TEMPLÁŘ, 10
trenér: Antonín Novák jezdec: Kevin Guignon stáj: Stáj Luka-trdelnik.com
sázkový kurz: 35:1 (Tipsport)
Kariéra: O rok mladší polobratr Ter Milla rovněž zahájil kariéru jako čtyřletý ve steeplechase ve Světlé Hoře. Pardubickou premiéru absolvoval o pár měsíců později, ale na centrální překážkové dráze se mu zpočátku příliš nedařilo a přívlastku nezvítězivší se tak zbavil až v následující sezóně v Brně. Také v sezóně 2013 zvítězil na brněnské dráze, ovšem výrazněji se začal prosazovat také v Pardubicích a v říjnu uzavřel tabuli v Ceně Vltavy. Další kroky vzhůru udělal o rok později, kdy absolvoval své první starty v kvalifikačních dostizích a především vybojoval čtvrtou příčku v Ceně Labe. Stejné umístění získal i v předloňské květnové kvalifikaci, v níž za Ter Millem zaostal o necelé dvě délky. Slušně rozjetou měl i srpnovou kvalifikaci, ale v ní upadl z páté pozice na třetí překážce před cílem. Při první startu ve Velké pardubické volil defenzivní taktiku a v rekordně rychlém dostihu už se nedokázal posunout do podstatného dění, takže obsadil vzdálenou osmou příčku. Loni stejně jako v minulých dvou letech absolvoval dvojici kvalifikačních dostihů. V tom kvalitnějším květnovém na nejlepší nestačil, ale o měsíc později to bylo o něčem jiném a i díky podpoře Josefa Bartoše vybojoval své vůbec první vítězství na pardubické dráze. Ve Velké pardubické si oproti předchozímu roku počínal výrazně aktivněji, když třetí překážku před cílem překonával na úrovni vedoucího Charme Looka. Poté mu sice docházely síly, přesto uhájil aspoň poslední sedmou dotaci. Letos se ukázal pouze v srpnové kvalifikaci. Dlouho cválal blízko špice, ale nakonec skončil šestý 17 a ¼ délky za vítězným Charme Lookem. (jf)
Trenér Antonín Novák připravuje své svěřence pod vrcholy Jeseníků v Malé Morávce. Trenérskému řemeslu se věnuje už více než dvě desetiletí a za tu dobu nasbíral 120 překážkových vítězství, třináct z nich bylo na půdě nejvyšší kategorie. V minulosti působil také jako amatérský jezdec v překážkových dostizích. Loni vyhrál jím připravovaný Templář červnovou kvalifikaci na Velkou pardubickou. K vítězství v prestižní Ceně Labe, druhém nejvýznamnějším překážkovém dostihu v rámci dne Velké pardubické připravil Barbaresca (2001) a Tomise (2008). Většina jeho svěřenců jsou vlastní nebo čeští odchovanci. (bda)
Žokeje Kevina Guignona vídáme v Pardubicích poměrně často. Francouzský žokej zde letos startoval pětkrát a dvakrát vyhrál. Další dvě vítězství má z roku 2014. S Templářem již Velkou pardubickou absolvoval před dvěma roky, kdy dokončili na osmém místě. Ve své domovině příliš startů nesbírá, letos se představil 53krát a třikrát zvítězil. Loni ze 130 startů vyhrál devět. (bda)
Šance: Loni skončil ve Velké pardubické hned za tréninkovým kolegou a polobratrem Ter Millem. Ten i letos vypadá trochu lépe, a protože startovní listina je nabitější než před rokem, cesta za dotací vypadá komplikovaně. (jf)
Templář vítězí v loňské červnové kvalifikaci
BRIDGEUR (FR), 6
trenér: Štěpánka Myšková jezdec: Jaroslav Myška stáj: VaZi
sázkový kurz: 20:1 (Tipsport)
