DOMINIQUE (FR)
trenér: Pavel Tůma jezdec: Jaroslav Línek stáj: Dr.Charvát
sázkový kurz: 22:1 (Fortuna)
Původ: Otec Motivator na dráze především zvítězil v Epsom Derby. Jako plemeník přes dobrou příležitost dal „pouze“ dva Gr.1 vítěze, ovšem jedním z nich je výtečná Treve – tedy dvojnásobná hrdinka Prix de l’Arc de Triomphe. Matka Dentelle běhala na francouzských drahách. Jejím tamním handicapovým maximem je známka 35,5 kg, kterou získala už ve dvou letech a poté šla postupně dolů. Výrazněji se prosadila v chovu. Dala totiž trojice black-type potomků včetně nám dobře známých My Old Husbanda, který zvítězil ve trojici listed dostihů na 2400 metrů, a dvojnásobné klasické vítězky Dumnonie. Pořizovací cena ročního Dominiqua byla 40.000 euro. (jf)
Kariéra: Navzdory „zelenému“ projevu se přívlastku nezvítězivší zbavil už při debutu, který absolvoval koncem června v Bratislavě. Další start absolvoval až o tři měsíce později v Gerschově memoriálu, v němž se čtvrtým místem zařadil mezi elitu ročníku. Další progres ukázal v Ceně zimního favorita. V juniorském vrcholu totiž sahal po vítězství, ale i protože se trochu kroutil, tak ho o hlavu předstihl finišující Zock. Aktuální sezónu zahájil až ve Velké jarní ceně. Oproti většině soupeřů tak měl nevýhodu startu v nohách, takže i když se od něj čekalo více než sedmé místo, pouze čtyřdélková ztráta na vítěze vypovídala o solidním výkonu. Ve Velké červnové ceně ale přišlo místo očekávaného progresu zklamání, když stačil pouze na šesté místo. (jf)
Trenér Pavel Tůma: Jedenáct let se věnuje trenérské praxi Pavel Tůma, bývalý překážkový jezdec. Svoji tréninkovou základnu má v severomoravské obci Dvorce. Svoji pozornost dělí mezi rovinové a překážkové dostihy. Zatím připravil 61 rovinových vítězů a 23 se dokázalo prosadit v první kategorii a výše. Tuzemské klasické úspěchy má na kontě dva. V roce 2008 vyhrál Urodos St. Leger a v roce 2015 Dumnonia Jarní cenu klisen. Velké jméno udělal trenérovi excelentní super vytrvalec Trip To Rhodos, který se třikrát představil v grupě 1 na 4000 metrů, Prix du Cadran, a vyhrál několik listed dostihů v Itálii a Německu.
„Nakonec běhají všichni tři, uvažoval jsem o tom, že by běhali jenom dva, ale nakonec jsme se se šéfem rozhodli, že poběží všichni, handicap na to mají. Jsem rád, že jsem na Dominiqua sehnal Jaroslav Línka, je to silový jezdec, kterého právě Dominique potřebuje. Je to takový machr, ale dostihy daleko hůře snáší než Fighting Lips. Myslím si, že tento bude ještě lepší na podzim, ale nesmím ho zničit. Bude ho jezdit Kuba Pavlíček, který u nás pracuje a zná ho. Na Josepha mi několikrát volal Jirka Palík, že ho chce jezdit, měl i jiné nabídky. Myslím, že s ním má velké očekávání, a tak se bojím, aby mě po dostihu nezbil, když to dobře nedopadne. Joseph se v práci nikdy nepřetrhne a nic nepředvede, ale v dostihu mě vždy mile překvapil. V paddocku a při přehlídce bude machrovat, ale v dostihu ho může jezdit, kdo chce. Věřím, že se tam všichni mohou někde zamotat od pátého do sedmého místa. S vytrvalostí by neměl být problém, šéf říká, že dokážu připravit koně na čtyři kilometry, měli by to dokola ucválat. Budeme chtít vyrazit brzy, abychom se vyhnuli horkému počasí.“ (bda)
