Před startem letošního derby bylo nespočetněkrát omíláno, že ho vyhrát může v podstatě kdokoliv a samotný výsledek to také potvrdil. Vždyť Misteru Aviationovi patřilo v sázkové nabídce až desáté místo, přestože v podstatě neexistoval jediný argument, proč by zvítězit neměl. Už loni na irských drahách si totiž nevedl špatně, když za pětici dotovaných doběhů získal solidní rating 85 liber. Jeho výkony sice byly trochu nevyrovnané a dvakrát zklamal v roli favorita, ovšem jako syn výborného Montjeua měl předpoklady k progresu.
V zimě se pak stěhoval do Velkých Karlovic, prodělal kastraci a svou středoevropskou premiéru absolvoval ve Velké jarní. V ní se ovšem vybaven stínidly zpočátku naháněl se soupeři na špici a v cílové rovině pak logicky vycouval z podstatného dění. Větší vypovídající hodnotu měl start ve Starohájském kritériu, v němž zásluhou dobrého závěru získal druhou příčku za letos neporaženým Legionarem. Na druhou stranu za ním tehdy mnoho kvality nezůstalo, takže kam až sahá jeho třída, nebylo snadné odhadnout.
Každopádně patři před derby mezi pouhou trojici koní, kteří absolvovali trial ideální tři týdny před dostihem a jen dalších šest derbystů už mělo v nohách aspoň dvoukilometrovou porci, přičemž pravá sestra Mistera Aviationa Boulay si jediné životní vítězství připsal právě na distanci 2400 metrů. Překážkou pro něj neměla být ani specifická mostecká dráha. Vždyť i její dlouholetý kritik František Holčák prohlásil: „Pro Mistra Aviationa by nemusel být Most velkým problémem, protože dráhy, na kterých běhal loni v Irsku, jsou také výrazně z kopce a do kopce.“
K úspěchu mu pomohl také bezproblémový průběh dostih. V něm totiž díky nízkému startovnímu číslu dva nenabíhal metry navíc, a přestože se pohyboval ve zhuštěném středu pole, dokázal se vyhnout všem strkanicím. V cílové rovině se pak před ním otevřel volný prostor k útoku, kterého dokázal bezezbytku využít. Když se před distančním mezníkem dostal do čela, začal kolem sebe sice trochu koukat, ale poté co se k němu dostal útočící Talar, dokázal znovu zapnout.
Trenér František Holčák tak získal své sedmé vítězství v derby, čímž se v historických tabulkách odpoutal od šestinásobných vítězů z éry dominance napajedelského hřebčína Jaroslava Maška a Františka Vítka. „Po příchodu Mistra Aviationa z Irska jsme poléčili co bylo potřeba a díky tomu šel nahoru. Není to úplně jednoduchý kůň na ježdění, ale žokej dnes odvedl bezchybnou práci,“ sděloval po dostihu šťastný trenér. Žokej Ján Halvlík ovládl derby už ve třetí zemi, když ve vrcholu dostihového kalendáře zvítězil už na Slovensku a v Rakousku. Teprve třetí sezónu působící stáj Monte Negro je zase prvním majitelem, který od rozdělení federace obhájil triumf v Českém derby.
Druhé místo obsadil další valach Talar (Chaloupka, 7,8:1). Ten stejně jako ve Velké jarní přišel s mohutným závěrem z konce pole a sto metrů před cílem to vypadalo, že v St. Legeru bude po čtyřech letech ve hře klasická trojkoruna. Nakonec ale Talar Mistra Aviationa dotlačil do cíle o hlavu vpředu. Každopádně derby potrhlo vydařený den trenéra Václava Luky, který v Mostě získal dvě vítězství, třetí místo ve Zlatém poháru a všichni tři jeho derbysté se vešli do šestého místa.
„Vítězství bylo blízko, takže jedno oko pláče a druhé se směje. Každopádně spokojený jsem. Když jsem viděl, kde se v průběhu dostihu moji svěřenci pohybují a v Mostě se toho zezadu moc stihnout nedá, je skoro zázrak, jak vysoko byli v cíli. Bohužel se potvrdily mé obavy, že na mosteckou dráhu můžeme doplatit,“ sděloval po dostihu Václav Luka. Jiří Chaloupka, který loňské derby ovládl s Kadynym, poznamenal: „V průběhu dostihu bych nic neudělal jinak, ale sto metrů před cílem už jsem věřil ve vítězství, takže porážka trochu mrzí.“
Největší senzací derby je třetí místo českého odchovance Taggertona (Línek, 30:1). Svěřenec Josefa Pirucha vynechal jarní klasiky a kvůli zrušení Červnové šel na start po dvouměsíční pause, před níž skonči třetí ve slabší bratislavské jedničce. V ní předvedl silný závěr, který ukázal i v Mostě. Člen prvního ročníků potomků Egertona tak zaznamenal nejlepší výslede českého odchovance od roku 2009, kdy skončil druhý Arcibaldo, jehož matka Arganta byla v Německu připuštěna Dashing Bladem. Potomek v Česku působícího plemeníka dosáhl naposled v derby jednociferného výsledku v roce 2007.
