KASIM, 13
trenér: Přemek Kejzlar jezdec: Martin Liška stáj: Stáj Kejzlar
sázkový kurz: 100:1 (Tipsport)
Kariéra: Na rovinách se nedostal přes páté místo, takže už jako tříletý byl přesměrován nad proutěnky. Že se jednalo o správný tah, dokázal třetím místem ve Zlaté sponě tříletých, v níž nestačil pouze na výborné duo Nikas – Chenonceau. Následující sezónu ale absolvoval jediný start. Jako pětiletý startoval třikrát v klasických steeplechase, ale prvního vítězství se dočkal až o rok později, kdy se začal specializovat na krosy. V roce 2012 přidal další pardubický triumf. Znovu se sice jednalo pouze o dostih čtvrté kategorie, ale s odstupem druhý za ním skončil pozdější vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté. Mezi krosovou elitu pronikl následující sezónu. Překvapivě totiž ovládl lysolabský Memoriál Evy Palyzové a čtvrtou dotaci bral v srpnové kvalifikaci i při premiéře ve Velké pardubické. V roce 2014 dokonce v srpnové kvalifikaci zvítězil, když odolal náporu Gauner Danona. Ve Velké pardubické pak skončil pátý a sérii tabulových umístění v překážkovém vrcholu ještě natáhl v roce 2015, i když tehdy ho mezi pětici nejlepších poslala až diskvalifikace Nikase. Výborně měl nakročeno také předloni. V květnu totiž po aktivním průběhu získal své druhé kvalifikační vítězství, když za sebou nechal výborné soupeře na čele s Rabbit Wellem a Hegnusem. V srpnu byl ale zadržen a Velkou pardubickou musel pro zranění vynechat. Loni se vrátil na dráhu čtvrtým místem v květnové kvalifikaci. Následně ale v Ceně Peruána odpadl na páté místo. Ve Velké pardubické skončil na hluboké půdě na vzdálené osmé příčce, když za ním už se do cíle nikdo nedostal. Letos jeho dlouholetého jezdeckého partnera Marcela Nováka vystřídal Martin Liška. V květnu je potkala smůla, když spadli přes chybujícího soupeře. Kvalifikační podmínky tak Kasim splnil až v srpnu, kdy skončil čtvrtý, ale s velkou ztrátou na vítěze a za ním mnoho kvality nezůstalo. (jf)
Trenér: Sedmnáct let vlastní trenérskou licenci pro majitele Přemek Kejzlar z východočeských Dolan. Většinou připravuje vlastní odchovance, je jím také hvězda stáje Kasim. Třikrát vyhrál dostih nejvyšší kategorie, v roce 2013 Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem a dvakrát kvalifikaci na Velkou pardubickou. V samotném vrcholu sezóny se dokázal třikrát umístit, loni doběhl osmý. Nejlepší sezónu měl v roce 2011, kdy jeho svěřenci vyhráli tři dostihy ze čtrnácti, kterých se zúčastnili. Většinu startů koně Přemka Kejzlara absolvují v překážkových dostizích a jedenáctkrát vyhráli. (bda)
Jezdec: Martin Liška patří ke stálicím na českém jezdeckém nebi už od počátku devadesátých let 20. století. Dlouhá léta paběrkoval, ale zásadní zlom nastal v roce 2014, kdy vyhrál třináct dostihů. Od loňského roku nosí titul žokej, neboť má na svém kontě 57 překážkových triumfů. Letos zatím vyhrál dva dostihy ve slovenských Topolčiankách. Ve Velké pardubické se představí podeváté a největším úspěchem bylo čtvrté místo. Loni byl na startu s Mauglím, kterého zadržel. (bda)
Šance: Ve Velké pardubické sice třikrát skončil na tabuli, ale předloni ho přibrzdilo zranění a od té doby jdou jeho výkony dolů. Loni skončil osmý a nevypadá to, že by to tentokrát mělo být lepší. (jf)
VANDUAL (SVK), 10
trenér: Hana Kabelková jezdec: Lukáš Matuský stáj: Vadual CZ
sázkový kurz: 85:1 (Tipsport)
Kariéra: Už na rovinách ukázal vysokou třídu. Jako tříletý totiž pod vedením Zuzany Kubovičové zaznamenal sérii čtyř vítězství, z nichž to poslední vybojoval ve slovenském St Legeru. O rok později mezi staršími soupeři podobný úspěch nezaznamenal, ale získal dvě stříbra ve dvojkách a s rovinovou kariérou se rozloučil tabulovým umístěním v rakouském St Legeru. Od roku 2013, kdy začal s překážkami, ho připravuje Hana Kabelková. Hned první start v nové disciplíně proměnil ve vítězství, když nenašel přemožitele ve čtyřkovém krosu v Pardubicích. Získal i dvě druhá místa o kategorii výš, ale v Ceně Vltavy skončil hluboko v poli poražených. Následující sezónu zahájil znovu vítězstvím ve čtyřce, ovšem neztratil se ani mezi špičkou, když skončil třetí ve „sprinterském“ Poplerově memoriálu. V roce 