TZIGANE DU BERLAIS (FR), 7
trenér: Pavel Tůma jezdec: Jan Faltejsek stáj: Dr. Charvát
sázkový kurz: 9:1 (Tipsport)
Kariéra: Od počátku kariéry je směrován na překážky. Vždyť je také z překážkové rodiny, když jeho o rok starší polosestra Gitane Du Berlais zvítězila v Sandownu v Gr.1 steeplechase pro nováčky a dosáhla na rating 154 liber. Samotný Tzigane Du Berlais debutoval jako tříletý na proutěnkách. Byl sice zadržen, ale na druhý pokus už zvítězil v bumperu. O rok později už začal s pardubickými krosy a sezónu zakončil druhou příčkou v Ceně ČASCH, a kdyby se před ním na posledním skoku nezavlnil Marmiton, možná mohl porazit i jeho. Sezónu 2016 zahájil vítězství v trojkovém handicapu a cenné bylo i červnové stříbro za Wild Dangerem. Zbytek sezóny mu ale tolik nevyšel, když jí uzavřel pátou příčkou v Ceně Jana Kašpara. Loni zvítězil ve dvou dostizích na 5200 metrů. V červnové trojce porazil Strettona a ještě cennější byl úspěch v Ceně Peruána,v níž na jeho štítě skončil Vicody a další tři účastníci letošní Velké pardubické. V Ceně Labe mu sice Vicody porážku vrátil, nicméně druhým místem potvrdil velký potenciál. Aktuální sezónu zahájil v květnové kvalifikaci, ale už za Hadím příkopem byl zadržen. V oblibě má měkkou dráhu, takže letošní absence výraznějších srážek způsobila, že další start absolvoval až v zářijové kvalifikaci. Tu tak absolvoval na jistotu, takže závěrečnou překážu překonával až jako šestý. Za ní ale dokázal výrazně akcelerovat a nakonec skončil druhý jen délku za vítězným Ange Guardianem. (jf)
Trenér: Také Pavel Tůma patří mezi trenéry, kteří se v minulosti věnovali ježdění překážkových dostihů. Dvanáct let se věnuje trenérskému řemeslu a v posledních letech je v severomoravských Dvorcích trenérem koní majitele Jiřího Charváta. Jeho koně vyhráli 130 dostihů, z nichž bylo 42 nejvyšší kategorie. Hvězdou jeho stáje byl super vytrvalec Trip to Rhodos, který se dokázal umístit v nejprestižnějších dostizích své kategorie ve Francii. Loni jím připravovaný Joseph vyhrál České derby. Letos zaznamenal několik zajímavých úspěchů v překážkových dostizích v Německu. Za zmínku stojí vysoká úspěšnost koní připravovaných Pavlem Tůmou, vyhrávají přibližně každý pátý start. (bda)
Jezdec: Čtyři vítězství zařadila Jana Faltejska mezi nejúspěšnější žokeje historie Velké pardubické. V letech 2012 až 2014 vyhrál s Orphee des Blins a v roce 2016 se Charme Lookem. Od roku 2006 do začátku letošního roku působil v zahraničí. Kromě let 2013 a 2014 na severu Anglie u trenéra Charltona. Během angažmá ve Francii spolupracoval s Guillaume Macairem. V loňském roce vyhrál s Al Bustanem Gran premio v Meranu, společně s Janem Kratochvílem jsou jedinými jezdci, co vyhráli nejprestižnější dostih v Česku a Itálii. Startoval také v Gold cupu v Cheltenhamu. Velkou pardubickou absolvoval jedenáctkrát, loni vést francouzského hosta, ale kvůli zranění se nemohl vyhoupnout do sedla. (bda)
Šance: Ve Velké pardubické sice patří mezi nováčky, ale má pro ni veškeré předpoklady, když mu vytrvalost neschází. Zářijovou kvalifikaci šel na jistotu, takže by měl jít ještě nahoru a patří mezi hlavní vyzyvatele No Time To Lose. Mínusem je, že se ani na podzim nedočká oblíbené měkké dráhy. (jf)
TEMPLÁŘ, 11
trenér: Antonín Novák jezdec: Thomas Boyer stáj: www.trdelnik.com-Luka
sázkový kurz: 85:1 (Tipsport)
Kariéra: O rok mladší polobratr Ter Milla rovněž zahájil kariéru jako čtyřletý ve steeplechase ve Světlé Hoře. Pardubickou premiéru absolvoval o pár měsíců později, ale na centrální překážkové dráze se mu zpočátku příliš nedařilo a přívlastku nezvítězivší se tak zbavil až v následující sezóně v Brně. Také v sezóně 2013 zvítězil na brněnské dráze, ovšem výrazněji se začal prosazovat také v Pardubicích a v říjnu uzavřel tabuli v Ceně Vltavy. Další kroky vzhůru udělal o rok později, kdy absolvoval své první starty v kvalifikačních dostizích a především vybojoval čtvrtou příčku v Ceně Labe. V roce 2015 stejné umístění získal v květnové kvalifikaci a v říjnu absolvoval premiéru ve Velké pardubické. V rekordně rychlém dostihu šel zezadu a nedostal se do podstatného dění, takže obsadil vzdálenou osmou příčku. Svůj největší úspěch zaznamenal