Než se podíváme na České Derby, podívejme se na dvojici tradičních dostihů, které se běhají v rámci derby-dne, a uskuteční se i tentokrát navzdory tomu, že bylo Derby přesunuto z června na září. Nejen mílaři se sejdou v Tattersalls Mile (I. kat, 1600 metrů), neboť mezi 14 účastníky najdeme i dvojnásobného vítěze Svatováclavské ceny Mr Righta (Verner, 7,77:1). Proti němu pak stane především vítěz Velké květnové ceny IGNACIUS REILLY (Rája, 2,33:1) a také populární Black Canyon (Zatloukal, 5,5:1). Ve Zlatém poháru (I. kat, 2400 metrů) se pak střetnou loňští klasičtí vítězové Ramssio (Janáček, 3:1) a Arcturus (Palík, 3:1), tedy majitel Slovenské Trojkoruny.
Kromě zmíněných klání se v neděli odběhne také inaugurační ročník Memoriálu Tomáše Šatry (II. kat, 1800 metrů). Nyní ale již přikročíme k vizitkám startujících ve 100. Českém Derby (Gd-3, 2400 metrů):
1 JOGANVILLE (Rajsaman) – 30:1
- Žokej Jan Rája, trenér Miroslav Nieslanik, majitelka MUDr. Eva Nieslaniková
Bělouš vloni absolvoval pětici startů, přičemž nejprve získal v dostizích III. kategorie dvě umístění, načež se na mílové distanci prosadil. Poté ještě obsadil pátou příčku v Gerschově memoriálu a čtvrté místo v Ceně zimního favorita. Jako tříletý začal druhým místem v trialu na Velkou jarní cenu, kde ovšem zklamal osmou příčkou, nicméně finiš z beznadějné pozice předvedl pěkný. Ve Velké červnové ceně se pak snažil dostat kupředu už v oblouku, v cílové rovince se ale stejně propadl a čtvrté místo získal opět až díky finiši.
U tohoto hřebce se zdá, že by mu další metry na víc mohly sednout. Jde o koně s dobrým finišem, kterým by mohl své soupeře PŘEKVAPIT.
2 POLISH KING (Camelot) – 55:1
- Žokej Renato Souza, trenér Grzegorz Witold Wroblewski, majitel Wieslaw Jakub Kartus
Hnědák strávil dvouletou kariéru v Polsku, kde ze tří startů vytěžil dvě umístění v II. kategorii, načež se pro sezónu 2020 přestěhoval do Česka. Zde se nejprve ukázal v klání na 1400 metrů, kde na druhé příčce odrazil nápor Markoniho LP, v rámci Velké jarní ceny pak bral sedmé místo. Vytrvalecké vlohy potvrdil v Memoriálu Judr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, kde obsadil čtvrtou příčku ½ délky za třetím Cote Jardin, nicméně duo Opasan – Rusel mu docela uteklo.
Od 18. července nevyběhl a jeho současná forma je otázkou, přičemž výkonnostně může jít pro Derby nahoru. Stále si ale myslíme, že bude MIMO DOTOVANÉ POZICE.
3 FRAGA (Holy Roman Emperor) – 55:1
- Žokej Adam Florian, trenér Václav Luka, majitel Leram
Kobylka vloni úspěšně zvládla svůj debut, při němž vybojovala vítězství, načež se prosadila také v Ceně zimní favoritky a o krk odešla poražena od Albatrose z Ceny zimního favorita v Mostě. Letos začala pěkným druhým místem v Jarní ceně klisen, poté ale přišly dva horší výkony. Nejprve nic moc neukázala ve Velké jarní ceně, kde doběhla devátá, načež obsadila desátou příčku v mosteckém Oaks, nicméně tam jí nepřál průběh dostihu.
Odepsat pro České Derby se tato hnědka úplně nedá, nejspíše se v něm ale najdou ať už koně v lepší formě, či lepší třídově. MIMO TABULI.
4 TROOP COMMANDER (War Command) – 12:1
- Žokej Zdenko Šmida, trenér František Holčák, majitel Meridian
Ve dvou letech běhal hřebec ve svém rodném Irsku, odkud si přivezl především vítězství v 1650 metrů dlouhém klání v Killarney. Po šesti dostizích ze své domoviny se přestěhoval do Česka, přičemž jeho handicap signalizoval, že by se teoreticky mohl zařadit mezi širší špičku. Debut si ve středoevropském regionu odbyl ve Velké jarní ceně, v níž doběhl šestý, nicméně své kvality lépe naznačil až v klasickém dostihu na bratislavské dráze, kde v závěru dotíral na vítěznou Eternity. V cíli na ni ztrácel jen krk.