2015 dokázal, že zvládne i delší distance. Zvítězil v červnovém dvojkovém handicapu na 4500 metrů a úspěšné byly i jeho starty na distanci 5200. Třetí místa totiž obsadil v Ceně Peruána, která se tehdy běžela jako handicap, i v Ceně Labe. Tu tehdy ovládl Hegnus, na něhož ztrácel bezmála 14 délek. Blíže mu byl v předloňské květnové kvalifikaci, v níž při zisku čtvrtého místa podal svůj nejlepší výkon. Poté ho ale zdravotní problémy dva roky na dráhu nepustily. Vrátil se až v letošní květnové kvalifikaci a šesté místo nebylo špatným comebackem. Slušně si vedl i v červnové dvojce, když nestačil pouze na Strettona. Zklamáním byl ale jeho výkon v zářijové kvalifikaci, kterou dokončil na vzdáleném osmém místě. (jf)
Trenér: Trenérka z východočeského Vápenného Podolu Hana Kabelková se stará v současnosti o 12 koní. Velké jméno ji udělal v letech 2012 až 2014 Trezor, vítěz pěti kvalifikačních dostihů. Letos v květnu na něj navázal Talent. Hana Kabelková má na svém kontě 47 vítězství (12 rovinových a 35 překážkových), osm z nich bylo v nejvyšší kategorii. Letos se její svěřenci představili na dostihové dráze šestnáctkrát a dvakrát zvítězili. Kromě již zmiňovaného Talenta vyhrál ještě Turdus. (bda)
Jezdec: Slovenský žokej Lukáš Matuský je smolařem posledních tří ročníků Velké pardubické. Zdravotní trable jej vždy nepustily na start, loni dokonce dostihový den začal, ale zranil se v jednom z rámcových dostihů. Na pardubické dráze ho vídáme velmi často a v poslední dekádě zde k nejlepším. Spolupracoval s trenérem Radkem Holčákem, letos jsme ho mohli vidět spíš v sedlech koní Čestmíra Olehly. Zatím má na svém kontě dva starty ve Velké pardubické, v roce 2013 obsadil s Peintre Abstraitem páté místo. (bda)
Šance: Letos se vrací po vynechané loňské sezóně. První starty nebyly špatné, i když na výkony před pauzou zcela nenavázal. Posledně ovšem namísto progresu předvedl nejhorší letošní výkon, takže příliš nezaujme. (jf)
RIBELINO (FR), 10
trenér: Stanislav Kovář jezdec: James Best stáj: Lokotrans
sázkový kurz: 85:1 (Tipsport)
Kariéra: Kariéru zahájil ve Francii. Debutoval na sklonku tříleté sezóny čtvrtým na rovině, ale další start už absolvoval nad překážkami. Následující sezónu startoval ve steeplechase, a přestože mířil do menších dostihů, nedostal se přes třetí místo. První vítězství tak vybojoval až v roce 2013, a protože se tak stalo při jeho premiéře v krosu a na distanci přes pět kilometrů, ukázal, co je jeho parketou. Do Česka se každopádně po sezóně stěhoval s nijak oslnivým francouzským handicapem 50 kg. Ani v premiérové sezóně u trenéra Stanslava Kováře nic zázračného neukazoval, když bral osmá místa v zářijové kvalifikaci i Ceně Labe. Rok 2015 ho ovšem zastihl v životní formě. Zahájil ho totiž triumfem Úvodní cross country Koroka a o pouhé dva týdny později se do Velké pardubické kvalifikoval druhým místem. Přes léto pauzíroval, ale v září ukázal, že je před vrcholem sezóny v dobré formě, když ovládl dvojku na 4500 metrů. V samotné Velké sice procválal cílem za Nikasem, ale ten byl kvůli pozitivnímu testu na přítomnost zakázaných látek diskvalifikován, takže byl dopsán na listinu vítězů. V následující sezóně se dostal do cíle až na čtvrtý pokus. Blízkým čtvrtým místem v srpnové kvalifikaci sice naznačil, že se s ním stále musí počítat, jenže tím pro něj sezóna skončila a v té následující se na dráze neukázal. Letos má ke svým nejlepším výkonům hodně daleko. V Úvodní cross country Koroka totiž procválal cílem jako poslední, v květnové kvalifikaci ztratil jezdce na Irské lavici a v té červnové se sice dostal do cíle, ale na vzdáleném sedmém místě. Stejné umístění bral i v zářijové dvojce na 4500 metrů, v níž na vítězného Hegnuse ztrácel zhruba 33 délek. (jf)
Trenér: Moravský trenér Stanislav Kovář zažil životní sezónu v roce 2015, kdy nejprve Ribelino vyhrál v Pardubicích Úvodní cross country Koroka a poté i samotnou Velkou pardubickou. To jsou největší úspěchy muže, který vlastní trenérskou licenci dvanáctou sezónu a ve statistikách má uvedeno patnáct vítězství. Své svěřence připravuje především pro překážkové dostihy. V současné době má na tréninkové listině 16 koní, jedná se především o domácí nebo francouzské odchovance. (bda)
