AENEAS (IRE)
trenér: Josef Váňa jezdec: Tomáš Lukášek stáj: Statek Blata Český ráj
sázkový kurz: 14:1 (Fortuna)
Původ: Je potomkem trojnásobného Gr.1 vítěze a především nejlepšího plemeníka současnosti Galilea. Ten už zanechal stoupu i v historii Českého derby, když je otcem jeho předloňského vítěze Touch Of Geniuse. Matka Bonheur se po vítězství mezi nezvítězivšími neuspěla v Irish 1000 Guineas a po dalších dvou negativních startech ukončila kariéru. V chovu dala především trojnásobnou Gr.3 vítězku Carribean Sunset a dvakrát v Gr.3 třetí Snow Queen. Obě měly optimum okolo míle, ale to bylo dáno i tím, že jsou dcerami kratšího Danehill Dancera. Ve spojení s Galileem dala aktuálně čtyřletého Treasure Chesta, který nejlepší výkon podal při druhém místě mezi nezvítězivšími na 2600 metrů, za což obdržel rating 85 liber. Brzy byl ale přesměrován na překážky, nad nimiž v lednu vítězně debutoval. (jf)
Kariéra: Dostihovou premiéru absolvoval teprve před dvěma měsíci v Lysé nad Labem, kde ve falešně rozběhnutém dostihu obsadil mezi pěticí debutantů třetí příčku. Pomalu rozběhnutá byla i dvojka na 2000 metrů ve Varech, v níž ho porazila trojice nynějších soupeřů a na nejlepšího z nich Black Canyona ztrácel 6 délek. O další dva týdny později v Chuchli nastoupil poprvé s beránky, přesto mu na derby distanci utekl Nagano Gold o propastných 15 délek. Zdálo se tedy, že mu do špičky ročníku něco schází. Ve Velké červnové ovšem ukázal progres, když finišoval na třetím místě a s přehledem si tak zajistil vstupenku do derby. (jf)
Trenér Josef Váňa: Česká dostihová legenda, rekordman Velké pardubické, který velkých úspěchů dosahuje také v rovinových dostizích. Již připravil tři vítěze Českého derby, v roce 2005 Ready fo Life, o šest let později Roches Crosse a v roce 2015 Touch of Genia. Loni s Timekeeperem slavil vítězství ve Slovenském derby. Během své kariéry připravil 120 rovinových vítězů, z nichž 53 dosáhlo úspěchu v dostihu nejvyšší kategorie. Několik jeho svěřenců dokázalo získat v cizině ceněné blacktype umístění. Letos Váňa se svými svěřenci zažívá velmi podařenou sezónu, na kontě má již 41 vítězství, vede český i italský trenérský překážkový šampionát, v českých rovinových dostizích připravil letos tři vítěze z devatenácti startů.
„Poslední práci šel Aeneas v pondělí s Timekeeperem a šel ji dobře. Ve středu si by jen lehce zaklusat do kopečka a v pátek pokud nebude velké vedro, tak bych mu dal čtyřstovku s Touch of Geniem. Chtěli bychom být na tabuli. Jsem rád, že si o něj Lukáše sám zavolal, asi v něm viděl nějaký potenciál. Loni vyhrál Timekeeper Velkou červnovou a derby nestálo za nic. Řekl bych, že od Velké červnové šel ještě nahoru, tak jsme v očekávání, co nejlepšího výkonu. Asi nebude startovat Father Frost na míli, protože je z dlouhých přeprav v horku unaven.“ (bda)
Tomáš Lukášek: Třiatřicetiletý žokej, který posledních letech působí především v Polsku, kde se stal v roce 2015 šampionem. Letošní zimu strávil na angažmá v exotickém Kataru. V probíhající sezóně má v Polsku na kontě čtyři vítězství, na domácích drahách vyhrál jednou a jednou se prosadil v Bratislavě. Na startu Českého derby bude poosmé. Zatím vyhrál nejsledovanější dostih v Polsku a v Malajsii. (bda)
Šance: Posledně ukázal progres, když ve Velké červnové finišoval třetí, ale tady bude muset ještě něco přidat. Každopádně nemá příliš zkušeností, takže dalším zlepšením nepřekvapí a může získat některou ze sedmi dotací. (jf)
Aeneas při květnovém druhém místě za Nagano Goldem
FELIX (FR)
trenér: Dalibor Török jezdec: Jan Rája stáj: DS Pegas
sázkový kurz: 10:1 (Fortuna, Tipsport)
