Než se dostaneme ke čtveřici jedničkových dostihů zmiňme, že úvod bude patřit dvouletým koním v Ceně výživových programů Fitmin na 1200 metrů a po až Českém Derby přijde na řadu druhý ročník Memoriálu Tomáše Šatry (II. kat, 1800 metrů), kde by si ve vyrovnaném poli mohla připsat třetí letošní vítězství pětiletá Sixte (Lukášek, 7,5:1). Jak už to tak ale u handicapů bývá, velice dobré šance mají i ostatní účastníci, ať už Besthon (Línek, 6:1), Polish King (Mazur, 7,7:1), Viviann (Zatloukal, 7,77:1) či bělouš Uran (Demo, 7,77:1).
13:00 – 17. Sprinterská cena Jockey Clubu ČR (I. kat, 1200 metrů, 150 000Kč)
Ve společnosti sedmi rychlíků zaujme především bělouš POLITICUM (Koplík, 1,9:1) trenéra Arslangireje Šavujeva, jenž letos doběhl pátý v Gomba Handicapu a posledně v Memoriálu Jaroslava Maška na 1400 metrů obsadil těsné druhé místo za méně zatíženým Worth Choice (Florian, 4,5:1). Tentokrát ponesou oba stejně, a tak by se pořadí mohlo prohodit. Ze zbytku pole se minule ukázal v dobré formě veterán Lexceed (Zatloukal, 9:1), vítězkou jedničkové Ceny Leram a Lokotrans Agro je klisna Chop Chop (Verner, 12:1) a utíkat z čela umí Drish Venture (Lukášek, 5,5:1). Zlepšit oproti debutu by se oproti letošnímu debutu mohl Has d’Emra (Foret, 9:1), outsiderem je Mollys Best (Filipová, 15:1).
13:25 – 18. Tattersalls Mile (I. kat, 1600 metrů, 150 000Kč)
V poli osmičky mílařů zaujímá pozici favorita bělouš IGNACIUS REILLY (Foret, 1,75:1) z lotu Václava Luky, tedy obhájce prvenství a nedávný vítěz Velké květnové ceny. Valach tehdy jistě porazil Torque Powera (Koplík, 3,5:1), jenž by mu měl být hlavním soupeřem i tentokrát. Na tabuli se pak musí počítat s populárním Black Canyonem (Vyhnálek, 7,5:1), za kterým je to opět značně otevřené, jelikož ani Darkolva (Janáček, 15:1), ani slovenský Chilli Chocolate (Florian, 12:1) letos zatím nikterak nezářili, což vlastně platí i pro Black Canyona, nicméně ten si sezónní debut odbyl ve Francii. Ze zbytku účastníků zmiňme novou tvář na českých drahách, a sice čtyřletého Saigeta (Verner, 12:1), jenž jakožto tréninkový kolega favorita budí jistý respekt, letos ve Varšavě úspěšný hnědák ale posledně doběhl předposlední v Bratislavě. Pole doplňují čtyřkový vítěz Treasure Rock (Havelková, 35:1) a jedenáctiletý Kool And The Gang (Janáčková Koplíková, 35:1).
13:55 - 62. Zlatý pohár společnosti Tipsport (I. kat, 2400 metrů, 150 000Kč)
Velice různorodé pole se schází mezi vytrvalci, přičemž čelo sázkové nabídky prozatím okupuje čtyřletá klisna Faliraki (Verner, 3,5:1) trenéra Pavla Tůmy, jež porazila hřebce a valachy ve stejně dlouhém Memoriálu Vlastimila Smolíka. Běhalo se tehdy sice v Mostě, i v minulosti ale Faliraki uspěla ve Velké Chuchli. Třetí za ní minule skončil Cacophonous (Havelková, 7:1), šestiletý hnědák se zkušenostmi z Prix du Cardan, který by ale nejspíše opět potřeboval trochu delší dostih. Naopak 2400 metrů by mohlo vyhovovat ARCTUROVI (Lukášek, 5,5:1), který ve dvou letošních startech vyšel na prázdno, konečně se ale dočká startu na vytrvalecké trati, tak třeba se probudí, protože třídu na to rozhodně má. Trochu překvapivá je potom možná účast čtyřletého Rata (Hrouda, 5:1), vítěze Velké dubnové ceny, jenž se v takto dlouhém dostihu naposled představil v rámci loňského Českého derby, kde finišoval se ctí pátý. Jako kovaný vytrvalec nikdy nevypadal, nicméně pole není tak silné a ztratit se rozhodně nemusí. Zbytek pole je ještě hůře čitelný, jelikož do Zlatého poháru míří na dvojkové scéně vítězný Grigri de Lancray (Janáček, 7:1), který se mezi pomyslnou elitou ukáže poprvé, což platí také o bělouši Australienovi (Korečková, 33:1). 3x v Meranu dokázal v posledních třech letech vyhrát Bonys (Línek, 13:1), zajímavým účastníkem je i šestiletý Premier Lion (Foret, 7:1), tedy vítěz tohoto klání z roku 2019, jenž od té doby ale nevyhrál a ani ve Francii se mu nedaří vyloženě zářit.