Ačkoliv jeho původ napovídá, že 2400 metrů by nemělo být jeho parketou, František Holčák je schopný úspěšně připravit i koně se sprinterským původem k vítězství v St Legeru. Derby bude jeho třetím startem v sezóně, nejspíše bude připraven skutečně přesně na den, takže navzdory všelijakým pochybnostem jde o KONĚ PRO PŘEKVAPENÍ a vůbec bychom se nedivili, kdyby skončil například TŘETÍ.
5 COTE JARDIN (Prince Gibraltar) – 33:1
- Žokej a trenér Jiří Chaloupka, majitel CAJDAŠROT
Hřebec jako dvouletý absolvoval dvojici dostihů, v ani jednom se ale neumístil. Naopak do nové sezóny vletěl jako velká voda, neboť působivě ovládl stylem start-cíl dostih III. kategorie na 2200 metrů. Dobře si vedl také v Memoriálu Judr. Otakara Frankenbergera na stejné distanci, kde ovšem cválal v průběhu v poli, načež přišel s finišem, který stačil na třetí místo. Aktivně si pak počínal ve Velké červnové, kde na se něj tlačil Zoheyr, načež Cote Jardin v závěru vycouval na poslední místo.
Pokud bude mít klidnější průběh (ať už na špici nebo v poli), mohlo by to být dobré. Rozhodně jej nechceme po jednom nepovedeném dostihu odepsat, tudíž jej vidíme zisk NIŽŠÍ DOTACE.
6 ZARIYANNKA (First Defence) – 7,77:1
- Žokej Tomáš Lukášek, trenér Zdeno Koplík, majitel Lokotrans Slovakia CZ
Ve dvou letech nestartovavší kobylka zahájil kariéru letos rovnou v Jarní ceně klisen, kde naznačila velký potenciál, když se díky finiši dostala z chvostu pole na čtvrté místo. Ještě lepší výkon předvedla ve Velké jarní ceně, kde znovu přišla s krásným finišem, který tentokrát stačil na druhou příčku za Ratem. Do třetice se pak dočkala zaslouženého klasického úspěchu, když o ¾ délky zvítězila v Oaks na dráze v Karlových Varech.
Právě Zariyannka je dle našeho názoru největší soupeřkou preferovaného Opasana, v jehož sedle zůstává Radek Koplík. Klisnu poprvé povede Tomáš Lukášek, což rozhodně nemusí být problémem a myslíme si, že klisna klidně může BOJOVAT O VÍTĚZSTVÍ.
7 KENSHIBU (Kendargent) – 150:1
- Žokejka a trenérka Martina Havelková, majitel Pure Nutrition
Bělouš strávil dvouletou kariéru v rodném Irsku, kde posbíral několik umístění, nicméně do Česka putoval s handicapem, který naznačoval, že na naši špičku by mít neměl, což se prozatím potvrzuje. Při české premiéře se po kolizi nedostal platně do cíle, mezi poraženými pak skončil v trialu i Velké jarní ceně, rovněž i ve Velké červnové, přičemž potřebnou známku pro start v Derby získal v neděli pátou příčkou ve Velké letní ceně.
Šel tehdy proti starším koním, leč s váhovou úlevou, nicméně pořád platí, že skončil jen ½ délky za Bob Heartem. Přesto bude pro Modrou stuhu OUTSIDEREM.
8 FRANCIMOR (Free Eagle) – 33:1
- Žokej David Liška, trenérka Helena Vocásková, majitel 3 Hearts
Jako dvouletý si připsal bělouš nejprve dvojici umístění, načež se stylem start-cíl prosadil v Mostě na distanci 1600 metrů. Letošní debut se mu nepovedl, ovšem v červenci suverénně triumfoval ve čtyřce na 2400 metrů na dráze v Karlových Varech. Tehdy šel opět aktivně, přičemž tuto taktiku praktikoval také v rámci Velké červnové ceny, kde jej ovšem soupeři v závěru z prvního místa sesadili a odsunuli na pátou příčku.
Zajímavý koník, který se nejspíše znovu bude pohybovat v průběhu na špici a mohl by tak zajistit dobré tempo. Třídově se ale asi najdou lepší soupeři. MIMO TABULI.