předloni. V červnové kvalifikaci totiž po velkém boji s dvojicí soupeřů vybojoval své první vítězství na pardubické dráze, na čemž měl nemalou zásluhu výkon Josefa Bartoše. Ve Velké pardubické na rozdíl od své premiéry počínal aktivně, když třetí překážku před cílem překonával na úrovni vedoucího Charme Looka. Poté mu sice docházely síly, přesto uhájil aspoň poslední sedmou dotaci. Loni zahájil sezónu až v srpnu, kde se kvalifikoval šestým místem. Ve Velké pardubické pak skončil už na Taxisu. Aktuální sezónu zahájil pátou příčkou v srpnové kvalifikaci, v jejímž závěru se mu ale nejlepší kvarteto výrazně vzdálilo. V Ceně Peruána byl na čele ještě na předposledním skoku, ale nakonec znovu pouze uzavřel tabuli. Na vítězného Zarifa, který nosil o 5 kg více, ztrácel bezmála 9 délek. (jf)
Trenér: Pod vrcholy Jeseníků v Malé Morávce připravuje své svěřence Antonín Novák. Trenérskému řemeslu se věnuje už více než dvě desetiletí a za tu dobu nasbíral 129 překážkových vítězství, dvanáct z nich bylo na půdě nejvyšší kategorie. V minulosti působil také jako amatérský jezdec v překážkových dostizích. Posledním jedničkovým vítězstvím byl triumf Templáře v červnové kvalifikaci na Velkou pardubickou 2016. K vítězství v prestižní Ceně Labe, druhém nejvýznamnějším překážkovém dostihu v rámci dne Velké pardubické připravil Barbaresca (2001) a Tomise (2008). Většina jeho svěřenců jsou vlastní nebo čeští odchovanci. Letos sbírá vítězství především na menších drahách a posbíral jich deset, tím se na jeden triumf přiblížil svému osobnímu maximu. (bda)
Jezdec: Francouz Thomas Boyer již několik let působí v České republice v dostihové stáji Pegas ve Zhoři u Jihlavy, ale mnoho příležitostí v sedle nedostává. Výjimkou byly sezóny 2013 a 2014, kdy vyhrál 14, resp. 10 dostihů. Od roku 2015 spíše paběrkuje, proto by se měl na startu Velké pardubické představit opět po čtyřech letech. Ve svém životopisu už má čtyři účasti, ale na velký úspěch nedosáhl. Maximem bylo desáté místo s Paretem v roce 2014. (bda)
Šance: Ve Velké pardubické se představí už počtvrté a jeho dosavadním maximem je sedmá příčka. Jeho letošní výsledky nenapovídají, že by to tentokrát mělo být lepší. (jf)
STRETTON, 8
trenér: Čestmír Olehla jezdec: Thomas Garner stáj: Nýznerov
sázkový kurz: 65:1 (Tipsport)
Kariéra: Ve dvou letech debutoval posledním místem a o rok později přes bumpery zamířil nad proutěnky. Výraznějších úspěchů se ale dočkal až nad těžšími skoky. První překážkové vítězství totiž získal při své premiéře ve steeplechase, kterou absolvoval jako čtyřletý na domácí dráze ve Světlé Hoře. Na podzim pak zamířil do pardubických krosů a rychle se zařadil ke špičce. Vždyť v Ceně ČASCH skončil druhý o půl délky za Al Bustanem, který v posledních dvou ročnících meranského Gran Premia získal první a druhé místo. Následující sezónu už se v rámcovém programu Velké pardubické prosadil naplno, když uspěl v Ceně Jana Kašpara. Povedený byl i vstup do sezóny 2016, když v Úvodní cross country Koroka skončil třetí, ovšem poté následovala roční pauze. Loni tak začal v nižších kategoriích, v nichž pravidelně sbíral umístění. Se špičkou se poměřil v srpnové kvalifikaci a pátým místem rozhodně obstál. Dokonce to vypadalo ještě na lepší umístění, protože závěrečný skok překonával hned za vedoucím duem Charme Look – No Time To Lose. Po tomto výkonu byla pátá příčka z Ceny Labe mírným zklamáním. Letos splnil kvalifikační podmínku už v květnu, kdy uhájil poslední sedmou dotaci, ale na nejlepší ztrácel výrazněji. Naposled startoval v červnu, kdy zvítězil ve dvojce na 5200 metrů, v níž skončil druhý Vandual a pátý Artistmontot. (jf)
Trenér: Také Čestmír Olehla působí v podhůří Jeseníků ve Světlé Hoře. Patří k trenérským legendám, je podepsán pod čtyřmi úspěchy Železníka ve Velké pardubické a dvakrát připravil k vítězství ve Velké pardubické legendární Registanu. Navíc většinu jejích potomků odchoval. Zejména v první dekádě nového milénia, kdy trénoval koně stáje Wrbna Racing, slavil obrovské úspěchy. Od roku 1994 jeho svěřenci vyhráli 455 dostihů a třetina z nich, 148, byla v nejvyšší kategorii, na dotacích vydělali více než 100 miliónů korun. Masini a Kolorado dokázali vyhrát Gran premio v Meranu, Tankred získal slovenskou klasickou Trojkorunu. V posledních letech je také pořadatelem tradičního červencového dostihového dne ve Světlé Hoře. (bda)
