Sezóna 2015 na zahraničních drahách začal hned třetí lednový den v německém Dortmundu. Čtyřletý Illuminati skončil na distanci 1950 metrů na sedmém místě. O tři dny později byla zahájena italská překážková sezóna s českou účastí. Celkem se koně registrovaní českou dostihovou autoritou představili v zahraničí v 402 dostizích a 66 dokázali vyhrát. Rovinových dostihů s českou účastí registrujeme v roce 2015 227, 23 se podařilo vyhrát. Vyšší úspěšnost vykazují překážky, kde Češi představili ve 175 kláních a 43 dokázali vyhrát. Počet obsazených zahraničních dostihů i počet vítězství je historicky druhý nejvyšší. Jen rok 2014 byl na obeslané dostihy a vítězství bohatší (456/69).
Co se týká české účasti v zahraničí, v posledních dvanácti letech se mnohé změnilo. Letos jsme zaznamenali 66 vítězství za rok. Od roku 1993, vzniku České republiky, jsme na 66 vítězství čekali více než devět let, tuto metu se podařilo dosáhnout až v roce 2002. Od roku 2004, českého vstupu do Evropské unie, zahraniční starty a vítězství přibývají dříve mnohem rychlejším tempem, o kterém se nás dříve nesnilo. Navíc se výrazně mění lokality, kde se koně připravovaní v Česku prosazují. Ještě ve dvacátém století hrálo prim Německo na rovině i na překážkách, nyní rovinovému provozu vládne Francie a překážkám Itálie, ale v posledních dvou letech stoupá význam Polska.
První rovinové novodobé vítězství ve Francii jsme zaznamenali v roce 1999 ve Vichy. Letos jsme zaznamenali rekordních 16 vítězství ze 138 startů (úspěšnost 11,6 procenta). Třikrát se podařilo vyhrát v Chantilly a v Deauville, obě dráhy, tak vládnou pořadí. Dlouhá léta patřilo první místo na rovinách Ebreichsdorfu, ale tam se rovinový provoz letos téměř zastavil, a tak jsme českou účast registrovali pouze v sedmi dostizích a díky Oriental Sky jsme slavili jedno vítězství. Za 21 let (1993 až 2013) jsme zaznamenali ve Francii 18 vítězství na rovinách i překážkách dohromady. Poslední dva roky přinesly shodně po 19 triumfech. Za vylepšením bilance zcela jistě stojí zvýšená odvaha realizačních týmů, velmi zajímavé dotace, a také zdejší realizační týmy už lépe dokáží odhadnout francouzskou konkurenci. Výsledkem jsou úspěchy, jejich nárůst není tak raketový jako v překážkách v Itálii po roce 2000, ale jasně znatelný. Loni byla francouzská rovinová úspěšnost jen sedm procent.
Stále panuje nedůvěra k francouzským překážkám, loni jsme zaznamenali 35 obeslaných dostihů a 7 vítězství, letos 27 dostihů a 3 vítězství. V překážkách jsme svědky větší orientace českých realizačních týmů především na Pardubice, případně na bližší a jednodušší Polsko, nebo již tradiční Itálii, kde jsou vhodné dostihy k dispozici vlastně celý rok. Po dlouhých letech není pro české barvy nejúspěšnějším překážkových závodištěm na počet vítězství Merano. Letos se tam české barvy prosadily třináctkrát, zatímco ve Wroclavi-Partynicích jsme zaznamenali o dva triumfy více. Celkově jsme letos z Itálie přivezli 24 vítězství (loni 25) a z Polska 15 (loni 10). Překážkové starty v Česku připravovaných koní jsou plánovány především do Itálie, Polska a Francie. V ostatních zemích je česká účast více méně symbolická, ať už se jedná o Švédsko nebo Německo.
Na rovině hraje prim Francie, tam se odehrávají tři pětiny zahraničních startů. Druhé místo patří Německu s 58 obeslanými dostihy a zbylé čtyři země, Itálie, Rakousko, Polsko a Maďarsko mají okolo deseti dostihů za rok s českou účastí. Snahou kolegů z Maďarska a Polska je přilákat vyšší českou účast, ale poslední orky jsou spíše symbolické. Vysvětlení je jednoduché, zajímavé dotace nabízí také Slovensko, a tam je konkurence s tou naší naprosto srovnatelná a pro našince čitelná.
V roce 2015 jsme zaznamenali také dvě black-type vítězství. Trip to Rhodos se prosadil v listed dostihu v Baden-Badenu a Autor vyhrál grupu 3. italský St. Leger, v Miláně. Také z tohoto pohledu byl rok úspěšný. Ještě na sklonku 20. století bylo i páté místo v listed velkým úspěchem, nyní stojí za zvláštní vypíchnutí vítězství. Samozřejmě stojí za to sledovat všechna umístění do třetího místa v black-type dostizích, ani ta se nerodí každý den. Do kategorie úspěšných koní na zahraničních drahách patří i sprinter Mikesh. Možná si ještě pamatujete na Masiniho první gr. 1 překážkové vítězství v květnu roku 2004 v Miláně. Letos jsme podobné úspěchy zaznamenali čtyři také na italských drahách. Postarali se o ně Cornet Obolensky, Kamelie, Fafintadenient a Chicago. Loni jsme zaznamenali první vítězství v Česku připravovaného koně na dráze v Auteuil, letos přibyla další dvě. I to je známka české překážkové kvality.
Měřítkem úspěchu v dostizích jsou získané dotace. Druhý rok po sobě, se suma získaných dotací přehoupla přes 35 miliónů korun. Díky úspěšnému prosinci dokonce překonala loňský rok. Letos české realizační týmy přivezly ze zahraniční i se Slovenskem 35 564 865 korun. Je nepopiratelné, že tato suma výrazně zlepšila hospodaření českým stájím.
Ptáte se, komu se na zahraničních drahách nejvíce dařilo? Na rovinách to byli svěřenci Jiřího Michala, kteří vyhráli šest dostihů. Druhé místo s pěti úspěchy patří Václavu Lukovi a tři vítězství přivezli svěřenci Jürgena Albrechta. Na překážkách tradičně vládl Josef Váňa, jeho svěřenci vyhráli v zahraničí devatenáctkrát, druhé místo patří Radimu Bodlákovi se šesti úspěchy a o třetí příčku se dělí Michal Lisek s Pavlem Polesem, jejichž svěřenci vyhráli za hranicemi (mimo Slovensko) pětkrát. Zahraniční vítězství na rovině i na překážkách mohlo oslavit dvanáct trenérů.
Nezbývá než si přát, aby i rok 2016 byl na zahraničních drahách úspěšný a čeští vyslanci opět zanechali za hranicemi nesmazatelnou stopu!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.