Jezdec: Enklávu jezdců z ostrovů doplňuje James Best, jenž se na ostrovních drahách představuje desátou sezónu. Na kontě má 150 vítězství a jen v prvních dvou sezónách se nedostal přes dvouciferný počet vítězství. Třikrát vyhrál dostih listed nebo grupové úrovně. V posledních pěti sezónách má vítězné procento sedm procent. Do Pardubic zavítá poprvé v kariéře, a tak bude muset rychle vstřebat zdejší specifika. (bda)
Šance: Letos se vrátil na dráhu po zdravotní pauze a výkonům ze životní sezóny 2015 se ani nepřiblížil. Těžko hledat důvody, proč by se to v neděli mělo změnit. (jf)
SZTORM (POL), 9
trenér: Grzegorz Wroblewski jezdec: Marcel Novák stáj: Nýznerov
sázkový kurz: 13:1 (Tipsport)
Kariéra: Už čtyřikrát změnil trenéra. V úvodu kariéry ho připravoval v Polsku Andrzej Walicki a jeko tříletý získal rovinové vítězství na 2000 metrů. Ve stejném roce už ale zamířil nad překážky. Následující sezónu byl jeho trenérem Stanislav Popelka, který ho směroval do pardubických krosů. Ve trojici startů toho ale mnoho nepředvedl, když si nejlépe vedl v prvním z nich, v němž obsadil třetí příčku. Ta je také jeho pardubickým maximem, protože od té doby se na naší centrální překážkové dráze představil pouze v Ceně Vltavy 2015, v níž ztratil jezdce už na Irské lavici. Zato velké úspěchy sbírá v polské Wroclawi. Tam také v roce 2014 získal první překážkové vítězství, pod nímž je podepsán trenér Pavel Složil. V další sezóně se připravoval pod taktovkou Pavla Polese a pokračoval v progresu. Ve Wroclawi totiž zvítězil dvakrát a sezónu zakončil triumfem ve Velké slušovické steeplechase, v níž porazil druhého Ange Guardiana. Ten mu zkraje sezóny 2016 vrátil porážku v Prvomájové steeplechase. Po ní se Sztorm vrátil do Wroclawi, ale sezónu ukončil už v srpnu. Poté následovalo jeho poslední stěhování, když se jeho trenérem stal Grzegorz Wroblewski. Loni sice na vítězství nedosáhl, ale finišoval na cenném druhém místě v Gd-1 Grande Steeple-Chase d'Europa. Všechny tři starty v aktuální sezóně absolvoval ve Wroclawi a nepoznal v nich hořkost porážky. Dokonce ani nebyl přinucen k boji, když v tamním Crystal Cupu zvítězil o 8 délek a ve Wielké Wrocławské dokonce o 17 délek. V obou dostizích za ním na druhém místě skončil Pareto. Minule převzal vedení už zhruba dva kilometry před cílem a soupeři s ním nedokázali držet krok, takže se obešel bez výraznějších pobídek. (jf)
Trenér: Trenér-světoběžník Grzegorz Wroblewski končí v České republice desátou sezónu, za tu dobu vystřídal několik tréninkových centrál, ale jím připravované koně dokázali vyhrát 54 dostihů nejvyšší kategorie. V současné době připravuje své svěřence v Mimoni a dá se říci, že má stejné úspěchy na rovině jako na překážkách. V souvislosti s Velkou pardubickou je jeho jméno nejčastěji spojováno s klisnou Orphee des Blins, kterou připravil k vítězství v letech 2012 až 2014. Se Sztormem letos vyhrál oba nejprestižnější překážkové dostihy sezóny, Crystal cup a Velkou wroclawskou. Při působení v DS Pegas připravil Kamelii k vítězství v Auteuil, nejvýznamnějším francouzském překážkovém závodišti. Rád se svými svěřenci startuje na zahraničních drahách, především v Polsku, Itálii a Francii. V českých statistikách má 260 vítězství (127 rovinových a 133 překážkových). (bda)
Jezdec: Zkušený žokej Marcel Novák zažil v minulém roce životní sezónu a stal překážkovým žokejem šampionem. Ani letošní sezóna není špatná, vyhrál už dva dostihy Crystal cupu, v červnu se Sztormem ve Wroclawi a koncem září v Meranu s All About Cossiem. Začínal na rovinách, kde získal celkem 37 vítězství, na skocích je úspěšnější a počet jeho vítězství se blíží ke dvěma stovkám. V nejsledovanějším tuzemském dostihu už se představil osmkrát, čtyřikrát společně s Kasimem (čtvrté, dvě pátá a osmé místo), dvakrát společně vyhráli kvalifikační dostih. Celkem vyhrál 11 dostihů nejvyšší kategorie. (bda)
Šance: Ve Wroclawi ukazuje vysokou třídu. Do Pardubic se ale vrací po třech letech a nikdy se mu tam nedařilo. Dalším otazníkem je jeho vytrvalost, takže spíše než jedním z favoritů, je černým koněm dostihu. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.