ANGE GUARDIAN(GER), 10
trenér: Josef Váňa st. jezdec: Jiří Kousek stáj: Stáj Anděl strážný
sázkový kurz: 4,25:1 (Tipsport)
Kariéra: Debutoval jako dvouletý na sprinterské distanci 1200 metrů a své soupeře za sebou nechal o 5 délek. V dalších rovinových startech už se mu nicméně tolik nevedlo, takže po klasické sezóně změnil trenéra i disciplínu. Jako čtyřletý sice získal první překážkové vítězství na mosteckém hipodromu, kde byl nejčastěji k vidění i v následujících letech, ale zároveň býval těžko ovladatelný. Několikrát totiž navzdory snaze jezdce vybočil z kurzu dostihu. V roce 2014, kdy mu bylo šest let, tak možná i proto znovu změnil tréninkové středisko, když se přestěhoval do stájí Josefa Váni. Ve druhé polovině sezóny zaznamenal ještě dvě mostecká vítězství a následující sezónu už se prosadil i v krosu, když obvyklým stylem start-cíl triumfoval v handicapu ve Světlé Hoře. Na závěr roku začal nakukovat i do dostihů vyšších kategorií. V proutěnkářském Křišťálovém poháru obsadil třetí místo a ještě hodnotnější bylo stříbro z Velké slušovické steeplechase, v níž navíc dokázal, že se v průběhu dostihu dokáže pohybovat mezi koňmi. Mezi nejužší špičku definitivně pronikl v roce 2016. Zvítězil totiž ve dvou lysolabských jedničkách, tedy v Prvomájové steeplechase a Memoriálu Evy Palyzové, a že může být i koněm do dlouhých pardubických krosů, ukázal v srpnové kvalifikaci. V té se sešla výborná společnost a nedostal se pouze přes Charme Looka. Tomu byl největším soupeřem i ve Velké pardubické. Za posledním skokem už s ním sice nedokázal držet krok, každopádně se jednalo o výbornou premiéru v překážkovém vrcholu. Loňskou sezónu zahájil až v červenci, kdy se zapletl do hromadného karambolu v Lysé nad Labem. V srpnové kvalifikaci sedmým místem své příznivce zklamal, ale v průběhu byl hodně pasivní, když hlavním cílem bylo evidentně splnění kvalifikačních podmínek. Ve Velké pardubické dlouho držel kros s francouzským Urgentem De Gragaine, a i když mu na hluboké půdě v závěru došly síly, uhájil aspoň páté místo. Aktuální sezóna se pro něj vyvíjí podstatně lépe. Absolvoval totiž trojici kvalifikací a neporazil ho žádný z nynějších soupeřů. V květnu sice skončil druhý, ale vítězný Talent bude na startu chybět. V červnu ani v září přemožitele nenašel, když posledně se úspěšně seznámil se svým jezdeckým partnerem Jiřím Kouskem. (jf)
Trenér: Legenda českých dostihů Josef Váňa je trenérským i jezdeckým rekordmanem Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil desetkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen, 2009 až 2011 – Tiumen a 2017 – No Time To Lose). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos zažívá další z úspěšných sezón, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně tři kvalifikační dostihy na Velkou pardubickou a jeho svěřenci vyhráli více než padesát dostihů. V tréninku má více než sedmdesát koní (část startuje pouze v Itálii), a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 950 dostihů, z toho 232 bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Jezdec: Zkušený žokej Jiří Kousek je k vidění v sedlech překážkových koní už dlouhá léta, pracoval také jako trenér. V letošním roce hodně startuje v Itálii nejen pro české, ale i italské trenéry. V italském šampionátu je s 11 výhrami čtvrtý, v Česku letos vyhrál šestkrát a zažívá jednu z nejúspěšnějších sezón kariéry. V sedle Talenta vyhrál květnovou kvalifikaci. Na startu Velké pardubické byl desetkrát a je maximem druhé místo, přidal i třetí a čtvrté. V roce 2016 dovedl Hegnuse k pátému místu a loni s Universe of Gracie skončil šestý. (bda)
