American Pharoah trenéra Boba Bafferta prohrál pouze při svém debutu, když doběhl v bezvýznamném dostihu pátý. Poté začala jeho hvězda stoupat, jelikož k dnešnímu dni už jej nikdo porazit nedokázal. Ve dvou letech ovládl dva prestižní dostihy a stal se juniorským šampionem, do klasické sezóny vstoupil oproti svým soupeřům trochu opožděně až v polovině března. Ve dvojici přípravných startů si k sobě nikoho nepustil, vítězil s přehledem. Při pohledu na výsledky všech tří částí Trojkoruny, lze dojít k závěru, že nejvíce se hřebec nadřel v první z nich, v Kentucky Derby.
Dostih na 2000 metrů absolvoval z třetí pozice, aby v cílové rovince přešel do vedení a vyhrál „pouze“ o délku. Slovo pouze je na místě, jelikož o dva týdny později v Preakness Stakes se ostatním vzdálil na rozdíl 7 délek. Do Belmont Parku pak přijel jako horký favorit, do Belmont Stakes odskočil s kurzem 1,75:1.
American Pharoah neměl úplně nejrychlejší začátek, ale Victor Espinoza v jeho sedle jej brzy nasměroval do čela, což soupeřům očividně vyhovovalo. Favorit si začal diktovat optimální tempo, nikam nespěchal a se zrychlením přišel až v závěrečném oblouku. Postupně se vzdaloval druhému Frostedovi (5,15:1) a jelikož nikdo z osmičlenného pole se neměl k výraznějšímu útoku, American Pharoah si s lehkostí docválal i pro prvenství v Belmont Stakes a završil tak po 37letém čekání The Triple Crown.
Hřebec po Pioneerof The Nile vyhrál o 5 a ½ délky před Frostedem, čtvrtým z Kentucky Derby, který pod Joelem Rosariem absolvoval dostih na páté pozici, ve vnitřní stopě vytočil poslední oblouk, čímž se dostal na druhé místo, favorita ale ani v nejmenším ohrozit nedokázal. Na třetí příčce se umístil Keen Ice (Desormeaux, 18,2:1), sedmý z Kentucky Derby, jenž zase oblouk vytočil hodně zeširoka, což následně finišem musel dohánět a o krk chytil čtvrtého Mubtaahije (Ortiz, 15,1:1). Pátý byl Frammento, šestý Madefromlucky, sedmý Tale Of Verve a doběh uzavřela třetí šance Belmont Stakes, Materiality (Velazquez, 6,45:1).
62letý trenér Bob Baffert už si prožil s aspiranty na Trojkorunu svoje, právě v Belmont Stakes přišel o veškerou naději hned třikrát, naposled v roce 2002 s War Emblemem.
„Můžete trénovat sebelíp, můžete do toho dát skutečně všechno, ale jen to hlavně o tom koni. Říkal jsem si, že jestli je to tak výjimečný kůň, jakým se mi jeví, tak to zvládne. A on to zvládnul,“ vyjádřil se na konto svého svěřenci Bob Baffert. Žokej Victor Espinoza dodal: „Neodstartovali jsme nejlépe, ale on sám zabral a dostal se na špici. V každém dostihu s ním si říkám, jestli jsem už dříve někdy jel tak rychle, je to vážně úžasné zvíře.“
Na závěr ještě dodejme, že čas American Pharoaha 02:26,64 je šestý nejrychlejší v historii a během všech tří částí Trojkoruny porazil 31 vyzyvatelů, což je jen o jednoho méně než držitel rekordu z roku 1937, War Admiral.