Žokej Jaroslav Línek: Druhý ze slovenských jezdců na startu vrcholu sezóny. Čtyřicetiletý žokej má v letošním roce také trenérskou licenci. Slovenským žokejem-šampionem na rovině se stal v letech 2002, 2009, 2011 a 2016), třikrát se stal i překážkovým šampionem (2000, 2003 a 2005). Za svou kariéru vyhrál více než 370 rovinových dostihů. Více než sto v nejvyšší kategorii. Celkem čtyřikrát vyhrál Maďarské derby (2004 – King’s Honor, 2006 – Thunder Groom, 2013 – Mayday a 2015 – Quelindo), ale derby v rodné zemi mu zatím ve sbírce chybí. V Česku, na Slovensku a v Maďarsku vyhrál dalších šestnáct klasických dostihů. Na startu Českého derby budu podeváté a zatím čtyřikrát se dokázal umístit. (bda)
Šance: V Ceně zimního favorita mu jen těsně uniklo vítězství, přičemž jeho projev i původ napovídali, že půjde ještě nahoru. Jeho letošní výsledky jsou ovšem zklamáním, takže moc důvěry nebudí. (jf)
Šesté místo Dominiqua ve Velké červnové ceně
SIR SUN (FR)
trenér: Luboš Urbánek jezdec: Jiří Chaloupka stáj: Lokotrans
sázkový kurz: 8,5:1 (Tipsport)
Původ: Otec Power měl hodně ranosti i rychlosti, když jako dvouletý zvítězil na červnovém mítinku Royal Ascot v Gr.2. Premiérové Gr.1 vítězství získal o tři měsíce později a své kvality potvrdil i v klasické sezóně, když triumfoval v Irish 2000 Guineas. Poté ovšem v roli favorita vyhořel v St James‘s Palace Stakes, čímž jeho kariéra skončila. Letos má na dráze první tříleté. Na evropských drahách zvítězila v grupovém dostihu dvojice jeho potomků, ale oba na tento úspěch dosáhli už jako dvouletí a letos se jim tolik nedaří. Matka Summer Stage nestartovala. Starší polosourozenci Sir Suna sice mnoho třídy neukázali, ale vytrvalost jim neschází. Zvítězit dokázali dva z nich, když Summer Quality se prosadila v Deauville na 2500 metrů a Summer Star ovládla dva dvoumílové bumpery. (jf)
Kariéra: Dostihový křest absolvoval koncem července v Karlových Varech, kde mezi nezvítězivšími na 1200 metrů uzavřel tabuli. O tři týdny později absolvoval na stejné dráze o 400 metrů delší dostih, v němž narazil na kvalitní soupeře, z nichž ho rozdílem krku dokázala porazit pouze druhá z JCK Polyanta. Před Gerchovým memoriálem mu přesto nebyla věnována větší pozornost, ale zásluhou úderné koncovky dokázal zvítězit. Své kvality potvrdil v mostecké Ceně zimního favorita, v níž mu porážku z „Geršáku“ sice vrátili Zock a Dominique, ale ztrácel na ně pouze půl délky. Jediný letošní start absolvoval ve Velké jarní ceně, a i když stejně jako v Gerschově memoriálu odskakoval ve dvojciferném kurzu, znovu na jeho závěr žádný ze soupeřů nenašel odpověď a udržel tak chuchelskou neporazitelnost. (jf)
Trenér Luboš Urbánek: Jedenáctou sezónu se věnuje trenérskému řemeslu Luboš Urbánek, ale kromě prvních dvou (2007 a 2008) a posledních dvou let (2016 a 2017) to bylo spíše symbolicky. Od roku 2016 připravuje koně pro stáj Lokotrans v moderním středisku v Újezdě u Boskovic. Zatím má na svém kontě 18 rovinových a dvě překážková vítězství. Tři rovinová vítězství nasbíral v jedničkových dostizích a dvě zásluhou Sir Suna, loni Gerschův memoriál a letos Velká jarní cena. Klasické vítězství mohl Urbánek zatím oslavit jedno, a to právě zásluhou Sir Suna letos druhou květnovou neděli. Poprvé bývalý překážkový jezdec připravuje koně do vrchol rovinové sezóny.