Šance: Letos podává výborné výkony. Před rokem mu sice na hluboké půdě v závěru docházely síly, ovšem předloni by byl ve Velké pardubické druhý a rychlejší dráha je jednoznačně plusem. I díky ní představuje největší hrozbu pro favorita. (jf)
DELIGHT MY FIRE(FR), 8
trenér: Radim Bodlák jezdec: Niklas Lovén stáj: DS Pod Buchlovem
sázkový kurz: 25:1 (Tipsport)
Kariéra: Jako tříletá po dvou umístěních v menších dostizích změřila síly s jedničkovými soupeřkami v chuchelské předzkoušce Oaks, ale neuspěla. V následující sezóně už zamířila do pardubických krosů. Koncem srpna dokázala na čtvrtý pokus zvítězit, ale ještě cennější úspěch zaznamenala o necelé dva měsíce později ve Slušovicích, kde zadrženě ovládla jedničkovou steeplechase. Tento úspěch naznačil, že dostihy po trávě pro ni mohou být to pravé. To v roce 2015 potvrzovala ve Wroclawi, kde vyhrála trojici dostihů včetně Wielké Wroclawské. Do Pardubic se vrátilo při mítinku Velké pardubické a v Ceně Laty Brandisové nestačila na Arcione. Také následující sezónu byla k vidění především u našich severních sousedů. Ve Wielké Wroclawské sice vítězství neobhájila, ale druhé místo za Sergeant Thinderem rozhodně nebylo špatné. Stejný soupeř jí porazil i v tamním Crystal Cupu, ovšem v něm byla Delight My Fire lepším koněm, protože o výrazný náskok přišla kvůli chybě svého jezdce a prohrála pouze o krk. V Pardubicích se znovu představila druhou říjnovou neděli a Arcione oplatila porážku z předchozího roku, když díky včasnému nástupu odolala jejímu finiši v Ceně Labe. Další zásah přidala ve Velké slušovické steeplechase a sezónu uzavřela v anglickém Cheltenhamu. Také tam zanechala dobrý dojem, ale bohužel jí potkal pád zhruba kilometr před cílem. V té chvíli cválala na čele ve společnosti pozdějšího vítěze Cantlowa. Loni se vydala i do Itálie, kde skončila třetí v Gd-1 Grande Steeple Chase Di Milano. V Polsku obhájila druhou příčku v Crystal Cupu a především se podruhé zapsala na listinu vítězů Wielke Wroclawské. Při premiéře ve Velké pardubické se postupně posouvala vpřed a nakonec z toho bylo výborné třetí místo. Letos se jí ale tolik nedaří. Osmé místo z Grand Steeple-Chase Cross Country de Fontainebleau omlouvá náročný kurz i kvalitní soupeři. V Grande Steeple Chase Di Milano oproti loňskému roku pohoršila o jednu příčku, ovšem výraznějším zklamáním byly její starty v Wroclawi, když v trialu na Wielkou Wroclawskou skončila až osmá. Namísto polského překážkového vrcholu tak zamířila do závěrečné kvalifikace. V ní ukázala mírné zlepšení, přestože ze čtvrtého místa na trio nejlepších ztrácela výrazněji. (jf)
Trenér: Dalším moravským trenérem, který posílá koně do Velké pardubické, je Radim Bodlák. V začátcích trenérské kariéry mu dělal velmi dobré jméno excelentní sprinter Line Honey a v posledních letech skvělá Delight My Fire, která dvakrát vyhrála Velkou wroclawskou a v roce 2016 v den Velké pardubické ovládla Cenu Labe. Loni ve Velké pardubické doběhla na třetím místě. Radim Bodlák se nebojí ani startů v zahraničí, proto jeho svěřence najdeme při startech ve Švédsku nebo se Delight My Fire představila v anglickém Cheltenhamu. V dosavadní desetileté kariéře Bodlák připravoval koně spíše do rovinových dostihů, kde zaznamenal 65 vítězství. Na překážkách to bylo 32, a tak k životní stovce triumfů chybějí jen tři zásahy. Jedenáctkrát připravil vítěze dostihu nejvyšší kategorie. (bda)
