srbským Singidunum (Polli, 10:1), který posledně Thunder Teddingtona lehce porazil, a největší domácí nadějí je ve Velké májové ceně třetí Sulman (Šmida, 13:1).
(jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.