„Příprava Sir Suna od Velké jarní ceny proběhla podle plánu, vše, co jsme si naplánovali, to odpracoval a řekl bych, že je na tom stejně jako před Velkou jarní, je v pohodě a veselý, tak uvidíme, na co to bude stačit. S vytrvalostí by neměl být problém. Z mateřské strany trochu, ale podle práce by s tím problém neměl být. S Jirkou Chaloupkou jsme dohodnuti od začátku sezóny, samozřejmě, že kdyby chtěl jezdit někoho lepšího, měl možnost, ale spolupráce funguje, tak nebylo co řešit. Samozřejmě chceme zvítězit jako každý, navíc letos může uspět skoro kdokoliv ze startovního pole. Já budu spokojen, když budeme do pátého místa a kůň se vrátí zdravý.“ (bda)
Žokej Jiří Chaloupka: Od neděle 18. června letošního roku je teprve osmým žokejem s českým pasem, kterému se podařilo vyhrát 400 rovinových dostihů, sedmdesát z nich bylo v nejvyšší kategorii. Pochází z dostihové roviny, jeho otec i strýc vyhráli Velkou pardubickou, ale on sám se věnuje rovinám. Letos ho vídáme na dráze již 23. sezónu. Čtyřikrát vyhrál Velkou jarní cenu (2007 – Lord Silvano, 2013 – Talar, 2014 – Simply Ozzy a 2017 – Sir Sun), dvakrát derby (2012 – Kadyny a 2014 – Cheeky Chappie) a dvakrát také St. Leger (1997 – Librilla a 2014 – Cheeky Chappie). V roce 2014 se mu podařilo vyhrát všechny dostihy Trojkoruny s dvojicí různých koní. Již několik let se také věnuje tréninku. Na startu Českého derby bude letos pošestnácté, a tím je nejvíce startujícím žokejem v dostihu. (bda)
Šance: Podobně jako Noble Cliffs od VJC nestartoval a také jemu dává mateřská strana rodokmenu naději, že by i tady mohl být ve hře. Šance na úspěch jeho koncovky by posilovalo falešné tempo, ale to není pravděpodobné. (jf)
Sir Sun vítězí ve Velké jarní ceně
IRWIN FORGE (FR)
trenér: Radek Holčák jezdec: Zdenko Šmida stáj: UTRIN
sázkový kurz: 35:1 (Tipsport)
Původ: Otec Fuisse slavil úspěchy především na míli a ve čtyřech letech dosáhl na Gr.1 vítězství, když se prosadil v Prix du Moulin de Longchamp. Aktuální má na dráze třetí ročních tříletých a jeho jediným black-type vítězem High Aplha. Ten loni jako dvouletý zvítězil v mílovém listed v Deauville, ale letos ve dvou startech vyhořel. Matka Irish Queen startovala na středoevropských drahách a dařilo se jí především v Bratislavě, kde skončila třetí v Ceně trojročných kobýl a čtvrtá v Ceně Arvy. Na delších distancích se neprosadila. Jejím prvním potomkem je klisna Ilissa Desert, jejímž maximem je druhé místo ve čtyřkovém handicapu na 1200 metrů. Irwin Forge sice vlastní francouzský sufix, ale je vlastním odchovancem svého majitele. (jf)
Kariéra: O pozornost si řekl už čtvrtým místem ve Slušovicích. Tam totiž krátce po startu nabral výraznou ztrátu a ukázal dobrou koncovku. Od té doby startoval výhradně v Bratislavě, kde se začátkem října zbavil přívlastku nezvítězivší a přemožitele nenašel ani ve dvojce na 1700 metrů. V ní se prosadil stylem start-cíl o bezmála 3 délky, a protože na jeho štítě skončili kvalitní soupeři, byl vyhlášen Nejlepším dvouletým hřebcem na Slovensku. Přemožitele nenašel ani v trialu na slovenskou Velkou jarní cenu a v samotné klasice skončil třetí 2 a ¼ délky za vítězným George Boolem. Méně se mu dařilo ve Starohájském kritériu, v němž se nedostal přes devátou příčku, na čemž měl podíl i nárůst distance o 300 metrů. Po tomto dostihu změnil trenéra, ale jen v rámci Velkých Karlovic. Od Františka Holčáka se totiž přesunul k jeho synovi Radkovi. (jf)
