Jednotlivým dostihům jsme se věnovali v tradičních rozborech, přesto začněme pár větami o sobotním programu. Ten ještě nedávno patřil rovinám, ovšem loni hráli prim dostihy přes lehčí skoky a nejinak tomu bude také letos. Prvním z dvojice vrcholů bude proutěnkářský Křišťálový pohár města Pardubic (NL, 4100 m), na jehož start se sice postaví pouhá šestice koní, ale co se mezinárodní konkurence týče, jedná se o nejlépe obsazený dostih víkendu. Zúčastněny totiž budou všechny země visegrádské čtyřky. Favorit přicestuje netradičně z Maďarska. Je jím Diplomata (Bakos, 1,6:1), který koncem srpna zadrženě zvítězil v Bratislavě, kde za sebou nechal domácího Quebracha (Faltejsek, 6:1), ale i loňského vítěze Křišťálového poháru Adiutanta (Myška, 5:1) a Nikana (Novák, 10:1). Českému publiku se poprvé představí před rokem v milánské Gd-1 vítězný Chicago (Váňa ml., 4:1) a dobré vyhlídky má i polský Nick Of The Star (Benš, 5:1), který naposled obsadil třetí příčku v největším polském dostihu přes proutěné překážky.
Jen o jedno jméno je bohatší startovní listina Stříbrné trofeje (NL, 4400 m), která je podzimím pardubickým vrcholem pro klasické steeplery a v sobotu se odběhne vůbec poprvé. Jednoznačným favoritem dostihu je Anaking (Myška, 1,3:1). Ten se totiž v Česku uvedl vítězstvím ve Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni, kde zásluhou silné koncovky v posledních metrech předstihl Fafintadenienta, jenž vzhledem k nedávnému startu v meranském Gran Premiu do Pardubic nemíří. Z účastníků zmíněné chuchelské miliónové steeplechase budou na startu ještě třetí Oldfieldroad (Faltejsek, 6:1), šestý Čáriray (Andrés, 5:1) a sedmý Soros (Váňa ml., 5:1), přičemž předpokládaná měkčí dráha hraje především pro poslední dva jmenované. Na tabuli by se měl vejít i v červnovém Zlatém poháru čtvrtý Sundara (Kratochvíl, 8:1). Především překvapit můžou Argolas d’Airy (Bartoš, 8:1), který dosud startoval ve Francii, a v Polsku připravovaný český odchovanec Ver (Boyer, 10:1).
To hlavní ale samozřejmě přijde na řadu až v neděli, kdy program vyvrcholí 126. Velkou pardubickou (L, 6900 m). Sázková nabídka poměrně zřetelně napovídá, kde hledat favorit, když šestice koní vlastní kurzy do 7,77:1, zatímco zbytek pole je nabízen minimálně v poměru 20:1. Hlavním adeptem na vítězství je Charme Look (3:1). O jeho talentu už se ví více jak čtyři roky a jeho cestu vzhůru nezabrzdily ani zdravotní problémy, po nichž loni zaznamenal úspěšný comeback korunovaný vítězstvím v Ceně Vltavy. Svěřenec Martiny Růžičkové tak už před začátkem sezóny patřil k adeptům na úspěch v letošní Velké pardubické a jeho ambice ještě výrazně posílily po srpnové kvalifikaci. Na jejím startu se sešla mimořádně silná sestava, a i když v ní Chame Look absolvoval premiéru na distanci přes 4500 metrů, dokázal takřka stylem start-cíl jistě zvítězit. Už tehdy v jeho sedle pro zranění chyběla stálá jezdkyně Barbora Málková, kterou tentokrát nahradí žokej Jan Faltejsek. Ten to s tempaři umí náramně, o čemž asi nejlépe vypovídá trojice jeho vítězství ve Velké pardubické s nezapomenutelnou Orphee Des Blins. Dodejme, že Charme Look může ukončit patnáctileté čekání na vítězství českého odchovance v překážkovém vrcholu.
Dobře nazbrojeno má tradičně trenér Josef Váňa. Z jeho tria vypadá nejlépe Rabbit Well (Váňa ml., 4:1). Ten do loňské Velké pardubické odskakoval v pozici favorita, ale po pasivním průběhu stačil „pouze“ na čtvrtou příčku. Na vině mohl být i náročný program, když loni se postavil na start hned sedmkrát, zatímco letos absolvoval pouze dvojici kvalifikací. V obou se mu bez větších problémů podařilo odstartovat, s čímž měl v minulosti mnohokrát problém, a vešel se v nich na pomyslné stupně vítězů, přičemž minule ztrácel na Charme Looka necelé tři délky. Ještě blíže vítězství byl tehdy Ange Guardian (Kratochvíl, 7,77:1). Ten platil za specialistu na kratší dostihy po trávě, když do té doby absolvoval v pardubických krosech pouze dva negativní starty, nicméně srpnové stříbro ho pasuje do role černého koně dostihu. O další kilometr delší distance a očekávaná pružnější dráha pro něj každopádně nemusí být to pravé. Naopak měkčí podklad přivítá Zarif (5:1). Obhájce druhého místa ve dvojici letošních startů sice nijak neexceloval, ale ani on nebyl v srpnu od vítězného Charme Looka příliš daleko a může těžit ze zkušeností i podpory vítěze bezmála šesti set překážkových dostihů Josefa Bartoše.