Nyní se již podívejme na vizitky 16 účastníků 101. Českého Derby (Gd-3, 2400 metrů, 2 000 000Kč), jež se odběhne ve 14:35.
1, KMOTR (Epaulette) – 20:1
- ž. Radek Koplík, t. Helena Vocásková
Škrtnutý a posléze do derby dohlášený hnědák zahájil svou kariéru vítězstvím v červnu loňského roku, načež přidal umístění v Simsonově ceně i Ceně Masise, leč nezadařilo se mu v Gerschově memoriálu. Letos začal pátým místem ve Frankernbergerově memoriálu, na něž navázal třetím místem ve Velké červnové ceně. K širší špičce patří, zřejmě se ale opět najdou lepší koně. NIŽŠÍ TABULOVÉ UMÍSTĚNÍ.
2, SURABAYA (Gutaifan) – 25:1
- ž. Martina Havelková, t. Václav Chaloupka
Už 15x startující klisna jako dvouletá získala dvě vítězství na distancích 1200 a 1800 metrů, přičemž na stejně dlouhých tratích se letos 2x prosadila ve francouzském Lyonu. V dubnu a květnu pak vyběhla ještě třikrát, z čehož vytěžila dvě třetí místa, vytrvaleckou distanci si ale ještě nevyzkoušela, navíc je to celkem nedávno, co se přestěhovala do českého tréninku. Její výkony měly sestupnou tendenci, na vytrvalkyni nevypadá, a pokud se mezi českou špičkou uchytí, tak spíše mezi klisnami. MIMO TABULI.
3, GLOBAL MAN (Reliable Man) – 12:1
- ž. Petr Foret, t. Václav Luka
Zajímavý účastník si vloni odbyl jen debut, aby se v roce 2021 představil na dráze už 6x. V Lyonu ze čtveřice startů zvládl vytěžit dvě umístění, a následně také vítězství v 2150 metrů dlouhém klání o 19 000€. Na distanci 2400 metrů následně ale doběhl až poslední, aby ve Velké červnové ceně obsadil díky táhlému finiši čtvrté místo. Výkon to špatný nebyl a delší distance by mu vadit nemusela, takže by klidně mohl TABULOVÉ UMÍSTĚNÍ zopakovat.
4, RABBIT RED JAZZ (Red Jazz)- 35:1
- ž. Tomáš Lukášek, t. Allan Petrlík
Hnědák vloni debutoval vítězně ve Slušovicích, načež získal druhé místo v Gerschově memoriálu. Příslušnost k jedničkové společnosti naznačil také třetím místem v Michalově memoriálu, a přestože ve Velké jarní ceně doběhl až sedmý, jeho výkon ve Starohájském kritérium byl celkem pěkný. Z jedné strany sice má Monsuna, pořád je to ale potomkem sprintera, takže ačkoliv vypadá jako šikovný koník do budoucna, 2400 metrů pro něj asi bude moc. MIMO TABULI.
5, VERT LIBERTE (Muhaarar) – 15:1
- ž. Michal Hrouda, t. Dalibor Török
Po debutu ve Francii dokázal hnědák vyhrát Gerschův memoriál, od té doby ale plný zásah čeká. Zkusil poté ještě štěstí ve Francii, letos nicméně zklamal jak v předzkoušce na Velkou jarní cenu, tak na derby, i když nutno podotknout, že v samotné Velké jarní ceně se zlepšil a doběhl si pro druhé místo za Royal Wordem. S měkkou půdou by se opět mohl zvednout, otázkou je ale distance. Pokud by měl trochu měkko pod nohama, mohl by PŘEKVAPIT.