9 SWINGING THOMAS (Dylan Thomas) – 12:1
- Žokej Jan Verner, trenér Pavel Tůma, majitel Dr. Charvát
Ryzák vloni debutoval druhou příčkou v klání na 1600 metrů za vítězným Francimorem, načež skončil třetí v 1800 metrů dlouhém Pražském zimním favoritovi, kde zaostal za duem Suprtupl – Rusel. Letos pak zpočátku trochu zůstal za očekáváním, jelikož jak v prvním, tak druhém startu platil za favorita či spolufavorita, nicméně při sezónní premiéře doběhl na distanci 2200 metrů na čtvrté pozici, když na úspěšného Cote Jardin ztrácel přes 6 délek, načež si o příčku polepšil na trati dlouhé 2400 ve Velké Chuchli, ovšem na vítězného Rusela ztrácel 3 a ¾ délky. Slušný výkon posléze podal v Německu, kde se obsadil druhé místo v 2200 metrů dlouhém dostihu kategorie E, aby Derby-ambice konečně pořádně potvrdil ve Velké červnové ceně. Tehdy předvedl v závěru táhlý finiš, díky němuž bral druhé místo za Markonim LP.
Právě Swinging Thomas těží z posunu termíny Derby, leč na vítěze úplně nevypadá. Nejspíše se v poli najdou koně, kteří mají jednak více třídy, jednak údernější koncovku. NIŽŠÍ DOTACI by ale získat měl, neboť o jeho vytrvaleckých vlohách pochyby nejsou.
10 VIVIENNE WELLS (Authorized) – 10:1
- Žokej Alexander Pietsch, trenér Bohumil Nedorostek, majitel UTRIN
Ačkoliv jde v o klisnu trénovanou v Německu, zainteresovaní lidé kolem hnědky jsou spojení s Českou republikou, navíc matku Vivienne Wells jménem Verdandi si jistě turfmani z našich drah pamatují. Kobylka většinu svých startů absolvovala v Hannoveru, kde v kategorii D obsadila dvě druhá místa, leč na úrovni Listed se jí na distanci 2800 metrů nezadařilo a doběhla sedmá. Přesto vypadala jako zajímavá klisna pro České Oaks, kde cválala vepředu, přičemž z její akce bylo zřejmé, že ještě nejde o zcela hotového koně. Navzdory tomu bojovala se Zariyannkou o vítězství, nakonec jí ale o ¾ délky podlehla.
V Karlových Varech ukázala Vivienne Wells dobrou třídu, která by měla stačit na TABULI i ve společnosti hřebců.
11 RATE (Reliable Man) – 5,5:1
- Žokej Václav Janáček, trenér Čestmír Olehla, majitel DS Pegas
Jako dvouletý začal hnědák dvěma čtvrtými místy ve Francii, přičemž jeho výkony byly na takové úrovni, že se stal favoritem při svém českém debutu v Gerschově memoriálu na 1400 metrů. A hřebec tehdy nezaváhal, o 7 délek zvítězil, a přezimoval jakožto Nejlepší dvouletý hřebec sezóny. Letos se nejprve prosadil v trialu a následně také ve Velké jarní ceně, načež utržil první porážku na českém území, když doběhl ve Velké červnové na třetím místě.
Ač poražen, pro Derby je třeba brát Rata stále vážně. O jeho třídě pochyby nejsou a vytrvalecké vlohy by měl mít také. Co se týče distance, o něco lépe vypadají šance Opasana, pořád ale platí, že Rate by měl znovu být do TŘETÍHO MÍSTA.
12 MARKONI LP (Glavalcour) – 10:1
- Žokej Petr Foret, trenér Václav Luka, majitel Lastin Put LP
Hřebec srbského chovu patřil jako dvouletý ve své domovině k absolutní špičce, načež se přestěhoval do Česka, aby se poměřil s našimi tříletými, přičemž od té doby nezklamal. Nejprve doběhl třetí v 1400 metrů dlouhém klání v Mostě, následně se zúčastnil Velké jarní ceny, v níž po dobrém výkonu finišoval na páté pozici, nicméně bylo vidět, že by potřeboval jít trochu dál. A právě vytrvalecké vlohy ukázal ve Velké červnové ceně, kde měl problém akceptovat tempo a většinu dostihu strávil na chvostu pole, nicméně soupeři v závěru už neměli síly na údernější finiši, než jaký předvedl právě Markoni LP. Hnědák za sebou nechal všechny ostatní účastníky a o délku se v hlavním trialu prosadil před Swinging Thomasem či Ratem.
Ve Velké červnové šel Markoni LP moc pěkně a nepopíráme, že se nám líbí už od českého debutu, nicméně máme pocit, že třídově na tom bude pár soupeřů lépe. Takže pokud bude mít dobrý průběh, ČTVRTÉ MÍSTO by mohl zvládnout.
