Původně to měl být pro Václava Janáčka jen další pracovní pobyt v zahraničí, než v dubnu začne domácí sezona. Tento týden se ale úřadující šampion českých žokejů definitivně rozhodl, že ve Španělsku zůstává a do Česka se zatím nevrátí. Mezitím vyhrál v novém působišti osm dostihů, z toho šest letos a v lednu dokonce vévodil tamnímu šampionátu.
"Bylo to hodně těžké rozhodování, ale vidím ve Španělsku dobrou příležitost a chci to zkusit. Naštěstí mě podpořila rodina a to bylo asi nejdůležitější," řekl Janáček v exkluzivním rozhovoru pro iHNed.cz.
Novým angažmá mimoděk změnil rozložení sil v českých dostizích. Jen v posledních pěti sezonách vyhrál na české půdě 273 dostihů a v celoročních tabulkách neměl soupeře. Nyní se na českých drahách začnou v jeho nepřítomnosti míchat karty znovu.
iHNed: Podobné rozhodnutí bylo na spadnutí už delší čas, v posledních dvou letech jste stále více jezdil po Evropě. Souhlasíte, že vaším odchodem do Španělska se uzavírá jedna éra?
Bohužel ano. Chtěl jsem být druhým Smolíkem (někdejší rekordman čs. žokejů Vlastimil Smolík, pozn. red.), ale osud rozhodl jinak. Chtěl jsem si zkrátka dokázat, že na to mám i v zahraničí. Už loni jsem chtěl vyhrávat velké dostihy i mimo Českou republiku, proto jsem ve druhé polovině sezony jezdil více do zahraničí. Měl jsem radost, že o mé služby měli zájem i největší trenéři a majitelé ve střední Evropě.
Nikde však není psáno, že se nevrátím za chvíli zpět. Už teď přemýšlím, jak najít nějaké mezery v termínech a příležitostně přijet na české dostihy.
iHNed: Jaká byla reakce vašeho dlouholetého zaměstnavatele Filipa Neuberga z Pavlina Dvora u Mimoně, dohodli jste se snadno?
Ano, až mě to samotného překvapilo. Vůbec nic nenamítal a ještě mi spíš pomohl v rozhodování. Ví, že je to pro mě dobrá šance posunout se někam dál. Doufám, že má pravdu.
iHNed: Kdy jste si začal věřit, že proti španělské konkurenci obstojíte? Tamní dostihy jsou pro českého diváka přece jen neznámou, jediným slavným žokejem z Pyrenejského poloostrova je Oscar Urbina.
Žokej si musí věřit stále. Bylo pro mě příjemné, že jsem se brzo zařadil mezi nejžádanější žokeje ve Španělsku. Chci se propracovat úplně na vrchol, ale nebude to jednoduché. Místní konkurence je kvalitní.
iHNed: Je tedy pro vás šampionát reálnou metou, o kterou se dá bojovat?
Kvůli tomu jsem tady. Jakmile někde ucítím šanci vyhrát šampionát, musím to zkusit.
iHNed: Jenže ve Španělsku budete muset opustit svůj slavný systém, ve kterém jste si dělal sám sobě manažera. Už máte promyšleno, jakým způsobem budete fungovat?
Mám tady vlastního manažera, který mi bude shánět angažmá v dostizích. Nebyl by problém shánět si koně sám, ale nejdřív tady musím něco dokázat, abych si mohl zavolat trenérům a ucházet se o jejich koně. Hlavně se musím naučit jazyk, to bude velký problém. Nejdříve bych rád zdokonalil angličtinu a průběžně se pokusím pilovat i španělštinu.
iHNed: Jaká je pozice stáje, kde působíte, v kontextu španělských dostihů?
Máme okolo 15 koní. Je to poměrně malá, ale úspěšná stáj. Uvidíme, jak naše spolupráce s trenérem Leonem bude fungovat. Podobně jako ostatní stáje v Madridu se nachází přímo na závodišti, mají tu skvěle propracovaný systém fungování i ostrahy závodiště.
iHNed: Na kterých závodištích se budete pohybovat především?
Od 13. března se veškerý dostihový provoz přesouvá do Madridu, kde se budou od dubna konat dostihy dvakrát týdně.
iHNed: Jak moc se liší pracovní podmínky oproti českým zvyklostem?
Je to všechno odlišné. Jsem teď hodně pracovně vytížen, volného času moc není. Naštěstí tady mám své auto a můžu občas někam vyrazit. Musím se teď soustředit na to, abych se uchytil v dostizích, pak snad volného času bude více.
Zdroj : Internetový portál iHned