JOSEPH
trenér: Pavel Tůma jezdec: Jiří Palík stáj: Dr.Charvát
sázkový kurz: 23:1 (Tipsport)
Původ: Je zástupcem posledního ročníku potomků německého hřebce Landa. Ten během své kariéry posbíral sedmičku Gr.1 vítězství, které získal nejen ve své domovině a Itálii, ale také v Japonsku, když ovládl vrchol tamního kalendáře Japan Cup. Své největší úspěchy získal na distanci 2400 metrů a vytrvalost většinou neschází ani jeho potomkům, mezi nimiž nalezneme sedmičku Gr.1 vítězů. Matka Josselin se na dráze neukázala a Joseph je jejím prvním potomkem. Do Česka se dostala společně se svou matkou Jeanmaire. Ta svůj největší úspěch získala už jako dvouletá, když skončila třetí v listed na 1200 metrů. Jejím nejlepším potomkem je Jean Valjean, jehož maximem jsou sice jen dvě vítězství z bratislavských čtyřek, ale přestože je potomkem kratšího Blue Corala, obě je získal na distanci 2400 metrů. (jf)
Kariéra: Debutoval na sklonku loňské sezóny na mosteckém hipodromu, kde zásluhou dobrého finiše jistě zvítězil. Klasickou sezónu zahájil v chuchelské trojce na 2200 metrů, v níž byl jeho projev stále hodně „zelený“. V podstatě už od startu potřeboval podporu svého jezdce a rozběhnout se dokázal až v závěru, ovšem na lepší než třetí místo to nestačilo. Vítězství tehdy slavil Kerabush, který nosil o 5 kg méně a pod vyrovnanými hmotnosti mu dokázal porážku vrátit v Memoriálu dr. Frankenbergera. V jeho závěru se totiž dostal o hlavu vpřed a udržel tak mosteckou neporazitelnost. Další týdny ovšem potvrdily slabší kvalitu startovního pole. Druhý Kerabush a čtvrtý Silver Ball totiž obsadili ve Starohájském kritériu dvanácté a osmé místo a třetí Landaron skončil ve Velké červnové ceně sedmý. (jf)
Trenér Pavel Tůma: Jedenáct let se věnuje trenérské praxi Pavel Tůma, bývalý překážkový jezdec. Svoji tréninkovou základnu má v severomoravské obci Dvorce. Svoji pozornost dělí mezi rovinové a překážkové dostihy. Zatím připravil 61 rovinových vítězů a 23 se dokázalo prosadit v první kategorii a výše. Tuzemské klasické úspěchy má na kontě dva. V roce 2008 vyhrál Urodos St. Leger a v roce 2015 Dumnonia Jarní cenu klisen. Velké jméno udělal trenérovi excelentní super vytrvalec Trip To Rhodos, který se třikrát představil v grupě 1 na 4000 metrů, Prix du Cadran, a vyhrál několik listed dostihů v Itálii a Německu.
„Nakonec běhají všichni tři, uvažoval jsem o tom, že by běhali jenom dva, ale nakonec jsme se se šéfem rozhodli, že poběží všichni, handicap na to mají. Jsem rád, že jsem na Dominiqua sehnal Jaroslava Línka, je to silový jezdec, kterého právě Dominique potřebuje. Je to takový machr, ale dostihy daleko hůře snáší než Fighting Lips. Myslím si, že tento bude ještě lepší na podzim, ale nesmím ho zničit. Bude ho jezdit Kuba Pavlíček, který u nás pracuje a zná ho. Na Josepha mi několikrát volal Jirka Palík, že ho chce jezdit, měl i jiné nabídky. Myslím, že s ním má velké očekávání, a tak se bojím, aby mě po dostihu nezbil, když to dobře nedopadne. Joseph se v práci nikdy nepřetrhne a nic nepředvede, ale v dostihu mě vždy mile překvapil. V paddocku a při přehlídce bude machrovat, ale v dostihu ho může jezdit, kdo chce. Věřím, že se tam všichni mohou někde zamotat od pátého do sedmého místa. S vytrvalostí by neměl být problém, šéf říká, že dokážu připravit koně na čtyři kilometry, měli by to dokola ucválat. Budeme chtít vyrazit brzy, abychom se vyhnuli horkému počasí.“ (bda)