13 RUSEL (Pedro The Great) – 25:1
- Žokej Jiří Palík, trenér Miroslav Nieslanik, majitelka MUDr. Eva Nieslaniková
Hřebec před rokem debutoval šestou příčkou, načež se rovnou ukázal v Pražském zimním favoritovi na 1800 metrů, kde jen o ¾ délky zaostal za vítězným Suprtuplem. Vstup do nové sezóny se mu úplně nevyvedl, chuť si ale spravil triumfem v klání III. kategorie na 2400 metrů, kde porazil i Swinging Thomase, a to přestože Rusel bočil. O start v Derby si řekl v Memoriálu Judr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, kde z chvostu pole předvedl v cílové rovince úderný finiš, jímž dokázal získat druhé místo 5 délek za Opasanem.
Rusel vypadá ještě trochu zeleně, takže i když bylo Derby přesunuto na září, stále pro něj asi přijde příliš brzy. Pod Jiřím Palíkem ale může NIŽŠÍ DOTACI získat.
14 ARMITAGO (Kalatos) – 55:1
- Žokej Jaroslav Línek, trenér Jozef Piruch, majitel MPL Racing CZ
Sedmi dokončenými starty zatěžkaný hnědák získal vloni dvojici druhých míst, leč na nejvyšší scéně v Bratislavě skončil poslední. Letos začal na distanci 1400 metrů, šel přes míli až po 2000 metrů, a přestože výkony špatné nepodával, jednalo se o dostihy III. a IV. kategorie. S jedničkovou společností se střetnul až v Ceně města Karlovy Vary na 2000 metrů, kde proti němu stáli zdatní starší soupeři v čele s Black Canyonem. Na něj Armitago z pátého místa v cíli ztrácel něco přes 6 délek, navíc byl pochopitelně níže zatížen.
Handicap sice díky onomu startu mezi staršími koňmi hřebec získal, stejně to ale bude mít v Derby těžké. MIMO TABULI.
15 OPASAN (French Navy) – 2,75:1
- Žokej Radek Koplík, trenér Jozef Chodúr, majitel BORMANN
Už dlouho se na českých drahách neobjevil slovenský kůň s takovými ambicemi pro úspěch v Českém Derby. Vloni získal hřebec ze čtyř startů dvě umístění na poli IV. kategorie, načež v říjnu o ¾ délky vyhrál dostih II. kategorie na 1800 metrů. Tehdy započal svou vítěznou sérii, jež čítá již trojici prvenství, neboť v rámci českého debutu Opasan doslova oslnil – o 3 a ½ délky zaskočil konkurenci ve dvojkovém dostihu na 2000 metrů. Že jeho výkon opravdu nebyl náhodný, to ukázal v polovině července, kdy velmi lehce o pět délek zdemoloval konkurenci Frankenbergerova memoriálu na 2200 metrů.
Opasan vypadá jako ideální kůň pro Derby. V dostihu odpočívá, načež předvede drtivé zrychlení, navíc je vytrvalý a zůstává na něm jeho stálý žokej. V poli se mohou nacházet koně, kteří co do třídy budou výše, nicméně Opasan ze všech účastníků působí jako ten, kterému 2400 metrů sedne vůbec nejlépe. Oprávněný FAVORIT.
16 RENASI (The Bogberry) – 100:1
- Jezdec Daniel Vyhnálek, trenér Radek Holčák, majitel Stáj Mikon
Jediný český odchovanec proklouzl na start Českého Derby na poslední chvíli podobně jako Kenshibu, nicméně díky jinému důvodu. Při loňském debutu hnědák neuspěl, následně ale ve Slušovicích vyhrál klání na 1800 metrů. Na stejné distanci se představil i letos, kdy při sezónní premiéře jistě ovládl dostih V. kategorie, aby poté skončil čtvrtý v III. kategorii. Jakožto poslední trial na klasický dostih absolvoval hřebec Memoriál Judr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, v němž finišoval na sedmé pozici.
Co se týče distance, možná by mu seděla o trošku kratší, ale zvládne i 2400 metrů. Hnědák by měl jít určitě ještě nahoru, ovšem v Derby narazí na hodně silnou konkurenci. MIMO TABULI.
VERDIKT: Dle sázkových kurzů je favoritem OPASAN, s čímž souhlasíme. Otázkou tak trochu u něj může být o něco delší než ideální pauze před Derby, ale 6 týdnů pauzu měl i mezi trialy, takže mu to možná vadit nebude. Největší soupeřkou by mu měla být vítězka Oaks Zariyannka, nicméně tabulové umístění by mohli brát i Rate, Markoni LP či Vivienne Wells. Na zaváhání zmíněných účastníků bude čekat zejména Troop Commander, nicméně pro zisk dotace se nám líbí i dvojice trenéra Nieslanika Rusel a Joganville. Za Opasanem je to ale natolik otevřené, že by nás dobrým umístěním nepřekvapili ani Swinging Thomas či Cote Jardin.