Původ: Otec Jukebox Jury je dvojnásobným Gr.1 vítězem na distancích 2400 a 2800 metrů a při triumfu v Grand Prix de Deauville (Gr.2) o pouhý nos porazil současného napajedelského plemeníku Pouvoir Absolu. Od roku 2013 plní roli plemeníka v německém Gestut Etzean, takže na dráze má první tříleté. Z nich zatím nejhodnotnější výkon podal v Gr.3 v Chantilly čtvrtý Kensai. Na středoevropských drahách mu kromě Felixe dělá dobré jméno také vítězka slovenské CZK a druhá z tamní JCK Zoriana. Matka Fait Accompli startovala v Německu, a když se na sklonku tříleté sezóny zbavila přívlastku nezvítězivší na míli ve Frankfurtu, vystoupal její handicap na 70 kg. Polosestra Felixe Florida (Lord of England) zvítězila jako tříletá při debutu, ale následně se neumístila ve třech startech ve trojkových handicapech. Felix stál jako roček 30.000 euro. (jf)
Kariéra: Po seznamovacím chuchelském startu se už zkraje července v Lysé nad Labem lehce zbavil přívlastku nezvítězivší. Další tři straty ve dvou letech tak absolvoval proti elitě ročníku. V Ceně Masise finišoval pátý a o dvě příčky si polepšil v bratislavské Velké ceně BBAG Baden-Baden. V ní mu přitom nescházelo mnoho k ještě výraznějšímu úspěchu, když na vítěznou Tafilly ztrácel jen půl délky, a to rozdal spoustu metrů v oblouku. Ideální průběh neměl ani v Ceně zimního favorita, v níž si počínal příliš aktivně a do cílové roviny točil v první vlně. V závěru pak nestačil na pětici soupeřů. Letošní debut absolvoval ve francouzském Chateaubriantu, kde sice porazil jediného ze šestice soupeřů, ale rozhodně nepodal špatný výkon. Na vítěznou Clear For Take Off, která vlastní francouzský handicap 42,5 kg, totiž ztrácel jen 6 a ¼ délky. V úvodu Velké červnové ceny byl trochu chtivý, ale postupně se usadil a za suverénním Black Canyonem finišoval jako druhý. (jf)
Trenér Dalibor Török: Bývalý rovinový žokej, který jezdil do roku 2003 a mimo jiné vyhrál v roce 2002 s Poderosem St. Leger, se trenérské praxi věnuje již osmnáctou sezónu. V posledních letech působil také jako expert v České televizi a spolupracoval s Václavem Lukou v Bošovicích. Od loňského listopadu vede ambiciózní dostihovou stáje Pegas. Letos jeho svěřenci absolvovali 33 startů a pětkrát se naplno prosadili. Na svém kontě má osm vítězství v nejvyšší kategorii, dvě mohl oslavit v letošním roce. Polyanta vyhrála Deylův memoriál, test na Jarní cenu klisen, a Black Canyon, Velkou červnovou, test na derby. Na klasické vítězství zatím čeká. (bda)
Žokej Jan Rája: Sedmý nejúspěšnější rovinový žokej s českým pasem. Trojnásobný žokej-šampion ze sezón 2004, 2005 a 2016. V letošním roce Jan Rája absolvuje patnácté České derby, vyhrál jednou, a to v roce 2011 s Roches Crossem. Na svém kontě má již 77 vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, ale na vítězství v jedničkách čeká od loňského derby-dne. Dlouhodobě patří k tuzemské žokejské elitě, je vyhledáván především pro svůj fyzický styl ježdění, který se ovšem ne vždy setká s přízní komisařů. (bda)
Šance: Z tria stáje DS Pegas je na první pohled tím třetím vzadu, ale rozhodně by se na něj nemělo zapomínat. O jeho vytrvalosti totiž netřeba pochybovat a minimálně tabulové umístění může být v jeho silách. (jf)
Ve Velké červnové ceně skončil Felix druhý před třetím Aeneasem
STELLAR SPEED (IRE)
trenér: Arslangirej Šavujev jezdec: Aurelien Lemaitre stáj: Valentin Bukhtoyarov
sázkový kurz: 4,5:1 (Tipsport)
Původ: Otec Tamayuz je dvojnásobným Gr.1 vítězem na mílových distancích. V chovu působí od roku 2009 a na nejvyšší scéně se naplno prosadili dva jeho potomci – konkrétně sprinter G Force a letos ve francouzské analogii JCK překvapivě vítězná Precieuse. Nestartovavší matka Hflah dala před Stellar Speedem jediného potomka, který si vedl velice dobře. Royal Julius se totiž umístil v Gr.2 a v loňské edici Prix du Jockey Club skončil sedmý necelých 6 délek od vítězného Almanzora. Ještě před tím, než ukázal tyto kvality, byl ovšem roční Stellar Speed vydražen za 60.000 euro.