Jezdec: Švédský velmi zkušený jezdec Niklase Lovén se v posledních třech letech představuje tuzemskému publiku poměrně často. V Pardubicích se poprvé prosadil v roce 1994 s Chabarovskem, Velkou pardubickou zažil v roce 2012, ale do cíle se s Imbirem nedostal. V roce 2016 s Delight My Fire vyhráli druhý nejvýznamnější dostih v den Velké pardubické, Cenu Labe, a loni skončili na třetí místě. Delight My Fire velmi dobře zná, neboť s ní v posledních třech letech absolvoval 13 ze 17 startů. Atmosféru Velké pardubické okusí potřetí. (bda)
Šance: Bude obhajovat třetí příčku, ale letos zdaleka nemá tak povedenou sezónu. Posledně s trojicí nynějších soupeřů prohrála výrazně, a protože tady je pole ještě nabitější, spíše to vypadá na boj o nižší dotace. (jf)
NO TIME TO LOSE(GB), 9
trenér: Josef Váňa st. jezdec: Josef Váňa ml. stáj: DS Paragan
sázkový kurz: 3,5:1 (Tipsport)
Kariéra: Jako dvouletý a tříletý startoval na anglických drahách, kde ukázal vytrvalost. Zvítězil totiž na distanci 3200 metrů a ještě hodnotnější výkon podal na o 200 metrů delší trati, když za druhé místo obdržel rating 78 liber. Poté se přestěhoval k Josefu Váňovi, čímž se začala psát překážková část jeho kariéry. Sezónu 2013 uzavřel vítězstvím v karlovarské steeplechase a klasiky zůstaly jeho doménou i v následujících dvou sezónách. Během nich zaznamenal další dvě vítězství a dotovaná umístění ve Stříbrné trofeji a karlovarském Poháru Josefa Váni. S krosy začal teprve předloni, přičemž prvními dvěma starty v nové disciplíně výrazně neoslnil. Do Ceny Vltavy tak odskakoval s kurzem 12:1. Dostih byl sice významně poznamenán hromadným karambolem na Francouzském skoku, přesto No Time To Lose ukázal vysoké kvality, když druhému Marmitonovi utekl za posledním skokem o více jak 20 délek. Ukázal tedy, že mu krosy problém nedělají. Loni pak dokázal, že má i spoustu vytrvalosti. V kvalifikacích totiž skončil dvakrát druhý, když v květnu jeho koncovce odolal pouze zkušený Zarif a ještě lepší výkon podal v srpnu, kdy byl jeho jediným přemožitelem vítěz Velké pardubické Charme Look. V samotné Velké tak patřil k favoritům. Na Havlově skoku byl sice stále až sedmý, ale zatímco jeho soupeřům na hluboké dráze docházely síly, on se dokázal dotáhnout na francouzského Urgenta De Gregaine a za posledním skokem získal převahu 1 a ½ délky. Letos kopíruje loňský program. V květnové kvalifikaci finišoval třetí necelou délku za vítězným Talentem a v té srpnové už se prosadil naplno, přestože mu do karet nehrála pevná dráha. Před vrcholem sezóny tedy přesvědčil o své formě. (jf)
Trenér: Legenda českých dostihů Josef Váňa je trenérským i jezdeckým rekordmanem Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil desetkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen, 2009 až 2011 – Tiumen a 2017 – No Time To Lose). