GEORGE BOOLE (IRE)
trenér: František Holčák jezdec: Róbert Šara stáj: AGA-Vlachovice
sázkový kurz: 20:1 (Tipsport)
Původ: Otec Art Connoisseur slavil největší úspěchy na distancích do 1200 metrů, když se mu dařilo především na mítinku Royal Ascot. Tam totiž jako dvouletý zvítězil v Gr.2 a o rok později ovládl Golden Jubilee Stakes. Ranost a rychlost většinou neschází ani jeho potomkům, z nichž na black-type vítězství dosáhl pouze Suzi's Connoisseur, který se jako dvouletý prosadil v listed v Baden-Badenu. Matka Valbonne dvouletou kariéru zakončila menším vítězstvím na 1400 metrů na all-weather dráze v Dundalku, ale poté absolvovala už jen jeden negativní start. George Boole je jejím druhým potomkem, když tím prvním je klisna Tanneron, jejíž rating se nikdy nedostal přes 60 liber a jediné vítězství získala na 1500 metrů. George Boole se do Česka stěhoval v únoru, kdy byl vydražen za 60.000 guineí. (jf)
Kariéra: Na irských drahách absolvoval sedmičku dostihů, přičemž v prvních třech toho mnoho nepředvedl. Od listopadu do konce ledna ale absolvoval čtveřici startů na all-weather dráze v Dundalku, v nichž neskončil hůře než druhý. Naplno se prosadil v prosinci na 1400 metrů, kdy od startu cválal blízko špice dostihu a v závěru zaútočil po bariéře. Za své výkony si vysloužil maximálně rating 80 liber, což napovídalo, že by ve středoevropském regionu mohl patřit ke špičce. To také potvrdil ve slovenské Velké jarní ceně, v níž jistě zvítězil. Do Starohájského kritéria tak odskakoval v roli favorita a na začátku cílové roviny to vypadalo, že znovu půjde po vítězství. Před distancí mu ale začaly docházet síly a musel se spokojit se čtvrtou příčkou. (jf)
Trenér František Holčák: Rekordman derby, připravil sedm držitelů modré stuhy. V posledním Československém derby v roce 1992 se prosadil Barbakan, o čtyři roky později na něj navázal Glowing, pokračovali Ray of Light, Tribal Instinct, Age of Jape, Kadyny a Mister Aviation před čtyřmi roky. Holčák se může pochlubit tím, že ze sedmi držitelů Trojkoruny připravil poslední tři, Glowinga, Tribal Insticta a Age of Japa. Už za svého života se stal legendou českého turfu, nepřipravuje pouze rovinové, ale i překážkové koně. První vítězství ve Velké pardubické slavil už v roce 1986 zásluhou Valencia, jeho jméno nese tréninková centrála ve Velkých Karlovicích do dnešních dní. Je jen málo jedničkových dostihů v Česku a na Slovensku, v jejichž listinách vítězů bychom nenašli svěřence Františka Holčáka. V roce 2015 připravil Autora k Vítězství v italském St. Legeru.