Jezdec: Dalším ze zástupců britského turfu v Pardubicích bude Thomas Garner. V britských statistikách má zatím 61 vítězství. Z dvanácti odježděných sezón má na kontě jen třikrát dvouciferný počet vítězství, patří spíš do druhé kategorie ostrovních jezdců. V Pardubicích se představuje od roku 2015. V tom roce absolvoval také první start ve Velké pardubické, ale se Sokolem se do cíle nepodíval. Několikrát byl v sedle Ribelina, ale druhou šanci ve Velké pardubické mu dává Čestmír Olehla. (bda)
Šance: Už několik let patří k našim předním krosařům. Dosud ale absolvoval dvě kvalifikace a v obou mu v závěru docházely síly, takže ještě o více jak kilometr delší distance Velké pardubické pro něj může být příliš. Otázkou je i delší pauza. (jf)
VICODY (FR), 9
trenér: Stanislav Popelka jezdec: Josef Bartoš stáj: Lokotrans
sázkový kurz: 15:1 (Tipsport)
Kariéra: Úvod kariéry absolvoval ve Francii, kde ho připravoval Emmanuel Clayeux. Na konci tříleté sezóny debutoval v rovinovém dostihu pro polokrevníky druhým místem a následující rok už zahájil nad překážkami. Jako čtyřletý stihl rovných deset startů a zvítězil ve steeplechase v Cluny. Sezónu zakončil s francouzským handicapem 57 kg a výše už se nikdy nedostal. V pěti letech startoval převážně na větších drahách. Druhý triumf zaznamenal v haies v Pau a při své premiéře v Auteuil skončil ve steeplechase třetí, když ho od vítězství dělila pouhá délka. Třetí a poslední francouzské vítězství zaznamenal v roce 2015 ve Vittelu, jinak se mu ale tolik nedařilo, takže po sezóně stěhoval do Česka s handicapem 54 kg. V roce 2016 pod vedením Stanislava Popelky zpočátku střídal disciplíny i distance, přičemž nejvýrazněji se zaskvěl vítězství v trialu na Poplerův memoriál. V něm ale neměl dostatek místa na Dropu, kde proto ztratil jezdce. Také loni měl pestrý program, když získal dotace ve švédském Strömsholmu i německém Bad Harzburg. Že ale může být koněm pro dlouhé pardubické krosy, ukázal až v Ceně Peruána. Do ní sice odskakoval s kurzem 25:1, přesto ho o pouhý krk porazil Tzigane Du Berlais, a to Pavel Složil v sedle Vicodyho ztratil bičík. V Ceně Labe už se prosadil naplno. Sice se propadl při chybě na Hadím příkopu, ale v cíli měl na oblíbené hluboké dráze převahu 9 délek. Letošní rok zahájil solidním čtvrtým místem v Úvodní cross country Koroka, ovšem v květnovou kvalifikaci pouze dokončil. Že jde na podzim jeho forma zase nahoru, ukázal v zářijové kvalifikaci, v níž skončil jen nos za druhým Tzigane Du Berlais. (jf)
Trenér: Stanislav Popelka je pokračovatelem rodinné tradice. Na farmě Srdéčko u obce Hvozd na Prostějovsku začínal již jeho otec. Není jen trenérem, ale i chovatelem úspěšných koní. Jeho pozornost směřuje spíše k překážkám, ale i v rovinových dostizích se jeho svěřenci prosazují. V roce 2015 vyhrál jím připravovaný Nikas Velkou pardubickou, ale následně byl diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález (kontaminované krmení). Loni připravil k vítězství v Gran premiu v Meranu Al Bustana, který letos dokončil na druhém místě. Za 21 let trenérské praxe oslavil Popelka 163 vítězství (133 překážkových), z nich bylo 31 nejvyšší kategorie. (bda)
Jezdec: Nejúspěšnější překážkový žokej historie Josef Bartoš vyhrál už více než 650 dostihů. V letech 2014-2016 se stal italským překážkovým šampiónem a letos opět vede italský překážkový šampionát. Letos kromě Česka a Itálie startoval také v Polsku, Švédsku, Německu a Francii. Velkou pardubickou vyhrál dvakrát v letech 2006 (Decent Fellow) a 2008 (Sixteen). Na startu nejsledovanějšího dostihu byl již patnáctkrát, v posledních třech letech vedl Zarifa a posbírali druhé, třetí a čtvrté místo. (bda)
Šance: Několikrát se v posledních dvou letech střetl s výše představeným Tzigane Du Berlais, s nímž má mnoho společného včetně sympatií k měkké dráze. V jeho případě je ovšem větším otazníkem vytrvalost, a i když posledně doběhli takřka součastně, Vicody byl v závěru více „zmáčknutý“. (jf)
Radka Havlíčková
15.10.2018, 18:50