Jako první se pojďme podívat, jak jsou na tom čeští odchovanci v celku dostihového sportu. V roce 2003 se na dostihových drahách představilo 1329 koní a z nich bylo 978 českých odchovanců, o pět let později se na dostihových drahách představilo 1326 koní a bez suffixu bylo 799 účastníků. O dalších pět let později, tedy v loňském roce, běhalo 1255 koní (pokles proti roku 2003 více než 5 procent) a z nich bylo 685 českých produktů (podíl 54,6 procenta), což představuje pokles za deset let o 30 procent. Statistika jistě alarmující, která by neměla nechat v klidu především samotné chovatele.
V roce 2013 jsme na českých drahách sledovali 321 rovinových dostihů včetně bumperů. Jelikož vítězství z bumperů se počítají do rovinových šampionátů, zařadili jsme pro potřeby tohoto článku bumpery také mezi roviny. Z výše uvedeného počtu bylo 19 klání páté, tedy nejnižší, kategorie. Tyto dostihy jsou určeny pouze pro tuzemské odchovance, a tak tam nemohlo dojít k soubojům s importy. Dostihů „otevřených“ bylo pro naši statistiku 302, i když si uvědomujeme, že některé dostihy třetí nebo i druhé kategorie byly určeny pouze pro český chov (dostihy pro dvouleté pod patronátem Fitminu a dostihy pro tříleté, které zaštiťoval Rabbit).
Jaká je úspěšnost? Čeští odchovanci vyhráli 144 rovinových dostihů z 302 příležitostí, tedy necelých padesát procent. 133 úspěchů e ovšem zrodilo ve třetí nebo čtvrté kategorii. Ve dvojkách jsme zaznamenali devět úspěchů a v jedničkách pouhé dva zásluhou Nidary v Jarní ceně klisen a Ceně Wago, neboli v minulosti Ceně Hřebčína Napajedla.
Několikrát jsme psali o tom, že v zahraničí jsme v roce 2013 zaznamenali velice solidních 19 vítězství, ale na kolika se podílel českých chov? Na jediném, ale o to prestižnějším, na francouzské derby-dráze v Chantilly. Renny Storm se stal prvním českým odchovancem v českém tréninku, který se ve francouzských rovinách dokázal prosadit od roku 1993. Český turf je i v současnosti velmi úzce provázán s tím slovenským, a tak nás zajímalo, kolikrát se prosadili čeští odchovanci na východ od řeky Moravy. V patnácti rovinových kláních, zde se český odchovanec prosadil v jedničkách. Taggerton vyhrál Slovenský St. Leger.
V Česku hrají podstatnou roli překážkové dostihy. Z celkového počtu je jich zhruba třetina, v roce 2013 bylo odběhnuto 158 a v 81 z nich se prosadili odchovanci (v Netolicích se o vítězství podělila dvojice českých odchovanců), což je o něco lepší bilance než na rovinách. 68 úspěchů pochází z třetí nebo čtvrté kategorie, sedm ze druhé a šest z nejvyšší. Nejúspěšnější den českých rodáků? Při Velké pardubické. Z osmi dostihů se prosadili ve čtyřech. Na listině vítězů najdeme Natalii, Renarda Argenté, Shamana a Čáriraye. O zbylé dvě jedničkové čárky se postarali Kasim v Lysé nad Labem v Memoriálu Evy Palyzové a Mlýn ve Velké slušovické steeplechase.
V zahraničních překážkových dostizích registrujeme mezi 25 vítěznými zásahy i čtyři s podpisem českého odchovance. Dorotka se dvakrát prosadila na menších francouzských drahách, v Meranu se prosadil Grilias ve ve Wroclawi Pareto. Čtyři slovenské překážkové dostihy registrují jako vítěze českého odchovance.
Z uvedeného je jasně patrné, že výjimeční jedinci se dokáží prosadit nejen v konkurenci importů, ale přímo na zahraničních drahách. Proto český chov nelze odepisovat, ale v nejbližší době by se měl zaměřit především na kvalitu.
Pokud bychom to brali čistě matematicky, pokud na je na dostihových drahách nadpoloviční většina zdejších rodáků, měli by dosáhnout nadpolovičního počtu vítězství pokud startují v konkurenci koní se suffixem. Jaká je realita? Celkem bylo v Česku odběhnuto v roce 2013 214 dostihů čtvrté kategorie bez rozdílu jestli rovinových nebo překážkových), odchovanci se prosadili ve 118 případech (úspěšnost 55 procent). O třídu výše bylo odběhnuto celkem 147 klání a odchovanci zvítězili 73krát (úspěšnost 50 procent, a to v této kategorii byla i klání pouze pro české odchovance…). Ve dvojkách už je úspěšnost třetinová, ze 47 dostihů dosáhli rodáci 16 čárek. Mezi elitou se pohybuje úspěšnost lehce nad 15 procent, pouhých osm vítězství z 52 možností, není ideálním vysvědčením.
Samozřejmě na výše uvedená čísla se dá reagovat z různých úhlů pohledu. Určitě se objeví dost ochranářských názorů, které budou tvrdit, ať se omezí přísun importů do české kotliny, ale z uvedeného spíše vyplývá, že je to krok zpět. Cesta ke kvalitě není jednoduchá především po finanční stránce, ale vyspělý dostihový svět nespí. V současnosti je trh s koňmi hodně globální záležitostí.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.