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos zažívá další z úspěšných sezón, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně tři kvalifikační dostihy na Velkou pardubickou a jeho svěřenci vyhráli více než padesát dostihů. V tréninku má více než sedmdesát koní (část startuje pouze v Itálii), a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 950 dostihů, z toho 232 bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Jezdec: Kariéra Josefa Váni mladšího, syna rekordmana dostihu, je od prvních krůčků bedlivě sledována a srovnávána s otcem. Letos jezdí čtrnáctou sezónu a v České republice jsme ho viděli jen jednou, v srpnové kvalifikaci, kterou nedokončil s Buonarrotim. Specializuje se na starty v Itálii a Francii. Vyhrál více než tři stovky překážkových dostihů, v letech 2013 a 2014 vyhrál s Alpha Two Gran premio v Meranu. Ve Velké pardubické se představí už pojedenácté, nejlepším umístěním je čtvrté místo s Rabit Wellem v roce 2015. Loni byl v sedle Ange Guardiana a skončil pátý. (bda)
Šance: Obhájce vítězství je i letos ve výborné formě, takže se roli favorita nevyhne. Spíše než absence stálého žokeje vypadá jako mínus pevnější dráha, když svou vytrvalost lépe prodá na měkku. V srpnu ale ukázal, že i s tím by se měl vyrovnat. (jf)
ARTISTMONTOT(FR), 8
trenér: Radek Žalud jezdec: Ondřej Velek stáj: Quartis-Zámecký Vrch
sázkový kurz: 150:1 (Tipsport)
Kariéra: Je jedním ze čtyř koní na startovní listině Velké pardubické, kteří zahájili kariéru ve Francii. Konkrétně tam jako čtyřletý absolvoval trojici překážkových startů, v nichž na menších drahách získal dvojici druhých míst. Za to si vysloužil francouzský handicap 54 kg. Sezónu 2015 už zahájil jako svěřenec Jana Blechy a při své premiéře v pardubickém krosu skončil po aktivním průběhu blízko třetí ve čtyřce. Ve zbytku sezóny se ale absolvoval pouze dva starty, v nichž toho mnoho nepředvedl. Před sezónou 2016 převzal přípravu celé stáje Radek Žalud. Celkem během ní stihnul sedm startů, a i když v žádném nezvítězil, zároveň ani neupadl z tabule. Většinu z těchto startů absolvoval v pardubických trojkách a nejblíže plnému zásahu byl v červnovém handicapu, v němž ho posledními cvalovými skoky o krátkou hlavu předstihl Nick. Nejlepší výkon ale podal ve Velké slušovické steeplechase. Vítězná Delight My Fire mu sice utekla o 23 délek, přesto obsadil třetí příčku. Loňskou sezónu zcela vynechal a letos absolvoval tři starty v Pardubicích. Nejlépe si vedl ve druhém z nich, když v červnové dvojce z pátého místa ztrácel na vítězného Strettona 7 a ½ délky. Stejné umístění obsadil i v srpnové kvalifikaci. V ní si vedl ještě na Velkém anglickém skoku, ale v závěru mu došly síly cílem procválal daleko za čtvrtým Kasimem. Za ním už se do cíle dostal pouze Mileryt. (jf)
Trenér: Radek Žalud byl v minulosti rovinovým žokejem. První trenérskou epizodu měl v letech 2010 až 2012, ale nebyla úspěšná. Od roku 2016 připravuje koně v Polance u Nasavrk a má na svém kontě 11 vítězství (jedno rovinové a deset překážkových), ale zatím nebylo žádné jedničkové. Koně na startu Velké pardubické bude mít poprvé v kariéře. (bda)
Jezdec: Stále ještě patří Ondřej Velek k zástupcům mladší jezdecké generace, navíc patří k obojživelníkům, kteří střídají rovinové a překážkové dostihy. Na podzim 2015 se stal rovinovým žokejem a o půl roku později odešel do Švýcarska, kde startuje v překážkových dostizích. Letos jich zvládl 16 a dvakrát vyhrál. Loni Velek v Česku téměř nestartoval, letos se dvakrát představil v Pardubicích a také koncem září v Mimoni. Ve Velké pardubické startoval čtyřikrát, naposled v roce 2015, v roce 2014 byl s Trezorem sedmý. (bda)
Šance: Všechny životní starty dokončil, takže je na něj spoleh. Schází mu ale třída a navíc je otazníkem, jestli jsou metry navíc to pravé. Role druhého největšího outsidera odpovídá. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.