Žokej Jiří Palík: Třiačtyřicetiletý zkušený žokej působil v Německu, následně v Hong Kongu a před sezónou 2015 se vrátil zpět do České republiky. Je třetím nejúspěšnějším českým žokejem v historii, zatím vyhrál 764 dostihů, klasické dostihy dokázal vyhrát V Německu, Itálii, Rakousku, na Slovensku, v Polsku a v Česku. Derby zatím vyhrál dvakrát, v roce 2005 s Ready for Life ve Velké Chuchli a o tři roky později se prosadil ve Varšavě s Rutenem. Na startu Českého derby bude poosmé. V letošním roce už vyhrál devět dostihů, pět v tuzemsku a v čtyři v Polsku. V posledních měsících je stálým parťákem nejlepšího koně České republiky 2016, Dally Hit. (bda)
Šance: Metry navíc by neměly být problémem, ale zatím startoval ve slabších dostizích. Jako méně zkušený kůň ještě může jít nahoru, přesto mu na výraznější úspěch trocha třídy schází. (jf)
VIDEO - Joseph vítězí v Memoriálu dr. Frankenbergera
BLACK CANYON (FR)
trenér: Dalibor Török jezdec: Petr Foret stáj: DS Pegas
sázkový kurz: 3,2:1 (Tipsport)
Původ: Otec Manduro podával nejlepší výkony jako pětiletý. V pěti startech, z nichž čtyři absolvoval v kategorii Gr.1, totiž nepoznal přemožitele, přičemž problémem pro něj nebyla míle ani 2400 metrů. Většina jeho potomků inklinuje spíše k horní hranici zmíněného rozpětí, když nejlépe hodnocený Vazirabad je dokonce dvojnásobným vítězem Prix Royal-Oak (3100 m). Matka Bhaylana startovala ve Francii, kde zvítězila ve dvojici menších dostihů nad 2000 metrů. Mnoho třídy ale neměla, když jako dvouletá získala handicap 33 kg a poté šla pomalu dolů. Black Canyon je jejím prvním startujícím potomkem a jako roček byl zakoupen za 29.000 euro. (jf)
Kariéra: Upoutal už při karlovarském debutu, když dobrý dojem zanechal už v paddocku a na dráze zvítězil stylem start-cíl o hlavu před v JCK čtvrtou Coffolou. Do role ante-post favorita derby se pasoval o necelé tři týdny později v Pražském zimním favoritovi. Ten se totiž také odehrál v jeho režii, a přestože žokej Petr Foret položil ruce více jak 100 metrů před cílem, zvítězil s náskokem 12 délek. Nejblíže se porážce přiblížil při vstupu do letošní sezóny v Karlových Varech, ale ve sprinterském závěru pomalu rozběhnutého dostihu na 2000 metrů udržel krátkou hlavu před Nagano Goldem, který nosil o 4 kg méně. Neporazitelnost udržel i ve Velké červnové ceně, a to s naprostým přehledem. Dostih totiž dle svého zvyku odvodil a zvítězil zadrženě o 4 délky. Jednalo se o nejsuverénnější triumf v hlavním derby-trialu od rozdělení Československa, přičemž v posledních desetiletích platí, že pokud kůň zvítězí ve Velké červnové aspoň o 3 délky, prosadí se také v derby. Na druhou stanu všech šest držitelů double Velké červnová – České derby od roku 1993 bylo v předzkoušce o více jak 4 vteřiny rychlejší než Black Canyon. (jf)
Trenér Dalibor Török: Bývalý rovinový žokej, který jezdil do roku 2003. Mimo jiné vyhrál v roce 2002 s Poderosem St. Leger, trenérské praxi věnuje již osmnáctou sezónu. V posledních letech působil také jako expert v České televizi a spolupracoval s Václavem Lukou v Bošovicích. Od loňského listopadu vede ambiciózní dostihovou stáje Pegas ve Zhoři u Jihlavy, kde se věnuje rovinovým i překážkovým koním. Letos jeho svěřenci absolvovali 33 startů a pětkrát se naplno prosadili. Na svém kontě má osm vítězství v nejvyšší kategorii, dvě mohl oslavit v letošním roce. Polyanta vyhrála Deylův memoriál, test na Jarní cenu klisen, a Black Canyon, Velkou červnovou, test na derby. Na klasické vítězství zatím čeká.