Kariéra: Jediný šestiletý kůň v poli se na start Velké pardubické postaví necelé tři roky od své dostihové premiéry. Tu absolvoval na all-weather v Pau, ale k dalšímu startu už zamířil do steeplechase. Jako čtyřletý měl ve Francii bilanci sedmi překážkových startů a pěti tabulových umístění na menších drahách. Nejlépe si vedl v Cluny, kde skončil druhý ve steeplechase na 3600 metrů, za což obdržel handicap 54 kg. Loni už byl připravován ve Valech manželi Myškovými a při obou startech v jedničkových dostizích dosáhl na dotaci. Karlovarský Pohár Josefa Váni s náskokem odvodil, ale v závěru nekladl výraznější odpor a k pátému místu mu stačila porážka daleko poslední Meny Bay. Také Cena Jana Kašpara se odehrávala v jeho režii a v první vlně byl ještě na závěrečném skoku, ovšem nakonec skončil čtvrtý. Prvnímu životnímu vítězství se nejvíce přiblížil o měsíc později v Kolesách, kde ho o pouhý nos předstihl Woody. Ve spolehlivých výkonech pokračoval i v aktuální sezóně, když se na tabuli vešel zkraje dubna v Nancy i ve trojici pardubických trojkových handicapů. Nejlepší výkon ale podal v nejkratším z nich, takže před zářijovou kvalifikací panovaly pochyby o jeho vytrvalosti. V ní dle svého zvyku cválal na čele a vydržel na něm nečekaně dlouho, když ho až 100 metrů před cílem předstihl Power Zar. Nutno ovšem dodat, že na jeho štítě skončili převážně koně startující v nižších kategoriích. (jf)
Trenérka Štěpánka Myšková společně se svým manželem, žokejem Jaroslavem Myškou, připravuje koně ve Valech u Přelouče. V posledních třech sezónách si připsali na konto sedm překážkových vítězství v jedničkových dostizích, nejen v České republice, ale i v zahraničí. Část osazenstva stáje směřuje do rovinových dostihů, ale tam tak velkých úspěchů nedosahují, ale několik cenných úspěchů už mají na kontě. Letos velmi dobrých výsledků na francouzských drahách dosáhl Capferret, dokonce vyhrál listed překážky v Auteuil. Za sedm let s trenérskou licencí oslavila Štěpánka Myšková 45 vítězství, z toho 40 v překážkových dostizích. (bda)
Žokej Jaroslav Myška už dlouhá léta patří k tuzemské překážkové elitě. Na kontě má 276 vítězství, a to ho řadí mezi desítku nejúspěšnějších překážkových jezdců historie. Na svém kontě má 43 vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, ale triumf ve Velké pardubické mu stále chybí. Letos se v sedle Capferreta prosadil na dráze v Auteuil v listed dostihu, což je jeden z největších úspěchů českého turfu. Velkou pardubickou už absolvoval čtrnáctkrát a maximem jsou dvě třetí, tři čtvrtá a tři pátá místa. (bda)
Šance: V závěrečné kvalifikaci si s metry navíc poradil nad očekávání, ale na jejím startu se sešla výrazně slabší konkurence než v předchozích kvalifikacích. Tady by na nejlepší stačit neměl a spíše půjde sbírat zkušenosti. (jf)
Druhé místo Bridgeura v zářijové kvalifikaci
ZARIF(IRE), 10
trenér: Josef Váňa jezdec: Josef Bartoš stáj: Köi Dent
sázkový kurz: 8:1 (Tipsport)
Kariéra: Ve dvou letech toho na irských drahách mnoho neukázal. O rok později sice zkraje května prohrál ve vytrvalecké trojce až po boji s pozdějším vítězem St Legeru Ulanem, ale v Červnovém poháru skončil až osmý a jako čtyřletý už začal nad překážkami. Tomu koneckonců napovídal i jeho původ, protože je polobratrem Zarinavy, která v Doncasteru zvítězila v Gr.2 proutěnkách pro klisny. Hned svůj debut nad proutěnými překážkami proměnil ve vítězství, ale další start už absolvoval v pardubickém krosu, přičemž od následující sezóny startoval výhradně právě v této disciplíně a na pardubické dráze. Po sérii medailových umístění v nižších kategoriích uzavřel rok 2012 druhou příčkou v Ceně Vltavy. Zkraje následující sezóny na tento výsledek navázal dvojicí vítězství, ale poté své příznivce několikrát zklamal.
