Původ: Otcem Sirius Shina je Sir Percy, který své juniorské vítězné tažení zakončil úspěchem v Dewhurst Stakes. Jako tříletý a starší už sice přidal jediné vítězství, ovšem rozhodně ne vítězství ledajaké. Po dramatickém souboji s trojicí soupeřů se totiž po bariéře protáhl k triumfu v Epsom Derby. V chovu sice zatím nedal vyloženě špičkového koně, což je způsobeno i tím, že nepatří mezi nejpopulárnější hřebce, ovšem může se pochlubit velice solidním procentem vítězů (56 %). Většina jeho potomků našla optimum na distancích kolem nebo přes dva kilometry. Matka Sirius Shina Mneme absolvovala pouze jeden negativní start a svěřenec Allana Petrlíka je jejím prvním potomkem. Na mateřské straně rodokmenu má každopádně Sirius Shine více rychlosti, když jeho bába Raisonnable zvítězila v mílovém listed a podobné distanční preference měl i jeho mateřský otec Ocean Of Wisdom (pravý bratr Machiavelliana). (jf)
Kariéra: S cenovkou 6.500 euro je Sirius Shine nejlevnějším účastníkem derby, který zamířil do dražebního ringu. K debutu zamířil do italského Merana, kde obsadil vzdálené čtvrté místo. V dalším startu ukázal zlepšení, když vybojoval druhé místo ve Francii, přičemž jeho přemožitel Ricky Business vlastní tamní handicap 39 kilogramů. Přívlastku nezvítězivší se zbavil v Ceně zimního favorita, v níž od svých soupeřů odešel na bezmála tři délky. Za zmínku nicméně stojí, že je jediným účastníkem českého juniorského vrcholu, který se postaví na start derby. V zimě jeho přípravu převzal od Zdena Koplíka Allan Petrlík, pod jehož vedením se poprvé představil až ve Velké jarní ceně. V prvním díle klasické trojkoruny přes absenci startu v nohách vybojoval třetí příčku. Ještě více ovšem zazářil v hlavním derby trialu – tedy ve Velké červnové ceně. V ní se ujal diktování pomalejšího tempa, které v závěru vystupňoval a své soupeře za sebou udržel až do cíle. (jf)
Trenér Allan Petrlík: Pokračovatel rodinné dostihové tradice. Otec Harry patřil k nejlepším tuzemským trenérům a Allan je úřadujícím trenérem šampiónem. Od března pracuje jako trenér pro stáj DAR ve středisku v Krabčicích. Před tím tři roky působil ve stáji Rabbit Trhový Štěpánov v Pičíně. V roce 2009 vypadl z dostihového kolotoče a vrátil se až před čtyřmi lety do Rabbitu. Pro bílozelené barvy vyhrál loni Slovenské derby s českým odchovancem Love Me, tímto triumfem zlomil letité rodinné prokletí. Petrlíkům se triumf v derby vyhýbal. V minulosti se věnoval trenérské praxi ve Velké Chuchli. Na kontě má 237 trenérských vítězství, 40 z nich bylo v nejvyšší kategorii. Allan Petrlík býval výborným rovinovým jezdcem, ve své kariéře vyhrál více než 300 dostihů.
„Sirius Shine je v pohodě, Velkou červnovou strávil dobře a máme ty nejvyšší ambice. Začal startovat v letošní sezóně později, čekal jsem, až se do toho dostane, byl třetí ve Velké jarní a vyhrál Velkou červnovou. Nijak jsem na něj netlačil. Jinak je to úplně pohodový kůň, dá se říct dámský koníček, kterého výhradně jezdí moje manželka, Adéla.“ (bda)
Žokej Jaroslav Línek: Osmatřicetiletý slovenský žokej, který startoval nejen na rovinách, ale také v překážkových dostizích. Třikrát se stal slovenským rovinovým šampiónem, a to v letech 2002, 2009 a 2011. Na svém kontě má téměř 300 rovinových triumfů a 53 překážkových. Kromě Slovenska velmi často jezdí také v Maďarsku, kde dvakrát vyhrál derby, v roce 2004 s King’s Honor a o dva roky později s Thunder Groom. Několikrát se doktázal prosadit i ve Velké Chuchli, například v roce 2012 vyhrál s Atackem St. Leger. Naposled dal o sobě hodně hlasitě vědět při Velké červnové ceně, kdy se Sirius Shine zvítězil stylem start-cíl. Začíná se věnovat také trenérskému řemeslu. (bda)
Šance: Jako vítěze hlavní předzkoušky ho rozhodně nelze odepisovat. Nicméně příklad posledních dvou vítězů Velké červnové (Pegas a Tannhaeuser) dokazuje, že v derby může být vše jinak. Dostih se zřejmě bude odehrávat v rychlejším tempu než před třemi týdny, díky čemuž by s ním někteří soupeři, kteří na něj posledně mnoho neztráceli, mohli poměr sil otočit. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.