Ghaiyyath se vydává zazářit i v Leopardstownu
Letos absolutně suverénní hřebec Ghaiyaath (Buick, 1,57:1) po triumfech v Coronation Cupu, Coral-Eclipse Stakes a Juddmonte International tentokrát míří do Irska, kde se v Leopardstownu přestaví v Irish Champion Stakes (Gr.1, 2000 metrů). Svěřenec Charlieho Applebyho je momentálně nejlépe hodnoceným koněm světa a nejspíše v sobotu znovu vyhraje, neboť proti němu stanou koně, jež už s přehledem dokázal porazit, a to dvojici Aidana O’Briena Japan (Moore, 5:1) - Magical (Heffernan, 5,5:1). Zbylí tři účastníci rovněž něco umí, leč Sottsass (Keane, 8,5:1) není úplně v nejlepší formě, třídově pak zřejmě nebudou na nejlepší stačit Armory (Lordan, 41:1) a Leo de Fury (Foley, 67:1).
Kromě toho se v sobotu odběhnou také Matron Stakes (Gr.1, 1600 metrů), v nichž se střetnou klasické vítězky Fancy Blue (Moore) a Peaceful (Heffernan).
Sobota patří britskému St Legeru, neděle irskému
Jako obvykle se během jednoho víkendu odběhnou na ostrovech oba tamní St Legery, přičemž v sobotu přijde na řadu na britský. Tamní St Leger (Gr.1, 2900 metrů) je vrcholem právě probíhajícího festivalu v Doncasteru, který měl původně sloužit jako první velký mítink s návštěvníky, leč ti byli nakonec povoleni jen pro úvodní den a opravdový návrat davů na závodiště se ve Velké Británii odkládá. Publikum tak na živo neuvidí souboj tříletých vytrvalců, mezi vypadá hodně dobře PYLEDRIVER (Dwyer, 3,75:1). Svěřenec Williama Muira sice neuspěl v Epsom Derby, nicméně už předtím vypadal jako třídový koník, což v srpnu potvrdil lehkým úspěchem v Gr.2 Great Voltigeur Stakes. Další metry na víc by mohutnému hnědákovi vadit neměly.
Jako největší soupeř Pyledrivera se jeví vítěz Irish Derby Santiago (Dettori, 3,5:1), jenž od té doby rovněž vyběhl jen jednou, když se představil v 3200 metrů dlouhém Goodwood Cupu, kde zaostal na třetí příčce o 2 a ¼ délky za Stradivariem. Výkon nepředvedl vůbec špatný, přičemž o trochu kratší distance by mu mohla sednout více.
Ze zbylých 9 účastníků by mohli na dotaci pomýšlet třeba ještě Hukum (Crowley, 4,5:1), tedy jistý vítěz Gr.3 na jen o něco málo kratší distanci, než jaká jej v sobotu čeká, přičemž tehdy uspěl i proti starším koním. Nejvýše v Listed pak doposud uspěl Galileo Chrome (Crosse, 6,5:1) z lotu Josepha O’Briena, ovšem tehdy měl k dobru 5 délek na druhého v cíli, distanci by měl zvládnout a nejspíše ještě neukázal všechno, co v něm je.
Irský Curragh o den později hostí nabitý den s vrcholem v Irish St Legeru (Gr.1, 2800 metrů), kam sice míří obhájkyně vítězství Search For A Song (Orr), snadné to ale mít nebude, neboť konkurence je dosti vyrovnaná. Kromě čtyřleté ryzky totiž mohou o vítězství usilovat například sedmiletý Twilight Payment (Lordan), jenž posled slavil 5délkové prvenství v Gr.2, přičemž vyloženě špatně si po návratu na dráhu nevede ani loňský vítěz Irish Derby Sovereign (Moore).