„Je to u nás jako u všech ostatních, jsme na tom výborně a jsme v pohodě. Ze Starohájského kritéria se vrátil s drobným šrámem, ale to ani nechci zmiňovat. Myslím si, že pro něj bude 2400 metrů maximum. Pokud přijde do pátého místa tak budeme šťastní, když to bude horší, nebudeme spokojení. Jezdce jsme nechali stejného jako předchozích dvou startech, nebyl důvod něco měnit. Opět nás čeká v neděli velké drama, stejně jako každý rok, ale takové je derby:“ (bda)
Žokej Róbert Šara: První z trojice slovenských žokejů na startu letošního Českého derby, který pochází z dostihové rodiny. Slovenským šampiónem se stal v roce 2012. Během své kariéry vyhrál 161 dostihů. Vyhrál Maďarské derby 2014 s Kilwordem, v Maďarsku také dvakrát vyhrál Jarní cenu klisen a ve své domovině vyhrál dvakrát Velkou jarní cenu. Letos se prosadil se svým „parťákem“ do Českého derby, George Boolem. V Českém derby bude startovat poprvé v kariéře. (bda)
Šance: Dobrou třídu ukázal na all-weather dráze v Dundalku i při středoevropské premiéře ve slovenské Velké jarní ceně. Starohájské kritérium ale potvrdilo to, co napovídá jeho původ, tedy že delší distance pro něj nebudou to pravé. (jf)
George Boole vítězí ve slovenské Velké jarní ceně
FIGHTING LIPS (IRE)
trenér: Pavel Tůma jezdec: Jakub Pavlíček stáj: Dr.Charvát
sázkový kurz: 20:1 (Fortuna)
Původ: Otec Mamool dvojici svých Gr.1 vítězství získal v německých komparačních vrcholech na 2400 metrů, konkrétně v Grosser Preis von Baden a Preis von Europa, ale v Anglii vybojoval grupová vítězství i na distancích 2800 a 3200 metrů. Na vytrvaleckých distancích se prosazují také jeho potomci, z nichž nejlepším je Gr.2 vítěz a třetí z Melbourne Cupu Lucas Cranach. Spoustu vytrvalosti má Fighting Lips také ve druhé polovině rodokmenu. Matka Fair Dream sice získala dvojici listed umístění na distancích 1600 a 1800 metrů, ale její nejúspěšnější potomek a pravý brat Fighting Lipse Fair Boss skončil druhý v Deutsches St Legeru. Do Česka byl Fighting Lips vydražen jako roček za 55.000 euro. (jf)
Kariéra: Dostihový křest absolvoval v Bratislavě, kde sice skončil až devátý, ale na vítězného Monte Gelata ztrácel necelé 4 délky. Lépe si vedl při druhém loňském startu ve Slušovicích. Na distanci 1800 metrů totiž volil taktiku start-cíl a sahal po vítězství, které mu v posledních metrech sebrat Stuke. Přívlastku nezvítězivší se tak zbavil teprve zkraje letošní sezóny, když na derby distanci porazil solidního Argana. S kvalitnější konkurencí se utkal na distanci 2000 metrů ve Varech. Tam nestačil pouze na bojující duo Black Canyon – Nagano Gold, za nimiž zaostal o 4 délky. Jako majiteli spíše supervytrvaleckého původu mu přitom nesedlo pomalé tempo, v němž se odběhla také Velká červnová cena. V ní i jeho chtivost napovídala, že by potřeboval rychlejší průběh, přesto čtvrtým místem ukázal další progres. (jf)
Trenér Pavel Tůma: Jedenáct let se věnuje trenérské praxi Pavel Tůma, bývalý překážkový jezdec. Svoji tréninkovou základnu má v severomoravské obci Dvorce. Svoji pozornost dělí mezi rovinové a překážkové dostihy. Zatím připravil 61 rovinových vítězů a 23 se dokázalo prosadit v první kategorii a výše. Tuzemské klasické úspěchy má na kontě dva. V roce 2008 vyhrál Urodos St. Leger a v roce 2015 Dumnonia Jarní cenu klisen. Velké jméno udělal trenérovi excelentní super vytrvalec Trip To Rhodos, který se třikrát představil v grupě 1 na 4000 metrů, Prix du Cadran, a vyhrál několik listed dostihů v Itálii a Německu.