„Práce zvládají všichni tři koně podle plánu, což je důležité a musím to zaklepat. Snažili jsme se u všech co nejlépe vyladit formu, každý trenér věří, že kůň stále bude moc jít nahoru. Black Canyon i Felix zvládli Velkou červnovou dobře, byl to přípravný dostih se vším, co k tomu patří, potom jsme jim dali ještě dvě větší práce. Noble Cliffsovi jsme dali po Velké jarní ceně trochu delší čas na odpočinek, protože první klasika pro něj byla jedním z vrcholů sezóny a druhým místem ji zvládl dobře, trochu otázkou byla vytrvalost, ale v práci ukázal, že s tím nebude problém. Jezdecké obsazení bylo jasné, Petr Foret je jedničkou a vybral si Black Canyona dlouho dopředu, na Noble Cliffse jsme chtěli jednoho žokeje na Velkou jarní cenu i derby, což se v případě Jacka Mitchella podařilo. Je to kvalitní jezdec a koně už zná, což je výhoda. Ve Velké červnové se mi líbilo, jak si spolu sedli Felix a Jan Rája. Honza je spokojen, že má solidního koně do derby a Felix by měl zůstat co nejdéle v klidu, což Honza splňuje. Všichni tři jsou dobrá šance, tak uvidíme, jak se jim povede. Velkému teplu musíme přizpůsobit dřívější transport.“ (bda)
Žokej Petr Foret: Osmadvacetiletý žokej, absolvoval první životní dostih před jedenácti lety v Kolesách. Od roku 2011 patří mezi špičku tuzemských žokejů a dokázal vyhrát už více než dvě stovky dostihů, v tuzemském jezdeckém šampionátu byl jednou druhý a dvakrát třetí. V letošním roce mu patří čtvrtá příčka se sedmi úspěchy. Na kontě už má 39 triumfů v dostizích nejvyšší kategorie. Z domácích klasických dostihů se mu podařilo vyhrát zatím dvakrát Oaks, v roce 2012 s podceňovanou Merlyp a v loňském roce se Sedmikraskou. Začínal u trenéra Tomáše Šatry ve Velké Chuchli, ale několik posledních sezón je stájovou jedničkou DS Pegas. V Českém derby bude startovat pošesté, zatím jsou jeho maximem tři čtvrtá místa. (bda)
Šance: Suverénním představením ve Velké červnové si upevnil pozici favorita. Sice v ní vyběhl slabší čas, ale jeho exteriér, projev i původ napovídají, že by mu rychlejší tempo překážet nemělo. Tolik klidu jako v posledních startech ovšem zřejmě nedostane. (jf)
Black Canyon vítězí ve Velké červnové ceně
SAŠA (GB)
trenér: Tomáš Váňa jezdec: Jan Verner stáj: Stáj Lascar-Váňa
sázkový kurz: 20:1 (Fortuna, Tipsport)
Původ: Otec Makfi je vítězem 2000 Guineas a další Gr.1 zásah vybojoval v Deauville, kde za sebou nechal výbornou Goldikovu. Aktuálně má na dráze třetí ročník tříletých, přičemž z jeho potomků nejvíce zazářil Make Believe, který rovněž startoval na distancích do míle a zvítězil ve dvojici Gr.1 dostihů. Ve druhé polovině rodokmenu nalezneme více vytrvalosti. Matka Sharp Relief totiž debutovala až jako tříletá, přičemž dvojici svých vítězství zaznamenala na distancích 2200 a 2800 metrů. Jediný starší polosourozenec Saši Calvinist zase začátkem října v Yorku zvítězil ve dvojkovém handicapu na 2800 metrů, na což handicaper reagoval navýšením jeho ratingu na solidních 90 liber. Calvinist je přitom synem Roman Holy Emperora, tedy statisticky ještě kratšího a ranějšího plemeníka než je Makfi. Do Česka byla Saša zakoupena za 5.000 guineí. (jf)
Kariéra: Dostihový křest absolvovala v Simsonově ceně. O loňském derby dnu zaujala silnou koncovkou, která nestačila pouze na vítězně rozběhaného Zocka. S ním se znovu utkala v Ceně Masise, v níž ho minula už v polovině cílové roviny a zvítězila s převahou 3 délek. Do Ceny zimní královny tak nastupovala v roli favoritky, ale v závěrečných metrech jí předstihla Hessoesse. Tento výsledek každopádně v jejích statistikách nenajdete, protože dostih byl kvůli neregulérnímu startu anulován. Letos se na dráze ukázala jen jednou, když v Jarní ceně klisen finišovala třetí. Tehdy měla oproti většině soupeřek nevýhodu absence startu v nohách a následné týdny naznačily, že kvalita dámské části klasického ročníku není špatná. V JCK druhá Polyanta totiž podala velmi dobrý výkon v Maisons-Laffitte a pátá Johanka nestačila v Ceně Nory Jeane pouze na Venillii. (jf)
Trenér Tomáš Váňa: Trenérské praxi se bývalý vynikající rovinový žokej věnuje už 22 let. Jeho svěřenci se prosazují spíše v rámcových kláních. Za svou kariéru posbíral již 164 rovinových úspěchů a 19 jich bylo v první kategorii. O jedničkové úspěchy se v posledních letech postarali především Lascar, Renny Storm, Aprilius a Aztek. Loni se do této společnosti zařadila také Saša, kterou trenér posílá do Českého derby. Také Tomáš Váňa připravuje koně nejen do rovinových, ale překážkových dostihů. Domovskou základnou je závodiště v Lysé nad Labem se svými skvělými podmínkami.
