MILERYT (POL), 11
trenér: Ján Mach jezdec: Ján Mach stáj: Machvet-Man-Mach
sázkový kurz: 600:1 (Tipsport)
Kariéra: Nejvíce zářil hned na začátku kariéry, když se stal šampiónem dvouletých v Polsku. Po importu do Česka vysoké ambice v klasických dostizích nenaplnil, ale jako čtyřletý vybojoval aspoň bronz v bratislavské Jarní míli. Následující sezónu byl přesměrován nad překážky. Největší úspěch na nich zaznamenal před čtyřmi lety, kdy v současném doběhu zvítězil v trojkové Benešovské steeplechase. Druhé a dosud poslední překážkové vítězství získal předloni v nejnižší kategorii v Kolesách. Ve stejném roce si také poprvé vyzkoušel kvalifikaci a skončil daleko od podstatného dění. O nic lépe nedopadly ani jeho pokusy v loňské a letošní sezóně, když v srpnu procválal cílem o bezmála 40 sekund později než vítězný No Time To Lose. Za poslední dva roky se nedostal ani v nižších kategoriích přes čtvrté místo, který vybojoval v květnovém čtyřkovém handicapu. (jf)
Trenér: První sezónu vlastní trenérskou licenci překážkový jezdec Ján Mach. Jediným běhajícím koněm je Mileryt, který v letošním roce absolvoval tři starty. Na tréninkové listině má ještě jednoho koně, ale ještě není pro dostihy registrován. (bda)
Jezdec: Nadšený jezdec Ján Mach startuje v dostizích patnáct let, ale velkých úspěchů zatím nedosáhl. Triumf v nejvyšší kategorii mu zatím chybí. Sedmkrát se prosadil na rovinách a v překážkových dostizích zaznamenal 23 triumfů. Nejúspěšnější sezónu měl v roce 2010, kdy si připsal šest čárek, ve zbylých si většinou připisuje od jednoho do tří vítězství. Ve Velké pardubické zatím nestartoval, v sedle podceňovaného Mileryta zažije premiéru. (bda)
Šance: Je sice spolehlivým skokanem, ale třídou za svými soupeři výrazně zaostává, když se výrazněji nedokáže prosadit ani v nižších kategoriích. Vždyť v handicapu je o 14 kg pod papírově nejhorším ze soupeřů. Roli jednoznačného outsidera se tedy nevyhne. (jf)
NIKAS, 13
trenér: Luboš Urbánek jezdec: Andrew Glassonbury stáj: Castor
sázkový kurz: 85:1 (Tipsport)
Kariéra: Jako dvouletý debutoval zářijovým vítězstvím v Kolesách, ale v dalších startech se mu tolik nedařilo, takže o necelý rok později už zamířil nad proutěnky. Že se jednalo o správný tah, dokázal dvěma podzimními triumfy, z nichž ten druhý přišel ve vrcholu pro tříleté proutěnkáře – tedy ve Zlaté sponě tříletých. Následující rok setrval nad lehčími skoky, ale výraznější úspěchy nezaznamenal a úspěšnější z jeho pohledu nebyla ani sezóna 2010. O rok později šel ale výrazně nahoru, když po aktivním průběhu ovládl Cenu Labe. Premiéru ve Velké pardubické absolvoval v sezóně 2012, ale ztratil jezdce na Malých zahrádkách. O rok později si ve vrcholu sezóny vedl výrazně lépe, když nestačil pouze na suverénní Orphee Des Blins. Dosud poslední vítězství získal v sezóně 2014, do níž vstoupil vítězstvím v květnové kvalifikaci. Ve Velké pardubické ovšem ztratil jezdce na Taxisu. Jeho nejslavnější chvíle přišli o rok později, kdy clem ve Velké pardubické proběhl jako první, ale pro pozitivní test na přítomnost zakázaných látek byl diskvalifikován. Od té doby už podobný výkon nepředvedl. Jediné tabulové umístění za poslední tři sezóny získal v zářijové kvalifikaci 2016, v níž nestačil pouze na Goscatera. Ve Velké pardubické stejně jako o dva roky dříve skončil na Taxisu. Od té doby dvakrát změnil trenéra, když se před loňskou sezónou od Stanislava Popelky stěhoval k Čestmíru Olehlovy a letos ho stejně jako na začátku kariéry připravuje Luboš Urbánek. V poslední Velké pardubické byl zadržen, a i když také v aktuální sezóně potvrzuje, že má to nejlepší za sebou, v zářijové kvalifikaci přeci jen ukázal zlepšení šestým místem. (jf)