Francouzské trialy na Arc i s Nagano Goldem
V neděli se odběhnou také předzkoušky na Cenu vítězného oblouku či další dostihy při říjnovém vrcholu. Součástí dne trialů sice nebývá Grand Prix de Paris (Gr.1, 2400 metrů) pro tříleté, leč tentokrát se jakožto předzkouška poběží a na svém startu přivítá i senzačního vítěze Investec Derby jménem Serpentine (Soumillon, 2,7:1). Ryzák se tehdy prosadil stylem start-cíl a to naprosto s přehledem, přičemž právě v neděli bude zajímavé sledovat, nakolik dokáže svěřenec Aidana O’Briena svou třídu potvrdit. Proti sobě bude znovu mít kupříkladu English Kinga (Dettori, 7,5:1), který tehdy finišoval pátý poté, co mu průběh dostihy úplně nesedl, nicméně ale dvakrát nezaujal ani při svém dalším běhání, kde ani zdaleka nestačil na distanci 2400 metrů na vítězného Mogula (Boudot, 6:1) a druhého Highland Chiefa (Peslier, 8,5:1). Kromě této čtveřice se dosti věří také domácímu Port Guillaume (Demuro, 5:1), který v Longchamp lehce vyhrál Gr.2 dostih na 2500 metrů. Síly se zmíněnými změří také vítěz Deutsches Derby In Swoop (Thomas, 7,5:1).
Klisny se střetnout v Prix Vermeille (Gr.1, 2400 metrů), kde je horkou favoritkou hnědka Raabihah (Cemuro, 1,9:1) z lotu Jean-Clouda Rougeta, jež minule lehce vyhrála Gr.3 v Deauville. Z českého pohledu nás ale pochopitelně více zajímá Prix Foy (Gr.2, 2400 metrů), kde se sejde šest koní, mezi nimiž to český vyslanec Nagano Gold (Soumillon, 21:1) bude mít velice těžké. Po zklamání z německého Kolína nad Rýnem, kde finišoval hnědák z lotu Václava Luky na předposlední pozici, je hřebec pro nedělní dostih viděn jak jeden z outsiderů společně s Gr.3 vítězem Skywardem (Pasuqier, 21:1). Stačit by teoreticky mohl ještě na Ziyada (Guyon, 12:1), neboť toho za sebou nechal už při svém sezónním debutu v rámci Grand Prix de Saint-Cloud, v níž podlehl pouze ve formě se nacházejícímu Way To Paris (Boudot, 3:1). Tomu se věří více než irskému vyslanci Anthony Van Dyckovi (Barzalona, 5:1), loňskému vítězi Epsom Derby, nicméně pozice jasného favorita patří někomu jinému, a sice šestiletému STRADIVARIOvi (Dettori, 2:1), nejlepšímu supervytrvalci světa. Svěřenec Johna Gosdena sice tentokrát míří na kratší distanci, hřebec má ale značnou třídu, což už několikrát demonstroval, a do dostihu půjde s dobrými šancemi uspět.
Česká Velká Wroclawská s jediným domácím koněm
Za závěr se zmiňme o Velké Wroclawské, tedy polském vrcholu překážkové sezóny na distanci 5000 metrů. O dotaci 200 000 zlotých se utká jedenáct steeplerů, ovšem pouze jediný z nich je opravdu domácím zástupcem, a to devítiletý Netto (Lica, 10:1), jenž z trojice pokusů v tomto dostihu bral nejlépe čtvrté místo. Na startu se nicméně sejdou účastníci, kteří v Polsku jsou „jako doma,“ neboť mezi šancové koně určitě patří jedenáctiletý SZTORM (Novák, 4,5:1) trenéra Wroblewskiho, který Velkou Wroclawskou vyhrál pře dvěma lety, a přestože vloni byl zadržen, letos má za sebou dva dobré výkony v Lysé nad Labem, kde podlehl jen výrazně mladším koní. V neděli by tedy mohl znovu pomýšlet na příčky nejvyšší, přičemž do počtu by nemusela být ani jeho tréninková kolegyně Dallina (Ferhanov, 6:1), vítězka dvojkového crossu v Pardubicích, jež ale půjde takto dlouhou distanci poprvé.
Loňským vítězem Velké Wroclawské je osmiletý Reki (Složil, 6:1) z lotu Hany Kabelkové, jenž letos sice neuspěl v Itálii, při návratu do Polska ovšem obsadil druhé místo v trialu na 4300 metrů, zde zaostal jen za o 6 kilo méně nesoucí Cosmic Magic (Lovén, 2,5:1). Ta ponese méně i nyní, ale už jen o 3 kila, přesto se s talentovanou klisnou trenéra Radima Bodláka musí počítat. Na tabuli pak mohou pomýšlet i veteráni Pareto (Tůma, 15:1) a Larizano (Odložil, 15:1), či v letos neporažený Imphal (Matuský, 10:1) v péči Stanislava Popelky.