„Derby jsme zvolili z důvodu, že kobylka v posledních týdnech začala trochu žrát, přibrala a pracovala stabilně a v pohodě. V tréninku nám ukázala, že je vytrvalá, tak jsem si řekl, že derby je jednou za život, tak proč to nezkusit. Forma jí stoupá a nyní je v takové pohodě, v jaké ještě v letošním roce nebyla. Původně jsem uvažoval o Bauyržanu Murzabajevovi, domlouval jsem se i s Jardou Šafářem, ale než se vyjádřil Murzabajev, utekl mi Šafář. Když Wroblewski nepotřeboval Vernera, tak jsem po něm sáhl, jinak bych musel zavolat někoho z Německa. Musím se přiznat, že bude v neděli odpoledne hodně smutný, když kobylka nebude na tabuli. Myslím si, že má na takové umístění.“ (bda)
Žokej Jan Verner: Šestadvacetiletý žokej, který patřil k největším tuzemským talentům. První start absolvoval v dubnu 2008 ve Slušovicích, letos absolvuje desátou životní sezónu. Nejlepším žákovským jezdcem byl v letech 2008 a 2009. Od roku 2012 je příslušníkem tuzemské jezdecké špičky, v roce 2015 skončil na druhém místě v šampionátu. Zatím vyhrál 178 dostihů a 18 z nich bylo jedničkových. V letošním roce vyhrál na českých drahách osm klání a je druhý v šampionátu. V roce 2014 vyhrál Slovenské derby s Love Me. O rok později vyhrál Jarní cenu klisen v Česku i na Slovensku s Dumnonií a v roce 2016 vyhrál s Lagarem českou i slovenskou Velkou jarní. Ve vrcholu rovinové sezóny se Jan Verner představí popáté, poslední roky skončil na třetím místě (Tamarind Cove a Bonys). (bda)
Šance: Zatím šla maximálně na míli, ale projev i mateřská strana rodokmenu napovídají, že by si s metry navíc měla poradit. Letos se představila pouze v JCK, takže jí není lehké zařadit. Tříleté klisny se každopádně nejeví špatně a tabule je tak reálný cíl. (jf)
Saša finišuje třetí v Jarní ceně klisen
SILVER BALL (FR)
trenér: Arslangirej Šavujev jezdec: Radek Koplík stáj: Valentin Bukhtoyarov
sázkový kurz: 41:1 (Fortuna)
Původ: Otec Rio De La Plata získal Gr.1 vítězství už jako dvouletý, když se prosadil v Grand Criteriu. Na další zásahy na nejvyšší scéně si musel počkat tři roky, kdy se v Itálii prosadil na distancích 1600 a 2000 metrů, což byly hranice jeho distančního optima. Letos má na dráze první ročních tříletých, z něhož se dvojice koní dokázala prosadit na black-type scéně. Vytrvalost nalezneme na straně matky, kterou je Galileova dcera Bell Su River. Ta zvítězila ve Francii ve čtveřici dostihů na distancích 2300 až 2800 metrů, přičemž právě po triumfu na 2800 metrů se dostala na své handicapové maximum, kterým je známka 38 kg. Silver Ball je jejím prvním potomkem. (jf)