Za zmínku stojí, že rychleji než vítěz derby i Zlatého poháru zvládl předevčírem v Mostě porci 2400 metrů tréninkový druh Taggertova King’s Look. „Taggerton a King’s Look šli spolu poslední práci a Taggerton byl o něco lepší. Máme stájovou formu, takže jsem věřil, že to bude dobré a výsledek je pro nás fantastický,“ sděloval trenér Piruch. Spokojen byl i žokej Jaroslav Línek, přestože poznamenal: „Průběh jsme neměli úplně bezproblémový, a kdybychom seděli na vrcholu kopce blíže špice, mohli jsme bojovat o vítězství.“
Neztratila se ani dvojice klisen v tréninku Václava Luky. Beryaska (Foret, 10:1) šla letos na start teprve podruhé, přičemž do sezóny vstoupila mnoho neříkajícím druhým místem ve falešné Jarní ceně klisen. Čtvrtým místem nicméně dokázala, že výbornou formu drží už od loňského června.
O dvě příčky hůře skončila mezi sázejícími populární Ley Percy (Korečková, z 12:1 na 7:1). Ta doplatila na špatný průběh dostihu, protože nejprve zaspala v boxech a její posun po bariéře zbrzdil především v závěrečném oblouku rychle couvající Tozan. Obě výše zmíněné klisny by každopádně měly hrát za měsíc v Oaks významné role.
Z koní, kteří v úvodu cválali v první polovině pelotonu, získal dotaci jen Rabbit Motivman (Verner, 25:1). Svěřenci Allana Petrlíka sice v závěru docházely síly, ale díky profilu mostecké dráhy, s níž se o tři týdny dříve úspěšně seznámil, uhájil pátou příčku.
Naopak zklamal stájový druh vítěze Always On Sunday (Zatloukal, 3,5:1). Toho sázející katapultovali do role prvního favorita, ale nakonec mohli litovat, že v Česku neplatí v řadě zemí obvyklý princip se stájovými kurzy. Poté co se preferovaný svěřenec Františka Holčáka v závěrečném oblouku posunul vpřed pátou stopou, totiž neměl v rovině více sil než na zisk sedmé dotace.
Ještě hůře skončil původní favorit Mister Westminster (Drowne, 5:1). Toho vedl Steve Drowne více vpředu než ve Velké jarní a navíc ho neměl schovaného za soupeři, takže Váňův svěřenec v průběhu dostihu nerelaxoval a výsledkem byla jedenáctá příčky. „Dráha pro něj byla příliš tvrdá a nesedl mu ani její profil. Tento start tedy nelze brát příliš vážně,“ sděloval do dostihu anglický žokej.
Překvapivě nejlépe z trojice svěřenců Tomáše Šatry skončila osmá Sapsiree (Murzabayev, 40:1). Pokud by namísto derby zamířila do Ceny Hřebčína Napajedla, zřejmě by bojovala o vítězství. Hodně daleko od vytouženého úspěchu v derby byl majitel Jiří Charvát. Maestro Quercus (Srnec, 25:1) totiž na distanci nad svým optimem nepředvedl z konce pole silný závěr, kterým se prezentoval na jaře a skončil dvanáctý. V Česku poprvé představená Reglisse (Havelková, 14:1) brala bez světlého momentu čtrnácté místo. I jí by měly více sednout kratší tratě.
Neuspěl ani Arslangirej Šavujev. Z jeho dua preferovaný Bathyrhon (Lukášek, 4:1) nedělal kvůli své nervozitě dobrý dojem už v paddocku a na slavnostní přehlídce. Samotný dostih pak navzdory vyjádření trenéra z průběhu týdne odvodil, ale síly mu došly a i kvůli vypuštěnému závěru skončil až desátý. Absolyut (Lane, 20:1) dopadl ještě o tři příčky hůře a potvrdil tak slabou úroveň Memoriálu dr. Frankenbergera.
Jeho vítěz Little Rakti (Rája, 11:1) totiž porazil jediného soupeře. Druhý kůň v majetku Stanislava Chudáčka Barateus (Andrés, 17:1) potvrdil slova Ladislava Vocáska, že je lepší než jeho stájový kolega, ale i jeho výsledek je zklamáním. Poté co byl v průběhu dostihu hodně chtivý, totiž odcouval na devátou příčku a stejně jako jeho rodičům mu tak pravděpodobně více sednou kratší dostihu.
Jako poslední se do cíle dostal Tozan (Šafář, 14:1), který sice po startu cválal na ideálním třetím místě na bariéře, ale už na protilehlé rovině měl Jaromír Šafář evidentně „prázdné ruce“ a už v závěrečném oblouku svěřenec Radka Holčáka rychle couval.
Bohaté informace o derby přináší také Derby zápisník Martina Cápa.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.