Definitivní průlom mezi krosovou elitou se mu tak podařil až v červnové kvalifikaci 2014, v níž až po boji podlehl „králi kvalifikací“ Trezorovi. Že se nejednalo o náhodu, dokázal v zářijové kvalifikaci, v níž pro změnu nestačil pouze na výbornou Orphee Des Blins. Při své premiéře v samotné Velké pardubické skončil šestý, když se na něm mohla podepsat náročná sezóna s trojicí kvalifikačních dostihů. O rok později se stal jeho stálým žokej Josef Bartoš a společně ovládli červnovou kvalifikaci, po které už Zarif zamířil rovnou do říjnového vrcholu. V něm šel na start jako jeden z favoritů a cílem proběhl třetí, přičemž po diskvalifikaci Nikase bral druhou příčku. Loni absolvoval dvojici kvalifikačních dostihů, v nichž nijak nezářil, ale říjnový vrchol ho znovu zastihl v dobré formě, když skončil třetí. Aktuální sezónu zahájil v květnové kvalifikaci. Tu sice poznamenalo několik karambolů, přesto má jeho vítězství svou hodnotu, když odolal náporu No Time To Lose. Ten mu porážku vrátil v srpnu, kdy Zarif skončil čtvrtý. (jf)
Trenér Josef Váňa je legendou českých dostihů, trenérským i jezdeckým rekordmanem Velké pardubické. Trenérské vítězství v nejsledovanějším tuzemském dostihu slavil devětkrát (1996 – Cipísek, 1997 – Vronsky, 2001 – Chalco, 2006 – Decent Fellow, 2007 a 2008 – Sixteen a 2009 až 2011 – Tiumen). Třikrát jeho svěřenci vyhráli Gran premio v Meranu (2013 a 2014 – Alpha Two a 2016 – Mazhilis). Letos má zatím velmi úspěšnou sezónu, vede trenérský šampionát v Itálii, jím připravovaní koně vyhráli osm tuzemských jedničkových dostihů a v počtu vítězství (57) vyrovnal zatím nejúspěšnější sezónu 2005. V tréninku má více než sedmdesát koní, a tím se řadí k největším tuzemským trenérům. Jeho svěřencům se daří také v rovinových dostizích. Od roku 1994 vyhráli Váňou připravovaní koně 891 dostihů, 219 triumfů bylo v nejvyšší kategorii. (bda)
Žokej Josef Bartoš je nejúspěšnějším překážkovým žokejem naší historie, když vyhrál už více než 600 dostihů. V letech 2014-2016 se stal italským překážkovým šampiónem, Velkou pardubickou vyhrál dvakrát v letech 2006 (Decent Fellow) a 2008 (Sixteen). V červnu s Al Bustanem vyhrál Švédskou Velkou národní. Ve Velké pardubické se zatím představil čtrnáctkrát, v sedle Zarifa to bude třetí vystoupení, předchozí dvě skončila druhým a třetím místem. (bda)
Šance: On i jeho realizační tým mají zkušeností na rozdávání. V posledních dvou ročníkách Velké pardubické skončil na pomyslných stupních vítězů, na což nebude snadné navázat, ale aspoň na tabuli by se vejít měl. (jf)
Zarif vítězí v květnové kvalifikaci
VIRTUS D’ESTRUVAL (FR), 8
trenér: Guillaume Macaire jezdec: Jan Faltejsek stáj: Mme Bernard Le Gentil
sázkový kurz: 4,5:1 (Tipsport)