Kariéra: Ve dvou letech měl stejný program jako Black Canyon, za nímž ve Varech skončil třetí a v Pražském zimním favoritovi se ztrátou 22 délek pátý. Při letošní premiéře mezi nezvítězivšími na 1800 metrů byl hodně chtivý a dostih odvodil, přesto ho v závěru předstihl pouze Nagano Gold. O tři týdny později se s ním v obdobném dostihu žokej Jaromír Šafář tolik nepřetahoval, takže Silver Ball se už před lahovickým obloukem odpoutal od soupeřů a cílem procválal s impozantním náskokem 15 délek v čase 1:52, kterým jen o dvě sekundy zaostal za rekordem dráhy. Nutno ovšem dodat, že porazil slabší soupeře. Po tomto výkonu každoúádně nastupoval do Memoriálu dr. Frankenbergra v roli favorita, ale tu nepotvrdil čtvrtým místem. Ve Starohájském kritériu měl při vbíhání do závěrečného oblouku k dobru zhruba 5 délek, ovšem nakonec ho předstihla sedmička soupeřů. (jf)
Trenér Arslangirej Šavujev: Jedna z největších trenérských osobností na českém území v moderních dějinách. Již mohl oslavit čtyři triumfy v Českém derby, v roce 1998 po triumfu Temirkanova, o šest let později se prosadil Darsalam, v roce 2007 Medeo a loni Gontchar. V současné době připravuje patnáct svých svěřenců v Krabčicích nedaleko od Roudnice nad Labem. Je jediným trenérem, který dokázal připravit koně v českém tréninku na vítězství v nejprestižnějších evropských dostizích grupy 1. V roce 2005 vyhrál Darsalam a o osm let později Meandre. Oba vyhráli grupu 1 v Kolíně nad Rýnem. Statistika Jockey clubu České republiky říká, že připravil 161 vítězů a 83 se jich prosadilo na nejvyšší scéně. I tato statistka říká, že Šavujev dokáže své svěřence připravit na minutu přesně.
„Poslední práce šli v pohodě, snažíme se je připravovat jako na obyčejný dostih, žádné zmatky a nervozita. Větší šanci na úspěch má Stellar Speed. Silver Ball ten potřebuje chodit ze špice, ale žádného vodiče dělat nebude. My nepotřebujeme, aby dostih byl příliš rychlý. Po posledním startu v Maisons-Laffitte nám sám volal Fabrice Veron, že je to dobrý kůň, že by ho rád jezdil i v České derby, ale v pátek zavolal, že musí jezdit ve Švýcarsku. Já jsem zkusil volat Janáčkovi a Línkovi, ale ani jeden nemohl, tak nám agent našel tohoto žokeje. Gontchar to byl velmi flegmatický kůň, proti němu je Stellar Speed živější. Silver Ballovi nevyhovuje chodit s koňmi, to pak zvedá hlavu a je nesvůj.“ (bda)
Žokej Radek Koplík: Zkušený žokej, kterého na tuzemských drahách vídáme již jedenadvacátou sezónu. V letech 1999 a 2000 se stal žákovským šampionem. Zatím vyhrál 266 dostihů, z nichž 65 bylo v nejvyšší kategorii. Loni v říjnu vyhrál v sedle Subway Dancera grupu 3 na závodišti v Lyonu. V derby se zatím prosadil jednou, a to v roce 2006 na Slovensku s Normenem. Z českých klasických dostihů má na kontě pětatřicetiletý žokej Jarní cenu klisen (2002 – Larrimah), Velkou jarní cenu (2008 – Dick Morris) a dvakrát Oaks (2002 – Larrimah a 2013 – Saltanat). V Českém derby jsou jeho maximem dvě druhé místa (2006 a 2008), letos bude na startu podvanácté. (bda)
Šance: Na suverénní vítězství z dostihu pro nezvítězivší v kvalitnějších dostizích nenavázal, přičemž návrat na větší dráhu a další metry navíc jsou mínusy. Je tedy outsiderem a hlavním adeptem na roli vodiče. (jf)
Silver Ball vítězí o 15 délek mezi nezvítězivšími
Zatím nebyl přidán žádný komentář.