Trenér Radek Holčák: Syn rekordmana derby, který připravuje koně několik kilometrů od centrály svého otce. Také už připravil vítěze Českého derby, a to Cheeky Chappieho v roce 2014. Během dvaceti let své kariéry se spíše věnuje překážkovým dostihům, ale daří se mu i na rovině, kde jeho svěřenci vyhráli dvanáct dostihů nejvyšší kategorie. Na rovinách mu dělají v posledních letech velké jméno především již zmiňovaný Cheeky Chappie, Always on Sunday nebo loni na podzim koupený Intisari, který vyhrál před třemi týdny Velkou cenu Slovenska. Na překážkách patří Radek Holčák mezi trojici nejúspěšnějších trenérů v posledních pěti letech společně s Josefem Váňou a Čestmírem Olehlou. Jeho svěřenci se prosazují nejen na tuzemských drahách, ale také v Itálii. Vítězství ve Velké pardubické oslavil jednou, v roce 2002 se prosadil jím připravovaný Maskul.
„Čeká nás derby, koňský svátek, na ten bychom se měli všichni těšit a já se těším. Kus stresu je tam taky, ale nemám pochybnosti o tom, že bychom koníkovi nevěnovali maximální pozornost a péči. Je sport a jedni budou veselejší a druzí smutnější. Já nepochybuji o tom, že je to dobrý kůň, ale potřebuje víc času. Já budu spokojen, když mu dostih sedne a nebudeme se muset za něj stydět. V posledním startu už neměl takový šmrnc jako před tím, a tak budu spokojen, když ho bude dostih bavit, bude bojovat a nechá tam kus srdíčka. Někdy potěší blízké a vybojované sedmé místo, jindy jsem smutný z dalekého čtvrtého místa. Změnili jsme jezdce, ale není to nic proti Martinu Laubemu, ale chtěli jsme zkusit více zkušenosti, to je jediný důvod.“ (bda)
Žokej Zdenko Šmida: Třiačtyřicetiletý žokej je společně s Jaroslavem Linkem synonymem pro slovenské rovinové žokeje. Již šestkrát se stal šampionem ve své domovině. Na svém kontě má 360 vítězství, z nichž se téměř stovka zrodila v nejvyšší kategorii. Také on vyhrál derby v Maďarsku, v sedle bělky Shamal Sally v roce 2010. Se stejnou klisnou vyhrál také české Oaks 2010 na mosteckém hipodromu. Klasické triumfy sbírá také doma a v Rakousku. Již šestkrát se v Českém derby představil a jeho maximem jsou druhé místo z roku 2012 a třetí příčka z roku 2009. (bda)
Šance: Zatím startoval pouze na menších drahách, když se mu dařilo především v Bratislavě. Navíc má kratší původ, a že tohle na pro něj bude příliš dlouhé, napovídá i negativní forma ze Starohájského kritéria. (jf)
Irwin Forge vítězí v Ceně trojročných žrebcov
ZOCK (FR)
trenér: Helena Blažková jezdec: Jaromír Šafář stáj: Joly
sázkový kurz: 20:1 (Fortuna)
Původ: Otec Rock Of Gibraltar byl výborným mílařem, když zaznamenal sérii sedmi Gr.1 vítězství, kterou ukončilo až druhé místo v Breeders‘ Cup Mile. V chovu ale zůstal trochu za vysokými očekáváními, o čemž svědčí i vývoj jeho připouštěcího poplatku. V roce 2004 totiž připouštěl za 65.000 euro a letos už „jen“ za 9.000 euro. Přesto mezi jeho potomky najdeme 67 grupových vítězů, z nichž většina našla optimum okolo míle, ale dal i řadu delších koní. Matka Zanet běhala ve Francii, kde získala třetí místo v listed na 1800 metrů a handicap 42,5 kg. Na solidní známku dosáhla i pravá sestra Zocka Zenat, když za dvě juniorská vítězství obdržela 39,5 kg. Od té doby se ale na dráze neukázala. Zock byl jako roček vydražen za 30.000 euro. (jf)