Kariéra: Jako tříletý debutoval čtvrtou příčkou na rovině, ale tím také rovinová část jeho kariéry skončila. Následující sezónu vynechal a v pěti letech získal premiérové překážkové vítězství. Těch od té doby přidal dalších osm, z nichž hned sedm jich získal v cross country. Této disciplíně se začal věnovat v roce 2015 a první velké vítězství získal loni v listopadu, kdy ve Fontainebleau ovládl dostih Crystal Cupu. Na distanci 6000 metrů sice nosil minimálně o 3 kg více než soupeři, přesto nejlepšímu z nich utekl o propastných 15 délek. Na stejné dráze i distanci se konal také dubnový díl Crystal Cupu a Virtus D’Estruval byl znovu suverénní. Více jak dva kilometry před cílem už se totiž posunul do čela a nikým neohrožován procválal cílem s náskokem 7 délek. Poté sice trochu zklamal třetí příčkou v Lyonu, ale od vítěze ho dělilo jen půl délky, nosil nejvyšší hmotnost a jeho závěr naznačil, že distance 5200 metrů je pro něj krátká. V dostihu zvítězil účastník Ceny Labe Art And Co. Následně triumfoval ve Vichy a poslední start absolvoval v Crystal Cupu v Craonu. Třetí místo sice nebylo úplně špatné, ale přeci jen do dostihu odskakoval v roli desetinového favorita a na měkké dráze ho od vítěze dělilo 20 délek. Vlastní handicap 60 kg, což se sice o kilo méně než stájový druh Songe D’Estruval, ale ve Francii se za krosy handicap obvykle neuděluje, takže z této informace nelze dělat velké závěry. (jf)
Trenér Guillaume Macaire je francouzskou překážkovou legendou. Letos se už na francouzských drahách představila 204 jím připravovaných koní, absolvovali 696 dostihů a 215 jich vyhráli, patří mu první místo v šampionátu. Na dotacích jeho svěřenci vydělali více než 6,1 miliónu euro. Tréninkovou základnu má v jižní Francii nedaleko od břehů Atlantiku v Les Mathes. Od roku 2011 jeho svěřenci vyhráli 1797 dostihů (k 1. říjnu). Letošní hvězdou jeho stáje je So French, který v květnu obhájil vítězství v Grand steeplechase de Paris na 6000 metrů, nejlépe dotovaném francouzském překážkovém dostihu. Jen v pondělí a v úterý tohoto týdne se představilo ve Francii devět jím připravovaných koní. Koně do Velké pardubické posílá Macaire podruhé. V roce 2001 se představil Anatole, ale skončil na jedné z posledních překážek kurzu. (bda)
Žokeje Jana Faltejska čtyři vítězství zařadila mezi nejúspěšnější žokeje historie Velké pardubické. V letech 2012 až 2014 vyhrál s Orphee des Blins, v minulém roce se Charme Lookem. Od roku 2006 působí v zahraničí. Kromě let 2013 a 2014 na severu Anglie u trenéra Charltona. Během angažmá ve Francii spolupracoval s Guillaume Macairem. Poslední zářijovou neděli letošního roku vyhrál Gran premio v Meranu s Al Bustanem a je tak prvním tuzemským jezdcem, který vyhrál nejprestižnější český a italský překážkový dostih. Startoval také v Gold cupu v Cheltenhamu. Velkou pardubickou absolvoval jedenáctkrát. (bda)
Šance: Především dvě vítězství z Fontainebleau budí velký respekt. Neznalost pardubické dráhy je sice mínusem, ale v sedle bude mít Jana Faltejska, který ve Velké pardubické už čtyřikrát zvítězil. Patří tedy k favoritům, i když jeho poslední forma je trochu slabší. (jf)
Zatím nebyl přidán žádný komentář.