„Nakonec běhají všichni tři, uvažoval jsem o tom, že by běhali jenom dva, ale nakonec jsme se se šéfem rozhodli, že poběží všichni, handicap na to mají. Jsem rád, že jsem na Dominiqua sehnal Jaroslav Línka, je to silový jezdec, kterého právě Dominique potřebuje. Je to takový machr, ale dostihy daleko hůře snáší než Fighting Lips. Myslím si, že tento bude ještě lepší na podzim, ale nesmím ho zničit. Bude ho jezdit Kuba Pavlíček, který u nás pracuje a zná ho. Na Josepha mi několikrát volal Jirka Palík, že ho chce jezdit, měl i jiné nabídky. Myslím, že s ním má velké očekávání, a tak se bojím, aby mě po dostihu nezbil, když to dobře nedopadne. Joseph se v práci nikdy nepřetrhne a nic nepředvede, ale v dostihu mě vždy mile překvapil. V paddocku a při přehlídce bude machrovat, ale v dostihu ho může jezdit, kdo chce. Věřím, že se tam všichni mohou někde zamotat od pátého do sedmého místa. S vytrvalostí by neměl být problém, šéf říká, že dokážu připravit koně na čtyři kilometry, měli by to dokola ucválat. Budeme chtít vyrazit brzy, abychom se vyhnuli horkému počasí.“ (bda)
Žokej Jakub Pavlíček: Sedmnáct let se věnuje jezdeckému řemeslu nenápadný žokej Jakub Pavlíček. Ve 32 letech má na kontě 110 vítězství, z toho je přesná desetina v nejvyšší kategorii. Vyhrál český St. Leger 2008 s Urodosem, o dva roky později slovenský St. Leger s Ulanem. V letech 2008 a 2009 vyhrál Červnový pohár na 2400 metrů pro tříleté (poslední předzkoušku před derby), nejprve byl v sedle Urodose, který v derby finišoval pátý a o rok později byl v sedle Age of Japa. V derby byl v roce 2010 druhý a v roce 2012 si o příčku pohoršil. Čeká ho teprve pátý start v rovinovém vrcholu sezóny. Kromě českých a slovenských drah se také představuje v Maďarsku. Sám je také chovatelem, V Simsonově ceně se představí jím odchovaný Kissi Boy. (bda)
Šance: Postupně jde nahoru, přestože poslední dva starty absolvoval ve falešně rozběhnutých dostizích, což hrálo proti němu. V původu má totiž spoustu vytrvalosti a při očekávaném poctivém tempu by měl předvést výraznější progres. (jf)
Fighting Lips při dubnovém vítězství
NOBLE CLIFFS (FR)
trenér: Dalibor Török jezdec: Jack Mitchell stáj: DS Pegas
sázkový kurz: 10:1 (Tipsport)
Původ: Otec Canford Cliffs zaznamenal na ostrovech sérii pěti Gr.1 vítězství na mílové distanci, kterou až v červenci 2011 utnul famózní Frankel. Loni měl na dráze první tříleté, mezi nimiž sice nalezneme čtveřici grupových vítězů na distancích do 1400 metrů, přesto mírně zůstali za očekáváním. Matka Noble Ginger získala Gr.3 umístění na 2100 metrů v Saint-Cloud a ještě delší distance preferuje její nejúspěšnější potomek Noble Raven, přestože je Raven’s Passe, který nikdy nestartoval nad 2000 metrů. Nejlepší výkon podal Noble Raven v tříkilometrovém listed v Deauville, v němž obsadil 5 délek od vítěze vzdálené čtvrté místo. Noble Cliffs stál jako roček 40.000 euro. (jf)
Kariéra: Po nevýrazném francouzském debutu zamířil do chuchelského dostihu pro nezvítězivší, v němž takřka stylem start-cíl zvítězil lehce o 5 délek. Tímto výkonem zaujal natolik, že do Ceny zimního favorita odskakoval s nejnižším kurzem, ale v ní volil příliš defenzivní taktiku a po zatočení do cílové roviny bylo znát, že žádným velkým zrychlením nedisponuje. Přesto získal aspoň pátou příčku. Letos vedly jeho kroky nejprve do Compiegne, kde si počínal aktivně, ale nakonec skončil osmý necelých 9 délek od vítěze. Jednalo se ovšem o kvalitní dostih, jehož vítěz Trais Fluors už zvítězil v Gr.3 a vlastní francouzský handicap 48,5 kg. Naposled se Noble Cliffs představil před šesti týdny ve Velké jarní ceně, v níž při točení do cílové roviny převzal vedení a chytit ho dokázal pouze Sir Sun. (jf)
Trenér Dalibor Török: Bývalý rovinový žokej, který jezdil do roku 2003. Mimo jiné vyhrál v roce 2002 s Poderosem St. Leger, trenérské praxi věnuje již osmnáctou sezónu. V posledních letech působil také jako expert v České televizi a spolupracoval s Václavem Lukou v Bošovicích. Od loňského listopadu vede ambiciózní dostihovou stáje Pegas ve Zhoři u Jihlavy, kde se věnuje rovinovým i překážkovým koním. Letos jeho svěřenci absolvovali 33 startů a pětkrát se naplno prosadili. Na svém kontě má osm vítězství v nejvyšší kategorii, dvě mohl oslavit v letošním roce. Polyanta vyhrála Deylův memoriál, test na Jarní cenu klisen, a Black Canyon, Velkou červnovou, test na derby. Na klasické vítězství zatím čeká.