6, BESIBERRI (Twilight Son) – 20:1
- ž. Jan Verner, t. Václav Luka
Kobylka debutovala umístěním mimo tabuli ve Francii, jako tříletá ale byla nasměrován do Bratislavy, kde v trialu neuspěla. Následně přišla s krásnou koncovkou v místní Velké jarní ceně. Její výkon stačil na druhé místo za Petardou, jenž posléze podlehl Rex of Thunderovi ve Starohájském kritériu. Ačkoliv na straně matky nějaká vytrvalost je, otec je sprinter, a proto je u klisny otazníkem distance. MIMO TABULI.
7, REX OF THUNDER (Night of Thunder) – 10:1
- ž. Michal Demo, t. Jan Demele
Hřebec ze čtyř životních stratů dokázal 3x zvítězit, z toho jednou jako dvouletý, kdy zdemoloval konkurenci v Bratislavě, načež byl třetí v Gerschově memoriálu. Letos pak začal vítězstvím v trojkové společnosti, aby díky finiši z druhé části pole ovládl Starohájské kritérium. Ani on jako kovaný vytrvalec nevypadá, a přestože minule vypadal, že by klidně mohl běžet dál než 2000 metrů, spíše mu věříme na KONEC TABULE.
8, KAMSSIO (Kendargent) – 35:1
- ž. Adam Florian, t. Václav Luka
Ve dvou letech bělouš nestartoval, letos má za sebou dvojici dostihů, z nichž ve Francii vytěžil nějaké dotace, na tabuli se ale nedostal. Je polobratrem klasického vítěze Ramssia, takže něco by v něm být mohlo, derby ale pro něj přichází zřejmě příliš brzy. MIMO TABULI.
9, ZORIYMAN (Sinndar) – 35:1
- ž. Milan Zatloukal, t. Miroslav Nieslanik
Vytrvaleckým původem obdařený hřebec ve dvou letech získal především dvojici třetích míst v dostizích III. kategorie ze čtveřice startů, a do nové sezóny vstoupil čtvrtou příčkou v Ceně tříletých vytrvalců na 2200 metrů. V rámci Frankenbergerova memoriálu pak v první polovině diktoval tempo a trochu překvapivě z něj dokázal vytěžit třetí místo, když se přes něj postupně dostali jen Locomotive a Hazarder. Jeho výkon byl pěkný, ale v poli se prostě najdou koně s vyšší třídou. MIMO TABULI.
10, TCHEQUE KING (Montmartre) – 12:1
- Daniel Vyhnálek, t. Dalibor Török
Nenápadný bělouš zahájil kariéru čtvrtou příčkou ve Varech, načež skončil mimo tabuli ve Francii. Letos se tam ale vrátil a ze Strasbourgu přivezl čtvrté místo z 2000 metrů dlouhého klání o 19 000€, na které navázal stejnou příčkou ve Frankenbergerově memoriálu. Tehdy pronásledoval vedoucí koně až příliš těsně a v závěru už neměl, z čeho brát, naopak ve Velké červnové přišel s nejlepším finišem, díky kterému se v hlavním trialu na České derby jistě prosadil. Třídově se v poli najdou lepší koně, vytrvalý ale je, a pokud se jej opět podaří usadit za pár koní, mohl by v závěru bojovat o ČTVRTÉ, PÁTÉ MÍSTO.
11, DRAGON ARROW (Sepoy) – 20:1
- ž. Jaromír Šafář, t. Helena Vocásková
Jako dvouletý vyběhl hnědák ke čtyřem startů. Nejprve získal dvě druhá místa na poli III. kategorie, kde následně na distanci 1600 metrů zvítězil. Poté zvládl se ctí i 1100 metrů dlouhý sprint při EJC, který dokončil na třetí příčce, a v podávání spolehlivých výkonů pokračuje dodnes. V Michalově Memoriálu byl druhý, ve Velké jarní ceně pátý a posledně obsadil druhou příčkou ve Velké červnové ceně. Ačkoliv jeho otec byl sprinter, u Dragon Arrowa to vypadá, že je mu celkem jedno, na jaké distanci běží, protože se nakonec vždy objeví vepředu. Když mu bude přát průběh, PÁTÉ MÍSTO je dosti reálné.