Kariéra: Debut absolvoval hned v prvním českém dostihu pro dvouleté, v němž se zbavil přívlastku nezvítězivší. Dalších pět loňských startů tak absolvoval proti kvalitnějším soupeřům, přesto v nich neupadl z pomyslných stupňů vítězů. Triumfovat dokázal ještě v Simsonově ceně a především v Ceně zimního favorita, díky čemuž byl zvolen Nejlepším dvouletým hřebcem. Vysoké kvality potvrzuje také v aktuální sezóně. V Memoriálu prof. Václava Michala totiž prohrál pouze o krk, když ho porazil o 1,5 kg méně zatížený Mamadysh. Do Velké jarní ceny odskakoval v pozici favorita, kterou sice neplnil, ale ani bronz nelze označit za zklamání. Na horším než třetím místě tak poprvé skončil až ve Velké červnové ceně, v níž uzavřel tabuli. Sice nosil o 1,5 kg více než soupeři, přesto podal slabší výkon, než jaké předváděl na kratších distancích. (jf)
Trenérka Helena Blažková: Osmou sezónu připravuje v Lysé nad Labem své svěřence Helena Blažková, v minulosti také rovinová jezdkyně, která obsadila druhé místo v Českém derby s College Classicem. Zatím dokázala připravit 39 vítězů a šest triumfů bylo v první kategorii. O zatím poslední se loni v říjnu postaral v Ceně zimního favorita Zock. O tři jedničková vítězství se zasloužil Lysyan, zatím nejúspěšnější ze svěřenců Heleny Blažkové. Druhou hvězdou stáje byl Prince Orpen.
„Zock je v pořádku a já se na derby těším. V posledním týdnu Zock už jenom relaxuje. Včera byla úmorná vedra, dnes ráno zase dráha hodně napršená, ale všechno se zvládlo. Dostih je hodně otevřený, letos je to velmi silný ročník, a tak budu šťastná s umístěním do pátého místa. Samozřejmě chci vyhrát, ale stojím nohama na zemi. Klasický vytrvalec to není, a tak uvidíme za dva dny, jak to bude. Kupodivu sehnat jezdce nebylo příliš náročný. Věděla jsem, že Milan Zatloukal nebude, to bylo jasné dlouho dopředu, chtěla jsem Jaro Línka, nakonec si o něj řekl Jarda Šafář, který s ním vyhrál, byl si na něj sednout, tak půjdou spolu.“ (bda)
Žokej Jaromír Šafář: Také Jaromír Šafář pochází z dostihové rodiny, jeho otec byl překážkovým jezdcem. Jaromír se v dostihových sedlech představuje sedmnáctým rokem a v letech 2011 a 2012 se stal v tuzemsku rovinovým šampionem. V letošním roce se prosadil třináctkrát a je na čele šampionátu. Během své kariéry vyhrál už 297 dostihů, z nichž 28 bylo v nejvyšší kategorii. České derby vyhrál v roce 2015 s koněm Touch of Genius. Stejný úspěch se jim podařil i o několik týdnů později na Slovensku. V letošním roce má na kontě dvě jedničková vítězství s Aldarem, nejprve ve Velké květnové ve Velké Chuchli a potom v Bratislavě v rámci Turf-gala. V Českém derby bude startovat posedmé. (bda)
Šance: Vysokou třídu ukázal už jako dvouletý a potvrdil jí i po zimní pauze. Ve Velké červnové sice i vzhledem k penalitě 1,5 kg nešel úplně špatně, ale tentokrát je očekáváno rychlejší tempo a na vytrvalce nevypadá. (jf)
Zock vítězí v Ceně zimního favorita
Zatím nebyl přidán žádný komentář.