„Práce zvládají všichni tři koně podle plánu, což je důležité a musím to zaklepat. Snažili jsme se u všech co nejlépe vyladit formu, každý trenér věří, že kůň stále bude moc jít nahoru. Black Canyon i Felix zvládli Velkou červnovou dobře, byl to přípravný dostih se vším, co k tomu patří, potom jsme jim dali ještě dvě větší práce. Noble Cliffsovi jsme dali po Velké jarní ceně trochu delší čas na odpočinek, protože první klasika pro něj byla jedním z vrcholů sezóny a druhým místem ji zvládl dobře, trochu otázkou byla vytrvalost, ale v práci ukázal, že s tím nebude problém. Jezdecké obsazení bylo jasné, Petr Foret je jedničkou a vybral si Black Canyona dlouho dopředu, na Noble Cliffse jsme chtěli jednoho žokeje na Velkou jarní cenu i derby, což se v případě Jacka Mitchella podařilo. Je to kvalitní jezdec a koně už zná, což je výhoda. Ve Velké červnové se mi líbilo, jak si spolu sedli Felix a Jan Rája. Honza je spokojen, že má solidního koně do derby a Felix by měl zůstat co nejdéle v klidu, což Honza splňuje. Všichni tři jsou dobrá šance, tak uvidíme, jak se jim povede. Velkému teplu musíme přizpůsobit dřívější transport.“ (bda)
Žokej Jack Mitchell: Devětadvacetiletý rodák z Epsomu, místa konání anglického Derby. Na dostihových drahách se představuje třináctou sezónu a zatím má na kontě 269 vítězství. Nejlepší sezónu měl v roce 2010, kdy vyhrál padesátkrát, v letech 2012 až 2014 se mu příliš nedařilo, ale poslední tři sezóny už jsou opět lepší. Grupové dostihy (gr. 3) vyhrál v Anglii a Německu. Poslední výhru si připsal ve čtvrtek v Chelmsfordu, v pátek se jednou představí v Ascotu, v sobotu dvakrát ve skotském Ayru a v neděli ve Velké Chuchli. V České republice startoval jednou, a to v letošní Velké jarní ceně, kde skončil druhý s Noble Cliffsem. Na startu Českého derby bude poprvé v kariéře. (bda)
Šance: Třídu ukázal druhou příčkou ve VJC a od té doby se na dráze neukázal. Mateřská strana rodokmenu ho nedovoluje opomíjet ani na této distanci, ale jako tempař to nebude mít jednoduché a do užšího okruhu favoritů nepatří. (jf)
Noble Cliffs při loňském chuchelském vítězství
NAGANO GOLD (GB)
trenér: Grzegorz Wroblewski jezdec: Bauyrzhan Murzabayev stáj: Syndikát V3J
sázkový kurz: 7:1 (Fortuna)
Původ: Otec Sixties Icon většinu ze svých šesti grupových vítězství získal na 2400 metrů, ale jeho největším úspěchem je vítězství v supervytrvaleckém St Legeru. V roce 2012 tak překvapily dobré výsledky jeho prvního ročníku dvouletých. Většina jeho potomků nicméně našla optimum na vytrvaleckých distancích, když nejúspěšnějším z nich je ve dvou jihoamerických Gr.1 dostizích na 2400 metrů vítězný Sicties Song. Matkou Nagano Golda je Monsunova dcera Never Enough. Ta se na dráze neukázala. Z osmičky jejích potomků toho nejvíce ukázal Singspielův syn Jamr, který v Abu Dabi zvítězil v Gr.3 na 2200 metrů a své kvality dokazoval i na Dubai Carnivalu. Nagano Gold byl zakoupen už jako odstávče za 3.500 guineí. (jf)