Trenér: Tréninku se bývalý překážkový jezdec Luboš Urbánek začal věnovat již v roce 2007, o rok později se zásluhou Nikase dočkal prvního jedničkového vítězství. Tři roky působí v moderní tréninkové centrále stáje Lokotrans v Újezdě u Boskovic. Loni Sir Sun vyhrál Velkou jarní cenu a letos Mon Cheri Slovenské derby. V posledních měsících se zdá, že se více věnuje rovinovým dostihům než překážkám. Od roku 2016 sbírá jedničková vítězství jen na rovinách. Ve své trenérské kariéře vyhrál 39 dostihů, z nichž bylo 11 nejvyšší kategorie. Letos už si připsal 12 vítězství a jeden triumf ho dělí od vyrovnání osobního maxima z loňského roku. (bda)
Jezdec: Dalším nováčkem na startu Velké pardubické je Andrew Glassonbury. Anglický jezdec, který první britskou překážkovou sezónu absolvoval v letech 2002-2003. Hvězdné roky zažíval mezi lety 2009 až 2013, kdy vyhrával minimálně 16 dostihů za sezónu. Celkem má v britských statistikách 152 vítězství z více než 1600 startů. Pětkrát vyhrál listed nebo grupový dostih, ale poslední vítězství na nejvyšší scéně je už sedm let staré. Od roku 2013 se mu daří méně a sezónu 2014/15 dokonce vynechal. (bda)
Šance: Na kontě má řadu úspěchů, ale od nich už uplynulo několik let, když se v posledních dvou sezónách ani nevešel na tabuli. Poslední formu napovídá, že se může aspoň důstojně rozloučit. (jf)
ZARIF (IRE), 11
trenér: Josef Váňa st. jezdec: Raffaele Romano stáj: Köi Dent
sázkový kurz: 20:1 (Tipsport)
Kariéra: Ve dvou letech toho na irských drahách mnoho neukázal. O rok později sice zkraje května prohrál ve vytrvalecké trojce až po boji s pozdějším vítězem St Legeru Ulanem, ale v Červnovém poháru skončil až osmý a jako čtyřletý už začal nad překážkami. Tomu koneckonců napovídal i jeho původ, protože je polobratrem Zarinavy, která v Doncasteru zvítězila v Gr.2 proutěnkách pro klisny. Hned svůj debut nad proutěnými překážkami proměnil ve vítězství, ale další start už absolvoval v pardubickém krosu, přičemž od následující sezóny startuje výhradně právě v této disciplíně a na pardubické dráze. Po sérii medailových umístění v nižších kategoriích uzavřel rok 2012 druhou příčkou v Ceně Vltavy. Zkraje následující sezóny na tento výsledek navázal dvojicí vítězství. Definitivní průlom mezi krosovou elitou se mu ale podařil až v červnové kvalifikaci 2014, v níž až po boji podlehl „králi kvalifikací“ Trezorovi. Že se nejednalo o náhodu, dokázal v zářijové kvalifikaci, v níž pro změnu nestačil pouze na výbornou Orphee Des Blins. Při své premiéře v samotné Velké pardubické skončil šestý, ale od té doby už je to jenom lepší. V následující sezóně se stal jeho stálým žokej Josef Bartoš a společně ovládli červnovou kvalifikaci, po které už Zarif zamířil rovnou do říjnového vrcholu. V něm cílem procválal na třetím místě a po diskvalifikaci Nikase bral druhou příčku. V roce 2016 v kvalifikacích nijak nezářil, ale říjnový vrchol ho znovu zastihl v dobré formě, když skončil třetí. Loňskou sezónu zahájil v květnové kvalifikaci, v níž odolal náporu No Time To Lose. Ten posléze ve Velké pardubické zvítězil, zatímco Zarif bral čtvrté místo. Letos vstoupil do sezóny čtvrtou příčkou v srpnové kvalifikaci a přes vysokou váhu 73 kg splnil roli favorita srpnové Ceny Peruána, ve které ovšem svou třídou vyčníval. (jf)
Trenér: Josef Váňa je legenda českých dostihů, trenérský i jezdecký rekordman Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil desetkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen, 2009 až 2011 – Tiumen a 2017 – No Time To Lose). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos zažívá další z úspěšných sezón, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně tři kvalifikační dostihy na Velkou pardubickou a jeho svěřenci vyhráli více než padesát dostihů. V tréninku má více než sedmdesát koní (část startuje pouze v Itálii), a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 950 dostihů, z toho 232 bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Jezdec: Italská překážková legenda se jmenuje Raffaele Romano. Během spolupráce s Paolo Faverem se stal mnohonásobným italským překážkovým šampionem. Kromě ježdění se od roku 2015 věnuje v Itálii trenérské praxi a vede se mu velmi dobře. V letošním roce jeho svěřenci vyhráli 21 dostihů, on sám byl v sedle 11 vítězů. Ve Velké pardubické se představil třikrát. V roce 2008 Fatal Maca zadržel, v roce 2009 byl s Rad Dancerem patnáctý a poslední start se odehrál před třemi roky, kdy byl s Klausem desátý. (bda)
Šance: Ve Velké pardubické neskončil v posledních letech horší než čtvrtý a nezdá se, že by se letos nacházel v horší formě. Po třech letech ho sice nepovede Josef Bartoš, ale s adekvátní náhradou znovu míří na tabuli. (jf)
HEGNUS, 11
trenér: Radek Holčák jezdec: Marek Stromský stáj: Ševců
sázkový kurz: 10:1 (Tipsport)
Kariéra: Jako dvouletý sice obsadil čtvrtou příčku v Pardubickém zimním favoritovi, přesto se už o rok později na největším mítinku pardubické sezóny objevil nad proutěnými překážkami. Do Zlaté spony tříletých nastupoval měsíc po zadrženém pardubickém vítězství a přemožitele nenašel ani v nejvýznamnějším dostihu pro tříleté proutěnkáře. O rok později skončil třetí v Ceně ČASCH pro nejlepší čtyřleté krosaře, ale poté jeho kariéru brzdily zdravotní problémy. V roce 2013 se tak na dráze vůbec neukázal a následující sezónu se představil pouze zkraje května, kdy zvítězil ve čtyřkové cross country. V roce 2015 ale zvládl šestici startů a na především podzim dokázal, že se s ním stále musí počítat. Zvítězil totiž v zářijové kvalifikaci a kraloval také Ceně Labe. Do následující sezóny vstoupil blízkým třetím místem v květnové kvalifikaci a ve Velké pardubické debutoval pátou příčkou. Loni až po boji s Goscaterem prohrál v červnové kvalifikaci, ale poté ho znovu zradilo zdraví, takže zbytek sezóny vynechal. Před tou letošní se stěhoval od Čestmíra Olehly k Radkovi Holčákovi, a přestože šel do červnové kvalifikace po roční pauze, obhájil druhé místo. Že je na říjnový vrchol dobře připravený, ukázal v zářijovém trialu na Cenu Vltavy. Navzdory krátké distanci 4500 metrů totiž po aktivním průběhu zvítězil před Turdusem. (jf)
Trenér: Radek Holčák je jedním z nejlepších překážkových trenérů v novodobé historii. V tréninkovém středisku několik kilometrů od svého otce připravuje pravidelně okolo 20 koní, kteří startují nejen na překážkách, ale i na rovině. Za 21 let trenérské praxe nasbíral 322 vítězství, z toho bylo 80 v nejvyšší kategorii. K vítězství ve Velké pardubické připravil Maskula v roce 2002. V roce 2014 připravil k vítězství v Českém derby Cheeky Chappieho. Letos mu udělal největší radost český odchovanec Stuke, který vyhrál dva grupové dostihy v Itálii. Celkově jím připravovaní svěřenci vyhráli více než 56 miliónů korun. (bda)
Jezdec: Dalším zkušeným jezdcem na startu Velké pardubické bude Marek Stromský. Kariéru začal v rovinových dostizích, kde vyhrál klasický dostih. Velkou jarní cenu. Celkový počet překážkových vítězství překročil už dvě stovky. Také on už má za sebou patnáct ročníků nejsledovanějšího tuzemského dostihu, dvakrát proběhl okolo cílového mezníku na prvním místě, ale vždy byl diskvalifikován. V roce 2008 pro nedodržení kurzu a v roce 2015 pro doping Nikase. V roce 2010 byl Stromský druhý s Amant Grisem o nos za Tiumenem. Loni vedl favorizovaného Charme Looka, ale v závěrečné fázi dostihu ho zadržel. (bda)
Šance: Jeho kariéru sice několikrát přibrzdily zdravotní problémy, přesto je znovu v dobré formě. Před dvěma lety ve Velké pardubické debutoval pátým místem a má dobrou šanci, aby toto umístění vylepšil. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.