Původ: Otcem Aldzarba je Duke Of Marmalade. Ten už jako tříletý sbíral cenná umístění na scéně Gr.1, ale na vítěznou vlnu se dostal až o rok později. Ve čtyřech letech totiž zaznamenal sérii pěti Gr.1 vítězství na distancích 2000 až 2400 metrů. Také v chovu měl pomalejší rozjezd, o čemž svědčí pád jeho připouštěcího poplatku (ze 40.000 euro v roce 2009 na 12.500 euro v roce 2013) i jeho loňský prodej do Jihoafrické republiky. Před pěti dny ovšem získal v roli plemeníka premiérový úspěch na nejvyšší scéně, když Star Of Seville zvítězila v Prix de Diane. Také většina jeho ostatních potomků má optimum na distancích kolem dvou kilometrů. Matka Aldzarba May je z kvalitní rodiny, ale sama nestartovala a její první tři potomci toho příliš nepředvedli. Nejlepší z nich Alatasarai zvítězila ve francouzské prodejce na 2100 metrů. (jf)
Kariéra: Hned premiérový start proměnil za 145.000 euro zakoupený Aldzarb ve vítězství, když ve Varech pouze pod rukama Bajuržana Murzabajeva odrazil snahu Oriental Skye. Další dva juniorské starty tak absolvoval ve vyšších kategoriích a shodně v nich získal druhé místo. Začátkem září nestačil na Rabbita Mountnelsona a ve slabě obsazeném Gerschově memoriálu od něj lehce odešel stájový druh Aldar. Do letošní sezóny vstoupil Aldzarb ve dvoukilometrové karlovarské dvojce, v níž se hned po startu ujal diktování ostrého tempa a bez větších problémů na čele setrval až do cíle. Na jeho štítě tehdy skončil mimo jiné debutující Touch Of Genius. Poté svěřenec Arslangireje Šavujeva zamířil do Bratislavy, kde roli favorita nesplnil především kvůli nepovedenému průběhu. Dostih totiž zahájil na opačném konci pole než ve Varech, přičemž byl hodně chtivý, v oblouku rozdal spoustu metrů a o jeho porážce rozhodla až cílová fotografie. Ve Velké červnové ceně mu situaci komplikovalo nejvyšší startovní číslo, takže v úvodu musel trochu zapospíchat, aby se dostal na dobrou pozici. V cíli ztrácel ze třetího místa pouze délku na vítěze, ovšem nutno podotknout, že oba jeho přemožitelé nesli o 1,5 kilogramů více. (jf)
Trenér Arslangirej Šavujev: Legendární trenér, který už několik let působí v České republice a právě s jeho jménem jsou spojeny největší rovinové úspěchy v Česku připravovaných koní na zahraničních drahách, včetně grup 1 v podání Darslama a Meandreho. Nyní připravuje Šavujev své svěřence v Krabčicích ve středisku DARhorse. Z vítězství v Českém derby se mohl radovat již třikrát. V roce 1998 se prosadil Temirkanov, kterého ještě připravoval na Slovensku. V roce 2004 odstartoval v derby svou hvězdnou kariéru ryzák Darsalam a o tři roky později se prosadil Medeo. Ve statistikách Jockey Clubu má Šavujev 141 vítězství, ale 72krát se jeho svěřenci prosadili v nejvyšší kategorii. Své svěřence dokáže připravit na minutu přesně.
„Cítím se jako každý rok, prvního koně v derby jsem měl před 35 lety a od té doby téměř pravidelně, a tak ani nervózní nejsem. Srovnávat koně moc nelze, každý je trochu jiný, každý má jiné přednosti a nedostatky. Sám jsem zvědav, kdo v derby ukáže, že je lepší. Také Aldar v práci ukazuje, že je vytrvalý a dostih v Bratislavě to potvrdil, ukázal tam solidní zrychlení. V tréninku se na koních střídají Bajuržan Murzabajev a Kosťa Kobzarev, stále to střídáme. Patrick Cosgrave měl jezdit už minulý rok, ale měl z Dubaje zákaz startu na půl roku, proto jsme to těsně před dostihem změnili na Patricka Dobbse, o tom jsme také uvažovali, ale on musí jezdit v Anglii.“ (bda)
Žokej Patrick Cosgrave: Rodák ze Severního Irska se stal irským žákovským šampiónem v roce 2003. Od roku 2004 působí v Anglii, kde zatím posbíral 514 vítězství. Nejlepší sezónu měl v roce 2008, kdy zaznamenal 82 vítězství. V roce 2011 vyhrál v rámci mítinku Royal Ascot Golden Jubilee stakes na 1200 metrů, jeden z nejprestižnějších ostrovních sprintů. V letošním roce patří do elitní desítky anglických žokejů, když má na kontě 44 vítězství z 240 startů. V letošním Epsom derby obsadil třetí místo a několikrát se představil v sedle v rámci mítinku Royal Ascot. V České derby měl startovat již v loňském roce, ale nakonec ho sedle Vainakha zastoupil Robert Havlin. V neděli absolvuje v tuzemsku svou premiéru. (bda)
Šance: Stájový druh favorizovaného Aldara má bezpochyby také své kvality, ale jeho realizační tým stále hledá, jak by je co nejlépe prodal. Bývá dost hektický, přičemž taktické plány mu stěžuje vysoké startovní číslo. Každopádně patří do širokého okruhu kandidátů na umístění mezi pěticí nejlepších. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.