Kariéra: Po vítězství sahal už při debutu, ale jeho koncovce o hlavu odolal Gold Evasive, který své kvality potvrdil stříbrem v Gerschově memoriálu. Tomu se zúčastnil také Nagano Gold, ale v jeho úvodu byl příliš chtivý a musel se spokojit se sedmou příčkou. Před klasickou sezónou se přestěhoval od trenéra Allana Petrlíka ke Grzegorzi Wroblewskému a v prvním letošním dostihu zvítězil, když se v závěru lehce prohnal kolem Silver Balla. Po vítězství sahal i následně ve Varech, kde ale ve sprinterském závěru (poslední čtyřstovka za 21,34 sekundy) o krátkou hlavu prohrál s o 4 kg více naloženým Black Canyonem. O dva týdny později v Chuchli ovšem žádné drama nepřipustil. Dostih na 2400 metrů totiž v solidním tempu odvodil a v jeho závěru se vzdálil druhému Aeneasovi o propastných 15 délek. (jf)
Trenér Grzegorz Witold Wroblewski: Zkušený polský trenér světoběžník. Trenérské praxi se věnoval nejen doma v Polsku, ale také například ve Švédsku či Spojených arabských emirátech. V Česku působí nepřetržitě devátou sezónu a patří k tuzemské špičce nejen na rovinách, ale i v překážkových kláních. V současné době působí na Statku Jezerka nedaleko Nechranické přehrady v severních Čechách. V letošním roce se Wroblewského svěřenci prosadili v deseti českých rovinových dostizích, a tak mu patří první místo v rovinovém šampionátu. Do povědomí veřejnosti vstoupil Wroblewski především trojicí triumfů Orphee des Blins ve Velké pardubické v letech 2012 až 2014. Jím připravovaná Rabbit Zamindar vyhrála v roce 2009 Oaks a v roce 2015 slavil triumf v St. Legeru zásluhou Sanoka. I vypjatou atmosféru dokáže odlehčit vtípkem.
„Po dostizích v neděli v Karlových Varech probíhala práce mých derby-koní a výsledek mi ukázal, že Palazzo Corsini, který nepodal ve Velké červnové ceně dobrý výkon, už je opět ve formě a může pomýšlet na start v derby. Velkou červnovou musel jít i se zdravotním handicapem, protože potřeboval handicap, aby se dostal do dostihu. V pondělí v 10:45 se na něj usmálo štěstí při losování a já jsem v tu chvíli začal shánět žokeje. Nikdo nebyl volný, jen Martin Laube, tak jsem ho posadil. V Polsku jsem vyhrál derby i s učedníkem, který měl zatím jen jeden vyhraný dostih, derby je dostih o štěstí. Oba koně, které posílám do dostihu, jsou jiní. Palazzo Corsini je opatrný a potřebuje se zahřát, než jde na dráhu, naopak Nagano Gold je takový ostrý typ koně a velký bojovník. V Karlových Varech ukázal svou třídu, kdy velmi těsně prohrál s Black Canyonem, potom suverénně vyhrál menší dostih. Murzabajeva jsem měl domluveného na všechny své koně, tak je jasné, že pojede Nagano Golda.“ (bda)
Žokej Bauyržan Murzabajev: Kazašská jezdecká kometa. Dvanáct vítězství vybojoval v domácích dostizích, ale v Česku se poprvé představil v dostihu 20. května 2012. Po pěti letech je to trojnásobný český žokej šampión (2013 až 2015), loni skončil těsně druhý. Letos v zimě se mu naskytla příležitost trvale působit v Německu a šanci opět chytil za pačesy. Zatím je v tamním šampionátu na devátém místě se 17 úspěchy z 89 startů. Celkem má kontě 223 vítězství, mezi nimi najdeme i tři klasická. V roce 2015 Velká jarní cena s Aldarem, v témže roce Oaks s Amgou River a loni vyhrál derby s Gontcharem. Před příjezdem do Prahy čekají Murzabajeva čtyři starty v sobotu v Magdeburku. Na start Českého derby se postaví popáté v kariéře. (bda)
Šance: Ve Varech ho sice Black Canyon porazil navzdory čtyřkilové nevýhodě, ale tento výsledek zkresluje falešné tempo. Svou vytrvalost následně potvrdil start-cíl vítězstvím na 2400 metrů, když utekl druhému Aeneasovi o 15 délek. Má tedy nejvyšší ambice. (jf)
Nagano Gold vítězí o 15 délek před Aeneasem
Wwfpdj
5.3.2024, 23:12