Nový hráč pro Cenu vítězného oblouku se jmenuje Gaiyyath
Asi žádný jiný kůň na mezinárodní scéně nezaujal o minulém víkendu více než godolphinský GAIYYATH (Buick). Čtyřletý hřebec z lotu Charlieho Applebyho jako dvouletý vyhrál na scéně Gr.3 a nevypadal pro svou klasickou kampaň špatně, leč vloni vyběhl pouze jedinkrát, kdy lehce ovládl znovu dostih Gr.3. O kategorii výše se pak prosadil během dubna a po třetí příčce v Gr.1 Prix Ganay nastoupil do německé Grosser Preis von Baden (Gr.1, 2400 metrů). Zde byl syn Dubawiho respektovaným soupeřem, nicméně role favorita patřila derby-vítězi Laccariovi (Pedroza), leč na dráze bylo všechno jinak. Gaiyyath totiž proměnil prestižní zkoušku doslova v one-horse-show, když se od počátku pohyboval poblíž čela, následně přešel do vedení a do cílové rovinky už vbíhal se solidním náskokem, který se mu povedlo navýšit na impozantních 14 délek. Svým výkonem natolik zaujal, že pro říjnovou Prix de l’Arc de Triomphe se rázem stal jedním z hlavních vyzyvatelů preferované Enable. Dá se také očekávat, že v žebříčku nejlépe hodnocených koní světa se vyhoupne na druhé místo právě za Enable.
Druhou příčku za Gaiyyathem obsadila tříletá klisna Donjah (Delozier) z lotu Henka Greweho, jež v pohodě za sebou nechala na třetí příčce zmíněného Laccaria. Čtvrtý byl Colomano (Pecheur) a pátý Accon vedený Jiřím Palíkem.
Souboj Altiora se Cyrnamem by se mohl uskutečnit v Ascotu
Než se přesuneme vyloženě k pozvánkám na víkendová klání, jimž se nebudeme věnovat v samostatných článcích, zmiňme informaci ohledně blížící se překážkové sezóny na ostrovech. Jednou z největších hvězd celé National Hunt je devítiletý Altior, který v posledních 18 startech nepoznal hořkost porážky. Jeho doménou jsou už několik sezón krátké steeplechase (okolo 3200 metrů), přičemž snad už vloni se spekulovalo, že by valach mohl zkusit delší distanci vzhledem k tomu, že na těch kratších vyhrál všechno, co na nejvyšší scéně mohl. Momentálně sice ještě trenér Nicky Henderson neavízoval, kudy se kroky jeho hvězdy budou ubírat, nicméně v rozhovorech naznačil, že prodloužení distance vůbec vyloučené není.
A právě pokud by Altior skutečně zamířil do Christy 1965 Chase (Gr.2, 4220 metrů), nejspíše by se tam střetnul se koněm, který vloni po 17 délkovém triumfu v Ascot Chase vzbudil dojem, že by mohl být Altiorovi opravdu vážným soupeřem. Řeč je o sedmiletém Cyrname z lotu Paula Nichollse, jenž byl v týdnu pro účast v Christy 1965 Chase potvrzen, přičemž jeho potenciální změření sil s Altiorem rozhodně vypadá zajímavě.
Bude mít v sobotu navrch Advertise nebo Ten Sovereigns?
Následující víkend pak na ostrovech nabídne především Sprint Cup (Gr.1, 1200 metrů), konající se na britské dráze v Haydocku, kde se sejdou opravdu elitní sprinteři. Favoritem je prozatím hnědák Advertise (Dettori), tedy tříletý hřebec z lotu Martyna Meada, jenž se letos prosadil na nejvyšší scéně mezi svými vrstevníky, v srpnu pak ve Francii triumfoval i mezi staršími soupeři v Prix Maurice De Gheest. Mezitím ale absolvoval také July Cup v Newmarketu, kde nedokázal odpovědět na raketové zrychlení stejně starého Ten Sovereigns. Ten patří mezi favoritovy nejvážnější vyzyvatele i tentokrát, přičemž jeho tým by určitě rád viděl, aby si hřebec napravil reputaci poté, co v Nunthorphe Stakes doběhl šestý. Z ostřílených sprinterů se na start postaví obhájce prvenství The Tin Man (Murphy), v Prix Maurice De Gheest druhý Brando či ryzák Dream of Dreams (Tudhope).
Dva obhájci Velké Wroclawské vyzvou talentovaného Haad Rina
Ačkoliv výsledky vám přineseme v samostatném článku, pozvánku na nedělní dostihy ve Wroclawi se budeme věnovat zde. Polskou překážkovou sezónu totiž čeká její vyvrcholení v podobě Velké wroclawské (5000 metrů, 175 000 zlotých), kam míří pětice koní trénovaná v České republice, z nichž nejšancověji vypadá obhájce prvenství Sztorm (Novák). Svěřenec Grega Wroblewskiho sice letos startoval pouze v Pardubicích, kde doběhl především skvěle druhý v červnové kvalifikaci na Velkou pardubickou, s wroclawskou dráhou má ale bohaté zkušenosti a vzhledem k jeho formě i třídě byl měl být by z českého kvinteta nejlepší. Dvojnásobnou vítězkou Velké wroclawské pak je devítiletá klisna Delight My Fire (Ferhanov), jež nadále umí zaběhnout dosti dobře, leč podobně jako o dva roky mladší Reki (Složil ml.) si zde připíše spíše slušné umístění, neboť na vítězství by se oba museli vrátit do své nejlepší formy. Ve Wroclawi to umí také dvanáctiletý Pareto (Mikšovský), který se v této steeplechase již 3x umístil a na tabuli by měl stačit i tentokrát. Českou ekipu doplňuje Larizano (Odložil), který by sice třídou také mohl na dobré umístění stačit, je však neustále limitován zdravotními problémy.
Polsko pak vysílá do dostihu dva zástupce, a zatímco Nick (Boyer) na velkého soupeře zmíněným koním nevypadá, svěřenec Roberta Świątka jménem HAAD RIN (Lovén) bude zřejmě favoritem. Teprve pětiletý hnědák zde vloni vyhrál Velkou partynickou pro proutěnáře, umístil se v Itálii i Francii, a letos ve Wroclawi triumfoval jak v 5500 metrů dlouhém Crystal Cupu, tak i v 4200 metrů dlouhém trialu na nedělní dostih, kde byl dokonce váhově znevýhodněn, a přesto vyhrál o 8 délek. Pokud se předvede v podobné formě, mohl by v neděli završit hattrick.
Druhým hlavním bodem odpoledne je proutěnkářům určená Velká partynická (4200 metrů, 70 000 zlotých), kde mají domácí rovněž slušné šance uspět prostřednictvím sedmiletého Trima (Chopyk). Ten se nějakou dobu nacházel i v českém tréninku, nicméně nyní jej chystá Franciszek Wołoszyn, v jehož péči Trim letos absolvoval dva starty na wroclawské dráze a oba také proměnil ve vítězství. Bylo to sice už na jaře, suverénně tehdy ale za sebou nechal i Le Granda (Novák) trenéra Pavla Polese. Druhým českým vyslancem je sedmiletý KIFAAYA (Ferhanov), který v minulosti vyhrál i italskou Gr.1. V tamní elitní společnosti letos doběhl až sedmý, leč v této konkurenci by jeho úspěch nebyl překvapením.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.