Kariéra: Všechny své dosavadní starty absolvoval ve Francii, kde ve dvou letech dvakrát skončil mezi poraženými, přesto se v sázkové nabídce pro České derby pohyboval už od jara mezi favority. Ani dubnové starty v Nancy každopádně nebyly ničím, co by jeho preference potvrzovalo. Nejprve tam totiž skončil osmý a poté získal premiérovu dotaci za čtvrté místo, díky čemuž jeho handicap poskočil na 32 kg. Výraznější progres ovšem ukázal posledně v Maisons-Laffitte, kde na derby distanci finišoval na čtvrtém místě, když na vítězného Galikeo ztrácel jen 2 délky. Galikeo své kvality následně potvrdil druhým místem v listed, na druhou stranu třetí skončil Looper, která poté neuspěl při handicapové premiéře. Za svůj výkon byl Stellar Speed ohodnocen handicapem 35,5 kg, zatímco před rokem šel Gontchar na start s o 5,5 kg vyšší známkou. Zajímavé srovnání také nabízí hodnocení Racing Postu, jehož experti ohodnotili francouzský start Felixe o 4 libry lépe než top formu Stellar Speeda.
Trenér Arslangirej Šavujev: Jedna z největších trenérských osobností na českém území v moderních dějinách. Již mohl oslavit čtyři triumfy v Českém derby, v roce 1998 po triumfu Temirkanova, o šest let později se prosadil Darsalam, v roce 2007 Medeo a loni Gontchar. V současné době připravuje patnáct svých svěřenců v Krabčicích nedaleko od Roudnice nad Labem. Je jediným trenérem, který dokázal připravit koně v českém tréninku na vítězství v nejprestižnějších evropských dostizích grupy 1. V roce 2005 vyhrál Darsalam a o osm let později Meandre. Oba vyhráli grupu 1 v Kolíně nad Rýnem. Statistika Jockey clubu České republiky říká, že připravil 161 vítězů a 83 se jich prosadilo na nejvyšší scéně. I tato statistka říká, že Šavujev dokáže své svěřence připravit na minutu přesně.
„Poslední práce šli v pohodě, snažíme se je připravovat jako na obyčejný dostih, žádné zmatky a nervozita. Větší šanci na úspěch má Stellar Speed. Silver Ball ten potřebuje chodit ze špice, ale žádného vodiče dělat nebude. My nepotřebujeme, aby dostih byl příliš rychlý. Po posledním startu v Maisons-Laffitte nám sám volal Fabrice Veron, že je to dobrý kůň, že by ho rád jezdil i v České derby, ale v pátek zavolal, že musí jezdit ve Švýcarsku. Já jsem zkusil volat Janáčkovi a Línkovi, ale ani jeden nemohl, tak nám agent našel tohoto žokeje. Gontchar to byl velmi flegmatický kůň, proti němu je Stellar Speed živější. Silver Ballovi nevyhovuje chodit s koňmi, to pak zvedá hlavu a je nesvůj.“ (bda)
Žokej Aurelien Lemaitre: Za nedlouho osmadvacetiletý francouzský žokej, který první starty absolvoval v roce 2005. Do těchto dní má na kontě ve Francii 319 vítězství. Letos má bilanci 32 vítězství z 362 startů a patří mu třinácté místo ve francouzském jezdeckém šampionátu. Loni skončil dvacátý první a v roce 2015 dvacátý osmý. Zkušenosti s pražskou dráhou zatím nemá. (bda)
Šance: Podobně jako před rokem úspěšný Gontchar došel k derby francouzskou cestou, ale zatím neukázal tolik třídy jako zmíněný stájový kolega. Postupně se ovšem lepší, a pokud v tom bude pokračovat, umístěním mezi nejlepšími nepřekvapí. (jf)
PALAZZO CORSINI (IRE)
trenér: Grzegorz Wroblewski jezdec: Martin Laube stáj: Stáj Marcelewo
sázkový kurz: 7,5:1 (Fortuna)
Původ: Další potomek Galilea, o kterém už padla zmínka výše. Velice kvalitní je také druhá polovina jeho rodokmenu. Matka Melito totiž v Austrálii získala dvojici Gr.1 vítězství, ale stalo se tak na distancích na distancích 1200 a 1400 metrů. Palazzo Corsini je jejím druhým potomkem, když tím prvním je v Japonsku startující Cambell Junior. Ten si nevede vůbec špatně, o čemž nejlépe vypovídá hodnocení Racing Postu, který jeho druhé místo v dubnovém mílovém handicapu ohodnotil známkou 109 liber. Roční sestra Palazzo Corsiniho byla na podzim vydražena za 500.000 guineí.
