Ještě před Cenou vítězného oblouku se odběhla trojice dostihů, přičemž první dva patřily juniorům. Nejprve se v Prix Jean-Luc Lagardére (Gr.1, 1400 metrů) suverénně prosadil ryzák SEALIWAY (Barzalona, 4:1) trenéra Frédérica Rossiho, jenž v cílové rovince doslova vystřelil kupředu a velice rychle si vypracoval na své soupeře značný náskok. Favorit Nando Parrado (Soumillon, 1,75:1) nakonec zvládl jen druhé místo, a to těsně před třetím Laws of Indices (Lee, 6:1). Mezi klisnami pak v Prix Marcel Boussac (Gr.1, 1600 metrů) triumfovala TIGER TANAKA (7,5:1), jež k vítězství dovedla Jessica Marcialis pouhý den porodu. Druhá skončila Tasmania (Guyon, 12:1) a třetí Rougir (Barzalona, 21:1). V dostihu arabských plnokrevníků Arabian World Cup (Gr.1, 2000 metrů) slavil úspěch tým okolo osmiletého TAYFa (Peslier, 10:1).
Enable se nevedlo, Arc vyhrál domácí Sottsass
Jak už bylo řečeno, tak se letošního Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 metrů) nezúčastnilo kvarteto trenéra Aidana O’Briena, neboť kontaminace krmiva značky GAIN postihlo jak Japana, Soveregina a Mogula, tak i za téměř dva miliony korun dohlášeného Serpentina. Dá se očekávat, že tento incident bude mít zřejmě i soudní dohru, neboť majitelé nejen těchto koní, ale i dalších svěřenců klanu O’Brienových, tedy i Josepha a Donnachy, tímto přišli o značnou sumu peněz.
Do prestižního klání tak nakonec odskočilo jen 11 koní, mezi nimiž měla navzdory těžké půdě největší důvěru dvojnásobná vítězka Enable (Dettori, 1,8:1), jež před rokem podlehla Waldgeistovi, nicméně ani letos její cesta za historickým triumfem nedopadla. Kobylka z lotu Johna Gosdena sice v průběhu vypadala dobře, v cílové rovince ji ovšem skřípli soupeři, ovšem i kdyby k tomu nedošlo, Enable tentokrát neměla svůj den. Zřejmě jí dle očekávání trenéra nesedla půda, a tak se šestiletá hnědka musela spokojit až s šestou příčkou, kterou zřejmě svou bohatou kariéru zakončila. Ačkoliv v neděli možná některé své příznivce zklamala, její kariéra je natolik výjimečná, že stejně bude do chovu odcházet jako žijící legenda. Navíc měkká půda nesedla ani jejímu tréninkovému kolegovi Stradivariovi (7,5:1), který šel pod Olivierem Peslierem zvenčí, také on se v závěru přimotal do kolize, nicméně ani bez ní by si asi o moc příček nepolepšil, neboť se evidentně nedokázal rozejít. Cílem proběhl jako sedmý.
Nyní se ale věnujme vítězi, kterým se stal i českému publiku známý žokej CRISTIAN DEMURO, který uspěl v sedle ryzáka SOTTSASSe (8,5:1). Ten vloni triumfoval v Gr.1 Prix du Jockey Club, tedy francouzském Derby, načež obsadil v Ceně vítězného oblouku velmi dobré třetí místo. Letos se ovšem svěřenci Jean-Claude Rougeta tolik nevedlo, když sice vyhrál Prix Ganay, nedokázal se ale prosadit na scéně Gr.2 ani Gr.3, až posledně se ukázal ve slušném světle, neboť finišoval na třetím místě v Irish Champion Stakes, a to jen 2 délky za Magical. V neděli se pak vrátil na distanci 2400 metrů, která mu sedí lépe, pod Cristianem Demurem se usadil za tempo diktujícího Persian Kinga (Boudot, 10:1), přičemž celý dostih strávil ve výhodné stopě u bariéry. V cílové rovince mu žokej chvíli hledal prostor, kudy bude nejlepší útočit, a když pak Sottsass před sebou uviděl místo, velice rychle se dotáhl na slábnoucího Persian Kinga. Poté už ryzák lehce přešel do vedení, načež o krk dokázal odolat náporu po bariéře jdoucího In Swoop (Thomas, 8:1).
Čtyřletý Sottsass se tak potřetí prosadil na nejvyšší scéně, přičemž jak žokej Cristian Demuro, tak zkušený trenér Jean-Claude Rouget slaví první úspěch v Prix de l’Arc de Triomphe.
Skvělý úspěch má za sebou také tříletý In Swoop, jenž po triumfu v Deutsches Derby skončil druhý v trialu, přičemž v neděli jen potvrdil svou třídu, když pro trenéra Francise-Henriho Graffarda obsadil těsné druhé místo. Dominanci domácích účastníků podtrhli i další umístění, neboť třetí místo patřilo Persian Kingovi z lotu Andreho Fabreho, jenž doposud platil za výborného mílaře, leč na těžké půdě dokázal krásně seběhnout i 2400 metrů. V závěru statečně bojoval a uchránil alespoň třetí pozici před tříletým Gold Tripem (Pasquier, 24:1), zatímco na páté místo stačil finiš dalšího tříletého koně, a sice klisny Raabihah (Guyon, 14:1), tedy tréninkové kolegyně vítězného Sottsasse. Zbylí účastníci za dvojicí trenér Gosdena dokončili v pořadí: osmá Deidre – devátý Way To Paris – desátý Royal Julius – jedenáctý Chachnak.
Letící Tarnawa uspěla mezi klisnami
Do Prix de l'Opera (Gr.1, 2000 metrů) zamířila mimo jiné Zariyannka (Koplík, 59:1), nicméně v závěru se nedokázala odpoutat od chvostu pole, a to na rozdíl od ryzky jménem TARNAWA (Soumillon, 4,2:1). Svěřenkyně Dermota Welda strávila dostih na čtvrté příčce od konce, v cílové rovince ji ale Christophe Soumillon dokázal krásně rozhýbat, načež čtyřletá klisna předbíhala jednu soupeřku za druhou, až za sebou nechala i po úspěchu sahající Alpine Star (Foley, 2,87:1). Tarnawa si tak po Prix Vermeille připsala další vítězství na nejvyšší scéně. Třetí skončila Audarya (Mendizabal, 18:1), čtvrtá Tawkeel (Demuro, 3,75:1) a pátá Ambition (Barzalona, 11:1).
Ve sprinterské Prix de l'Abbaye (Gr.1, 1000 metrů) triumfoval WOODED (Boudot, 9:1) před preferovanou Glass Slippers (Eaves, 2,87:1) a Liberty Beach (Dettori, 11:1), načež se do historie zapsala klisna ONE MASTER trenéra Williama Haggase, která jako vůbec první kůň dokázala 3x triumfovat v Prix de la Foret (Gr.1, 1400 metrů). Zprvu to vypadalo, že si pro jistý triumf doběhne favorizovaný ryzák Earthlight (Barzalona, 3:1), Pierre-Charles Boudot ale s šestiletou klisnou vyčkával až na úplně závěr dostihu. Tehdy se hnědka začala postupně na lídra dotahovat, až ho nakonec vcelku jistě udolala. Třetí skončil Safe Voyage (Hart, 3,75:1) před Tropbeau (Cheminaud, 13:1).