12, L’IENISSEI (Dariyan) – 8,5:1
- ž. Wladimir Panov, t. Igor Endaltsev
Po jednom startu ve dvou letech, nastoupil letos hnědák k pěti dostihům. V Listed klání se mu sice nevedlo, kromě toho ale získal dvě čtvrtá místa a na začátku června jistě zvítězil na distanci 2250 metrů. Šlo se tehdy v typickém francouzském tempu, takže o hnědákově vytrvalosti dostih až tolik neřekl, navíc početné pole pro něj bude novinkou. Jeho handicap by ale na českou špičku měl stačit, takže mezi OKRUH FAVORITŮ patří.
13, MANDARIN (Elusive City) – 25:1
- ž. a t. Ingrid Janáčková Koplíková
Ve dvou letech se hnědák představit na dráze 2x, když ke čtvrtému místu při debutu přidal ještě druhou příčku, do nové sezóny ale vtrhl jako velká voda a překvapivě triumfoval v Michalově Memoriálu. Velmi dobře se držel také ve Velké jarní ceně, kde se naši dva lepší soupeři, a sice Royal Word a Vert Liberte, na jehož finiš Mandarin zareagovat nedokázal. Od té doby neběhal, navíc si ani neozkoušel cokoliv delšího než míli. MIMO TABULI.
14, LOCOMOTIVE (French Fifteen) – 13:1
- ž. Szczepan Mazur, t. Grzegorz Wroblewski
Ryzák jako dvouletý posbíral trojici umístění, načež sezónu zakončil vítězstvím v chuchelské trojce na 1600 metrů. Triumfem vstoupil i do nové sezóny, kdy stylem start-cíl zdemoloval konkurenci v Mostě v klání III. kategorie na 2200 metrů. Na stejné distanci pak šel aktivně ve Frankenbergerově memoriálu, aby jej v cílové rovince chytil jen a pouze Hazarder. Kvalitu mu rozhodně upřít nejde, vytrvalost má, a proto by se opět měl BRÁT DOTACI.
15, HAZARDER (Harzand) – 3,5:1
- ž. Václav Janáček, t. Pavel Tůma
Hřebec z vytrvalecké rodiny má na kontě tři starty, z toho dva absolvoval vloni. Po třetí příčce v Bratislavě totiž odcestoval do italské Pisy, kde jistě zvítězil ve 2000 metrů dlouhém dostihu, přičemž triumf si připsal i při letošním debutu. Ve Frankenbergerově memoriálu na 2200 metrů dokázal splnit roli favorita, když jako jediný zvládl chytit z čela jdoucího Locomotiva. Pokud si s ním Václav Janáček porozumí, mohl by roli FAVORITA splnit.
16, ROYAL WORD (Wootton Bassett) – 5,5:1
- ž. Jiří Palík, t. Arslangirej Šavujev
Hřebec vloni získal dvojici umístění, přičemž do nové sezóny vstoupil suverénním prvenstvím v dostihu IV. kategorie. Vysokou třídu potvrdil úspěchem ve Velké jarní ceně, načež se podíval na start francouzského derby, tedy 2100 metrů dlouhého Prix du Jockey Club, ve kterém ale nehrál podstatnou roli a skončil předposlední. Vytrvalost je otázkou, stejně tak i jistá čerstvost, neboť hnědák má za sebou náročný dostih a náročnou cestu do Francie a zpátky. Třídou by ale mohl 2400 metrů zvládnout, a tudíž pořád vypadá jako HLAVNÍ VYZYVATEL favorita.
VERDIKT:. Vytrvalost a třída nechybí HAZARDERovi, proto jej vybíráme jako náš tip, nicméně zatopit mu hodně může L’Ienissei a třeba i vítěz Velké jarní ceny Royal Word. Preferujeme ale koně s jasnějšími vytrvaleckými vlohy, proto naši pozornost poutá Tcheque King, Global Man, Locomotive a dvojice trenérky Heleny Vocáskové.
Tip: Hazarder – Global Man – L’Ienissei, pro překvapení: Vert Liberte
Ryyyce
4.3.2024, 05:25