Kariéra: Do Česka se stěhoval teprve před letošní sezónou, v níž také začal sbírat dostihové zkušenosti. Výrazně zaujal hned při debutu, když zkraje dubna suverénně ovládl dostih debutantů. O tři týdny později se sice na vítězství více nadřel, přesto za sebou znovu nechal Orssia, který nosil o 2,5 kila méně a následně skončil pátý ve Velké jarní ceně. Na druhou stranu kromě zmíněného svěřence Jaroslava Drlíka neporazil v těchto startech nikoho, kdo by posléze výrazněji zazářil. Navíc obě svá vítězství zaznamenal na míli, takže i když jeho projev napovídal, že by si měl s metry navíc poradit, kratší mateřská strana rodokmenu vzbuzovala další otazníky. Místo toho, aby na ně odpověděl ve Velké červnové ceně, tak jich naopak ještě přibylo. Po matném výkonu totiž finišoval osmý, takže na startovní listinu derby by pomohla i trocha štěstí při pondělním losu. Každopádně nutno dodat, že už před zklamáním z trialu byl zmiňován zdravotní problém s kopytem.
Trenér Grzegorz Witold Wroblewski: Zkušený polský trenér světoběžník. Trenérské praxi se věnoval nejen doma v Polsku, ale také například ve Švédsku či Spojených arabských emirátech. V Česku působí nepřetržitě devátou sezónu a patří k tuzemské špičce nejen na rovinách, ale i v překážkových kláních. V současné době působí na Statku Jezerka nedaleko Nechranické přehrady v severních Čechách. V letošním roce se Wroblewského svěřenci prosadili v deseti českých rovinových dostizích, a tak mu patří první místo v šampionátu. Do povědomí veřejnosti vstoupil Wroblewski trojicí triumfů Orphee des Blins ve Velké pardubické v letech 2012 až 2014. Jím připravovaná Rabbit Zamindar vyhrála v roce 2009 Oaks a v roce 2015 slavil triumf v St. Legeru zásluhou Sanoka. I vypjatou atmosféru dokáže odlehčit vtípkem.
„Po dostizích v neděli v Karlových Varech probíhala práce mých derby-koní a výsledek mi ukázal, že Palazzo Corsini, který nepodal ve Velké červnové ceně dobrý výkon, už je opět ve formě a může pomýšlet na start v derby. Velkou červnovou musel jít i se zdravotním handicapem, protože potřeboval handicap, aby se dostal do dostihu. V pondělí v 10:45 se na něj usmálo štěstí při losování a já jsem v tu chvíli začal shánět žokeje. Nikdo nebyl volný, jen Martin Laube, tak jsem ho posadil. V Polsku jsem vyhrál derby i s učedníkem, který měl zatím jen jeden vyhraný dostih, derby je dostih o štěstí. Oba koně, které posílám do dostihu, jsou jiní. Palazzo Corsini je opatrný a potřebuje se zahřát, než jde na dráhu, naopak Nagano Gold je takový ostrý typ koně a velký bojovník. V Karlových Varech ukázal svou třídu, kdy velmi těsně prohrál s Black Canyonem, potom suverénně vyhrál menší dostih. Murzabajeva jsem měl domluveného na všechny své koně, tak je jasné, že pojede Nagano Golda.“ (bda)
Žokej Martin Laube: Dvaadvacetiletý žokej, který se stal v roce 2011 žákovským šampionem. Na podzim roku 2015 se stal nejmladším žokejem v české historii. Na start Českého derby se postaví potřetí v nedlouhé kariéře. Zatím se mu podařilo vyhrát čtyři dostihy nejvyšší kategorie, z toho dva letos. V Bratislavě se v Ceně tříletých hřebců prosadil s Irwin Forge a koncem května dovedl k triumfu v Ceně Jezdectví Kobi. Začínal u Josefa Váni, ale nejvíce startů absolvoval pro Petra Juránka. (bda)
Šance: V prvních startech naznačil velký potenciál, ovšem ten proti kvalitnější konkurenci a na delší distanci nepotvrdil. Na vině asi byl i zdravotní problém a poprvé nastoupí se stínidly. Je okolo něj ale tolik otazníků, že spíše než jedním z favoritů je černým koněm dostihu. (jf)
Palazzo Corsini při druhém životním vítězství
Zatím nebyl přidán žádný komentář.