Nepochybně mnoho příznivců nalezne smutný hrdina loňské Velké pardubické Nikas (Stromský, 6:1). Svěřenec Stanislava Popelky patří ke špičce už řadu sezón, když už před pěti lety zvítězil v Ceně Labe a o dva roky později obsadil ve Velké pardubické druhou příčku. Před rokem zdolal kurz Velké pardubické dokonce v rekordním čase, ale pro pozitivní test na přítomnost zakázaných látek o vítězství přišel. Dostihovým příznivcům asi netřeba připomínat, že ještě větším smolařem je žokej Marek Stromský, který byl z prvního místa ve Velké pardubické diskvalifikován už podruhé a jednou v ní po křižování prohrál o pouhý nos. Letos se Nikas nejlépe ukázal v zářijové kvalifikaci, v níž sice na vítězného Goscatera ztrácel 17 délek, ale v závěru evidentně nešel na doraz. Jeho forma v říjnu pravidelně graduje a jeho vytrvalost je neoddiskutovatelná.
Kromě Josefa Váni chystá na Velkou pardubickou trojici koní také Čestmír Olehla. Z jeho svěřenců nejvíce pozornosti poutá Hegnus (Kousek, 7:1). Podobně jako Charme Look ukázal svůj talent už před několika lety a loni se na dráhu vracel po zdravotních problémech. O tom, že ze svých kvalit nic neztratil, přesvědčil vítězstvími v zářijové kvalifikaci a Ceně Labe. Letos si nejlépe vedl v květnové kvalifikaci, jejímž cílem procválal jako třetí. V srpnu trochu zklamal pátým místem, ale nemusela mu sednout pevná dráha. V úvodním kvalifikačním dostihu se za ním na šestém a sedmém místě seřadili Reaper (Spáčil, 40:1) a Pareto (20:1). Dříve jmenovaný syn výborné Registany bude v sedmi letech ve Velké pardubické debutovat, zatímco Pareto se v ní bez většího úspěchu představil už dvakrát. Pro oba bude úspěchem zisk jakékoliv ze sedmi dotací.
Ve shodném kurzu 25:1 je nabízena trojice koní, která svedla mimořádně vyrovnaný souboj o vítězství v červnové kvalifikaci. V ní to ještě pár desítek metrů před cílem vypadalo na triumf Puntarenase (Sovka), ovšem nakonec se musel spokojit s druhým místem. Od té doby se na dráze neukázal, což platí také pro polokrevné polobratry a zároveň tréninkové kolegy Templáře (Novák) a Ter Milla (Odložil). Vítězství ve zmíněné kvalifikaci slavil i díky výbornému výkonu žokeje Josefa Bartoše Templář, který se bude snažit vylepšit loňské osmé místo. To Ter Mill při obou svých účastech ve Velké pardubické ztratil jezdce, ale především předloni to měl dobře rozjeté, když se před Velkým anglickým skokem pohyboval kolem čtvrtého místa. Jako pro polokrevníky by pro oba mělo platit, že čím hlubší dráha, tím lépe.
Jediným koněm na startovní listině Velké pardubické, který se v ní už dvakrát vešel na tabuli, je Universe Of Gracie (Korytář, 30:1). Ten před sezónou stejně jako všichni reprezentanti stáje BORS Břeclav změnil trenéra a letos vyběhl jen dvojici slabých forem, nicméně vzhledem k jeho dřívějším úspěchům ho nelze odepisovat. Zbylá trojice je shodně nabízena v sázkovém poměru 77:1. Peintre Abstrait (Matuský) sice před třemi lety skončil ve Velké pardubické pátý, ale v posledních dvou sezónách nezaznamenal výraznější výsledek. Nepříliš spolehlivý Amaragon (Složil ml.) se bude snažit na třetí pokus Velkou pardubickou aspoň dokončit a sedmiletý Rendez Vous (Liška) v ní absolvuje premiéru, přičemž mezi nejužší špičku se zatím nezařadil.
foto: V srpnové kvalifikaci Charme Looka (vlevo) marně stíhali Váňovi svěřenci Ange Guardian (druhý zleva), Rabbit Well (třetí zleva) a Zarif (úplně vpravo). Bude to tentokrát jinak?
Eievcz
6.3.2024, 20:22