Prvním z nich je šestiletý Dublér (Zatloukal, 1,85:1), jehož Generální handicap loni vzrostl o rovných dvacet kilo. „Už dříve jsme věděli, že je to dobrý kůň, jenže až loni ho konečně nebrzdily zdravotní problémy,“ vysvětluje trenér Martin Suchánek. Jeho svěřenec se neztratil ani na jedničkové scéně. Skončil totiž čtvrtý ve Velké květnové a na závěr sezóny v Bratislavě nestačil v Jesenném handicapu jen na čerstvého vítěze Velké aprílové ceny Indy Jonese. „Zima dlouho probíhala dobře, ale v jejím závěru přišly mrazy a cválat jsme kvůli nim začali až koncem března, takže jsme měsíc ve skluzu,“ sděluje Suchánek. „Dvakrát jsme sice byli trénovat ve Slušovicích a Dublér vypadá i pracuje dobře, jenže je to kůň s jedním tempem, který musí své soupeře ucválat, a nejsem si jistý, že na to má dostatečně nadýcháno,“ doplňuje trenér.
Zástupkyní českého chovu je i Carrie (Rája, 2,75:1). Svěřenkyně Tomáše Váni loni také prožila nejúspěšnější sezónu kariéry, když zvítězila ve dvojici dvojkových dostihů a úspěšnou první polovinu sezóny uzavřela druhou příčkou v Letní ceně klisen. V ní sice dokázala, že si umí poradit i s dvoukilometrovou distancí, ale jinak se jí daří především na tratích do míle. „Prodloužení distance nám nevyhovuje, čtrnáctka by byla rozhodně lepší,“ poukazuje Váňa na skutečnost, že Cena běloušů byla na zrušený termín 7.4. vypsána na distanci 1400 metrů. „Příprava proběhla vcelku dobře, a i když Carrie nemládne, půjdeme na start s nejvyššími ambicemi,“ sdělil lysolabský trenér.
Dvojici favoritů by měl nejvíce potrápit Rabbit Verglas (Verner, 3,5:1), který loňskou sezónu uzavřel lehkým pětidélkovým vítězstvím ve trojkovém handicapu a naznačil tak, že jako čtyřletý může jít nahoru. Navíc pro něj hovoří výborná stájová forma. Svěřenci Allana Petrlíka totiž předchozí neděli ovládli trojici dostihů.
Bailando (Murzabayev, 6,5:1) sice ovládl minulou edici „dostihu šimlů“ konanou na závěr sezóny 2011. Tehdy ovšem zaznamenal čtyři triumfy v rozmezí necelých dvou měsíců, přičemž loni zdaleka tak úspěšný nebyl, když jeho maximem byla pátá příčka ve trojkovém handicapu. Jeho forma navíc tradičně graduje na podzim.
Nebezpečí pro něj tak představuje i tempařka Samanthine (Laube, 6,5:1), která loni sice odvodila klasický St. Leger, ale výrazněji se dokázala prosazovat jen v dostizích třetí a čtvrté kategorie. Navíc její parketou jsou distance nad dva kilometry.
Pozornost si zaslouží i Cena 80 let vozovny Vokovice (III.kat., 1600 m), z jejíchž jedenácti účastníků jich má sedm klasické ambice, přičemž hned pět z nich by se v následujících týdnech mohlo objevit v některé z jarních klasik.
Mezi ně patří například White Motiv (Rája, 2,35:1), který loni v září porazil kvalitní soupeře na čele se Sin And Richem a Ley Percy. Dobrou formu králičí stáje se bude snažit potvrdit Win For Us (Verner, 4,5:1), jehož sezónní premiéru odložilo podlezení startovacích boxů. Podstatně více se vydařila letošní první chuchelská návštěva Absolyutovi (Murzabayev, 4:1), protože polobratr vítěze Slovenského derby Rocky Of Gracieho jí proměnil ve vítězství. Start v nohách má i Winrocco (Foret, 5,5:1), který debutoval začátkem března ve francouzském Deauville a také on má v Česku úspěšného polosourozence - vítěze Starohájského kritéria The Mole Catchera. Pardubická vítězka Whitney Risk (Šafář, 5:1) by se o pouhý týden později mohlo postavit na start Jarní ceny klisen.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.